PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Blue Screen در ویندوز 7

hnme_bnd
06-04-2011, 23:38
سلام. من اخیرا مرتبا با blue screen در ویندوز7 مواجه میشم و حتی بعد از نصب مجدد ویندوز این مشکل رفع نشده!!!
کسی میدونه دلیل مشکلم چیه؟؟؟

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mshow
07-04-2011, 06:53
فکر کنم از رم باشه،شاید هم هارد.قطعه جدید اضافه کردی یا نه؟چی شد که اینطوری شد؟

jafarian
07-04-2011, 07:25
سلام. من اخیرا مرتبا با blue screen در ویندوز7 مواجه میشم و حتی بعد از نصب مجدد ویندوز این مشکل رفع نشده!!!
کسی میدونه دلیل مشکلم چیه؟؟؟

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

من فکرمیکنم مشکل نرم افزاری ویندوزتون عوض کنید7سرویس پک 1نصب کنیدشاید درست شددرایورمادربوردتونم آپدیت کنید مخصوصا چیپست درضمن 1 ساعت بدون نصب نرم افزارباسیستمتون بعد ازنصب درایورها کارکنیدببینید بازم پیغام میده:20:

hnme_bnd
07-04-2011, 13:59
1هفته با ویندوز قبلی این مشکل رو داشتم! بعد از تعویض ویندوز باز هم مشکل برطرف نشد!!!!
heat sink سی پی یو رو تمیز کردم! رم رو هم همینطور! خیلی بهتر شده!!!

m.s.f
07-04-2011, 15:10
پسر عموی من این مشکل رو داشت
دو تا رم داشت
یکیشون خراب شده بود و همین صفحه میومد
شاید مشکل شما هم از رم باشه

pasargadd
07-04-2011, 15:10
دماهای قطعاتتون چقدره؟
سیستمتونو کامل بگین.

1navid
07-04-2011, 17:00
ممکنه از ram یا cpu باشه باید اون هارو چک کنی شاشد فن cpu خراب شده

hnme_bnd
08-04-2011, 01:14
مرسی دوستان! با تمیز کردن کل کیس مشکلم کاملا حل شد!!!

NirvanaH
08-04-2011, 21:31
مرسی دوستان! با تمیز کردن کل کیس مشکلم کاملا حل شد!!!
دوست عزیز این مشکل ناشی از یکی از موارد زیر است:
اختلال سخت‌افزاری
علت اول و مهمترین عاملی که باعث قفل و مرگ ویندوز می‌شود تصادم سخت‌افزاری است. هر قطعه سخت‌افزاری برای ارتباط با سخت‌افزارهای دیگر، از كانال درخواست وقفه (IRQ) استفاده میكند و برای هر قطعه باید یک IRQ تخصیص داده شود. به طور مثال چاپگر معمولا از IRQ شماره 7 استفاده می‌كند، صفحه كلید از 1 و فلاپی درایو از 6. هر قطعه سخت افزاری ترجیح می‌دهد که IRQ اختصاصی خود را داشته باشد. اگر روی سیستمی ‌سخت‌افزارهای زیادی نصب شود یا سخت‌افزاری به روش صحیح پیکربندی نشود، ممكن است دو سخت‌افزار بخواهند از یک IRQ استفاده كنند. اینجاست كه مشكل پیش می‌آید. برای اینکه دریابید سیستم شما هم تصادم سخت‌افزاری دارد یا خیر این مسیر را جلو بروید :

Device Manager>>> System >>> Control Panel >>> Settings >>>Start >>> معمولاً سخت‌افزارهایی كه مشكل دارند، با علامت تعجب زرد رنگ مشخص می‌شوند. این مشکل می‌تواند به دلیل عدم هماهنگی با سایر قطعات، عدم شناسایی راه‌انداز و همچنین مشکلات بخش IRQ باشد که در این صورت می‌توانید با رفتن به قسمت Properties سخت‌افزار مربوطه، یک IRQ جدید به آن اختصاص داده و مشکل را برطرف کنید.

رم خراب

RAMها هم می‌توانند باعث ایجاد این مشکل شوند كه معمولا با Exception Fatal Error مشخص می‌شود. نكته مهم این است كه Fatal Error فقط در مواقعی که مشکل جدی سخت‌افزاری وجود دارد مشاهده می‌شود. در مورد رم، فاتال ارور ممكن است در اثر عدم همخوانی ماجول‌های نصب شده یا چیپست‌ها به وجود آید. به عنوان مثال وقتی از دو رم كه یكی با زمان تاخیر 70 نانوثانیه و دیگری 60 نانوثانیه است، در کنار هم روی یک سیستم استفاده كنیم، سیستم مجبور به کار کردن با سرعت پائین شده و باعث مرگ ویندوز می‌شود . پیغام Parity Error هم به رم مربوط است. رم‌های جدید به دو دسته تقسیم می‌شوند: ECC غیر ECC. که بهتر است این دو نوع در یک سیستم استفاده نشود.

تنظیمات BIOS

هر مادربورد دارای چندین تراشه است كه توسط كارخانه تنظیم و برای كار روی مادربورد قرار داده می‌شوند. نام یكی از این چیپ‌ها BIOS است كه می‌توانیم با فشار دادن كلید Del یا F2 هنگام روشن كردن كامپیوتر، وارد تنظیمات آن شویم. مرحله دقیق و حساس کار وقتی شروع می‌شود که وارد BIOS می‌شویم.

اگر مبتدی هستید پیشنهاد می‌کنیم تمامی ‌تنظیمات را روی کاغذ یادداشت کنید. در این حالت اگر تغییری را در تنظیمات انجام دهید می‌توانید مجددا به تنظیم قبلی باز گردید. یکی از مشکلات معمول BIOS، CAS Legacy است که این مشکل هم به RAM مربوط می‌شود. برای رم‌های EDO قدیمی ‌مقدار CAS معادل با 3 و برای SDRAM های جدیدتر معادل 2 است. تنظیم نادرست باعث می‌شود که باز هم آن پنجره‌ای که دوستش نداریم جلوی روی ما ظاهر شود. همیشه به خاطر داشته باشید که ویندوز بهتر از BIOS می‌تواند IRQها را بین سخت‌افزارها تقسیم کند. پس بهتر است در تنظیمات BIOS برای تخصیص (IRQ) گزینه Auto را انتخاب کنیم.

هارد‌دیسک‌ ها

بعد از چند هفته کار با کامپیوتر اطلاعات روی هارددیسک پراکنده می‌شوند یعنی ممکن است تکه‌های یک فایل را در قسمت‌های مختلف هارد پیدا کرد. در اینجاست که Defrag کردن مرتب هارد می‌تواند تاثیر مثبتی روی سیستم داشته باشد. البته با تکنولوژی‌های جدید و هاردهای مدل بالا به نظر می‌رسد این کار خیلی هم موثر نباشد. خیلی از مشکلات کامپیوتر مربوط به خرابی هارد دیسک است. مثلت زمانیکه ویندوز دیر بالا می‌آید سیستم هنگ می‌کند. برنامه‌ها درست اجرا نمی‌شوند و ...

خرابی هارددیسک حتی روی کارهای اینترنت هم تاثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در دریافت دیتا شود که خیلی از افراد آن را به مودم و خط تلفن ارتباط می‌دهند. اگر ظرفیت هارددیسک پر باشد، سرعتش کم شده و قفل می‌کند پس لازم است هر از چند گاهی خانه تکانی کنید و فایل‌های اضافی را روی CD یا DVD را رایت کرده و از هارد پاک کنیم. سطل آشغال سیستم را هم مرتب کنید تا آشغال‌های داخل آن بو نگیرند!!

مشكلات OE Exception و VXD

منشا این مشکلات معمولا زیر سر کارت گرافیکی است. با نصب درایور مناسب و تنظیم صحیح وضوح و عمق رنگ می‌توان این مشکلات را هم برطرف کرد. به طور کلی OE Exception دلایل بسیاری می‌تواند داشته باشد که از رابط DMAا شانزده بیتی تا اشکالات رجیستری و نا‌هماهنگی در بخش شبکه را شامل می‌شود. اما در نهایت تمام این دلایل به دلیل ارسال دستورالعمل اشتباه یا دسترسی به یک داده اشتباه ایجاد می‌شود. در این شرایط بر اساس کد خطای اعلام شده باید مشکل را پیگیری کرد. ممکن است هنگام شروع به کار ویندوز یا شات‌دان با این پیام روبه‌رو شوید:

A fatal exception XY has occurred at xxxx:xxxxxxxx

که این نشان دهنده همین fatal exception error است.

ویروس‌ها

ویروس‌ها هم با ایجاد اختلال در رابط سخت‌افزار و نرم‌افزار عامل بزرگی در این مورد به حساب می‌آیند. مثلا ویروس BSOD که روی ویندوز ویستا تاثیر می‌گذارد با Fixer آنتی‌ویروس NOD32 قابل حل است در کل نصب یک آنتی‌ویروس خوب و به روز شده روی سیستم ضروری است.

چاپگر

وقتی فایلی را به چاپگر می‌فرستیم در واقع یک فایل بزرگ‌تر درست می‌کنیم که به آن پست اسکریپت می‌گویند. هر چاپگر مقدار کمی ‌رم دارد که به آن بافر می‌گویند. این بافر به راحتی پر می‌شود، پرشدن بافر از یک طرف انتظار برای فرستادن داده از طرف کامپیوتر و مشغول بودن پردازنده هم از طرف دیگر دست به دست هم می‌دهند تا سرعت کار کم شود. اگر دیدید که چاپگر به جای متن مورد نظر شما غزلیات بیل گیتس را چاپ می‌کند، عملیات چاپ را Cancel و آن را خاموش کنید. سپس آن را مجددا روشن کنید، با این کار بافر سیستم را خالی کرده‌اید.

نرم‌افزارها

این روزها آشفته بازار نرم افزار مثل مد لباس و کفش شده است. خیلی از افراد فقط انواع مختلف نرم‌افزارها را خریداری می‌کنند. بعضی‌ها هم آخرین ورژن‌های ETABS، Matlab، CoolEdit، Photoshop، را روی کامپیوتر خود نصب کرده‌اند بدون اینکه واقعا به آنها نیاز داشته باشند.

لازم است بدانیم که سیستم‌عامل شما برای کارهای معمولی و روزمره کامل است به عبارت بهتر خیلی کامل تر از چیزی است که تصور می‌کنید. بنابراین پس از نصب ویندوز کمی ‌فکر کنیم و فقط برنامه‌هایی را نصب کنیم که به آنها احتیاج داریم.

گرمای بیش از حد

گرم شدن بیش از حد قطعات کامپیوتر علاوه بر آسیب‌رسانی به سخت‌افزارها، عمر آنها را نیز کوتاه می‌کند و حتی تاثیر منفی روی نرم‌افزارهای در حال اجرا خصوصا Kernel می‌گذارد. برای حل این مشکل سعی کنیم همیشه فضای داخل کیس را خنک نگه داریم.

مشکلات منبع تغذیه

این مشکلات شوخی بردار نیست چراکه گاهی دردسرهایی درست می‌کند که مجبور می‌شوید کل سیستم را عوض کنید. خلاصه کلام اینکه اگر کامپیوترتان را دوست دارید همین امروز یک محافظ برای آن تهیه کنید. منبع‌ تغذیه به دلیل ارتباط مداوم با نوسانات برق، گرمای تولیدی و موارد دیگر یکی از قطعات پر استهلاک دستگاه است و بنابراین اغلب مشکلاتی که پس از یکی دو سال بروز می‌کنند به دلیل ایرادات این بخش هستند. ضمن اینکه گاهی این ایرادات به‌طور ناگهانی بروز می‌کنند.
منبع:از اینترنت(والا همه سایتا منبع رو ذکر نکرده بودند!)

اما آخرین مورد هم اضافه کنم که این مورد رو خودم تجربه کردم: سیستم عامل سون رو فقط موقعی نصب کن که مطمئن بشی اولین نسخه است و ، یعنی 2009 اون هم آگوست!!!
چون من یه بار یدونه از این سرویس پکا نصب کردم و سیستم هر 20 دقیقه یه بار میرفت روی صفحه آبی!!!

حامد:11: