PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سریال ارمغان تاریکی

nar nia
04-02-2011, 17:03
شبکه سوم از شنبه 16 آذرماه پخش مجموعه "ارمغان تاریکی" به کارگردانی جلیل سامان را آغاز می‌کند. به گزارش خبرگزاری مهر، "ارمغان تاریکی" قصه چند دانشجوی جوان است که در سال‌های آغاز دهه شصت در تهران زندگی می‌کنند و هر یک در برخورد با حوادث و رویدادهای سیاسی و اجتماعی آن دوران همچون: جنگ تحمیلی، بحران‌های سیاسی، حضور گروهک‌های سیاسی در جامعه و... سرنوشت‌هایی متفاوت پیدا می‌کنند.
آرش مجیدی، امیر آقایی، سودابه بیضایی، لیلا زارع، مجید مشیری، شهین تسلیمی، مجید سعیدی، حمیدرضا هدایتی، سعیده عرب،امیر غفارمنش، علی ابوالحسنی، حشمت آرمیده، فریبرز گرمرودی، آزاده ریاضی، مریم خدارحمی، مریم سرمدی، طرلان پروانه و... بازیگرانی این مجموعه هستند.
"ارمغان تاریکی" را سیداحمد کاشانچی تهیه کرده و مهدی ارگانی به عنوان مشاور فیلمنامه‌نویسی در کنار پروژه حضور داشته است. جلال‌الدین معیریان طراح چهره‌پردازی، غفار رضایی طراح صحنه، مه‌لقا ناقد طراح لباس، رضا کنشلو مدیر صدابرداری، پیام حنفی برنامه‌ریز و دستیار اول کارگردان، مهرنوش صحرانورد منشی صحنه، حسن شجاعی عکاس، عباس شوقی مدیر جلوه‌های ویژه، حمیدرضا شیروانیان ناظر کیفی، سرهنگ مددی کارشناس نظامی، محمد معصومی مدیر تدارکات این مجموعه هستند.
سیدجلال نیایی و سید دانیال کاشانچی مدیر تولید این مجموعه هستند. رضا بهارانگیز تدوینگر، فرید سعادتمند سازنده موسیقی متن، فرید قاسمی صداگذار و ساسان توکلی سازنده عنوان‌بندی در مرحله آماده‌سازی این سریال 25 قسمی حضور داشته‌اند.
"ارمغان تاریکی" از 17 بهمن‌ماه در شبکه جهانی جام جم روی آنتن می‌رود. این سریال از شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 21 پخش و تکرار آن روز بعد از شبکه سوم است.

nar nia
05-02-2011, 19:36
تهيه‌كننده «ارمغان تاريكي» در آستانه پخش:
اين سريال حساسيت‌هاي خاص خودش را داشته است

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تهيه‌كننده «ارمغان تاريكي» در آستانه پخش اين سريال اعلام كرد: پنج قسمت از سريال «ارمغان تاريكي» آماده پخش است و اين سريال از امشب ـ شنبه ـ روي آنتن شبكه سه مي‌رود.
سيد احمد كاشانچي در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، افزود: حدود90 تا 95 درصد از ساخت سريال «ارمغان تاريكي» به اتمام رسيده و سعي ما بر اين است كه ادامه‌ي سريال را به پايان برسانيم.
وي در پاسخ به اينكه پيش‌بيني شما براي ميزان مخاطبان «ارمغان تاريكي» چيست؟ گفت: حتما «ارمغان تاريكي» سريال پرمخاطبي خواهد بود؛ چرا كه ساخت اين سريال كاملا متفاوت با ديگر سريال‌هاست؛ البته اينكه سريال «ارمغان تاريكي» سريال پرمخاطبي شود، بستگي به سليقه‌ي مخاطبان دارد.
كاشانچي در ادامه درباره اينكه آيا بايد «ارمغان تاريكي» را سريالي مناسبتي براي دهه فجر دانست؟ اظهار كرد: نمي‌توانيم بگوييم «ارمغان تاريكي» مجموعه‌اي مناسبتي براي دهه‌ي فجر بوده است، اما بي‌مناسبت هم نبوده و كاملا با موضوعات دهه فجر مرتبط است.
او در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا كه پرسيد معمولا سريال‌هاي مناسبتي با عجله و شتاب ساخته مي‌شوند، آيا «ارمغان تاريكي» هم داراي چنين شرايطي بوده است؟ پاسخ منفي داد و عنوان كرد: سريال «ارمغان تاريكي» با عجله ساخته نشده است، اما به هر حال حساسيت‌هاي خاص خود را داشته است.
سيد احمد كاشانچي در پايان از پخش سريال «ارمغان تاريكي» از شبكه‌ي جهاني جام جم خبر داد و گفت: احتمال دارد سريال «ارمغان تاريكي» از فردا شب ـ يكشنبه ـ از شبكه جام جم هم پخش شود.
وي ادامه داد: فكر مي‌كنيم اين سريال براي مخاطبيني كه سال‌هاست ايران نبوده‌اند و به نوعي با خاطرات انقلاب آشنايي ندارند جذابيت داشته باشد؛ البته باز هم بستگي به سليقه‌ي مخاطب دارد.

به گزارش ايسنا، شبکه سه سيما از شنبه ـ 16 آذر ماه ـ پخش سريال جديدي با نام «ارمغان تاريکي» را آغاز مي کند. اين سريال از شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 21 پخش و تکرار آن نيز روز بعد از همين شبکه خواهد بود.
«ارمغان تاريکي» قصه چند دانشجوي جوان است که در سال‌هاي آغاز دهه شصت در تهران زندگي مي‌کنند و هر يک در برخورد با حوادث و رويدادهاي سياسي و اجتماعي آن دوران همچون: جنگ تحميلي، بحران هاي سياسي، حضور گروهک هاي سياسي در جامعه و... سرنوشت هايي متفاوت پيدا مي کنند.
جليل سامان نويسنده و کارگردان «ارمغان تاريکي»، در قسمت اول اين سريال تلويزيوني که فردا پخش خواهد شد، روايت داستان را از زندگي دو نفر از اين جوان‌ها با نام «مجيد» و دختر مورد علاقه‌اش «مهري» آغاز مي‌کند. مجيد دانشجوي رشته عکاسي، صاحب مغازه عکاسي و هوادار و عضو ساده يک سازمان سياسي است. روزي يک مشتري نگاتيوهايي را براي چاپ مي‌آورد که حاوي عکس‌هايي است که به شکلي مخفيانه از مجيد و مهري گرفته شده است. مجيد در حال رفع اين بحران است که از سوي سازمان ماموريتي مهم به او واگذار شود؛ ماموريتي که از طرفي رابطه عاطفي او با مهري را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد و از سوي ديگر مسير زندگي ساده و آرام او را به سمتي نامعلوم تغيير مي‌دهد.
ايفاي نقش اول اين سريال به عهده آرش مجيدي است و امير آقايي، سودابه بيضايي، ليلا زارع، مجيد مشيري، شهين تسليمي، مجيد سعيدي، حميدرضا هدايتي، سعيده عرب، امير غفارمنش،علي ابوالحسني، حشمت آرميده، فريبرز گرمرودي، آزاده رياضي، مريم خدارحمي، مريم سرمدي، طرلان پروانه و... ديگر بازيگراني هستند که در اين سريال مقابل دوربين محمد افسري رفته‌اند.
«ارمغان تاريکي» توسط سيد احمد کاشانچي تهيه شده و مهدي ارگاني به عنوان مشاور فيلم‌نامه‌نويسي در کنار پروژه حضور داشته است. اين سريال از نظر مدت زمان توليد و کيفيت جزو آثار کيفي گروه فيلم و سريال شبکه سه سيما محسوب مي‌شود. فيلم‌نامه پس از دو سال کار تحقيقاتي نوشته شده و تصويربرداري نيز بعد از دو ماه پيش توليد، از 11 شهريور ماه 1389 در تهران آغاز شد. جلال‌الدين معيريان به عنوان طراح چهره پردازي، غفار رضايي به عنوان طراح صحنه، مه لقا ناقد به عنوان طراح لباس، رضا کنشلو به عنوان مدير صدابرداري، پيام حنفي در مقام برنامه ريز و دستيار اول کارگردان، مهرنوش صحرانورد به عنوان منشي صحنه، حسن شجاعي در مقام عکاس، عباس شوقي در سمت مدير جلوه هاي ويژه، حميد رضا شيروانيان به عنوان ناظر کيفي، سرهنگ مددي به عنوان کارشناس نظامي، محمد معصومي در مقام مدير تدارکات برخي از عوامل اين سريال هستند. سيد جلال نيايي و سيد دانيال کاشانچي نيز مشترکا به عنوان مدير توليد در اين سريال حضور داشته‌اند.
پيش بيني مي‌شود تصوير برداري سريال تا اوايل اسفندماه همزمان با پخش آن ادامه داشته باشد. رضا بهارانگيز در مقام تدوين‌گر، فريد سعادتمند به عنوان سازنده موسيقي متن، فريد قاسمي به عنوان صداگذار و ساسان توکلي به عنوان سازنده عنوان‌بندي نيز در مرحله آماده‌سازي اين سريال 25 قسمتي حضور داشته‌اند.
«ارمغان تاريکي» از روز 17 بهمن ماه نيز در شبکه جهاني جام جم به روي آنتن خواهد رفت.

SHADEL
06-02-2011, 23:39
باز یه سریال پشمکی دیگه:31:

nil2008
07-02-2011, 17:52
با تشكر از دوست عزيزي كه تاپيك اين سريال رو زدند و با احترام به نظر همه دوستان مي خواستم نظر خودمو بگم :
وجود بازيگراي توانايي مث امير آقايي و آرش مجيدي نميدونم چرا اينقدر سريال نچسب از آب دراومده مگه ازين به بعدش يه معجزه عوضش كنه ؟؟؟يك عامل تفلون شدن سريال غير از فيلمنامه اي كه داره، اين كيفيت پايين پس زمينه ها و استفاده از رنگهاي سرد و مرده است شما اگه با سريالهاي مشابهي كه الان داره پخش ميشه مقايسش كنين ميبينين اصلا" آرايش صحنه به دل بيننده نميشينه و زياد دلچسب نيست ...اگرهم بهونه اينه كه فيلم در سي سال پيش اتفاق افتاده و بايد صحنه ها قديمي بنظر بياد بايد گفت كه دليل موجهي نيست . يكمي برن سريال مختارنامه رو نگاه كنن كه داستان نزديك به هزار سال پيش اتفاق افتاده ياد بگيرن چيكار كنن ...:8:

yahoda
27-02-2011, 13:56
سریال جالب و خوبیه . مخصوصا لوکیشنهاش سالهای قدیم رو بخاطر ادم میاره . به نوعی برای القای این حس کمتر از رنگهای تاپ امروزی استفاده شده . داستان فیلم هم جذاب شده و بنظر یک نفر باید اخر فیلم کشته بشه حالا کی معلوم نیست ؟!

nil2008
28-02-2011, 15:27
سریال جالب و خوبیه . مخصوصا لوکیشنهاش سالهای قدیم رو بخاطر ادم میاره . به نوعی برای القای این حس کمتر از رنگهای تاپ امروزی استفاده شده
دوست عزيز...
كلاهمو كه قاضي كردم و برخلاف ميلم نشستم سريال رو دنبال كردم ديدم منصفانه بايد نظرمو عوض كنم وبگم :
هرچند كه قسمتهاي اول سريال خيلي كند پيشرفت ولي الان داستانش داره جذاب ميشه .اما در مورد رنگها كاملا" حق با شماس ...ما از بس كه رنگهاي گرم و زنده ديديم تو همه ي فيلما و سريالا ، عادت به اين رنگاي مرده نداريم البته از حق نگذريم...نميشه بازي بسيار درخشان آرش مجيدي رو نديده گرفت...:8:

yahoda
01-03-2011, 15:14
دوست عزيز...
قسمتهاي اول سريال خيلي كند پيشرفت ولي الان داستانش داره جذاب ميشه 8:

این مشکل اکثر سریالهای ایرانیه که قسمتهای اولشون اون کشش و جذابیت رو نداره . در مورد رنگ فیلمبرداری بنظر از فیلتر رنگی استفاده شده و یا در مونتاژ دستکاری شده که کار جالبیه و به تم قدیمی فیلم میخوره .

hp722
01-03-2011, 15:28
واقعا سریال قشنگیه
من که اصلا سریال ایرانی نگاه نمیکنم(جز طنز)هر روز ظهر میشینم تکرارشو میبینم.یعنی هر روز

hp722
01-03-2011, 15:38
دانلود تیتراژ سریال ” ارمـغـان تـاریـکی” به کارگردانی جلیل سامان با صدای “دکتر محمد اصفهانی” با شعری از عبدالجبار کاکایی و آهنگسازی فرید سعادتمند …

حجم دانلود : ۲٫۷ مگابایت

لینک مستقیم:

لینک کمکی:

yahoda
03-03-2011, 17:55
فعلا دو شبه که این سریال بدلیل پخش فوتبال پخش نمیشه .

Aless
04-03-2011, 01:02
چه تئوری جالبی این سریال داره ولی حیف که باید کشته بشه!!!

nil2008
04-03-2011, 09:42
بنظر شما بازشدن خودبخود قفل در و فرار كردن آرش مجيدي خيلي تصنعي نبود؟اول با اونهمه كمين و مخفي كاري استادانه بگيرنت بعد اينجوري ولت كنن!!!دور از ذهنه...ولي بازم بازي زيرپوستي آرش مجيدي سر ميز شام محشر بود:8:

dehtoday
04-03-2011, 10:04
واقعا سريال قشنگيه !
هم داستان و هم بازي بازيگران فوق العادس !
من كه هميشه هم شب ميبينمش و هم تكرار روز بعدشو ! :31:

yahoda
04-03-2011, 14:40
این قسمت که بیشتر به روابط خانوادگی و عاشقانه مجید گذشت ( که البته زیبا و حسی بود ) .
توی فرار مجید هم احتمالا پای اون زنه در میونه !!

Aless
04-03-2011, 15:52
بله.اون زنه مجید را دوستش داره و در را براش باز کرد.

کسی اهنگ تیتراژ ابتدایی چند ثانیه اخرش را نداره؟ برای موبایل میخوام.
مرسی.

nar nia
04-03-2011, 16:23
تلاش کردیم فضای مجموعه "ارمغان تاریکی" برای مخاطبان باورپذیر باشد

تهیه‌کننده مجموعه "ارمغان تاریکی" تاکید کرد ساخت این سریال با توجه به اینکه قصه آن در دهه 60 می‌گذرد با دشواری‌های زیادی همراه بوده اما گروه تلاش کرده تا فضا برای مخاطبان باورپذیر باشد. سیداحمد کاشانچی، تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "ارمغان تاریکی" درباره اینکه چطور شد تهیه این مجموعه را که قصه آن در سال‌‌های 60 می‌گذرد و معماری شهر از آن زمان تاکنون خیلی تغییر کرده، پذیرفتید؟ چرا که خیلی از تهیه‌کنندگان این ریسک را نمی‌کنند به خبرنگار مهر گفت: همانطور که اشاره کردید تهیه مجموعه‌هایی که مربوط به سال‌ها پیش باشد، خیلی دشوار است، چرا که معماری شهر خیلی تغییر کرده است؛ اما من علاقمند بودم برای اولین بار این اتفاق بیفتد که سریالی ساخته شود که روایتگر آن دوران باشد. از سوی دیگر گروه تلاش کرد تا فضای سریال برای مخاطبان کاملا‍ً باورپذیر باشد.
وی در ادامه افزود: این دقت و وسواس به ویژه در گریم و طراحی صحنه و لباس بود و با به کار گرفتن افراد متخصص در این زمینه تلاش کردیم تا اشتباهی صورت نگیرد؛ حتی در این مجموعه لباس هنروران نیز مورد بی‌توجهی قرار نگرفت. در "ارمغان تاریکی" ما سه مقطع فصل داشتیم و همه این موارد در لباس بازیگران کاملاً توجه شد.
این تهیه‌کننده خاطرنشان ساخت: در واقع اتفاقات از سال‌های 60 شروع می‌شود و به سال 75 می‌رسد. برای اینکه قصه را در این سال‌ها به درستی روایت کنیم چندین بار دکور را تغییر دادیم. در مجموع در ساخت مجموعه تلویزیونی "ارمغان تاریکی" کوتاهی نکردیم و به قول معروف گاف ندادیم.

سودابه بیضایی در نمایی از مجموعه "ارمغان تاریکی"
کاشانچی در ادامه افزود: اگر قرار است تهیه‌کننده‌ای ریسک کند تا کاری در مقاطع گذشته بسازد باید تمام تلاش خودش را داشته باشد تا کار به نحو مطلوب و با کیفیت قابل قبول تهیه شود و با شتاب نباشد. اگر نمی‌تواند چنین ریسکی کند بهتر است که آن را انجام ندهد.
این تهیه‌کننده ادامه داد: ما سعی کردیم کار به لحاظ صداگذاری، موسیقی و تدوین مشکلی نداشته باشد و از بازیگرانی خوبی هم بهره بردیم تا بتوانیم محتوا را به خوبی به مخاطبان منتقل کنیم. ساخت مجموعه "ارمغان تاریکی" به لحاظ قصه، نوع معماری بافت شهری، گریم، طراحی صحنه و لباس و ... تجربه جدیدی در کارنامه کاری‌ام است و می‌توانم بگویم جزو یکی از تجارب ارزشمند برایم است.
وی درباره انتخاب جلیل سامان برای کارگردانی این پروژه توضیح داد: آقای سامان خودش قصه را نوشته بود و به واسطه گروه فیلم و سریال شبکه سه به من پیشنهاد شد که می‌توانم با او کار کنم. من از این همکاری خوشحالم، چرا که سامان کارگردانی هوشمند و توانمند است و با حساسیت و وسواس فراوان کار را هدایت می‌کرد. در مجموع در کنار سختی‌های این کار، تعامل خوبی میان ما حاکم بود.
کاشانچی درباره این که چرا در بخشی از سکانس‌ها شخصیت‌پردازی‌ها با ضعف‌هایی همراه است؟ توضیح داد: من نمی‌توانم پاسخگوی این سئوالتان باشم و بهتر است در این باره آقای سامان جواب بدهند. اما تمام گروه تلاش خود را کردند تا کار با کیفیت خوبی انجام شود. من هم از پیگیری و حساسیت شما ممنون هستم که با دقت کار را مشاده کردید.
مجموعه تلویزیونی "ارمغان تاریکی" از شبکه سه پخش می‌شود. در این مجموعه آرش مجیدی، مجید مشیری، امیر آقایی، لیلا زارع، سودابه بیضایی و ... بازی کردند.

nar nia
05-03-2011, 22:40
مجموعه "ارمغان تاریکی" سیاسی نیست/ فیلمساز سیاسی نیستم

کارگردان مجموعه تلویزیونی "ارمغان تاریکی" تاکید کرد این سریال سیاسی نیست ،او فیلمساز سیاسی نیست و می‌توان مجموعه را داستانی عاشقانه دانست که رنگ سیاسی دارد. به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه تلویزیونی "ارمغان تاریکی" به نویسندگی و کارگردانی جلیل سامان و تهیه‌کنندگی سیداحمد کاشانچی از شبکه سه پخش می‌شود.
وقایع و رویدادهای این سریال تلویزیونی از سال‌های آغاز دهه شصت هجری شمسی آغاز می‌شود. سال‌هایی که ایران از یکسو درگیر جنگ تحمیلی با عراق است و از سوی دیگر با بحران‌های سیاسی پیچیده مواجه است.
نویسنده و کارگردان با روایت فراز و نشیب‌های زندگی جوانی دانشجو به نام مجید که دانشجوی رشته عکاسی است رویدادهای مهم این دوره از تاریخ کشور را به تصویر می‌کشد. مجید در اوایل انقلاب جذب یکی از سازمان‌های سیاسی شده و به دلیل هوش و ذکاوت خود مورد اطمینان قرار می‌گیرد و به او ماموریت مهمی واگذار می‌شود.
آرش مجیدی ایفاگر نقش مجید شخصیت اصلی این سریال است و امیر آقایی، سودابه بیضایی، لیلا زارع، مجید مشیری، شهین تسلیمی، مجید سعیدی، حمید رضا هدایتی، سعیده عرب، امیر غفار منش، علی ابوالحسنی و... نیز دیگر بازیگران این سریال هستند که مقابل دوربین محمد افسری ایفای نقش کرده‌اند. به همین دلیل با جلیل سامان نویسنده و کارگردان این پروژه گفتگویی انجام داده‌ایم که در پی می‌خوانید.
*خبرگزاری مهر ـ گروه فرهنگ و هنر: مجموعه تلویزیونی "ارمغان تاریکی" یک درام روانشناسانه است که در بستر سیاسی شکل گرفته است و موضوع آن در سال‌های 60 روایت می‌شود. از آن زمان تاکنون معماری شهر خیلی فرق کرده است و ساخت مجموعه درباره این دوره را با دشواری‌هایی همراه می‌کند. چه شد این موضوع را انتخاب کردید؟
- جلیل سامان، کارگردان: در ابتدا موضوع سریال "ارمغان تاریکی" درباره سازمان مجاهدین نبود. طرحی که من به شبکه بردم، یک طرح عاشقانه بود. مردی که بعد از سوختن صورت زنش در اثر انفجار آبگرمن دست به کاری می‌زند و دچار بحران می‌شود. این زن ماجراهایی داشت که به این معنی بود که یک آدم متعالی دست به کاری می‌زند، اما بعد خواستم از زاویه دیگر به این متعالی شدن نگاه کنم. عشق ساختگی میان دو نفر است که بعد شکل دیگری به خودش می‌گیرد. برای این عشق ساختگی به سازمان مجاهدین رسیدم. نمی‌توانستم طور دیگری بپردازم. به همین دلیل قصه مجید را نوشتم که برای سازمان مجاهدین ماموریت دارد و به دنبال یک عشق ساختگی است، اما بعد ذره ذره این عشق واقعی می‌شود.

پس محتوای سیاسی از ابتدا در فیلمنامه نبود. بعد از تغییر فیلمنامه و طرح من خیلی نگران بودم که مطرح کردن سازمان مجاهدین ترکه زدن به مرده باشد، اما به مرور این نگرانی برطرف شد و بعد شروع به تحقیق درباره سازمان مجاهدین کردم، چرا که می‌خواستم قصه درست روایت شود تا در ارائه اطلاعات در قالب نمایش اشتباهی صورت نگیرد.

*با توجه به اینکه موضوع سریال در سازمان مجاهدین می‌گذشت و حساس بود آیا با ممیزی‌های تلویزیون رو به رو نشدید؟

- نه با ممیزی مواجه نشدیم. گرچه موضوع سریال حساس بود. من هم نگران بودم بخش‌هایی از صحبت‌های شخصیت‌ها حذف شود؛ اما سازمان صدا و سیما به ویژه شبکه سه خیلی هوشمندانه برخورد کرد و ما ممیزی نداشتیم. شاید به خاطر فضای سالم کار بود که سعی کرده بودیم خیلی واقع‌بینانه به همه چیز نگاه کنیم. هیچ بخشی از کار تا به امروز حذف نشده است. فقط یک بخش از کار در پس زمینه‌اش صدای شجریان پخش می‌شود که در تکرار سریال این بخش در آورده شد که این مسئله به خاطر این بود که خود ایشان راضی نبوده اند که آثارشان از تلویزیون پخش شود.

*معمولاً کارگردانان از همکاری با ناظر کیفی گلایه دارند که تعامل خوبی میان آنها حاکم نیست. در این پروژه شما با مشکلی در این باره رو به رو نشدید؟

- بهتر است بگویم که ما ناظر کیفی نداشتیم.

لیلا زارع و آرش مجیدی در نمایی از مجموعه "ارمغان تاریکی"

*نگاه کمی ناظر کیفی به کار شما را در تولید دچار مشکل نمی‌کرد؟

- تعداد کمی از ناظران کیفی هستند که به کیفیت کار کمک می‌کنند. در محتوای سریال "ارمغان تارکی" آقایان مهدی ارگانی و محمود رضا تخشید مدیر گروه فیلم و سریال و شورای طرح و برنامه کمک می‌کردند.

*فکر می‌کنم زمان کمی که در پیش‌تولید داشتید به کار لطمه زده، با توجه به اینکه ساخت چنین مجموعه‌ای که روایتگر سال‌های 60 باشد کار دشواری است.

- ساخت مجموعه "ارمغان تاریکی" دشوار بود و زمان کم در پیش‌تولید ما را دچار مشکل کرد. من سعی کردم هر پلان درست و دقیق باشد تا بتوانیم فضاسازی درستی از آن سال‌ها داشته باشیم. به هر حال کار سختی بود؛ چون بینندگان سال‌های 60 را به خاطر می‌آورند و می‌دانند فضای شهر و آدم‌ها چطور بودند و نباید کوچکترین اشتباه را می‌کردیم.

*لیلا زارع بازیگر نقش سارا در ابتدای حضورش در مجموعه بازی روانی ندارد و بیننده کمتر می‌تواند با او ارتباط برقرار کند. چرا این اتفاق افتاد؟

- مثلاً در کدام بخش‌ها؟

*در بخش‌هایی که مجید در عکاسی می‌کند و سارا برای او غذا می‌برد یا در دیگر صحنه‌ها؟

- نه، به نظرم آن صحنه‌ها را لیلا زارع به خوبی بازی کرده است و بازی خوب و تاثیرگذاری دارد. البته باید در این قصه این اتفاق می‌افتاد که سارا از دید یک فرد سازمان دیده می‌شد. او باید مثل یک آدم خشک بود که مجید نمی‌توانست با او ارتباط برقرار کند و ذهنیت خاصی درباره او داشت و در چهارچوب‌های ذهنی‌اش او را می‌دید تا اینکه ذره ذره این ذهنیت تغییر کرده و با او ارتباط برقرار می‌کرد. مثلاً مهربان‌ تر شود یا عاشق‌انه تر نگاه کند. در مجموع بازی لیلا زارع روان و خوب است. البته دیدگاهها متفاوت است و قابل احترام.

*تحقیقات و نگارش این پروژه چه قدر زمان برد؟

- تحقیق و نگارش این پروژه حدود دو سال طول کشید. البته این طور نبود که من در این دو سال مرتب متمرکز باشم. با تمرکز می‌توانست یک سال طول بکشد، اما برای این پروژه تحقیقات زیادی کردم. خیلی کتاب خواندم که البته برای قصه از تخیلات هم استفاده کردم.

*در این مجموعه از عبارات سازمان مجاهدین هم عیناً استفاده می‌شود که کاملاً مستند است. چقدر از این کار مستند بود و چقدر برای حفظ دراماتیک کار از تخیلات بهره بردید؟

- تحقیقات کمک زیادی به تخیلات می‌کند و جهت کار را تصحیح می‌کند. بله من از اصطلاحاتی استفاده کردم که عین عبارات سازمان مجاهدین بود و عمداً هم این اتفاق افتاد؛ اما نمی‌خواستم کار خیلی مستند باشد تا بیننده پس بزند، بلکه سعی کردم از تخیل هم برای حفظ بار دراماتیک کار استفاده کنم و سمپاتی میان مجید و سارا را ذره ذره بیننده درک کند. علاوه بر آن خواستم چهره فربیننده افراد سازمان مجاهدین تا پایان قصه باشد مثل مهری که تا پایان عاشق می‌ماند.

*اتفاقات این مجموعه از سال‌های 60 شروع می‌شود و به سال 75 می‌رسد، چرا روایت قصه را از زمان حال شروع نکردید و با فلاش بک گذشته را تداعی نکردید؟

- می‌خواستم مخاطب را در موقعیتی قرار دهم تا قصه را ذره ذره درک کند. بیننده هم روایت خطی و کلاسیک را بیشتر دوست دارد و این روایت خطی این طور است که باید از یکی بود یکی نبود شروع می‌شد.

*یعنی به نظرتان مخاطبان تلویزیون روایت غیر خطی را نمی‌پسندند و با آن ارتباط برقرار نمی‌کنند؟

- نه، منظورم این نبود. من برای قصه "ارمغان تاریکی " ترجیح دادم روایت این طور باشد. چون اتفاقات گذشته زیاد بود نمی‌شد فلاش بک باشد.

*با توجه به تولید انبوه فیلم و سریال‌ها توانستید بازیگرانی که مدنظر داشتید را برای این پروژه جذب کنید؟

- صد در صد آنچه که می‌خواستم نشد. به هر حال انتخاب بازیگر در کارهای سینما و تلویزیون سخت شده است و انرژی زیادی می‌برد. از سوی دیگر بازیگر سالاری نیز حاکم شده و بازیگران دستمزدهای بالایی را می گیرند. در این پروژه آرش مجیدی، لیلا زارع و امیر آقایی انتخاب‌های اولم بود، اما برای انتخاب نقش مهری خیلی دیر به سودابه بیضایی رسیدم.

*چرا؟

- به دلیل اینکه تعریف دیگری از این کاراکتر داشتم و بعد تعریفم را تغییر دادم و به او رسیدم.

*چه تعریفی از نقش مهری داشتید؟

- برای او ویژگی‌هایی به لحاظ بازی و فیزیک در نظر داشتم و توقع‌ام متفاوت بود. البته بیشتر از این هم تمایل ندارم بگویم، اما در نهایت خانم بیضایی انتخاب شد که با انرژی و همدلی که داشت توانستیم نقش مهری را به خوبی در بیاوریم و خانم بیضایی بازی خوبی داشت.

*و صحبت آخر.

- به نظرم بهتر است مجموعه "ارمغان تاریکی" به عنوان یک سریال عاشقانه دیده شود، چون کار عاشقانه است که در یک بستر سیاسی اتفاق می‌افتد. این کار سیاسی نیست. من هم یک فیلمساز سیاسی نیستم. ما نگاه کلی به سازمان مجاهدین داشتیم و در این مجموعه می‌خواستیم به یک تفکر مثل تفکر بشرزاد برسیم. سازمان مجاهدین یک بهانه بود برای رسیدن به یک عشق. امیدوارم توانسته باشیم حرف خودمان را بزنیم.

--------------------------

گفتگو: فاطمه عودباشی

yahoda
06-03-2011, 14:53
این قسمتهاش بیشتر جنبه خانوادگی و احساسی پیدا کرده و از منافقا توش خبری نیست ! نه انگار طرف رو میخواستن بکشن و اون الان فراریه ؟

mohsen_gh1991
07-03-2011, 15:15
این قسمت دیشبش چی شد؟
چرا مرده نابینا شد؟

Aless
07-03-2011, 22:23
یک پایان رویایی...
اصلا فکرش را نمیکردم اینطوری تموم بشه!!!
یاد اون داستانه افتادم...
خیلی زیبا تموم شد.
دمشون گرم!

nil2008
07-03-2011, 22:29
این قسمت دیشبش چی شد؟
چرا مرده نابینا شد؟
دوست عزيز...
مجيد در اثر ازدياد فشار داخل چشمش مبتلا به بيماري آب سياه شد و به مرور زمان نابيناشد

واقعا" قسمت آخر سريال محشر بود

يكي زماني بود كه مجيد وقتي سارا گفت كي اين بدبختي ما تموم ميشه از لابلاي انگشتان دستش به سارا نگاه كرد وساراي قبل از سوختگي راميديد كه ميگفت:تموم شد ديگه وپاسخ ميداد :آره تموم شد

در سكانس پاياني داستان به اوج بار عاطفي خود ميرسد ...در جايي كه بشير با تعجب از بينايي چشمان مجيد شوكه شده و مجيد ميگويد كه از ابتدا هم بينا بوده و فقط به اين دليل كه همسرش نميخواسته او يك عمر صورت سوخته اش راببيند براي 15 سال خودش را به كوري ميزند تا عشقش را ثابت كند .
در واقع تراژيك و درام باهم آميخته شده تا پايان داستان به بهترين نحوي تمام شود...آفرين به جليل سامان :8:

Aless
07-03-2011, 22:45
کسی داستان عشق و نابینا که معروفه را میدونه؟
همون چیزی که این فیلم ازش ساخته شد.

OSEN
07-03-2011, 22:48
يكي زماني بود كه مجيد وقتي سارا گفت كي اين بدبختي ما تموم ميشه از لابلاي انگشتان دستش به سارا نگاه كرد وساراي قبل از سوختگي راميديد كه ميگفت:تموم شد ديگه وپاسخ ميداد :آره تموم شد

در سكانس پاياني داستان به اوج بار عاطفي خود ميرسد ...در جايي كه بشير با تعجب از بينايي چشمان مجيد شوكه شده و مجيد ميگويد كه از ابتدا هم بينا بوده و فقط به اين دليل كه همسرش نميخواسته او يك عمر صورت سوخته اش راببيند براي 15 سال خودش را به كوري ميزند تا عشقش را ثابت كند .
در واقع تراژيك و درام باهم آميخته شده تا پايان داستان به بهترين نحوي تمام شود...آفرين به جليل سامان :8:
من موفق نشدم کامل ببینم این سریال رو . اما مقدار کمی که دیدم بازی همشون عالی بود . آرش مجیدی هم که خیلی عالیه . کلا بازیگر دوست داشتنیه برام .
و در مورد اسپویلر دومتون باید بگم که : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] .
با این اوضاع اگر جایی سراغ دارین که برا دان گذوشته سریال رو برام پ.خ کنین لطفا که این قسمتای آخر رو ببینم .

ممنون [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

dehtoday
07-03-2011, 23:49
واقعا جزء معدود فيلماي ايراني بود كه پايانش فوق العاده بود !
در كل جزء فيلم هاي زيباي سيما تو اين چند ساله بود !

nil2008
08-03-2011, 10:01
کسی داستان عشق و نابینا که معروفه را میدونه؟
همون چیزی که این فیلم ازش ساخته شد.
دوست عزيز ...
يك داستان كوتاهي خونده بودم قبلا" كه تو همين مايه ها بود :
زوج جواني سخت دلباخته هم بودند و تازه زندگي مشتركشون رو شروع كرده بودند كه زن جوان مبتلا به بيماري آبله ميشه و زيبايي صورتش رو كاملا" در اثر بيماري از دست ميده از اون به بعد همسرش بخاطر وفاي به عهدشون خودشو به كوري ميزنه و تا آخر عمر زنش وانمود ميكنه نابينا بوده ...

---------- Post added at 10:01 AM ---------- Previous post was at 10:00 AM ----------

من موفق نشدم کامل ببینم این سریال رو . اما مقدار کمی که دیدم بازی همشون عالی بود . آرش مجیدی هم که خیلی عالیه . کلا بازیگر دوست داشتنیه برام .
و در مورد اسپویلر دومتون باید بگم که : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] .
با این اوضاع اگر جایی سراغ دارین که برا دان گذوشته سریال رو برام پ.خ کنین لطفا که این قسمتای آخر رو ببینم .

ممنون [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دوست عزيز ...
برات آدرس رو پ.خ گذاشتم يه سري بزن...:8:

ejbaree
08-03-2011, 10:59
واقعا سریال عالی بود.
از نظر محتوا و داستان و ساخت و بازی و ....

یکی از بهترین سریالهای ملودرامی بود که در ایران ساخته شده.

روایت تاریخی و اجتماعی و سیاسی رو اینطور با محور احساسی آمیختن کار بسیار هنرمندانه ای بود.

باید به همه عواملش آفرین گفت.

Inter
08-03-2011, 15:29
من هم که جسته گریخته این سریالو می دیدم واقعا با پایان فوق العاده این سریال حال کردم واقعا عالی تموم شد تبریک به کارگردان و نویسنده این سریال که پایان آب دوغ خیاری به خوردمون ندادن

دیالوگهای آخر هم که اگه دقت کنید فقط دو سه جمله بیشتر نیست ولی در عین ایجاز با بازی حسی فوق العاده امیر آقایی و آرش مجیدی به اوج خودش رسیده بود واقعاً خیلی وقت بود همچین پایانی ندیده بودم PERFECT:18:

حیف که کل سریال رو نتونستم دنبال کنم :sad:

Vah!d
08-03-2011, 17:36
من این سریال رو ندیدم اما انگار سریال خوبی ر و از دست دادم . میشه لینک دان رو به من هم بدید که همه قسمتهاشو ببینم ؟

OSEN
08-03-2011, 19:35
خیلی ممنون جناب nil 2008 ، بابت لینک ها [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
فقط یه چیزی کلا سریال چند قسمت بود ؟ توی این سایتا تا قسمت ۲۲ داره . همین ۲۲ قسمت بوده کلش دیگه ؟

من این سریال رو ندیدم اما انگار سریال خوبی ر و از دست دادم . میشه لینک دان رو به من هم بدید که همه قسمتهاشو ببینم ؟
لینکایی که nil2008 عزیز بم دادن رو براتون فرستادم .

.

milad_takjoo
08-03-2011, 19:48
در یک کلام....آخرش شاهکار بود...هنوزم تو کفش موندم....

esool
08-03-2011, 21:54
واقعاً محشر بود
هم صحنه ها سوتی و اینا نداشت هم قصه خوبی داشت
آخرش مجید رفیقش بشیر رو لو داد دیگه درسته؟
یعنی با پلیس اومده بود
چون هیچی از پلیس نشون نداد فقط اون صحنه آخر یه نوری مثله نور آژیر پلیس می خورد تو صورتش.

mohsen_gh1991
08-03-2011, 23:53
خیلی خوب بود..شاید این بهترین پایان فیلمی بود که تو این چند سال اخیر دیدم

molaali
09-03-2011, 08:13
آخرش مجید رفیقش بشیر رو لو داد دیگه درسته؟
یعنی با پلیس اومده بود
چون هیچی از پلیس نشون نداد فقط اون صحنه آخر یه نوری مثله نور آژیر پلیس می خورد تو صورتش.
بله.همینطوره.

ejbaree
09-03-2011, 09:57
من تا حالا سریال ایرانی جدی که موضوع سیاسی و اجتماعی داشته باشه شعار نده ندیده بودم.
این سریال برای اولین بار بود که این کارو کرد.
واقعا اگر فیلمنامه درست باشه بقیه چیزها زیاد به چشم نمیاد.

خدا پدر نویسندشو بیآمرزه.

yahoda
11-03-2011, 15:47
یکی میتونه قسمت اخرش رو تعریف کنه ! من نتونستم ببینم !!:18:

nil2008
12-03-2011, 21:26
یکی میتونه قسمت اخرش رو تعریف کنه ! من نتونستم ببینم !!:18:
"خلاصه قسمت آخر"
مجيد كه نميخواست از همسرش جدا بشه به هر زحمتي كه بود اونو ازتقاضاي طلاق منصرف كرد و برش گردوند به خونه خودشون...اما با وجود همه ي محبت هايي كه در حق سارا نشون ميداد سارا با وضعيت جديد صورتش كنار نميومد ...تا اينكه كم كم چشماي مجيد دچار مشكل شد و بعد از پيگيري و معاينه معلوم شد فشار داخل چشمش مدتيه بالا رفته و به مرور زمان همه چيز رو تار و نامشخص مي بينه ...
چند سال ازين ماجرا گذشت و مجيد كاملا"كم بينا شده ،يكروز دوباره سر و كله ي بشر زاد در عكاسي مجيد پيدا ميشه ...او كه ميخواد با حقه اي نگاتيو هاي قديمي رو از مجيد بگيره ،موفق نميشه به همين دليل ،شاگرد مغازه ي مجيد رو گروگان ميگيره و مجيد اجبارا" به خونه ي بشر زاد ميره و نگاتيو ها رو ميده ولي فرداي همون روز در حاليكه بشر زاد اصلا" انتظارش رو هم نداشته با مجيدي روبرو ميشه كه علاوه بر داشتن بينايي كامل ، نيرو هاي انتظامي رو هم براي دستگيري بشر زاد مياره و بشرزاد مات ميمونه ومي فهمه كه مجيد براي اينكه سارا از ديدن صورتش ناراحت نشه خودشو به كوري مصلحتي زده و در تمام اين پونزده سال كاملا" بينا بوده
اينم خلاصه...:8:

yahoda
13-03-2011, 13:45
چه جالب و چه رمانتیک . :40: ممنون دوست عزیز . من تمام قسمتهارو غیر از همین قسمت اخرش دنبال کرده بودم . توی میزگرد ی هم که بعداز اون پخش کردن صحبتی از خود فیلم نبود .