PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سایز تصاویر

zerocold5
25-11-2010, 02:49
سلام دوستان

یه سوال داشتم

من میخواستم یه سری عکس چاپ کنم... اونم به صورت سایز بزرگ. مثلا 3*2 متر

عکس هایی که دارم با دوربین دیجیتال 12 مگاپیکسل گرفتم

حالا سوالم ایه : من وقتی سایز عکس رو تو فوتوشاپ به سانتی متر نگاه میکنم میزنه 56.44 در 42.33

این سایز واسه چاپ کافیه؟ اصلا تفاوت مگاپیکسل و سانتی متر چیه؟

مثلا یه عکس که 3000*4000 پیکسل داره میتونه سایز های مختلفی داشته باشه؟

و در اخر این که با سایز عکسی که در بالا گفتم نهایت چه سایز عکسی رو میتونم چاپ کنم؟

با تشکر.

huti_421
25-11-2010, 03:21
سلام

مگاپیکسل یا تراکم نقطه‌ای، واحدی بر حسب نقطه ( پیکسل ) هست که نسبت مستقیمی با ابعاد پروژه داره

هر یک مگاپیکسل رو می‌تونیم به یک واحد 800×600 پیکسلی اطلاق کنیم، پس هر چی مگاپیکسل بالا بره، ضریبی به این ابعاد اضافه می‌شه ( که البته می‌تونه این عدد گاهی بسته به نوع دوربین و شرایط فیزیکی دیگه‌ی اون، تغییر بکنه )

در نرم‌افزار فتوشاپ شما وقتی از منوی Image‌و بخش Image Size وارد بخش تنظیمات ابعاد می‌شید، می‌تونید پارامتر‌های مختلف رو به هم تبدیل کنید و مثلا ببینید تصویر شما بر حسب پیکسل چه ابعادی داره و اون رو به فرض با مقیاس اینچ مقایسه کنید

در بخش پایین اون قسمت، هم می‌تونید ابعاد رو با پارامترهای دیگه رویت کنید

حالا می‌رسیم به بحث چاپ، در واقع می‌تونیم مگاپیکسل رو عامل تاثیرگذار و مهم در چاپ بدونیم، پس بدون شک هر چی مقدار تراکم پیکسلی در تصویر ( چه ابعاد و چه DPI ) بالا تر باشه، نتیجه می‌گیریم تصویر شما بعد از چاپ از کیفیت مطلوب تری برخورداره

مقدار DPI رابطه‌ی مستقیمی با ابعاد تصویر داره، مثلا ممکنه در مقدار 100 DPI تصویر شما ابعاد 1000×1000 پیکسل داشته باشه و همون تصویر در رزوشولن 300 DPI ابعادش بشه 3000×3000

اما برای چاپ عکس، کمترین رزولوشن باید 300 DPI باشه

اکثر قریب به اتفاق چاپ خونه‌ها و عکاسی‌ها، برای اینکه یک نسخه‌ی بزرگ از تصاویر رو چاپ کنن، اون تصویر رو بزرگ و زوم می‌کنن

می‌تونید خودتون در بخش Image Size پروژه‌تون رو بر حسب متر به 2×1 تبدیل کنید و ببینید آیا کیفیت خیلی پایین میاد یا خیر

با این آزمون و خطا می‌تونید تا حدودی بسنجید که آیا این تصویر به درد چاپ کردن می‌خوره یا نه

zerocold5
25-11-2010, 03:39
سلام

مگاپیکسل یا تراکم نقطه‌ای، واحدی بر حسب نقطه ( پیکسل ) هست که نسبت مستقیمی با ابعاد پروژه داره

هر یک مگاپیکسل رو می‌تونیم به یک واحد 800×600 پیکسلی اطلاق کنیم، پس هر چی مگاپیکسل بالا بره، ضریبی به این ابعاد اضافه می‌شه ( که البته می‌تونه این عدد گاهی بسته به نوع دوربین و شرایط فیزیکی دیگه‌ی اون، تغییر بکنه )

در نرم‌افزار فتوشاپ شما وقتی از منوی Image‌و بخش Image Size وارد بخش تنظیمات ابعاد می‌شید، می‌تونید پارامتر‌های مختلف رو به هم تبدیل کنید و مثلا ببینید تصویر شما بر حسب پیکسل چه ابعادی داره و اون رو به فرض با مقیاس اینچ مقایسه کنید

در بخش پایین اون قسمت، هم می‌تونید ابعاد رو با پارامترهای دیگه رویت کنید

حالا می‌رسیم به بحث چاپ، در واقع می‌تونیم مگاپیکسل رو عامل تاثیرگذار و مهم در چاپ بدونیم، پس بدون شک هر چی مقدار تراکم پیکسلی در تصویر ( چه ابعاد و چه DPI ) بالا تر باشه، نتیجه می‌گیریم تصویر شما بعد از چاپ از کیفیت مطلوب تری برخورداره

مقدار DPI رابطه‌ی مستقیمی با ابعاد تصویر داره، مثلا ممکنه در مقدار 100 DPI تصویر شما ابعاد 1000×1000 پیکسل داشته باشه و همون تصویر در رزوشولن 300 DPI ابعادش بشه 3000×3000

اما برای چاپ عکس، کمترین رزولوشن باید 300 DPI باشه

اکثر قریب به اتفاق چاپ خونه‌ها و عکاسی‌ها، برای اینکه یک نسخه‌ی بزرگ از تصاویر رو چاپ کنن، اون تصویر رو بزرگ و زوم می‌کنن

می‌تونید خودتون در بخش Image Size پروژه‌تون رو بر حسب متر به 2×1 تبدیل کنید و ببینید آیا کیفیت خیلی پایین میاد یا خیر

با این آزمون و خطا می‌تونید تا حدودی بسنجید که آیا این تصویر به درد چاپ کردن می‌خوره یا نه

مرسی از پاسخ کاملتون.

پس من برای چاپ تصویر DPi رو مد نظر بگیرم ؟

DPi بر اساس چه فاکتوری کم و زیاد میشه؟

و این که من خودم میتونم DPi رو تنظیم کنم؟

pedramh
25-11-2010, 12:20
مرسی از پاسخ کاملتون.

پس من برای چاپ تصویر DPi رو مد نظر بگیرم ؟

DPi بر اساس چه فاکتوری کم و زیاد میشه؟

و این که من خودم میتونم DPi رو تنظیم کنم؟
سلام
1- بله! برای چاپ تصاویر از تفکیک پذیری (DPI) در اندازه بین 240-300 استفاده میشه.
2- DPI بر اساس تعداد پیکسل در هر سانتی متر(یا اینچ) هست. مثلا اگر میزان DPI یک تصویر 300 باشه یعنی در هر سانتی متر از این تصویر 300 پیکسل جود داره . طبعا هر چه میزان DPI بیشتر بشه تصویر در چاپ (دقت کنید فقط در چاپ) کوچکتر و با کیفیت تر میشه.
3-بله! در فتوشاپ از منوی Image> Image Size میتونید اندازه تصویر رو تغییر بدید که در قسمت Resolution میزان DPI قابل تنظیم هست.
باز هم دقت کنید با تغییر DPI فقط در کیفیت و اندازه چاپ تغییر ایجاد میشه و شما هیچ تغییری روی مانیتور نمیبینید

M1450M
26-11-2010, 22:02
واسه یه بنر 2*3(متر) dpi باید چند باشه ؟

M1450M
28-11-2010, 21:17

کسی نمیدونه ؟؟؟

pedramh
29-11-2010, 16:10
گفتم که برای چاپ بین 240-تا 300

M1450M
01-12-2010, 23:06
گفتم که برای چاپ بین 240-تا 300

دیروز از یه مغازه پرسیدم گفت باید 72 باشه !!!

abbasa
02-12-2010, 12:14
براي چاپ پوستر دي پي اي 300
براي چاپ بنر دي پي اي 75 تا 100
براي چاپ فلكسي دي پي اي 100 تا 120
و براي بقيه موارد بستگي به كار داره

البته شما استاي ماي فقط براي يادآوري