PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل در پارتیش بندی هارددیسک

jenipher
31-07-2011, 17:40
دوستان من یک هارد یک ترابایتی برای ذخیره سازی اطلاعات گرفتم و می خوام پارتیشن بندیش کنم من فقط تونستم 4 درایو 100 گیگابایتی و یک درایو 500 گیگابایتی درست کنم و وقتی می خوام درایو 500 گیگابایتی رو shrink کنم بعد از جدا کردن 100 گیگابایت از اون وقتی که می خوام اسمی برای این درایو 100 گیگابایتی انتخاب کنم این اخطار میاد؟
مشکل از چیه؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MrGee
31-07-2011, 17:59
شما بد پارتیشن بندی کردی و ظاهرا اون 500 گیگ شده ده تا درایو 50 گیگی

از طرفی ظاهرا شما چهار تا درایو Pirmary داری که مربوط به بوت و اینجور چیزهاست

اون اخطار می گه که شما نمی تونید پارتیشن جدید ایجاد کنید چون به حداکثر تعداد ممکن پارتیشن ها رسیدید

به نظرم بهتره شما با یه برنامه درست و حسابی کل هارد رو از اول پارتیشن بندی کنی

jenipher
31-07-2011, 23:20
من دو تا هارد دیسک دارم یکی 500 گیگابایتی و یکی یک ترابایت
اون 5 گیگابایتی ها مربوط به هارد 500 گیگ هست و مشکلی ندارم ولی برای هارد یک ترابایتی به این مشکل برخورد کردم!!

MichaelQwerty
01-08-2011, 05:03
سلام
احتمالا سیستمت حروف الفبا کم آورده برای نام گذاری بقیه پارتیشن ها در هر صورت پیغام خطا نشون میده که بیشتر از توان سیستم شما می خواهید پارتیشن ایجاد کنید

Arash4484
01-08-2011, 06:14
شما در سیستم عاملهای مایکروسافت (با هر برنامه ای ایجاد کنی ) میتوانی بصورت معمول و فیزیکی 24(جروف الفبا منهای -رزرو-B و -رها-A) پارتیشن داشته باشی ،
که شامل یک پرایمری و یک اکستند(اکسترا) میشود، و آن اکستند را تا 23 درایو لاجیکال میتوانید تقسیم کنید.
در غیر اینصورت نهایتن از این بین 4 پارتیشن میتواند پرایمری باشد. و در مقابل از تعداد لاجیکالها کم میشود تا 24 برقرار بمانند

شما مشکلی در تعداد کل نداری ، بیش از حد پرایمری ایجاد کردی، و همچنان دستور ایجاد پرایمری را میدهی.
این ناشی از حطای است که بسیاری مرتکب میشوند ، یعنی مرحله کانورت هارد به داینامیک دیسک را طی نمیکنند.
روی هارد دوم رایت کلیک کن و گرینه convert the disk to dynamic انتخاب کن، سپس دوباره سعی کن بترتیب پارتیشنها را بسازی.

jenipher
01-08-2011, 08:22
ممنون بالاخره جواب داد و تونستم به حد کافی پارتیش بندی کنم
ولی چند سوال برام پیش اومد:
چه فرقی بین dynamic disk و static disk وجود داره؟
چه تفاوتی بین primary، logical، simple هست؟ و چطوری می تونم از حالت simple به logical و یا primary تبدیلشون کنم؟

Arash4484
01-08-2011, 08:51
بطور خیلی خلاصه Dynamic سیستم جدید تخصیص دهی هارده که روی ویندوزهای 2000 به بعد جواب میده
کانورت معکوس(در حقیقت دان گرید) نمیشه کردش و باید همه رو از اول پاک کنی
*
Primary همونطور که از اسمش پیداست برای نصب سیستم عامل و فایلهای سیستمی بکار میره
Extended به مابقی هارد اختصاص داده میشه
اکستندد سپس چند تکه شده و به صورت منطقی(Logical) ( و نه فیزیکی-که البته اون در هارد مفهوم خاص خودشو داره) به درایو های مورد نیاز بعدی تقسیم میشه

من سعی کردم ساده توضیح بدم ،اگر کسی بخاد میشه خیلی کاملتر یا تخصصی تر بررسیش کرد.

jenipher
01-08-2011, 11:24
می تونه روش دانگریدش رو مقداری واضحتر توضیح بدید؟ چون ممکنه روزی برسه که بخوام روی این هارد ویندوز نصب کنم!
چون من برنامه acronis disk director رو اجرا کردم گفت که از این هاردها پشتیانی نمی کنه؟!!! علتش رو نفهمیدم!

Arash4484
01-08-2011, 11:51
می تونه روش دانگریدش رو مقداری واضحتر توضیح بدید؟ چون ممکنه روزی برسه که بخوام روی این هارد ویندوز نصب کنم!
چون من برنامه acronis disk director رو اجرا کردم گفت که از این هاردها پشتیانی نمی کنه؟!!! علتش رو نفهمیدم!

همونطور که گفتم دیگه خود وین نمیتونه داونش کنه، من اگر جاتون بودم از الان تصمیم میگرفتم که چه باید بکنم..
من توصیه نمیکنم، ولی اگر اصرار دارید با این نرم افزار میتونید بعدن براحتی کانورت کنید به حالت Basic

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

یا با این

jenipher
01-08-2011, 17:20
ممنون به basic تبدیلش کردم به نظر خودم برام بهتر بود
من حالا تونستم 4 تا پارتیشن درست کنم 3 تا primary و یکی logic
یکی از پارتیشن ها primary 631 گیگابایت فضای خالی داره. چطوری می تونم این پارتیشن رو به logical تبدیل کنم که بتونه به درایوهای دیگه ای تقسیم بشه؟

Arash4484
01-08-2011, 22:00
خواهش میکنم..نه Primary به Logical تبدیل تبدیل نمیشه، این Extended که تبدیل به چند Logical میشه.
دوباره پرایمری بیش از حد ایجاد کردید. در پارتیشن بندی بیسیک معمولن شما به یک یا دو پرایمری نیاز دارید و یک اکستندد که تبدیل به چند لاجیکال میشه (ساده و خلاصه اش میشه یک پرایمری و چند لاجیکال).
اگر در ایجادش اشکال دارید لااقل فضای زیاد رو بجای پرایمری به لاجیکال بدید و با Shrink بشکنید.

jenipher
02-08-2011, 09:45
همین کار رو انجام داده و موفق شدم و به تعداد کافی درایو درست کردم
ولی حالا وقتی برنامه Acronis disk director رو اجرا می کنم اخطار میده که نمی تونه فلان سکتور دیسک 2 رو بخونه:

درایو رو فرمت کردم ولی بازهم این اخطار رو میده. از وقتی که از dynamic به basic تبدیل کردم این اخطار میاد مشکل حادیه؟

Arash4484
03-08-2011, 04:00
اینبار درست انجام داده اید.
اما یک درایوتان نام و فایل سیستم ندارد ، فرمتش کرده اید؟
(در شات، ماقبل Q با سایز 103 گیگ)

از وقتی که از dynamic به basic تبدیل کردم
این یک کار بسیار عادی و روزمره مثل فرمت کردن و Fdisk و... است و مشکلی ایجاد نمیکند، اگر هم مشکلی باشد پیش از این بوده و یا همزمان رخ داده

اما مشکلی هم نیست، برنامه های اکرونیس در بعضی ورژنها یک باگ داشتند که این اررور را میداد...(رجوع کنید به سایتش، گزارشها را میبینید)

امشکل حادیه؟
برای مطمئن شدن که اشکال ازدیسک نیست
در منوی استارت در سرچ بنویسید: CMD و روی اولین گرینه ظاهر شده رایت کلیک کرده و run as admin را انتخاب کنید
(اگر XP دارید در Run بنویسید CMD و OK کنید)

در خط فرمان تایپ کنید
chkdsk Drive: /r
بجای درایو بترتیب نام درایوهای دیسک دوتان را بنویسید (که براساس عکسی که گذاشته اید میشود Q-U-T و....) و منتظر بمانید تا اسکن برای پیدا کردن بد سکتور تمام شود و سپس دستور را برای درایو بعد را وارد کنید.
و نتایج را ملاحظه کنید.

در صورت اعلام بدسکتور (که بعید است)، برای رفع در مورد درایو مربوطه عین همین دستور ولی اینبار با سویچ f/ بروید ، هرجا درخواست ریست شد ، انجام بدهید.

اگر هم ارروری اعلام نشد پس مشکلی نیست و ایراد از اکرونیس است

jenipher
03-08-2011, 22:45
ممنون جواب هاتون حرفه ای گونه است
انجام دادم خبری از بد سکتور نبود و گفت که فرمتش ntfs هست

jenipher
05-08-2011, 10:38
همونطور که گفتم دیگه خود وین نمیتونه داونش کنه، من اگر جاتون بودم از الان تصمیم میگرفتم که چه باید بکنم..
من توصیه نمیکنم، ولی اگر اصرار دارید با این نرم افزار میتونید بعدن براحتی کانورت کنید به حالت Basic

یا با این

برنامه اولی که گذاشتید می گه اگه می خواهید dynamic به basic تبدیل کنه باید برنامه رو بخرم
لینک دومی هم کار نمی کنه!!
می خوام برای هارد لپ تاپی که به dynamic تبدیل شده استفاده کنم

Arash4484
05-08-2011, 10:53
برنامه اولی که گذاشتید می گه اگه می خواهید dynamic به basic تبدیل کنه باید برنامه رو بخرم
لینک دومی هم کار نمی کنه!!
می خوام برای هارد لپ تاپی که به dynamic تبدیل شده استفاده کنم

کرک برنامه اول رو یک سرچی کنید در نت هست، پیدا نکردید بگید بزارم

آدرس درست لینک دوم:

jenipher
05-08-2011, 13:38
دوست عزیز اگه بتونید لینک کرک برنامه قبلی هم بذارید ممنون میشم

حالا یک مشکل بزرگ اینجا برام پیش اومده.
ذکر کردم که هارد لپ تاپم به dynamic تبدیل شده. حالا بعد از خاموش شدن لپ تاپ دیگه بالا نمیاد!!! لپ تاپ هم تازه تازه گرفته بودم میگه باید cd ویندوز رو بذاری داخل! حالا چکار کنم که بتونم ویندوز رو بالا بیارم؟

اگه نرم افزاری سراغ دارید که بتونم باهاش بتونم به صورت bootable ان کار رو انجام بدم ممنون میشم
EaseUS Partition Master Professional Edition v9
این کار رو انجام میده که کرکش رو ندارم

Arash4484
05-08-2011, 16:09
دوست عزیز اگه بتونید لینک کرک برنامه قبلی هم بذارید ممنون میشم

حالا یک مشکل بزرگ اینجا برام پیش اومده.
ذکر کردم که هارد لپ تاپم به dynamic تبدیل شده. حالا بعد از خاموش شدن لپ تاپ دیگه بالا نمیاد!!! لپ تاپ هم تازه تازه گرفته بودم میگه باید cd ویندوز رو بذاری داخل! حالا چکار کنم که بتونم ویندوز رو بالا بیارم؟

اگه نرم افزاری سراغ دارید که بتونم باهاش بتونم به صورت bootable ان کار رو انجام بدم ممنون میشم
EaseUS Partition Master Professional Edition v9
این کار رو انجام میده که کرکش رو ندارم

چرا اینکارو کردید؟ ایجاد هارد داینامیک فقط برای هارد دوم مناسبه نه هارد اصلی لپ تاپ!
دوست من لطفا دقت کنید تا مشکلی پیش نیاد

بهر حال این ورژن 8.1 هستش که همین هم قابلیت کانورت در بوت رو داره , و نیاز به ورژن 9 نیست که آزمایشیه :

+دو نوع دیسک بوت برنامه تولید میکنه که شما باید نوع WinPE را ازمنوی تولز انتخاب کنید

jenipher
05-08-2011, 16:24
من نمی خواستم اینطوری بشه یک پارتیشنی درست کردم آخر کارش گفت که باید به dynamic تبدیل بشه yse or no؟ که yes رو زدم
بعد دیدم کل هارد به دینامیک تبدیل شد. !!!!!!

کلی دنبال نرم افزار گشتم که dynamic به basic تبدیل کنه چون اینهایی که گذاشته بودید نسخه freeش این قابلیت رو نداشت!
بعد که چندتایی پیدا کردم دیدم کامیپوتر از stand by خارج shutdown شده!!
حالا کلی باید می گشتم که نرم افزاری پیدا کنم که در حالت boot این کار رو انجام بده! :41::20::19:

ممنون

Arash4484
05-08-2011, 16:34
من نمی خواستم اینطوری بشه یک پارتیشنی درست کردم آخر کارش گفت که باید به dynamic تبدیل بشه yse or no؟ که yes رو زدم
بعد دیدم کل هارد به دینامیک تبدیل شد. !!!!!!

کلی دنبال نرم افزار گشتم که dynamic به basic تبدیل کنه چون اینهایی که گذاشته بودید نسخه freeش این قابلیت رو نداشت!
بعد که چندتایی پیدا کردم دیدم کامیپوتر از stand by خارج shutdown شده!!
حالا کلی باید می گشتم که نرم افزاری پیدا کنم که در حالت boot این کار رو انجام بده! :41::20::19:

ممنون

اگر به توضیحاتی که داده بودم توجه کنید متوجه میشید که چیزی به نام پارتیشن بیسیک یا دینامیک نداریم...بلکه هارد بیسیک یا دینامیک داریم
ساده اش اینکه بیسیک و دینامیک خصوصیتی برای کل هارد هستند
و پرایمیری و اکستندد و لاجیکال خصوصیات پارتیشنها که بطور مجزابرای هردرایو قابل تعریفند

شما با جواب مثبت به اون سوال تمام هاردتون رو داینامیک کردید.
حالا هم جای نگرانی نیست و به احتمال خیلی زیاد با برنامه پست قبل برطرف میشه.

jenipher
05-08-2011, 17:58
برنامه رو دانلود كردم ولي وقتي مي خواستم ديسك بوتيبل درست كنم سايتش باز مي شد و مي گفت بايد بخري! رفتم ورژن ٦ ش دانلود كردم كه وقتي ديسك بوتيبل درست شد و تست كردم ديدم توي اين ديسك گزينه تبديل به basic وجود نداره
حالا موندم چكار كنم؟! نرم افزار ديگه اي سراغ نداريد كه تست شده باشه؟!

jenipher
06-08-2011, 19:24
لپ تاپ رو دادم به یک نفر تو سه سوته از توی boot از dynamic به basic تبدیل کرد.
آخرش هم قلق کار رو بهم نگفت که این فوت استادیه!!

مشکل حل شد!!!