PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كمك در مورد استفاده همزمان دو هارد ide , sataدر يك سيستم

Emran6630
09-12-2010, 07:52
سلام
من دو تا هارد روي سيستم دارم
1-maxtor 80g IDE
segate 1t sata-2

ويندوز xp روي هارد مكستور است و هارد سيگيت رو براي آرشيو ديتا اضافه كردم

فقط هارد سيگيت بدون هيچ كار با اون شروع ميكنه به نوشتن كيلوبايتي متناوب
با صدايي غيرمعمول بعضي موقع ديگه قطع نميشه بعضعي مواقع يه دودقيقه قطع مي شه دوباره شروع مي كنه

با برنامه hdd tune كه تست كردم مشكلي نداشت ولي تو قسمت ديسك مانيتورينگ
كه در حال نوشتن كيلوبايتي در بازه زماني 5ثانيه به طور متناوب همراه با صداي و لرزش غيرمعمول

با آخرين آبديت نود هم ويروس يابي كردم ويروسي نبود
هر دو ديسك رو با پارتيشن مجيك پارتيشن بندي كردم

علت اين صدا و لرزش چي مي تونه باشه يه چيزي شبيه بد كار كردن هارد نيست؟
دوتا جاي ساتا روي مادر بورد است فرقي نمي كنه كه به كدومش وصل كنم؟

اگر بخوام هارد سيگيت هارد اول شناخته بشه و ويندوز رو روي اون بزنم بايد چيكار كنم؟

عكس ديسك مانيتورينگ در حال نوشتن 16كيلوبايت در بازه زماني 5ثانيه به طور متناوب

كه تو هر 5دقيقه تكرار مي شه به نوشتن با صدا و لرزش با فاصله زماني 5ثانيه
بدون هر گونه استفاده از هارد 1ترا سيگيت

البته تو موضوعاتي كه خوندم بعضي دوستان هم با صداي هارد سيگيت مشكل داشتند

از دوستاني كه اين مشكل رو دارن مي خوام با برنامه hdd tune در قسمت ديسك مانيتورينگ تست كنن ببينن مشكل همه يكيه يا نه؟

اگر امكانش هست عكس تست هاردتون رو هم پست كنيد

از مدير ان سايت هم مي خوام بررسي كنن اين مشكل در هارد سيگيت عادي كه همه اين مشكل رو دارند.

ممنون.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1036x528.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ata.royalfalcon
09-12-2010, 23:05
سلام
تا اونجاییکه میدونم جوابتونو میدم

علت اين صدا و لرزش چي مي تونه باشه يه چيزي شبيه بد كار كردن هارد نيست؟
هارد های سیگیت اصولا بطور مادرزادی هاردهای پر سرو صدایی هستند ولی هاردهای وسترن واقعا silent هستند.

دوتا جاي ساتا روي مادر بورد است فرقي نمي كنه كه به كدومش وصل كنم؟
هیچ فرقی نمیکنه

اگر بخوام هارد سيگيت هارد اول شناخته بشه و ويندوز رو روي اون بزنم بايد چيكار كنم؟
در هنگام نصب ویندوز ، هارد مورد نظر (سیگیت) را با CD ویندوز پارتیشن بندی میکنین و سپس پارتیشن C را بعنوان پارتیشن اکتیو انتخاب میکنین و بعد ویندوز را روی ان نصب میکنین (این خیلی ساده هست نیازی به سوال نبود)

كه تو هر 5دقيقه تكرار مي شه به نوشتن با صدا و لرزش با فاصله زماني 5ثانيه
بدون هر گونه استفاده از هارد 1ترا سيگيت

احتمالا یه برنامه ای مثل آنتی ویروس و غیره دائما در حال دسترسی به هارد هستند
اگه ویندوز سون دارین میتونین با استفاده از برنامه resource monitor برنامه هایی که در حال استفاده از هارد هستند رو نظارت کنین
یعنی میتونین متوجه بشین که چه برنامه ای داره به هارد دسترسی پیدا میکنه

این برنامه یه لیستی از برنامه هایی که باعث read و write در هارد میشن رو فراهم میکنه

Emran6630
10-12-2010, 00:40
سلام
تا اونجاییکه میدونم جوابتونو میدم

هارد های سیگیت اصولا بطور مادرزادی هاردهای پر سرو صدایی هستند ولی هاردهای وسترن واقعا silent هستند.

هیچ فرقی نمیکنه

در هنگام نصب ویندوز ، هارد مورد نظر (سیگیت) را با CD ویندوز پارتیشن بندی میکنین و سپس پارتیشن C را بعنوان پارتیشن اکتیو انتخاب میکنین و بعد ویندوز را روی ان نصب میکنین (این خیلی ساده هست نیازی به سوال نبود)

احتمالا یه برنامه ای مثل آنتی ویروس و غیره دائما در حال دسترسی به هارد هستند
اگه ویندوز سون دارین میتونین با استفاده از برنامه resource monitor برنامه هایی که در حال استفاده از هارد هستند رو نظارت کنین
یعنی میتونین متوجه بشین که چه برنامه ای داره به هارد دسترسی پیدا میکنه

این برنامه یه لیستی از برنامه هایی که باعث read و write در هارد میشن رو فراهم میکنه

-------------------------

با تشكر فراوان از راهنماييتون

ببخشيد شايد من درست منظورم رو نرسونده باشم.

در مورد سوال اول صداي هارد من با هارد مشابه كه دوستم داره فرق مي كرد هر دو صدا مي دادن ولي صداي هارد من يه چيزي شبيه در جا زدن بود.

در مورد سوال دوم و سومم: مادربورد(asus p4p800 uly( من قديمي مال سال 2003 ولي حرف نداره ! زماني كه تازه ساتا آمده بود(ساتا 1) و اين هارد جديد كه گرفتم ساتا 2
توي انجمن مطالب مختلف كه مي خوندم فهميدم كه ساتاي2 باقرار دادن پين پشت هارد قابل استفاده براي ساتاي يك است و با برداشتنش براي ساتا 2

هاردي كه گرفتم چهارتا پين داشت ولي سويچي براي تنظيم نداشت من هم هميجوري زدم به مادربورد اونم شناخت يعني مادربوردم ساتا2 داشت اين پين ها واقعا كارشون چيه؟

منظورم از هارد اول شناخته بشه هم گفتم شايد تنظيم همين پينها باشه يا با جابجايي كابل در شكافهاي ساتا
مستر و سيلو بشه
ولي فهميدم توي بايوس مادربوردم مي تونم براي هاردهاي شناخته شده بوت رو تعريف كنم.

در مورد سوال آخر نه من همه برنامه هارو بستم و غير فعال كردم چند بار ويندوز عوض كردم!
در كنارش هارد 80 مكستور دارم كه در شرايط عادي اون تو ديسك مانيتور ايجوري نيستو راحت كار مي كنه هرموقع ازش استفاده كني كار مي كنه.

متاسفانه ويندوزم xp نمونه اين برنامه resource monitor كه در سون هست براي xp هم موجوده خيلي لازمش دارم.
آيا براي پين هاي پشت هاردم سويچي نداره مشكلي پيش نمي ياد؟
(براي استفاده براي مادربورد قديمي تنظيمي نمي خواد(حالا چه تنظيم پين باشه و چه غيره)؟)

ممنون

ata.royalfalcon
10-12-2010, 10:34
-------------------------

با تشكر فراوان از راهنماييتون

ببخشيد شايد من درست منظورم رو نرسونده باشم.

در مورد سوال اول صداي هارد من با هارد مشابه كه دوستم داره فرق مي كرد هر دو صدا مي دادن ولي صداي هارد من يه چيزي شبيه در جا زدن بود.

در مورد سوال دوم و سومم: مادربورد(asus p4p800 uly( من قديمي مال سال 2003 ولي حرف نداره ! زماني كه تازه ساتا آمده بود(ساتا 1) و اين هارد جديد كه گرفتم ساتا 2
توي انجمن مطالب مختلف كه مي خوندم فهميدم كه ساتاي2 باقرار دادن پين پشت هارد قابل استفاده براي ساتاي يك است و با برداشتنش براي ساتا 2

هاردي كه گرفتم چهارتا پين داشت ولي سويچي براي تنظيم نداشت من هم هميجوري زدم به مادربورد اونم شناخت يعني مادربوردم ساتا2 داشت اين پين ها واقعا كارشون چيه؟

منظورم از هارد اول شناخته بشه هم گفتم شايد تنظيم همين پينها باشه يا با جابجايي كابل در شكافهاي ساتا
مستر و سيلو بشه
ولي فهميدم توي بايوس مادربوردم مي تونم براي هاردهاي شناخته شده بوت رو تعريف كنم.

در مورد سوال آخر نه من همه برنامه هارو بستم و غير فعال كردم چند بار ويندوز عوض كردم!
در كنارش هارد 80 مكستور دارم كه در شرايط عادي اون تو ديسك مانيتور ايجوري نيستو راحت كار مي كنه هرموقع ازش استفاده كني كار مي كنه.

متاسفانه ويندوزم xp نمونه اين برنامه resource monitor كه در سون هست براي xp هم موجوده خيلي لازمش دارم.
آيا براي پين هاي پشت هاردم سويچي نداره مشكلي پيش نمي ياد؟
(براي استفاده براي مادربورد قديمي تنظيمي نمي خواد(حالا چه تنظيم پين باشه و چه غيره)؟)

ممنون

سلام
اگه روی برچسب هارد راجع به تنظیم جامپر چیزی گفته پس باید جامپر هارو تنظیم کنی و طبق همون عمل بشه

یا

اگه هم چیزی نگفته و یا جامپری اون پشتش نیست به نظرم بیخیالش بشو

شما اول مطمئن بشین که مادربردتون ساتا یک هست یا ساتا دو اگر ساتا یک هست نحوه نصب جامپر اینطوریه (مسئولیتش با خودت)
طبق عکس زیر باید عمل بشه

همانطور که در شکل کلی زیر دیده میشه برد هارد رو به بالاست پس جامپر رو روی دوتای آخری بذار (اون دوتایی که دورتر از ساتا هست یعنی چهارتا سوزن هست اونیکه دورتر از ساتاست بذار)

شما باید ویندوز رو روی سیگیت بریزین و در بایوس سیگیتو بعنوان گزینه اول بوت تنظیم کرده باشین

نکته خیلی مهم
آیا پاورتون بصورت فابریک برق ساتا داره یااینه از تبدیل استفاده کردی اگه از تبدیل استفاده کردی واقعا جای تاسفه!!!!!!!!!!!!!!!
چون کابلهای برق ساتا 5 سیمه هستند ولی کابلهای برق معمولی 4 سیمه هستند
اگه از تبدیل استفاده کردی هاردت زیاد نمیتونه دوام بیاره و بهتره که پاوره سیستمو ارتقا بدین

متاسفانه معادل resource monitor برای XP پیدا نکردم بهتره بری انجمن نرم افزار و بپرسی معادل resource monitor برای XP چی هست

از اینجا به تمام دوستان هم اعلام میکنم
اگه سیستم پرقدرت و به روزی دارین پس خرید هاردهای جدید پر ظرفیت اینترنال بلا مانع هست
اگر سیستمتون مال عهد بوقه بهتره که اکسترنال بخرید برای ارشیو
بعنوان مثال یکی هارد اینترنال وسترن بلک خریده بود سیستمش قدیمی و ویندوزش هم XP بود که دچار مشکلات متعددی شده بود
ولی اگه سیستمش جدید بود و ویندوزش هم سون دردسر نداشت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Emran6630
10-12-2010, 12:07
سلام
اگه روی برچسب هارد راجع به تنظیم جامپر چیزی گفته پس باید جامپر هارو تنظیم کنی و طبق همون عمل بشه

شما اول مطمئن بشین که مادربردتون ساتا یک هست یا ساتا دو اگر ساتا یک هست با جامپر امتحانش کن (مسئولیتش با خودت)
طبق عکس زیر باید عمل بشه

همانطور که در شکل کلی زیر دیده میشه برد هارد رو به بالاست پس جامپر رو روی دوتای آخری بذار (اون دوتایی که دورتر از ساتا هست یعنی چهارتا سوزن هست اونیکه دورتر از ساتاست بذار)

شما باید ویندوز رو روی سیگیت بریزین و در بایوس سیگیتو بعنوان گزینه اول بوت تنظیم کرده باشین

نکته خیلی مهم
آیا پاورتون بصورت فابریک برق ساتا داره یااینه از تبدیل استفاده کردی اگه از تبدیل استفاده کردی واقعا جای تاسفه!!!!!!!!!!!!!!!
چون کابلهای برق ساتا 5 سیمه هستند ولی کابلهای برق معمولی 4 سیمه هستند
اگه از تبدیل استفاده کردی هاردت زیاد نمیتونه دوام بیاره و بهتره که پاوره سیستمو ارتقا بدین

متاسفانه معادل resource monitor برای XP پیدا نکردم بهتره بری انجمن نرم افزار و بپرسی معادل resource monitor برای XP چی هست

از اینجا به تمام دوستان هم اعلام میکنم
اگه سیستم پرقدرت و به روزی دارین پس خرید هاردهای جدید پر ظرفیت اینترنال بلا مانع هست
اگر سیستمتون مال عهد بوقه بهتره که اکسترنال بخرید برای ارشیو
بعنوان مثال یکی هارد اینترنال وسترن بلک خریده بود سیستمش قدیمی و ویندوزش هم XP بود که دچار مشکلات متعددی شده بود
ولی اگه سیستمش جدید بود و ویندوزش هم سون دردسر نداشت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بازم خيلي ممنون از راهنماييتون

خوشبختانه يا بدبختانه پاورم قبل از خريد هارد سوخت و عوضش كردم كابل برق ساتا مستقيم داره

مگه مادربور قديم ساتا 1 نيست

ata.royalfalcon
10-12-2010, 12:09
بازم خيلي ممنون از راهنماييتون

خوشبختانه يا بدبختانه پاورم قبل از خريد هارد سوخت و عوضش كردم كابل برق ساتا مستقيم داره

مگه مادربور قديم ساتا 1 نيست

سلام
من پست بالایی رو چند بار ویرایش کردم
یه بار دیگه بخونش!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
برای اینکه مطمئن بشی به دفترچه راهنمای مادربرد مراجعه بکن

دوستان حواسشونو جمع کنن من اینهارو فقط برای سیگیت گفتم!!!!!!!!!!

Emran6630
10-12-2010, 13:51
یکی از محصولات ASUS مادربورد P4P800 می باشد که مشخصات به همراه خصوصیات آن را نوشته ام
Intel 865PE Chipset
800 MHz FSB
Dual-Channel DDR400 Memory
Intel Hyper-Threading Technology
ASUS Intelligence Features
AGP 8X slot
3COM Gigabit LAN
-------------------------------
Intel 865PE chipset
سری P4P800 از FSB 800 MHz up to 3.2 GHz+ P4 CPU پشتیبانی می کند و تکنولوژی نخ کشی بالای اینتل راه حل مناسبی برای بالا بردن کارایی بیشتر می باشد.
Dual-Channel DDR400 :
تکنولوژی DDR پهنای باند رااز لحاظ حافظه سیستم دو برابرمی کند . مشکلات سبستم با متاوزن کردن معماری و پهنای باند بالا تا 64G/S رفع می کند
AI NET :
سری AL از LAN گیکابایت پشتیبانی می کند ومجهز شده بوسیله کنترولر 3COM 3C940
AGP8X :
AGP8X (AGP 3.0) نسل بعدی از رابط VGA برای وظایف گرافیکی بالا با پهنای باند زیاد 2.12GB/s می باشد

ICH5R with Integrated SATA and RAID 0 :
اولین چیپ ست های سا خته شده توسط اینتل از Serial ATA (SATA) و RAID 0 پشتیبانی می نمو دند چیپ ست جدید ICH5R با سرعت انتقال 150MB/s و پشتیبانی از SATA and RAID 0

Multi-language BIOS :
همان طور که از نامش پیداست امکان چند زبانه برای راحتی پیکربندی BIOS
AI AUDIO :
مادربورد های سری AL مجهزشده به صوت هوشمند با 6 کانال AD1985 که به طور اتوماتیک اتصال نامناسب کاربران را تشخیص می دهد
ASUS Q-Fan technology :
تکنولوژی هوشمند ASUS سرعتهای مختلف FAN سی پی یو را موافق با درجه حرارت تنظیم می کند
Max. 8 USB 2.0 ports supports :
USB 2.0 استاندارد اتصال برای نسل بعدی ترکیبات رابط و همچنین سازگار است با USB 1.1
USB 2.0 سرعت انتقالش می باشد

-------------------------------------
اطلاعات مادربوردم تو اينترنت بود

مادربوردم ساتا يك است چون سرعت 150مگ
هاردم پين داره ولي سويچ نداره .سويچ جامپر گير بيارم نصب مي كنم

سيستمم درسته قديميه ولي زماني پادشاهي مي كرد
cpu 2.4 up 3.2
ram 1.5
vga 256
mainbord: p4p800 uly

چون بيشتر كارم با xp هست تا حالا سون نصب نكردم
ولي حالا ويندوز سون نصب مي كنم

انشالله مشكل همه رفع بشه

در پايان هم
از اطلاع رساني و همكاريتون بسيار ممنونم.