PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سي پي يو در x64

sinashahab
30-03-2011, 01:20
سلام

من يه سوال برام پيش اومده :
من رو يه سيستم وقتي ويندوزش 32 بود ، توي task managerش 2تا cpu نشون ميداد.
بعدش ويندوز سون 64 نصب كرديم و توي task managerش 2 تا نمودار سي پي يو به 4 تا تبديل شد و سرعت خيلي عوض شد.

حالا روي يه سيستم ديگه روي 32 همون 2تا cpu بود و وقتي هم 64 ريختم همون 2 تا رو نشون ميده و 4تا نميشه!

اصلا اين 32 و 64 ربطي به اين تعداد نمودار cpu داره يا نه ؟
چرا براي اون سيستم 4تا شد ولي روي اين يكي 2تا موند ؟

سوالي بود بگيد تا بگم:10:

ممنون

Help118
30-03-2011, 04:20
دوست عزیز میتونی مشخصات سی پی تو بگی؟
معمولا تو ویندوز ایکس پی بالاخص 32 بیتی ها هم مشکل ریکوکنایز یا همون شناسایی رمهای بالای 2 گیگ بود هم مشکل شناسایی سی پی های بالای دو هسته. ولی تو ویندوز سون 32 بیتی دقیقا نمیدونم!
ولی میشه این نظریه رو داد که سی پی یپت 4 هسته ای هستش که ویندوز 32 بیتی 7 اونو شناسایی نمی کرد. تازه پک آپ دیتی جدیدی هم اومده که مشکل عدم شناسایی رمهای 4 گیگ به بالا رو هم تو سون حل می کنه!
اساس فرق بین معماری 32 بیت و 64 بیت تو همین پشتیبانی از رم و سی پی یو هستش (علی رغم برتری های دیگر 64بیتی ها)

Microsoft Windows
30-03-2011, 10:05
سلام

من يه سوال برام پيش اومده :
بعدش ويندوز سون 64 نصب كرديم و توي task managerش 2 تا نمودار سي پي يو به 4 تا تبديل شد و سرعت خيلي عوض شد.

حالا روي يه سيستم ديگه روي 32 همون 2تا cpu بود و وقتي هم 64 ريختم همون 2 تا رو نشون ميده و 4تا نميشه!

سوالي بود بگيد تا بگم:10:

ممنون
در حقیقت نباید فرق میکرد چون ویندوز 32 بیتی هم تا 32 تا هسته رو پشتیبانی میکنه و احتمالا از بایوس هیپرتریدینگ رو غیر فعال کرده بود که هسته های واقعی رو نشون میداد
ویندوز 64 بیتی هم از 256 هسته ی cpu پشتیبانی میکنه
حالا رو سیستم دیگه نصب کردی همون 2 تا بود باید به مدل cpu نگاه کنی ببینی که چند هسته ای هست

دوست عزیز میتونی مشخصات سی پی تو بگی؟
معمولا تو ویندوز ایکس پی بالاخص 32 بیتی ها هم مشکل ریکوکنایز یا همون شناسایی رمهای بالای 2 گیگ بود هم مشکل شناسایی سی پی های بالای دو هسته. ولی تو ویندوز سون 32 بیتی دقیقا نمیدونم!
ولی میشه این نظریه رو داد که سی پی یپت 4 هسته ای هستش که ویندوز 32 بیتی 7 اونو شناسایی نمی کرد. تازه پک آپ دیتی جدیدی هم اومده که مشکل عدم شناسایی رمهای 4 گیگ به بالا رو هم تو سون حل می کنه!
اساس فرق بین معماری 32 بیت و 64 بیت تو همین پشتیبانی از رم و سی پی یو هستش (علی رغم برتری های دیگر 64بیتی ها)
ویندوز 32 بیتی به صورت منطقی 4096 مگابایت رو آدرس دهی میکنه که در واقعیت یه خورده کمتره از این مقدار هست

ebicross
30-03-2011, 11:10

ممکنه ویندوز قبلی شما در Msconfig تعداد CPUها رو Limite کرده باشه و ویندوز جدیداینطور نباشه.
اگر نه ویندوز 32 بیتی هم میتونه تا 32 هسته و 2 CPU رو شناسایی کنه که این اعداد در 64 بیت به 256 هسته و همون 2 CPU میرسه. محدودیت 2 CPU هم به این دلیل هستش که برای ایجاد یک سوپر کامپیوتر از ویندوزهای Server که چند ترابایت رم ساپورت میکنند استفاده کنید.
حتی ورژنهای مختلف ویندوز مثل Starter و Home Premiumهم هیچ محدودیتی در تعداد هسته ها ندارند و فقط در تعداد CPU محدود شدند به یکی.

علت بالا رفتن گرافها همونطور که دوستان گفتند عدم استفاده از HT یا همون hyperthreading هستش که در حقیقت پردازنده ی شما 2 هسته داره ولی با این قابلیت دو هسته به صورت مجازی برای سیستم تعریف میکنه و سیستم و شما فکر میکنید پردازنده Quad Core هستش.

پردازنده ی دوست شما ممکنه این قابلیت رو نداره و واقعا دو هسته هستش و فرق کنه با پردازنده ی شما.

NIMA 36
30-03-2011, 11:45
دوستان یه سوال داشتم....
سی پی من [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]هست.
و الان ویندوز 7 ،64 بیتی دارم و از هر دو سی پی یو دو هسته ایم استفاده میشه.
من یه جا خونده بودم که در ویندوزهای 32 بیتی مثل XP (که 64 بیتش عملا وجود خارجی نداره!!:31:)یا مثلا ویستا و سون 32 بیتی فقط از یکی از سی پی یو ها استفاده میشه.آیا این حقیقت داره؟؟؟
که در نتیجه بهتره یه سیستم 64 بیت نصب بشه تا از هر دو سی پی یو ها استفاده بشه.نوشته بود مثلا تو بازیها اگه تو اکسپی بازی کنی تنها از یکی از یو اس بی ها استفاده میشه ولی اگه تو مثلا سون 64 بیتی بازی کنی از هر دو سی پی یو استفاده میشه و بازی بهتر اجرا میشه.
اگه میشه راهنمایی کنید.

Microsoft Windows
30-03-2011, 17:24
دوستان یه سوال داشتم....
سی پی من [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هست.
و الان ویندوز 7 ،64 بیتی دارم و از هر دو سی پی یو دو هسته ایم استفاده میشه.
من یه جا خونده بودم که در ویندوزهای 32 بیتی مثل XP (که 64 بیتش عملا وجود خارجی نداره!!:31:)یا مثلا ویستا و سون 32 بیتی فقط از یکی از سی پی یو ها استفاده میشه.آیا این حقیقت داره؟؟؟
که در نتیجه بهتره یه سیستم 64 بیت نصب بشه تا از هر دو سی پی یو ها استفاده بشه.نوشته بود مثلا تو بازیها اگه تو اکسپی بازی کنی تنها از یکی از یو اس بی ها استفاده میشه ولی اگه تو مثلا سون 64 بیتی بازی کنی از هر دو سی پی یو استفاده میشه و بازی بهتر اجرا میشه.
اگه میشه راهنمایی کنید.

cpu شما دو هسته داره و دو ترید در تسک منیجر باید 4 تا نمودار داشته باشه
اگه 2 تا نشون میده تنظیمات بایوس رو به دیفالت برگردون ممکن هم هست طبق گفته دوستمون ویندوز قبلی شما در Msconfig تعداد CPUها رو Limite کرده باشه و ویندوز جدیداینطور نباشه.
در مورد سوال اولی که پرسیدی باید بگم خیر
سوال دوم هم مربوط به بازی و برنامه هاست که براشون تعریف کنن از یک هسته استفاده کن یا دو هسته یا بیشتر
حتی در اکس پی سرویس پک 3 هم از 32 هسته پشتیبانی میشه

ebicross
30-03-2011, 20:48
اگه میشه راهنمایی کنید.
در تکمیل حرفهای سینا جان بگم که دو CPU با دو هسته فرق میکنه. شما منظورتون باید دو هسته ی CPU باشه.
بازیهای جدید این مشکل رو ندارند. اما یک سری بازیها که کم هم نیستند MultiCore پشتیبانی نمیکنند و فقط از یکیش استفاده میکنند و در نتیجه بازی در راندمان ضعیفی اجرا میشه.
اما CPUهای جدید AMD با قابلیت MultiTasking این مشکل رو حل کردند.
همونطور هم که دوستمون گفت از ویندوز XP سرویس پک 2 تمام قابلیتهای MultiCore به ویندوز اضافه شده و مشکلی نیست.

NIMA 36
30-03-2011, 22:25
با تشکر از راهنماییهای خوب دوستان
بله حرفاتون کاملا درست هست.مصداق بارز این مسئله بازی Scarface:The World Is Yours بود که فقط از یکی از هسته ها استفاده میکرد در نتیجه بازی تو حالت عادی و بدون دستکاری تنظیمات،تو ویندوز سون و ویستا پشتیبانی نمیشه مگر اینکه از طریق msconfig فقط 1 هسته رو انتخاب کنید در این صورت میشه بازی کرد.
اما در حالت عادی و دو هسته ای وقتی تو بازی میرید هیچ جز یه مشت نور زرد و قرمز دیده نمیشه.
اما این وسط یه سوال هست،این بازی تو ویندوز اکسپی بدون هیچ تنظیمی پشتیبانی میشه و به راحتی اجرا میشه.
پس با این حساب نمیشه گفت ویندوز اکسپی یکی از هسته ها رو کلا استفاده نمیکنه؟؟
یا پای یه چیز دیگه در میون هست؟؟؟
پ.ن:یه معذرت خواهی هم بدهکار دوستان هستم.من تازه الان متوجه شدم این سایتی که من عکس (مدل سی پی یو)رو توش آپلود کردم واسه پست قبلیم، هیتلر شده بوده و چون خودم از ال*کثی*ر استفاده میکنم و اکثر اوقات بازه در نتیجه متوجه نشدم.ولی الان عکس رو تو یه سایتی که تا این لحظه هیتلر نیست،آپلود کردم.

ebicross
30-03-2011, 22:47
علتش مدیریت هسته ها در ویندوز 7 هستش که باعث این مشکل میشه.
در ویندوز XP با هسته ها مثل CPU برخورد میشد ولی در 7 و ویستا قابلیتهایی برای کنترل هسته ها اعمال میشه.
مثلا Core Parking که در مواقع کم کاری سیستم چند تا از هسته ها رو بی استفاده میکنه و تمام کارها رو با یک هسته انجام میده تا Power Saving کرده باشه.

Microsoft Windows
30-03-2011, 23:07
با تشکر از راهنماییهای خوب دوستان
بله حرفاتون کاملا درست هست.مصداق بارز این مسئله بازی Scarface:The World Is Yours بود که فقط از یکی از هسته ها استفاده میکرد در نتیجه بازی تو حالت عادی و بدون دستکاری تنظیمات،تو ویندوز سون و ویستا پشتیبانی نمیشه مگر اینکه از طریق msconfig فقط 1 هسته رو انتخاب کنید در این صورت میشه بازی کرد.
اما در حالت عادی و دو هسته ای وقتی تو بازی میرید هیچ جز یه مشت نور زرد و قرمز دیده نمیشه.
اما این وسط یه سوال هست،این بازی تو ویندوز اکسپی بدون هیچ تنظیمی پشتیبانی میشه و به راحتی اجرا میشه.
پس با این حساب نمیشه گفت ویندوز اکسپی یکی از هسته ها رو کلا استفاده نمیکنه؟؟
یا پای یه چیز دیگه در میون هست؟؟؟
پ.ن:یه معذرت خواهی هم بدهکار دوستان هستم.من تازه الان متوجه شدم این سایتی که من عکس (مدل سی پی یو)رو توش آپلود کردم واسه پست قبلیم، هیتلر شده بوده و چون خودم از ال*کثی*ر استفاده میکنم و اکثر اوقات بازه در نتیجه متوجه نشدم.ولی الان عکس رو تو یه سایتی که تا این لحظه هیتلر نیست،آپلود کردم.

ممکن هست این مشکل یا از کرک باشه یا از Compatibility

NIMA 36
31-03-2011, 11:44
علتش مدیریت هسته ها در ویندوز 7 هستش که باعث این مشکل میشه.
در ویندوز XP با هسته ها مثل CPU برخورد میشد ولی در 7 و ویستا قابلیتهایی برای کنترل هسته ها اعمال میشه.
مثلا Core Parking که در مواقع کم کاری سیستم چند تا از هسته ها رو بی استفاده میکنه و تمام کارها رو با یک هسته انجام میده تا Power Saving کرده باشه.
منطقی به نظر میاد.یعنی میگید که چون ویندوز اکسپی با هسته ها مثل سی پی یو رفتار میکنه و باتوجه به اینکه
این بازی از دو هسته پشتیبانی نمیکنه تنها از یه سی پی یو(در واقع هسته)استفاده میکنه در نتیجه مشکلی پیش نمیاد.
اما تو مثلا ویندوز 7 اتوماتیک از دو هسته استفاده میشه در نتیجه مشکل ایجاد میشه.
درسته؟؟

NIMA 36
31-03-2011, 21:05
دوستان راهنمایی کنن لطفا.

ebicross
31-03-2011, 22:03
منطقی به نظر میاد.یعنی میگید که چون ویندوز اکسپی با هسته ها مثل سی پی یو رفتار میکنه و باتوجه به اینکه
این بازی از دو هسته پشتیبانی نمیکنه تنها از یه سی پی یو(در واقع هسته)استفاده میکنه در نتیجه مشکلی پیش نمیاد.
اما تو مثلا ویندوز 7 اتوماتیک از دو هسته استفاده میشه در نتیجه مشکل ایجاد میشه.
درسته؟؟
ببینید این یک استدلاله و ممکنه اشتباه باشه.

نظر سینا جام هم منطقی به نظر میاد. یعنی بازی چون MultiCore پشتیبانی نمیکنه مشکل با خود ویندوز پیدا میکنه و با Compatibilty بصورت Windows XP احتمالا مشکل رفع بشه.