PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ACHI فرقش با IDE چیه ؟ و چندتا سوال در این باره

mf.designing
30-01-2011, 10:45
سلام دوستان

تنظیمات پیش فرض هارد SATA ی من روی IDE هست. اما روی بایوس گزینه ای وجود داره به نام ACHI . میخواستم بدونم تفاوتش در چیه ؟! روی اون گزینه بزارم آیا تغییری در کارایی سیستم پیدا میشه ؟! برا اینکه بتونم به اون گزینه تغییر بدم باید ویندوزم عوض بشه یا میشه به حالت عادی هم تغییر داد ؟!
یکی از دوستام هم میگفت اگه روی اون گزینه باشه صدای هارد چند برابر میشه !

هرکسی اطلاعات کاملی داره و تست کرده ممنون میشم کمک کنه
:10:مرسی

shahramcat
30-01-2011, 13:12
سلام

این گزینه بیشتر برای هاردهای جدید SSD بکارمیره و کارایی اونها رو بالاتر میبره . باعث کاهش دما برروی پل جنوبی مادربورد میشه .
میتونید برروی هاردهای معمولی هم امتحان کنید

hike
30-01-2011, 13:50
سلام دوستان

تنظیمات پیش فرض هارد SATA ی من روی IDE هست. اما روی بایوس گزینه ای وجود داره به نام ACHI . میخواستم بدونم تفاوتش در چیه ؟! روی اون گزینه بزارم آیا تغییری در کارایی سیستم پیدا میشه ؟! برا اینکه بتونم به اون گزینه تغییر بدم باید ویندوزم عوض بشه یا میشه به حالت عادی هم تغییر داد ؟!
یکی از دوستام هم میگفت اگه روی اون گزینه باشه صدای هارد چند برابر میشه !

هرکسی اطلاعات کاملی داره و تست کرده ممنون میشم کمک کنه
:10:مرسی
مرسی برای سوال خوبتون. برای خودمم سوال بود.
ahci یا Advance Host Controller Interface یک فن اوری جدیده که به رابط sata امکانات پیشرفته ای اضافه میکنه.
مثل Native Command Queuing (که باعث افزایش کارایی از طریق بهینه سازی روش درخواست داده از هارد میشه)
برای اینکه از قابلیت NCQ استفاده کنیم نیاز به نرم افزار Intel® Rapid Storage Technology و هاردی که از NCQ پشتیبانی بکنه داریم.
قابلیت دیگر hot plug است که میشه هارد ساتا رو بدون نیاز به شات داون کردن از سیستم جدا کرد.

فرق بین مد ide و مد ahci در کنترلر ساتا در اینه که مد ide بیشترین حالت سازگاری رو با سیستمهای عامل قدیمیتر داره
اینا رو خودم الان فهمیدم
منابع

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

ضمن اینکه فعال کردن گزینه ahci بعد از نصب سیستم عامل در حالتیکه هارد بوت ما sata است ، پیشنهاد نمیشه. ممکنه صفحه ابی بده

telcomm
03-02-2011, 22:00
ضمن اینکه فعال کردن گزینه ahci بعد از نصب سیستم عامل در حالتیکه هارد بوت ما sata است ، پیشنهاد نمیشه. ممکنه صفحه ابی بده

دقیقا در مورد خودم اینطوری شد که ویندوز سون من بعد از اینکه شروع به استارت زدن کرد تا لود بشه ، یکمرتبه سیستم ریستارت شد و دوباره همین داستان.
ولی وقتی دوباره روی همون IDE گذاشتم ، درست شد.