PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تری دی مکس!

sara_program
28-04-2011, 10:43
سلام. زبان اسکریپت تری دی مکس به چه زبانیه؟ از کجا می تونم یادش بگیرم؟ اصلاً می شه با این زبان فرمول نویسی کنیم؟ مثلاً فرمول حرکت آب رو با کد نویسی بنویسیم و بصورت یک پلاگین ازش استفاده کنیم؟ آخه پروژه من درباره حرکت آب هستش. اما نباید از پلاگین آماده تری دی مکس استفاده کنم. باید با برنامه نویسی این کار رو انجام بدم. از اساتید محترم میخوام کمکم کنند.
با تشکر.

sara_program
28-04-2011, 11:05
ممنون میشم یکی جواب بده.

*Forgotten*
28-04-2011, 11:31
این چجور استادی هست که هنوز این زبون رو به کسی یاد نداده و میگه برید با این زبان همچین کاری بکنید؟؟

ولی بدون این زبان هم میشه این کار روکرد لزومی نداره

بهر حال

اینجا رو مطالعه بفرمایید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

sara_program
28-04-2011, 11:43
ممنون. اما چطور بدون استفاده از این زبان این کار رو بکنم؟ پس با کدام زبان؟ توی این لینک که به من دادین هم درباره همین زبان توضیح داده شده. ممنون میشم بیشتر توضیح بدین.

---------- Post added at 12:43 PM ---------- Previous post was at 12:42 PM ----------

آیا میشه با سی شارپ بنویسم و سی شارپ رو ارتباطش بدم به تری دی مکس؟

*Forgotten*
28-04-2011, 11:59
با پارتیکل ها یا همون ذره ها میشه حرکت آب رو شبیه سازی کرد تو برنامه های گرافیکی مثل مایا یا تری دی مکس

نیاز به برنامه نویسی هم نداره

ولی اگه تا حالا مکس کار نکردید خیلی مشکله که این کارو بکنید باید دی وی دی های آموزشی رو ببینید تو خیلی از سایت ها میفروشن

بله میتونید کدهاتونو به زبان C نوشته و بعد به max script ترجمه یا تبدیل کنید ولی برای این کار به یک برنامه واسط نیاز دارید
که اسمش SDK هست
ولی تا حالا با این برنامه کار نکردم برای اطلاعات بیشتر تو گوگل سرچ کنید

توضیحات انگلیسی هم اینه:

The SDK and MAXScript

3ds Max gives you two ways to write plug-in applications: the SDK, which uses C++, and MAXScript, the program's native scripting language.

Which language you choose depends partly on how you want to work, and partly on what you want your plug-in to accomplish. Both languages have their strengths and limitations, but you can develop complex applications with either of them.

sara_program
28-04-2011, 12:03
ممنون که با حوصله جوابمو دادین. اگه به مشکلی برخوردم باز هم می تونم ازتون بپرسم؟

hadi665
28-04-2011, 12:21
توضیحات کاملو دوستمون دادن
اما به نظرم اگه استادتون تاکیدی روی استفاده از اسکریپت نویسی نداره ، از همون پارتیکال ها استفاده کنید

چون خیلی ساده تره و با کیفیت تر

*Forgotten*
28-04-2011, 14:02
ممنون که با حوصله جوابمو دادین. اگه به مشکلی برخوردم باز هم می تونم ازتون بپرسم؟

خواهش میکنم تو مکس اسکریپت سوال داشتید تو تاپیکی که بالا بود میتونید سوالاتتونو بپرسم
ولی من برنامه نویسی C بلد نیستم علتی که رفتم سراغ مکس اسکریپت فقط برای اینکه یک ابزار حیاتی تو ساخت
انیمیشن بود

ضمنن خودم یکم کنجکاو شدم اینو پیدا کردم , SDK ,ولی برای تریدی مکس ورژن 5 :31:
البته فیلتره اگه --- یا هیتلر شکن دارید دانلود کنید 18 مگ

دانلود MaxSDK-5.1.1_2

ولی خودم سر در نیاوردم چجوری باید نصب بشه البته وقتی زبان C بلد نباشی فرقی نمیکنه:31:

ولی میگم بیخیال شید همون پارتیکل سیستم ها استفاده کنید مگه اینکه برای تمرین c باشه:31:

*Forgotten*
28-04-2011, 14:11
الان یک چیزی یادم اومد اگه زبان dot.net یاد داشته باشید دیگه نیازی به sdk ندارید چون مکس اسکریپت این زبان رو مستقیما قبول میکنه
کافیه دستورات dot.net رو بنویسد و اجرا کنید همه محدودیت ها برداشته میشه حتی میتونید بین مکس و آفیش هم ارتباط بر قرار کنید

:31:

sara_program
30-04-2011, 09:03
واقعآ دستتون درد نکنه. من C# .net بلدم .یعنی حله؟

---------- Post added at 10:03 AM ---------- Previous post was at 10:00 AM ----------

توضیحات کاملو دوستمون دادن
اما به نظرم اگه استادتون تاکیدی روی استفاده از اسکریپت نویسی نداره ، از همون پارتیکال ها استفاده کنید

چون خیلی ساده تره و با کیفیت تر
میشه تفاوت اسکریپت نویسی رو با پارتیکل بگید؟ مگه ما برای تک تک ذره ها اسکریپت نمی نویسیم؟

hadi665
30-04-2011, 13:47
واقعآ دستتون درد نکنه. من C# .net بلدم .یعنی حله؟

---------- Post added at 10:03 AM ---------- Previous post was at 10:00 AM ----------

میشه تفاوت اسکریپت نویسی رو با پارتیکل بگید؟ مگه ما برای تک تک ذره ها اسکریپت نمی نویسیم؟

تفاوت آشکارش اینه که شما وقتی از روش اسکریپت نویسی استفاده میکنی کلا با کد و اسکریپت سرو کار داری اما وقتی با پارتیکل ها کار میکنی با فیزیک کار داری و میتونی همه چیو به صورت گرافیکی ببینی و اگه مثلا جریانو میخوای هدایت کنی با گزاشتن یه سری صفحات جلوی جرکت پارتیکل های اونا رو منحرف کنی ، تمام چیز ها ویژوآل و قابل لمسه

و لذت بیشتری داره

*Forgotten*
30-04-2011, 14:53
وقتی دات نت بلد باشید یعنی میتونید از کدهاش به راحتی تو مکس استفاده کنید

فقط باید آموزشهای پایه ای نوشتن اسکریپت تو مکس رو فرا گرفته باشید

خودم یه بررسی کردم خیلی جالبه میتونید از مکس با فایلهای ویندوزتون ارتباط برقرار کنید

ولی من درک درستی از دات نت ندارم بنظر بیشتر تو صفحات وب ازش استفاده میشه :27:

بهر حال

توضیحات انگلیسی:

DotNet In MAXScript

Not all ActiveX controls have been recompiled for the 64 bit versions of Microsoft Windows. Various areas of the 3ds Max User Interface rely on ActiveX controls like TreeView and ListView. To provide an alternative implementation of these and other controls, 3ds Max 9 and higher provide access to DotNet Classes, Objects and Methods and provides a dotNetControl User Interface Control to use in MAXScript Rollouts.

NOTE ON DOTNET PERFORMANCE:

Since DotNet uses a Just in Time compiler (JIT), the first time you load or execute any managed code, the Common Language Runtime (CLR) will compile the Intermediate code into machine language code, causing a significant performance hit. The second time the code is executed in the same session, the JIT compiler will use cached binaries instead of compiling the code again and the code will execute much faster.

So for instance, the first time the Named Selection Sets tool is opened, it can take several seconds for the dialog to open. The second time it would open instantly.

برای اطلاعات بیشتر تو هلپ مکس اسکریپت عنوانهای بالا رو سرچ کنید

اینجا خود هلپ مکس چنتا مثال زده:

ساخت یک web browser و وارد شدن تو سایت اتودسک

نتیجه رو خودم تست کردم خیلی با حال بود

تصویر زیر

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یا ساخت یک تقویم تو مکس

نتیجه در تصویر زیر :21:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بقیشو تو هلپ مکس میتونید مطالعه کنید

sara_program
02-05-2011, 12:59
من که بلد نیستم چطور باید تشکر کنم! ولی با همین تایپیک ازتون تشکر می کنم. خیلی کمکم کردین.