PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنماي ساده و كامل كار با سيستم مووبل تايپ

ali_boujari
18-03-2005, 13:49
راهنماي ساده و كامل كار با سيستم مووبل تايپ

آموزش اول : ورود به مووبل تايپ
براي ورود به مووبل تايپ ، شما بايد آدرس صفحه ورود را داشته باشيد. اين آدرس معمولا به شكل [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][yoursite]/cgi-bin/mt/mt.cgi مي باشد اما ممكن است نسبت به محلي كه سيستم روي آن نصب شده ، متفاوت باشد.
1. به صفحه ورود به مووبل تايپ برويد.
2. در قسمت Username ، نام كاربري خود و در قسمت Password رمز عبور خود را بنويسيد.
3. چنانچه مايليد كه سيستم نام كاربري و رمز عبور شما را به خاطر داشته باشد ، كنار گزينه Remember me? را تيك بزنيد.
4. روي گزينه LOG IN كليك كنيد. چنانچه مشكلي وجود نداشته باشد ، شما وارد صفحه اصلي مووبل تايپ مي شويد.
نكته : اگر سيستم اعلام مي كند كه نام كاربري يا رمز عبور اشتباه است ، يك بار ديگر با دقت بيشتر سعي كنيد كه به سيستم وارد شويد. چنانچه باز هم موفق نشديد ، با سرور خود تماس بگيريد و مشكل را با آنها در ميان بگذاريد.
تصوير مربوط به اين آموزش
آموزش دوم : گزينه هاي موجود در منوي اصلي
در منوي اصلي شما گزينه هاي مختلفي مي بينيد كه آنها را از بالا به پايين به طور مختصر توضيح مي دهم.
MENU : همين صفحه اي كه در آن حضور داريد مي باشد.
HELP : در اين قسمت يك سري مطالب آموزشي به زبان انگليسي وجود دارد.
LOGOUT : با استفاده از اين گزينه از سيستم خارج مي شويد.
در سمت چپ صفحه ، به احتمال زياد شما چند گزينه خواهيد ديد. در داخل كادر سمت چپ ، نام وبلاگ كنوني شما نوشته شده است. ممكن است براي بار اول نام آن First Weblog باشد. در اينجا شما يك سري آمار كلي در مورد وبلاگتان مشاهده مي كنيد.
Entries : تعداد مطالبي است كه تاكنون در اين وبلاگ نوشته شده.
Comments : تعداد نظراتي است كه تاكنون براي اين وبلاگ آمده.
Authors : تعداد نويسندگان
در پايين اين آمار ، سه گزينه وجود دارد :
New Entry : فرستادن يك مطلب جديد.
Manage Weblog : با استفاده از اين گزينه وارد قسمت مديريت وبلاگ خود مي شويد كه در آموزش هاي بعدي در مورد آن توضيح مفصلي خواهيم داد.
Delete Weblog : مي توانيد با استفاده از اين گزينه وبلاگ خود را حذف نماييد. توجه داشته باشيد كه در صورت حذف وبلاگ ، كليه اطلاعات موجود در وبلاگ اعم از كليه مطالب و نظرات و قالب ها از بين خواهد رفت.
در سمت راست صفحه نيز چند گزينه وجود دارد :
Create New Weblog : با استفاده از اين گزينه مي توانيد يك وبلاگ جديد بسازيد.
Add/Edit Weblog Authors : مي توانيد نويسندگان جديدي به سيستم اضافه كنيد.
Edit Your Profile : اطلاعات خود مانند نام كاربري ، رمز عبور و ... را ويرايش كنيد.
View Activity Log : به يك سري آمار كلي در مورد سيستم دست يابيد كه دربرگيرنده زمان ورود به سيستم و فرستادن مطلب جديد و ... مي باشد.
Set Up Bookmarklets : مي توانيد دسترسي سريع تري به ام تي بيابيد.
تصوير مربوط به اين آموزش
آموزش سوم : فرستادن مطلب جديد
1. روي گزينه New Entry كه در بالا در مورد آن توضيح دادم كليك كنيد.
2. حال دوباره در مورد هركدام از قسمت ها توضيح كوتاهي مي دهم :
Title : عنوان مطلب.
Primery Category : موضوع مطلب. با استفاده از گزينه Add New Category مي توانيد موضوعات جديدي را اضافه كنيد.
Entry Body : مطلب خود را در اينجا بنويسيد.
Extended Entry : اگر مطلب خود را در اينجا بنويسيد ، مطلب شما به يك صفحه جداگانه ارجاع داده خواهد شد. مي توانيد يك مقدمه در Entry Body نوشته و اصل مطلب را به صفحه جداگانه ارجاع دهيد.
در پايين اين گزينه ها ، قسمت ديگري همانند دو قسمت بالا وجود دارد كه در آنها مي توانيد خلاصه اي از مطلب خود را بنويسيد. در پايين اين قسمت ، چند قسمت مهم وجود دارد :
Allow Comments : نظرات باز باشند يا بسته. Open به معناي آن كه خوانندگان مي توانند در مورد اين مطلب نظر دهند و None هم به معناي اين كه خوانندگان اجازه چنين كاري ندارند. Closed به درد زماني مي خورد كه نمي خواهيد خوانندگان ديگر كامنت بگذارند.
Allow Pings : ديگران اجازه دارند يا ندارند كه به شما پينگ كنند.
Post Status : اگر در حالت Draft باشد تنها مطلب شما روي سيستم ذخيره مي شود ولي اگر در حالت Publish در همان لحظه روي وبلاگ قرار مي گيرد.
در پايان براي ديدن پيش نمايش كار ، روي Preview و براي فرستادن مطلب روي Save كليك كنيد.
تصوير مربوط به اين آموزش

آموزش چهارم : توضيحاتي بسيار مختصر در مورد گزينه هاي موجود در Manage Weblog
Five Most Recent Entries : آخرين پنج مطلب نوشته شده.
Five Most Recent Comments : آخرين پنج نظر داده شده.
Five Most Recent Pings : آخرين پنج پينگ.
اما در مووبل تايپ يك ستون كناري در همه صفحات وجود دارد كه به طور مختصر آنها را توضيح مي دهم :
New Entry : فرستادن مطلب جديد. (همان صفحه اي كه در آموزش قبلي در مورد آن توضيح دادم.)
Edit Entries : ويرايش مطالب.
Upload File : بالاگذاري يك فايل.
Templates : ويرايش قالب ها. در اين قسمت مي توانيد قالب هاي وبلاگ خود را ويرايش كنيد.
Categories : موضوعات. در اين قسمت مي توانيد موضوعات جديدي بيافزاييد يا موضوعات قبلي را ويرايش كنيد.
Notifications : به روز شدن وبلاگ خود را به دوستانتان اطلاع دهيد. در اين قسمت مي توانيد پست الكترونيك دوستانتان را به سيستم بيافزاييد.
Weblog Config : تنظيمات مهم وبلاگ در اين قسمت است. مانند قرار گرفتن صفحه اول وبلاگ ، آرشيو وبلاگ و ...
Search Entries : جستجو در ميان مطالبي كه تاكنون نوشته ايد.
Import/Export : وارد كردن يا استخراج مطالب در مووبل تايپ.
Rebuild Site : بازسازي سايت.
View Site : نمايش سايت.
تصوير مربوط به اين آموزش

آموزش پنجم : راهنماي ويرايش قالب ها در مووبل تايپ
آموزش هاي مختلفي در اين زمينه وجود دارد كه مي توانيد به آنها مراجعه كنيد بنابراين در اينجا فقط به معرفي هركدام از قالب ها مي پردازم : (لازم به ذكر است كه در اينجا تنها قالب هاي مهم معرفي شده اند.)
Main Index : قالب صفحه اصلي وبلاگ شما.
Master Archive Index : قالب آرشيو اصلي وبلاگ شما.
Style Sheet : استايل شيت وبلاگ شما.
Invidual Entry Archive : قالب آرشيو تكي مطالب شما.
Category Archive : قالب آرشيو موضوعي مطالب شما.
Monthly Archive : قالب آرشيو ماهانه مطالب شما.
Comment Listing Template : قالب اصلي قسمت نظرات وبلاگ شما.
Comment Error Template : قالب پيش نمايش نظرات وبلاگ شما.
Comment Preview Template : قالب اعلام خطاي نظرات وبلاگ شما.
وارد هركدام از اين قالب ها كه شويد اين قسمت ها را مي بينيد :
Template Name : نام قالب.
Output File : آدرس فايلي كه از اين قالب استخراج مي شويد.
Link This Template... : با استفاده از اين گزينه اين قالب را به لينكي كه از قبل تهيه كرده ايد ارجاع مي دهيد.
بعد از هربار تغيير گزينه Save را زده و سپس وبلاگتان را بازسازي كنيد.
تصوير مربوط به اين آموزش

لازم به ذكر است كه در بعضي قسمت ها نياز به آموزش هايي جداگانه مي باشد كه در اينجا مجال پرداختن به آنها نيست و مستلزم پيگيري از سوي خود خواننده مي باشد. اصطلاحاتي مانند پينگ و ... را خود خواننده مي تواند با جستجو ياد بگيرد. در ضمن در مورد اكثر قسمت ها آموزش هاي جداگانه وجود دارد كه مي توانيد آنها را در اينجا بيابيد

ali.
02-06-2005, 01:27
منبع اين مطلب كجاست؟ :roll:

Nesta
02-06-2005, 02:40
سلام دوست عزیز .
ولی‌ به نعذرم یک کمی‌ مقاله یا آموزش رو اگه بیشتر کنی‌ بهتر می‌شه استفاده کرد .
این نصفه ا نیمه هست .کاملش کنی‌ عالی‌ هست و به نظرم اگه در قسمت برنامه نویسی‌ این آموزش رو پی‌ دی اف کنی‌ ممنون میشم.

ali.
02-06-2005, 13:47
ali_boujari جان اين نوشته كار خودته يا از جايي كپي شده؟ واسه قيد منبع به اسم نويسندش نياز دارم. :wink:

Ronaldiniho
02-06-2005, 16:17
علي جان موبل تايپ يه برنامه براي طراحي صفحات وب است

ali.
02-06-2005, 17:25
دوست عزيز من خودم ميدونم موبل تايپ چي هستش.منظور من نويسنده مطلب بالا هستش. :roll:

Ronaldiniho
03-06-2005, 11:51
علي جان اولا من خودم سوال پرسيدم فقط علامت سوالش يادم رفت
ثانيا من منظورم با علي باقري بود نه شما
بعد هم گفم در مورد موبل تايپ توضيح بيشتري بديد
اميد وارم اين سوء تفاهم حل شده باشه

ali.
03-06-2005, 12:20
امين جان من اشتباه متوجه شدم البته ايراد كار از همون علامت سوال هستش. :)
ببين اگه در مطالبت منظورت شخص خاصي هست بهتره از گزينه نقل قول استفاده كني تا مشكلي پيش نياد.
موفق باشي. :wink:

ali_boujari
06-06-2005, 07:46
علي باقري كه است ؟
منبعش هم خودمم با مجله ي كامپيتر جوان

MaFia
06-06-2005, 09:01
شما رو اشتباهي علي باقري خطاب كرده دوست من

ali.
07-09-2005, 18:16
مطلب خيلي خوبيه.
ولي بهتره با توجه به نسخه هاي جديد اين سيستم اين مقاله رو هم بروز كرده و گسترش دهيد.
موفق باشيد. :wink: