PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تشخیص آمپیلی برای یک کواکسیال یا کامپوننت

ba maram
30-11-2010, 18:25
سلام دوستان ... من مدتی دارم راجع به سیستم صوتی تحقیق میکنم تا به امید خدا یک ضبط و باند!(نه سیستم) روی ماشینم سوار کنم...

راستش از اساتید تقاضا دارم کاملا ما مبتدیا رو آشنا کنن که با چه کواکسیال و کامپوننتی باید یک آمپ درایو شه(با استفاده از مشخصه و میزان آمپر و قدرت(وات) و تعداد کانال و...)

امیدوارم که تاپیک پر طرفدار و مفیدی واقع بشه

یا حق

hamidR15
01-12-2010, 11:10
سلام دوستان ... من مدتی دارم راجع به سیستم صوتی تحقیق میکنم تا به امید خدا یک ضبط و باند!(نه سیستم) روی ماشینم سوار کنم...

راستش از اساتید تقاضا دارم کاملا ما مبتدیا رو آشنا کنن که با چه کواکسیال و کامپوننتی باید یک آمپ درایو شه(با استفاده از مشخصه و میزان آمپر و قدرت(وات) و تعداد کانال و...)

امیدوارم که تاپیک پر طرفدار و مفیدی واقع بشه

یا حق
سلام دوست با مرام خودم،خوبيد انشاءاله
خدمتتون بايد عرض كنم،اولا بنده استاد نيستم،بلكه شاگردم:11:
احتمالا منظور شما اين هست كه چه اسپيكري بايد با چه امپليفايري درايو بشه؟
اگر بخواهيم در مورد اين موضوع بحث كنيم بايد بسياري از پارامترهائي كه تو طراحي و ساخت يك درايور دخيل هستند رو با هم بررسي كنيم.پارامترهائي مثل Q ها،CMS،MMS،PE،BL و....كه هر كدوم خودش يه تاپيك ميخواد ولي من سعي ميكنم خيلي مختصر به بررسي موضوع بپردازم.
به طور كلي تمامي اسپيكرها براي اينكه صدا بدن بايد جريان الكتريكي با توان مناسب بهشون داده بشه تا بتونن كار كنن.تو اين مقوله امپدانس يا مقاومت هم بايد در نظر گرفته بشه.
برخي اسپيكرها نيازي به آمپلي فاير يا بهتره بگم امپلي فاير قدرت ندارن و با همون امپلي اينترنال پخش درايو ميشن.
اما برخي از اسپيكرها با توجه به ساختار و طراحيشون مثل جنس ووفر،كوئل،ساراند و توان ورودي قابل تحمل به طور متناوب(RMS/Continue power) نياز به راه اندازي با آمپلي فاير هاي قدرت دارن.يعني ديگه خروجي مثلا پخش كه 17-22 وات خروجي ميده نميتونه اسپيكر رو كامل درايو كنه و قابليتهاش رو نشون بده.
به طور كلي(يه قائده يا قانون نيستا)اسپيكرهائي كه داراي ساراند باريك هستند،و Xmax اونها كم هستش،و Sensitivity اونها بالاست رو ميشه توان كمتري بهشون بديم.
در مقابل اسپيكرهائي كه عكس بالا هستند مثل ساب ووفرها ميشه توان بيشتري بهشون وارد بشه.
برخي اسپيكرها هستند كه براي درايو شدن كامل ووفر و ميدرنج و تيوتر اونها نياز به يه امپ 4 كانال يا دوتا امپ دو كانال هست. مثل JBL Limited .البته تو كاتالوگ برخي اسپيكرها نحوه استفاده و ميزان توان مجاز آمپليفايرها ذكر شده.مثل همين ليميتد.
خب ،حالا از چه تواني براي درايورها از آمپلي فاير جداگونه استفاده كنيم.به نظر من اسپيكرهائي كه توان RMS اونها 50 وات به بالا هستند،بهتره از طريق امپ درايو بشن.البته اين موضوع رو هم در نظر داشته باشيد كه آمپلي هاي معتبر كه توان واقعي رو تو منوالشون اعلام ميكنند ،اين توان رو در ولتاژ 14.4 ميتونن خروجي بدن.پس اگر سيسم با افت ولتاژ مواجه بشه،به الطبع توان خروجي آمپلي فاير هم كاهش ميابد.
من هميشه به دوستان توصيه ميكنم،از آمپليفاير قويتر براي درايو كردن اسپيكرهاشون استفاده كنن تا هميشه امپ راحت بتونه اسپيكر رو تغذيه كنه.
اميدوارم مفيد بوده باشه.:11:

ba maram
01-12-2010, 16:16
سلام دوست با مرام خودم،خوبيد انشاءاله
خدمتتون بايد عرض كنم،اولا بنده استاد نيستم،بلكه شاگردم:11:
احتمالا منظور شما اين هست كه چه اسپيكري بايد با چه امپليفايري درايو بشه؟
اگر بخواهيم در مورد اين موضوع بحث كنيم بايد بسياري از پارامترهائي كه تو طراحي و ساخت يك درايور دخيل هستند رو با هم بررسي كنيم.پارامترهائي مثل Q ها،CMS،MMS،PE،BL و....كه هر كدوم خودش يه تاپيك ميخواد ولي من سعي ميكنم خيلي مختصر به بررسي موضوع بپردازم.
به طور كلي تمامي اسپيكرها براي اينكه صدا بدن بايد جريان الكتريكي با توان مناسب بهشون داده بشه تا بتونن كار كنن.تو اين مقوله امپدانس يا مقاومت هم بايد در نظر گرفته بشه.
برخي اسپيكرها نيازي به آمپلي فاير يا بهتره بگم امپلي فاير قدرت ندارن و با همون امپلي اينترنال پخش درايو ميشن.
اما برخي از اسپيكرها با توجه به ساختار و طراحيشون مثل جنس ووفر،كوئل،ساراند و توان ورودي قابل تحمل به طور متناوب(RMS/Continue power) نياز به راه اندازي با آمپلي فاير هاي قدرت دارن.يعني ديگه خروجي مثلا پخش كه 17-22 وات خروجي ميده نميتونه اسپيكر رو كامل درايو كنه و قابليتهاش رو نشون بده.
به طور كلي(يه قائده يا قانون نيستا)اسپيكرهائي كه داراي ساراند باريك هستند،و Xmax اونها كم هستش،و Sensitivity اونها بالاست رو ميشه توان كمتري بهشون بديم.
در مقابل اسپيكرهائي كه عكس بالا هستند مثل ساب ووفرها ميشه توان بيشتري بهشون وارد بشه.
برخي اسپيكرها هستند كه براي درايو شدن كامل ووفر و ميدرنج و تيوتر اونها نياز به يه امپ 4 كانال يا دوتا امپ دو كانال هست. مثل JBL Limited .البته تو كاتالوگ برخي اسپيكرها نحوه استفاده و ميزان توان مجاز آمپليفايرها ذكر شده.مثل همين ليميتد.
خب ،حالا از چه تواني براي درايورها از آمپلي فاير جداگونه استفاده كنيم.به نظر من اسپيكرهائي كه توان RMS اونها 50 وات به بالا هستند،بهتره از طريق امپ درايو بشن.البته اين موضوع رو هم در نظر داشته باشيد كه آمپلي هاي معتبر كه توان واقعي رو تو منوالشون اعلام ميكنند ،اين توان رو در ولتاژ 14.4 ميتونن خروجي بدن.پس اگر سيسم با افت ولتاژ مواجه بشه،به الطبع توان خروجي آمپلي فاير هم كاهش ميابد.
من هميشه به دوستان توصيه ميكنم،از آمپليفاير قويتر براي درايو كردن اسپيكرهاشون استفاده كنن تا هميشه امپ راحت بتونه اسپيكر رو تغذيه كنه.
اميدوارم مفيد بوده باشه.:11:

سلام...چاکرم داش حمید شما هر چی باشه دست کمی از استادی ندارین:20:
ممنونم بابت توضیحات کلیت...خیلی عالی بود
حمید جان برای درک عمیقتر این موضوع
میشه به طور مثال برای کواکسیال 718 یه آمپ معرفی کنی ؟(با details های توان و rms و بقیه فاکتورا)

hamidR15
04-12-2010, 12:44
سلام...چاکرم داش حمید شما هر چی باشه دست کمی از استادی ندارین:20:
ممنونم بابت توضیحات کلیت...خیلی عالی بود
حمید جان برای درک عمیقتر این موضوع
میشه به طور مثال برای کواکسیال 718 یه آمپ معرفی کنی ؟(با details های توان و rms و بقیه فاکتورا)
سلام،شما لطف داري،ولي من شاگردي بيش نيستم.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
718ex با توجه به Sensitivity 93 ئي داره و امپدانس 3 اهم،به نظر مياد براي راه اندازيش زياد به مشكل بر نخوريد.
يه آمپ دو كانل كه روي 4 اهم 80-100 وات خروجي بده كافيه.چون اسپيكر با توجه امپدانسش توان بيشتري رو از امپ ميكشه.

ba maram
04-12-2010, 15:42
ممنون...یه چیزایی داره دستگیرم میشه الان:20:

1-چرا روی 4 اهم ؟؟
باندا که 3 اهم هستند!

2-میشه توضیح کوچیکیم راجع به sensivity بدی حمید جان؟؟

H.Operator
04-12-2010, 19:44

1-چرا روی 4 اهم ؟؟
باندا که 3 اهم هستند!

سلام
البته با اجازه حمید جان
روی 3 اهم توان میره بالاتر و بالطبع بهتره(طبق فرمول ولی الان یادم نیست).
مثالش با حمید جان:31:.

hamidR15
05-12-2010, 09:57

1-چرا روی 4 اهم ؟؟
باندا که 3 اهم هستند!

سلام
پيرو فرمايش حسين آقا،ما آمپلي فايري نداريم كه تو مشخصات كاتالوگي اعلام كنه كه روي 3 اهم چه ميزان خروجي ميده.
ميدونيم كه هر چقدر مقاومت(R) كاهش پيدا ميكنه توان خروجي آمپليفاير(P) بالا ميره و برعكس.
پس وقتي يه برند مياد تو منوال مينويسه 4تا 80 وات روي 4 اهم و 4 تا 160 وات روي 2 اهم،پس نتيجه ميگيرم كه روي 3 اهم عدد بزرگتري نصبت به 80 و عدد كوچكتنري نصبت به 160 ميتونه خروجي بده.
البته حواستون باشه(خيلي اين موضوع رو تكرار كردم ولي باز هم ميگم)اين خروجيها در حالت ايده آل بودن برق و تامين نمودن اون هست.پس اگر ولتاژمون افت پيدا كنه،جريان بالا ميره.زماني كه ولتاژ افت ميكنه،ديگه اون توان مورد ادعا(تازه اگر آمپلي فاير ما اون توان رو دقيق نوشته باشه)رو نميتونه تحويل بده و خروجي كاهش پيدا ميكنه.

2-Sensitivity بيانگر كار مفيد يه اسپيكر هست.مثلا اسپيكري كه گفته 80 وات خروجي ميده، از نظر توليد صدا با يه اسپيكر ديگه با همين ادعا ولي Sensitivity متفاوت يكي نيستند.اوني كه Sensitivity بالاتري داره بيشتر ميتونه با ورودي ثابت صدا توليد كنه.
Sensitivity عموما به دو صورت تو اسپيكرها نوشته ميشه
يكي 1W/1Mيعني اگر يك وات به يه اسپيكر مشخص ورودي دهيم چه ميزان صدا در واحد dB و در فاصله يك متري توليد ميكنه.
دومين حالتي كه اعلام ميشه(البته كمتر از اولي) 2.83V/1M در اين حالت وات ديگه مطرح نيست.بلكه ولتاژ هستش
نكته بعدي اين هست كه حالا اين Sensitivity روي چه فركانسي توليد ميشه.
برندهاي مختلف ميان روي فركانسهاي متفاوت و يا با ميانگين گرفتن يه عددي رو اعلام ميكنن.
اگر بخواهيم نظر درستي روي Sensitivity يك اسپيكر بديم،بايد همه اسپيكرهائي كه همون برند (مثلا همين كن وود) توليد ميكنه از ساب و كامپ و مولتي المنت و.... با هم بررسي كنيم نه اينكه كن وود رو با مثلا كيكر مقايسه نمائيم.
در كل هرچي عدد Sensitivityيه اسپيكر بالاتر باشه بهتره و ميتونه خروجي بيشتري رو با ورودي ثابت بده.

ba maram
05-12-2010, 12:13
عالی بود توضیحاتت واقعا حمید جون...
خیلی از ما توانایی و ارزش اینو نداریم که به راحتی اطلاعاتی رو که داریم به همه بدیم ... مرسی که اینقدر با جون و دل به سوالات همه پاسخ میدی:20:
در ضمن بقیه اساتید هم نظر بدن و خجالتارو بزارین کنار ! ما اومدیم اینجا تا اطلاعاتمون رو ببریم بالا قطعا!
خوب در اداماه بحثمون من یکی از باندای ایینفینیتی رو میخوام مورد بررسی قرار بدم که خیلی دوستش دارم
.details هم به این صورت هستش:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

با این شرایط من این آمپ رو میتمنم روش سوار کنم؟

توضیحات...کواکسیال ما 330 وات هستش و 4 اهم! و آمپ هم حداکثر توان خروجیش 760 وات هست!
1-جفت کواکسیالها 330 وات میدن یا هر کدوم 330 وات؟؟
2-میزان وات جفت باندها باید تا چه میزان کمتر از آمپ باشه؟
3-برای درایو کردن یه باند با آمپ کدوم فاکتورا اساسی ترن؟!من میزان امپدانس و توان رو در نظر گرفتم(آخه بقیه فاکتورا مثل sensivity یا ... تو توضیحات آمپمون نبود):13:

sAeEd_kHaAn
06-12-2010, 17:15

توضیحات...کواکسیال ما 330 وات هستش و 4 اهم! و آمپ هم حداکثر توان خروجیش 760 وات هست!
3-برای درایو کردن یه باند با آمپ کدوم فاکتورا اساسی ترن؟!من میزان امپدانس و توان رو در نظر گرفتم(آخه بقیه فاکتورا مثل sensivity یا ... تو توضیحات آمپمون نبود):13:

1- اين وات پيك هست كه ملاك نيست وات rms ملاكه كه 110 وات هست ( هر باند 110 وات )
2- هميشه بايد امپ قويتر باشه و حداقل تا 30 درصد بيشتر از توان باند هم ميشه بهش وات داد چون افت ولتاژ و نوسان برق هم داريم
3 - بايد اولا ببيني باند چتد وات rms هست و چند اوهمه بعد امپ مناسبشو انتخاب كني

hamidR15
08-12-2010, 11:28
عالی بود توضیحاتت واقعا حمید جون...
خیلی از ما توانایی و ارزش اینو نداریم که به راحتی اطلاعاتی رو که داریم به همه بدیم ... مرسی که اینقدر با جون و دل به سوالات همه پاسخ میدی:20:
در ضمن بقیه اساتید هم نظر بدن و خجالتارو بزارین کنار ! ما اومدیم اینجا تا اطلاعاتمون رو ببریم بالا قطعا!
خوب در اداماه بحثمون من یکی از باندای ایینفینیتی رو میخوام مورد بررسی قرار بدم که خیلی دوستش دارم
.details هم به این صورت هستش:

سلام
شما لطف داريد:11:
بله اين آمپ 5400 آمپ مناسبيه،البته سري كاپا اينفي كه من هم خيلي صداش رو دوست دارم خصوصا كامپوننت 6.1/2 كاپا پرفكت كه متاسفانه ديگه توليد نميشه و كلا ايران نمياد اين سري:41:توان بيشتري هم ميتونه تحمل كنه.تا 150 وات رو هم ميتونيد بهش بديدفالبته تو سيستمي كه تنظيم باشه و كليپ و ديستورت توش نباشه ها:41:
در مورد اون سه تا سوا هم كه سعيد عزيز توضيح دادند.:46:

ba maram
14-12-2010, 12:42
سلام ... ببخشین وقفه افتاد اصلا فرصت نکردم بیام اینترنت...
مرسی از سعید و حمید عزیز...

:11:

D r i v e r
25-01-2011, 02:42
آقا لطفا به من کمک کنید
وسایل زیر را دارم میدونم کمه اما بعدا که بیشتر پول دستم اومد کاملترش میکنم
آمپلی KENWOOD 720W KAC-M845
باند JVC 240W
پخش KENWOOD 45W*4 (از اون معمولیا)
خوب الان مشکلت چیه دوست عزیز؟

hamidR15
25-01-2011, 16:28
آقا لطفا به من کمک کنید
وسایل زیر را دارم میدونم کمه اما بعدا که بیشتر پول دستم اومد کاملترش میکنم
آمپلی KENWOOD 720W KAC-M845
باند JVC 240W
پخش KENWOOD 45W*4 (از اون معمولیا)
اي بابا،شما تو 3 تاپيك همين سوال رو كرديد؟خواهش ميكنم به قوانين احترام بزاريد.

pemy
02-04-2011, 11:45
دوستان من یه هد یونیت پایونیر 6050 دارم با یه جفت باند لیمیتدکه با آمپ4 کانال مافکو m104 که تو 4 اهم4 تا 100 وات میده البته به صورت بریج نصب کردم که 300 وات میده و تیوتر و وفرها رو جدا وصل کردم البته ووفرها رو بریج و تیوترها رو به صورت معمولی. این طریقه نصب رو تو اینترنت از یه فروم یاد گرفتم. حالا مشکلی که من دارم اینه که وقتی سیستم رو تنظیم میکنم و آمپ و میذارم تو lpf و hpf ضبط رو هم میذارم تو 53 وقتی ولوم رو زیاد میکنم باندا به طرز بدی به خر خر کردن میوفتن. خلاصه وقتی کیفیت باندا به بهترین حالت تنظیم میشه و ازش صدا میگیرم اون وقت وقتی ولوم زیاد میشه باندا شروع به خر خر کردن میکنن و وقتی کیفیت رو میارم پایین و xover آمپ رو میذارم رو full این مشکل حل میشه. ولی اون موقع هم صداش آشغال میشه. لطفا هر کدوم از دوستان که تو این ضمینه اطلا عات دارن منو راهنماییم کنن. با تشکر