PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تفاوت مهندس معمار بودن در ایران و کشورهای پیشرفته

babak_gww
06-04-2011, 13:11
سلام خدمت همه دوستان گل
راستش من عاشق معماری بودم و هستم، چون به هنر علاقه دارم ، فکر میکنم خالق هنری خوبی هستم و همه میدونیم که برای یه معمار خوب شدن ذوق و خلاقیت هنری در درجه اوله

من پارسال مجبور شدم برم دانشگاه آزاد اما امسال باز کنکور میدم که بتونم معماری رو تو یه دانشگاه سراسری بخونم ، یه دانشگاه خوب ، نه آزاد

تو این همه مدت که من تو فکر رشته معماری بودم و تا کنکور و این یک سالی که دارم میخونمش، دیدم نسبت به این رشته عوض شده ، یعنی اون چیزی که واقعا هست رو تو ایران نمیشه پیاد کرد ، نمیدونم میفهمین منظورمو یا نه ،

من به عنوان یک معمار، یک خالق هنری ، دوست دارم ذوق و استعداد و وقتمو بزارم رو پروژه های بزرگ و خوب ، نه کشیدن نقشه یه خونه 4 طبقه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] یا دادن طرح واسه پنجره های یه آپارتمان [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اما تو ایران همچین چیزی محاله، مگه چندتا طرح بزرگ ساخت داریم کلا؟ اصلا نیست ، اگرم باشه به ماها نمیرسه

آخرش کارمون اینه که مثل یه مهندس عمران بشینیم نقشه خونه بکشیم، اونم تازه تا وقتی این همه عمران داریم ، این نقشه های درپیت هم به ما نمیرسه حتی؛

اینه کلا زده شدم ، و همه ی ذوق و شوقم از بین رفته، تا جایی که به سرم زده تو کنکور امسال (90) به جای معماری، یه رشته مثل مکانیک رو انتخاب کنم ،

از شما هم میخوام نظرتون رو بگین در مورد این تفاوت بازار کار رته معماری تو ایران و خارج از ایران

و اینکه من هم به راهماییهاتون نیازدارم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Cyanide
06-04-2011, 13:32
از نظر من معماری رو ادامه بده و خودتو عقب ننداز.ایران تازه طرحهای بزرگش داره از راه میرسه.فقط باید زرنگ باشی اینجا لقمه رو راحت توی دهان نمیذارن
من خودمم اصلا" از رشتم نرم افزار راضی نیستم .الان به خودم میگم ای کاش میرفتم عمران.
ولی زورکی دارم تموم میکنمش

bida
06-04-2011, 20:27
به نظر من بهتره شما بری با معمارانی که الان تو بازار کار دارن فعالیت می کنن صحبت کنی. چه اونایی که از کار ( رشته) شون راضی هستن و چه اونایی که نیستن. این جوری اطلاعات بهتری به دست میاری تا اینکه به شنیده های x, y گوش بدی.

با دانشجوهای معماری هم صحبت کنی خوبه ، البته حواست باشه که اکثر دانشجوها ( تو همه رشته ها) معمولا یه دید آرمانی و تعصبی نسبت به رشتشون دارن و شاید نشه 100 درصد رو همه حرفاشون حساب کردولی باز هم بهت اطلاعات خوبی میده.

راستی اولویت اول رو به وضعیت و شرایط کار تو ایران اختصاص بده. چون 90 درصد همه کسانی که فارغ التحصیل میشن تو همین ایران موندگار میشن و آرزوی خارج رفتن در حد همون رویا براشون می مونه . و آمار های در آمد معماران برجسته خارجی ( بدون در نظر گرفتن شرایط کار و اجتماع و ...) نمی تونه ملاک خیلی خوبی باشه.

babak_gww
06-04-2011, 20:50
از نظراتتون ممنونم

من با خیلیا در این مورد صحبت کردم ، همه ی دانشجوهای معماری میگن که رشتشون بهترینه ، البته منم موافقم اما بحثم سر بازار کارشه، که اونا بازم میگن که بازار کارش هم خوبه
اما کسایی که خودشون رشتشون معماری نیست، میگن که نه رشته ما بهترینه ،

خلاصه حرفهای ضد و نقیض زیاده ، ما هم بلا تکلیف این وسط موندیم

چون همونطور که گفتم ، من دارم بازم دارم کنکور میدم، سراسری ، پس بازم دارم از اول شروع میکنم، یعنی نمیخوام معماری آزادو ادامه بدم ، میرم سراسری ، فقط تو انتخاب رشته موندم، از یه طرف علاقه ام به معماری ، از یه طرف ترس از آینده ی بدش

esool
06-04-2011, 21:29
من خودم معماری می خونم و میگم رشته ما بهترینه :31:
شما باید ببینی چی از زندگی میخوای یعنی دیدت نسبت به تحصیل چیه
این چیزی که شما میگی یه دید یه قول معروف بازاری به قضیست
فرض مثال من الان توی آشناهامون ان قدر آدم می شناسم که به خاطر بازار کار رفتن رشته حسابداری (البته به روز دیگران) و بعد از این که درسشون هم تموم شده بلافاصله کار براشون گیر اومده ولی من میدونم زمان تحصیل واقعا ناراضی بودن یعنی خودشون میگفتن (البته مکانیک با حسابداری قابل مقایسه نیست من خودم مکانیکو خیلی دوست داشتم)
در ضمن نسبت دخترا به پسرا تو رشته معماری چیزی حدود 70 به 30 دخترا بیشترن و شانس آقایون تو بازار کار بیشتره این یه واقعیته البته :27:
بعد از همه اینا شما نباید بگی پروژه های خوب رو به من نمیدن
نمیگم پروژه ها رو بهتون میدنا بحثم سره دیدتونه یعنی نظره منه
اونی که الان پروژه های بزرگ رو داره کار میکنه از روز اول که طراحی ساختمان فرهنگی و تجاری و... رو نکرده، از پلان همین آپارتمان های 4 طبقه شروع کرده
بعدم این که هر رشته ای آدم کار بلد و ناشی داره شما میتونی اون کار بلده باشی
و این که به قول دوستمون تازه ایران تو یه مرحله ای هست که ساختمان سازی داره جون میگیره و پروژه ها به دست معمارا سپرده میشه
شما اگر مجله معمار رو بخونی می بینی که معماری تو ایران اوله کاره البته معماری مدرن
خلاصه اگر میخوای با رشتت حال کنی معماری بخون
و یه پند کنکوری بخوام بهت بدم این که تا میتونی تحقیق کن و رشته ای که دوست داری رو انتخاب کن بعد که رفتی دانشگاه هیچ راهی نداری یعنی تو یه مسیری افتادی و تغییر مسیرت خیلی سخته و اگرم بشه انرژی زیادی ازت میگیره
هر کسی الان از راه میاد یه چیزی میگه ممکنه دیدش با تو متفاوت باشه پس راحت حرفشو قبول نکن
ولی حرف همه رو گوش کن ببین کدومش با تو همخونی داره و به همون عمل کن
یه استادی داریم میگه مسیر هر کسی متفاوته باید خودش پیدا کنه یعنی نمیتونی از کسی تقلید کنی و به جایی برسی باید مسیرتو خودت انتخاب کنی
چه قد نصیحت کردم ما هم یه پا پدربزرگیما :3:
موفق باشی

babak_gww
06-04-2011, 22:54
من خودم معماری می خونم و میگم رشته ما بهترینه :31:
شما باید ببینی چی از زندگی میخوای یعنی دیدت نسبت به تحصیل چیه
این چیزی که شما میگی یه دید یه قول معروف بازاری به قضیست
فرض مثال من الان توی آشناهامون ان قدر آدم می شناسم که به خاطر بازار کار رفتن رشته حسابداری (البته به روز دیگران) و بعد از این که درسشون هم تموم شده بلافاصله کار براشون گیر اومده ولی من میدونم زمان تحصیل واقعا ناراضی بودن یعنی خودشون میگفتن (البته مکانیک با حسابداری قابل مقایسه نیست من خودم مکانیکو خیلی دوست داشتم)
در ضمن نسبت دخترا به پسرا تو رشته معماری چیزی حدود 70 به 30 دخترا بیشترن و شانس آقایون تو بازار کار بیشتره این یه واقعیته البته :27:
بعد از همه اینا شما نباید بگی پروژه های خوب رو به من نمیدن
نمیگم پروژه ها رو بهتون میدنا بحثم سره دیدتونه یعنی نظره منه
اونی که الان پروژه های بزرگ رو داره کار میکنه از روز اول که طراحی ساختمان فرهنگی و تجاری و... رو نکرده، از پلان همین آپارتمان های 4 طبقه شروع کرده
بعدم این که هر رشته ای آدم کار بلد و ناشی داره شما میتونی اون کار بلده باشی
و این که به قول دوستمون تازه ایران تو یه مرحله ای هست که ساختمان سازی داره جون میگیره و پروژه ها به دست معمارا سپرده میشه
شما اگر مجله معمار رو بخونی می بینی که معماری تو ایران اوله کاره البته معماری مدرن
خلاصه اگر میخوای با رشتت حال کنی معماری بخون
و یه پند کنکوری بخوام بهت بدم این که تا میتونی تحقیق کن و رشته ای که دوست داری رو انتخاب کن بعد که رفتی دانشگاه هیچ راهی نداری یعنی تو یه مسیری افتادی و تغییر مسیرت خیلی سخته و اگرم بشه انرژی زیادی ازت میگیره
هر کسی الان از راه میاد یه چیزی میگه ممکنه دیدش با تو متفاوت باشه پس راحت حرفشو قبول نکن
ولی حرف همه رو گوش کن ببین کدومش با تو همخونی داره و به همون عمل کن
یه استادی داریم میگه مسیر هر کسی متفاوته باید خودش پیدا کنه یعنی نمیتونی از کسی تقلید کنی و به جایی برسی باید مسیرتو خودت انتخاب کنی
چه قد نصیحت کردم ما هم یه پا پدربزرگیما :3:
موفق باشی

خیلی خیلی خیلی ممنون بابت وقتی که گذاشتی :40:
ببین من دیدم بازاری نیست ، درسته یه گوشه چشمی هم به درآمد دارم ، مطمئنن هر مهندسی بالاخره یه درآمدی داره دیگه. نه ؟
پس من فقط مسئله ام درآمد آیندام نیست

ببین من دوست دارم به قولی کارم مفید باشه و خودم از کارم راضی باشم ، من از یه کار معمولی خوشم نمیاد ، مثلا فرض کن مهندس مکانیک هستی و سرپرست خط تولید کارخانه x ، خب این کار به نظرم خسته کنندست ، میتونه ایده آله خیلیها باشه ، اما برای من جالب نیست،

من یه استعداد خاصی تو هنر و طراحی و اینا دارم ( منظورم طراحی و نقاشی نیست :31: ) منظورم خلق کردنه ،
همون ذوق هنری ،
تا حدی که طراح گرافیک هم شدم، (هستم :31: ) ، در کل منظورم اینه که از خلق کردن یه چیزی خوشم میاد ، یعنی مثلا فرضا طراحی مرکز خرید x با من بوده ؛ خب بعد از اتمام کار و وقتی کار خوب از آب درمیاد، اون لحظه که خودمو تحسین میکنم بهترین لحظات کاریمه ، میفهمی که منظورمو؟

حالا بحث من سر اینه که این حس ستایش و راضی بودن از کارت با طراحی کردن آپرتمان 4 و پنج طبقه و... که بدست نمیاد . میاد؟ نه

و تو ایران تنها چیزی که هست همیناست بدبختانه :13: من نگفتم که اول راه برم و برج طراحی کنم ، نه ،
ولی خب انتظارم دارم که حداقل با 6 یا 7 سال سابقه کارم ، بتونم پروژه های بزرگ بردارم ، میدونم الان میگید که خب بستگی به کار خودت داره، که چقدر کارت خوب باشه و جنم داشته باشی

خب من میگم اینارو دارم، (یعنی امیدوارم واقعا همینطور باشه) ولی خب شرایط ساختمان سازی تو ایران اونطوری که آرزومه باشه نیست ، و بخاطر همینه که تو 2 راهی موندم

esool
07-04-2011, 17:07
خیلی خیلی خیلی ممنون بابت وقتی که گذاشتی :40:
ببین من دیدم بازاری نیست ، درسته یه گوشه چشمی هم به درآمد دارم ، مطمئنن هر مهندسی بالاخره یه درآمدی داره دیگه. نه ؟
پس من فقط مسئله ام درآمد آیندام نیست

ببین من دوست دارم به قولی کارم مفید باشه و خودم از کارم راضی باشم ، من از یه کار معمولی خوشم نمیاد ، مثلا فرض کن مهندس مکانیک هستی و سرپرست خط تولید کارخانه x ، خب این کار به نظرم خسته کنندست ، میتونه ایده آله خیلیها باشه ، اما برای من جالب نیست،

من یه استعداد خاصی تو هنر و طراحی و اینا دارم ( منظورم طراحی و نقاشی نیست :31: ) منظورم خلق کردنه ،
همون ذوق هنری ،
تا حدی که طراح گرافیک هم شدم، (هستم :31: ) ، در کل منظورم اینه که از خلق کردن یه چیزی خوشم میاد ، یعنی مثلا فرضا طراحی مرکز خرید x با من بوده ؛ خب بعد از اتمام کار و وقتی کار خوب از آب درمیاد، اون لحظه که خودمو تحسین میکنم بهترین لحظات کاریمه ، میفهمی که منظورمو؟

حالا بحث من سر اینه که این حس ستایش و راضی بودن از کارت با طراحی کردن آپرتمان 4 و پنج طبقه و... که بدست نمیاد . میاد؟ نه

و تو ایران تنها چیزی که هست همیناست بدبختانه :13: من نگفتم که اول راه برم و برج طراحی کنم ، نه ،
ولی خب انتظارم دارم که حداقل با 6 یا 7 سال سابقه کارم ، بتونم پروژه های بزرگ بردارم ، میدونم الان میگید که خب بستگی به کار خودت داره، که چقدر کارت خوب باشه و جنم داشته باشی

خب من میگم اینارو دارم، (یعنی امیدوارم واقعا همینطور باشه) ولی خب شرایط ساختمان سازی تو ایران اونطوری که آرزومه باشه نیست ، و بخاطر همینه که تو 2 راهی موندم
خواهش میکنم :20:
من قبول ندارم که در آمد معماری خوب نیست اما تو رشته مامیشه گفت دست زیاده، هم دانشجوهای معماری زیادن و هم تو خیابون که میری یه نگاه بندازی هر سوراخی رو می بینی یه تبلیغ زدن "طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی 3D با ارائه مدرک فنی و حرفه ای".
این هم عیب رشته معماریه.من عیبشم گفتم که فکر نکنی همش خوبیه و ما خیلی هم راضی هستیم
و این که درآمد 100 درصد برای هر کسی مهمه ولی من اگه به قول خودت سرپرست خط تولید کارخانه x باشم و درآمدم مثلا ماهی 1.5 میلیون باشه و از کارم لذت نبرم در مقایسه با کار طراحی معماری با درآمد مثلاً ماهی 1 میلیون و من با جون و دل کار کنم به طوری که از خودم و کارم راضی باشم حتماً کار دوم رو انتخاب می کنم چون عمرم رو باید تو این کار بذارم و اصلاً کاری که باب میلم نیست رو نمی تونم انجام بدم

ولی خوب با همه این اوصاف لذتی که هنر و طراحی یا راندو داره هیچی نداره.
بعدشم همون آپارتمان که ساده به نظر میرسه ان قدر جای کار داره که تعجب میکنی.
یه معمار اگر کاربلد باشه کارشو تو همون آپارتمان نشون میده.
در هر صورت این دیده منه دانشجوئه به معماری

اگه شما واقعاً استعداد طراحیتون خوبه و تو این زمینه کار کردی حتماً به معماری بیشتر فکر کن و با یه مشاور انتخاب رشته هم صحبت کن چون اونا حرفه ای این کار رو انجام میدن و اطلاعاتشون خیلی بیشتره

babak_gww
07-04-2011, 22:22
اره موافقم
فکر کنم بهتره رو علاقه ام بمونم ... جونم معماری :20:

راستی یه سوال ، منی که فارغ التحصیل معماری هستم ، برای اینکه یه شغلی برای خودم دست و پا کنم، باید با چندتا معمار دیگه برم شرکت بزنم ، راه دیگه ای نیست تنهایی بشه موفق شد؟

esool
08-04-2011, 19:25
اره موافقم
فکر کنم بهتره رو علاقه ام بمونم ... جونم معماری :20:

راستی یه سوال ، منی که فارغ التحصیل معماری هستم ، برای اینکه یه شغلی برای خودم دست و پا کنم، باید با چندتا معمار دیگه برم شرکت بزنم ، راه دیگه ای نیست تنهایی بشه موفق شد؟
گویا تصمیمتو گرفتی
داداش بذار قبول شی بعداً :31:
منم خیلی اطلاعی ندارم ولی چیزی که میدونم این که شما اول کار باید بری تو شرکت یه نفر دیگه کار کنی تا بتونی فوت و فن کار رو یاد بگیری چون مثله بقیه رشته ها چیزی که تو دانشگاه میگن با محیط کار خیلی فرق میکنه و بعد اگر سرمایه داشتی فکر کنم 3 نفری بشه شرکت زد.

babak_gww
08-04-2011, 19:45
گویا تصمیمتو گرفتی
داداش بذار قبول شی بعداً :31:
منم خیلی اطلاعی ندارم ولی چیزی که میدونم این که شما اول کار باید بری تو شرکت یه نفر دیگه کار کنی تا بتونی فوت و فن کار رو یاد بگیری چون مثله بقیه رشته ها چیزی که تو دانشگاه میگن با محیط کار خیلی فرق میکنه و بعد اگر سرمایه داشتی فکر کنم 3 نفری بشه شرکت زد.

اگه قبولم نشدم که همین آزادو ادامه میدم :31: ولی قبول میشم