PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آسم

so0san
12-07-2011, 16:35
چگونه متوجه بیماری آسم شویم؟

اغلب اوقات افرادی که با بیماری اسم مراجعه میکنند دارای خلط وتنگی نفس و خس خس های شبانه هستند.

خلط انها شفاف و سفید تا خاکستری است. به اصطلاح خلط موکوئیدی نامیده میشود.

تنگی نفسهای انها در حد دقیقه یا چند ساعت و گاهی تا چند روز می باشد.

خس خس های انها در معاینه به صورت ژنرالیزه در ریه شنیده میشود و دوطرفه است.

دلیل ابتلا به اسم

اسم به دلیل درگیری راه های هوایی کوچک به وجود می اید.

گاهی در کسانی که در کودکی مبتلا به ویروس (آر اس وی) میشوند یا در مواجهه با کلامدیا ومایکوپلاسما هستند دیده میشود .

بیماری دارای دو فاز میباشد.فاز بهبودی و فاز حاد که متناوب تکرار میشوند .

در واقع یک فرد اسمی در حالت عادی در فاز بهبودی به سر میبرد ولی اگر با عوامل آلرژن مثل گرده گل ها،گرد خاک،مایت(یک سری موجودات ریز هستند.) و در بعضی مصرف اسپرین باعث بروز علایم میشود و فاز حاد بیماری تحت عنوان التهاب ائیزینوفیلیک بروز می کند.

کاهش هورمون پروژسترون وافزایش کورتیزول و تغییر در هورمونهای تیروییدی میتوانند باعث اسم شوند.

تشخیص

در اینها سی تی اسکن وایکس ری نرمال است.

با استفاده از اسپیرومتری و با دو تست تحریکی (با هیستامین) ویا با داروی سالبوتامول بیماری تشخیص داده میشود

البته توجه شود اسم اختلال در بازدم است.

داروها

ابتدا لازم به تذکر است بدون تجویز پزشک خود مجاز به مصرف خودسرانه هیچ دارویی نیستیم.

برای مقابله با گشادی برونشها به بیماران برای درمان سریع اسپری های سالبوتامول و برای مصرف طولانی سالمترول داده میشود.

متیل گزانتین ها به نام تئوفیلین با مهار فسفو دی استراز کمک کننده هستند .البته این دارو تداخلات دارویی زیادی دارد.مثلا داروی سایمتیدین باعث مسمومیت با آن میشود.

و برای کاهش التهابات از کورتیکواستروید ها استفاده میشود.

البته دارو های جدید تری امروز در بازار موجود است.

روش استفاده از اسپری های اسم را در پستهای بعدی براتون میزارم.

و در اخر چند توصیه

پیشنهاد میشود افراد اسمی از پرده های نخی و کتانی در خانه ی ود استفاده نکنند .

کف اتاق سنگ و کاشی باشد و کمتر از فرش به دلیل پرزها و وجود مایت ها در ان استفاده کنند.

از جاروهای دستی برای تمیز کردن اتاق استفاده نشود.

BOROKI1
12-07-2011, 16:58
ممنون از مطلب شما بسیار مفید بود
من خودم آسم دارم خیلی اذیت میشم