PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دعا

guzga
28-11-2010, 02:25
سلام دوستان
یه مقاله مختصر و مفید راجع به دعا میخوام.اکه امکان داره کمکم کنید
خیلی ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-12-2010, 00:01
سلام

من نمیدونم توانمندیِ شما در نویسندگی چقدر هست .

سر نخهایی برای تهیه ی یک مقاله در موردِ دعا :

خداوندِ متعال انسان رو نیازمند آفریده تا پروردگارِ خودش رو از یاد نبره .

همه ی انسانها با سه مسئله ی مهم در زندگیشان روبرو میشوند که ناشی از همان نیازمند خلق شدنِ انسان هست

1 - ضروریاتِ زندگی مثل آب و هوا و غذا که بدون آن انسان قدرتِ زنده ماندن ندارد

2 - مشکلاتِ انسان که در مسیر زندگیش با اونها رو برو میشه مثل سرما و گرما و بیماریها و حوادث طبیعی

3 - خواسته ها یا همان آرزوها مثلِ همسرِ خوب - ثروت - مسکنِ خوب - غذای خوب - شغل خوب - فرزند خوب - ماشین - موبایل و غیره

===============================================

انسانهایِ مؤمنِ به وجودِ خداوند و علم و دانش و نیرو و عدالتِ مطلقِ او , خوب میدانند که هیچ کاری در دنیا انجام نمیشه مگر با اجازه ی خداوند متعال . ( لا حولَ ولا قوةَ إلا بالله )

این انسانهایِ مومن , برایِ همون سه مسئله , رو میارند به دعا تا از خدا در خواست کنند که بهشون کمک کنه اما این معناش این نیست که خودشون کاری انجام نمیدن . بلکه خودشون با توکل به خدا یعنی با امید به خدا شروع میکنند به تلاش و کار برای رسیدن به اون چیز ( و اون چیز صد در صد خیر و خدا پسندانه هست ) و در ضمن از خدا هم میخوان با دعا و نیایش و التماس که کمکشون کنه که کارشون اونطور که راضی هست انجام بشه و به پایان برسه .

دعا یعنی فرا خواندن یا در خواست کردن یا طلب کمک و یاری یا صدا زدن برای حضور و توجه

برای همین در قرآن کریم خداوند میفرماید :

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

پروردگار شما گفته است‏: (مرا بخوانيد تا [دعاى‏] شما را بپذيرم‏! كسانى كه از عبادت من تكبّر مى‏ورزند به زودى با ذلّت وارد دوزخ مى‏شوند!)

دعا کردنِ انسانها با هم فرق داره . علتش هم اینه که ایمانِ همه ی مردم مثلِ هم نیست و درجاتشون با هم فرق میکنه

هر چه ایمان قوی تر میشه , دعا هم با حکمتِ بیشتری انجام میشه

مثلا یک انسان با ایمان بسیار قوی , کمتر درخواستِ چیزهایِ کوچک و کم اهمیت از خداوند داره .

انسانی که ایمانش قوی هست , نگاهش به هدفهایِ بسیار مهم هست . به عنوانِ مثال :

دعا برایِ عاقبت به خیر شدن و قبولی در امتحانِ سخت دنیا

==============================

انسان تا حدی نیازمند آفریده شده که حتی کافران هم به دعا رو میارند اما کسی یا کسانی غیر از خدای یکتا را میطلبند . کسی که یا از خدا بسیار بسیار پایین تر هست ( مثل مدیر ) ییا اصلا کاری از تنش نمیاد ( مثل بت )

============================================

انسان مومن و خصوصا مسلمان , خوب میدونه که نباید از کسی غیر از خدایِ یکتا یاری و کمک بطلبه .

( ایاکَ نعبده و ایاکَ نستعین ) تنها تو را میپرستیم و تنها از تو یاری میجوییم .

انسان مومن خوب درک کرده که هر کس غیر از خدا , بی اجازه ی خدا قادر به انجام کاری نیست که نیست .

عیسی ع با اجازه ی پروردگارش مردگان را زنده میکرد .

إِذْ قَالَ اللّهُ يَا عِيسى ابْنَ مَرْيَمَ اذْكُرْ نِعْمَتِي عَلَيْكَ وَعَلَى وَالِدَتِكَ إِذْ أَيَّدتُّكَ بِرُوحِ الْقُدُسِ تُكَلِّمُ النَّاسَ فِي الْمَهْدِ وَكَهْلاً وَإِذْ عَلَّمْتُكَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَالتَّوْرَاةَ وَالإِنجِيلَ وَإِذْ تَخْلُقُ مِنَ الطِّينِ كَهَيْئَةِ الطَّيْرِ بِإِذْنِي فَتَنفُخُ فِيهَا فَتَكُونُ طَيْرًا بِإِذْنِي وَتُبْرِىءُ الأَكْمَهَ وَالأَبْرَصَ بِإِذْنِي وَإِذْ تُخْرِجُ الْمَوتَى بِإِذْنِي وَإِذْ كَفَفْتُ بَنِي إِسْرَائِيلَ عَنكَ إِذْ جِئْتَهُمْ بِالْبَيِّنَاتِ فَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِنْهُمْ إِنْ هَـذَا إِلاَّ سِحْرٌ مُّبِينٌ

[به خاطر بياور] هنگامى را كه خداوند به عيسى بن مريم گفت‏: (ياد كن نعمتى را كه به تو و مادرت بخشيدم‏! زمانى كه تو را با) روح القدس (تقويت كردم‏؛ كه در گاهواره و به هنگام بزرگى‏، با مردم سخن مى‏گفتى‏؛ و هنگامى كه كتاب و حكمت و تورات و انجيل را به تو آموختم‏؛ و هنگامى كه به فرمان من‏، از گل چيزى بصورت پرنده مى‏ساختى‏، و در آن مى‏دميدى‏، و به فرمان من‏، پرنده‏اى مى‏شد؛ و كور مادرزاد، و مبتلا به بيمارى پيسى را به فرمان من‏، شفا مى‏دادى‏؛ و مردگان را [نيز] به فرمان من زنده مى‏كردى‏؛ و هنگامى كه بنى اسرائيل را از آسيب رساندن به تو، بازداشتم‏؛ در آن موقع كه دلايل روشن براى آنها آوردى‏، ولى جمعى از كافران آنها گفتند: اينها جز سحر آشكار نيست‏!)

=================================================

دعا کردن معنیش این نیست که حتما باید مستجاب بشه زیرا :

أنا أرید وَ أنتَ تُرید و اللهُ یَغفلُ ما یُرید .

من چیزی میخواهم و تو هم چیزی میخواهی لاکن خداوند آنچه را که خود بخواهد انجام میدهد .

در دین اسلام سفارش شده که برای دعا بهتر هست با تسبیح خداوند آغاز بشه ( سبحان الله - الحمد لله - الله اکبر - لا اله الا الله و غیره )
سپس صلوات بر پیامبر ص سپس ذکرِ خواسته .

موضوعِ مهمی در موردِ دعا کردنِ شیعیان باید اینجا بیان بشه .

هنگامی که گفته میشه : میرم کربلا تا امام حسین حاجتم را بده یا دست به دامنِ امام رضا ع میشم تا خودش حاجتم رو روا کنه ,

هرگز نباید از یاد بره که هیچ کس قدرتِ انجام کاری رو به اذن و اجازه ی خداوند و نیرو و قدرت خداوند رو نداره ( لا حولَ ولا قوةَ الا بالله العلی العظیم )

پس باید گفته بشه : میرم کربلا تا امام حسین حاجتم رو بده إن شاء الله ( اگر خدا خواست ) یا بإذن الله ( با اجازه خدا )

===================================

سخن و اطلاعاتِ قابلِ ذکر در این مورد زیاده اما متاسفانه وقت کمه و شما هم یه مقاله ی مختصر میخواین بنویسین

:)

خدایا چنان کن سرانجامِ کار تو خشنود باشی و ما رستگار

( رستگاری یعنی قبولی در امتحانِ زندگیِ دنیا )