PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : روشها | نکات | تجربیات | برای یادگیری بهترٍ --◄ ریاضیات کنکور ►--

babak_gww
30-10-2010, 14:19
سلام دوستان ... میخواستم خواهش کنم هرکسی نکته ای ... بحثی ... روشی ... تجربه ای چیزی برای افزایش مهارت و یادگیری بهتر ریاضی دارن اینجا با همه کنکوریای 90 به اشتراک بزارن
ممنون میشیم همگی

لطف کنید جامع و کامل توضیح بدین ... و چیزی رو که اینجا خواهین گفت موصق و عملی باشه ممنون :11:

babak_gww
30-10-2010, 14:25
اول از همه خودم شروع میکنم ... دوستان لطف میکنند ادامه میدن

فنون تست زنی
مجموعه ی ریاضی

درتستهای ریاضی برای کسب نتیجه بهتر ساختاری بااین ترتیب توصیه میشود:
مفهوم رابه خاطر بسپارید. مواردجامع و مانع راشناسایی کنید. قضایای مربوط به مفهوم مورد نظر را به دقت و با تمامی اجزاء به خاطر بسپارید.
موارد منتج ازاین قضایا را شناسایی کنید.حتی الامکان موارد خاص پیرامونی راشناسایی کنید.
دردروس ریاضی نباید به حفظیات اکتفا کرد اگرچه لازم است تمام فرمولها را بدانید.در هر مساله، مجهول مساله رادریک طرف و مفروضات رادر
طرف مقابل بنویسید.مشکل عمده ی دانش آموزان در ریاضی این است که صورت مساله رادرک نمیکنند.اگرمفروضات مساله را
تشخیص دهید،میتوانید به پاسخ هم برسید.راه حل،درون این مفروضات وجود دارد.در درس دیفرانسیل مرور نکات کلی مربوط به نمودارها
میتواند درحل مسایل مربوط به بردتابع، اکسترمهای نسبی و مطلق و تغییرات تابع مفید واقع شود.با توجه به توزیع سؤالات کنکور در درس
دیفرانسیل منطقی به نظر میرسد که بیشتر تمرکز درفصول سوم به بعد باشد.

Haniiii
30-10-2010, 18:13
به نظر من فقط تمرین ! ... البته قبل از تمرین باید مبحث رو خوب فهمیده باشین ...

بعد از آموزش و فهمیدن مبحث ... اگر 5 تا تست حل کردین ( تست متوسط ) و بیشتر از 2 تا رو غلط زدین باید دوباره برین تو فاز آموزشی ! ... من که اینطوری میخونم !!! .... البته همیشه سعی میکنم مرحله اول رو خیلی خوب انجام بدم که بازگشت به عقب نداشته باشم ! ....

سعی میکنم تست های شبیه هم کمتر حل کنم ! ..... و تستی که حل میکنم یه چیزی داشته باشه برای ارائه ! تست های غیر استاندارد هم حل نمیکنم ! ! !... نکات اضافی که میبینم رو فقط یک بار از رو میخونم و زیاد توجه نمیکنم !!! ... مخصوصا تو گاج میکرو (دیفرانسیل ) که نکته تا بخوای داره ... درسته که بعضی هاشون کاربردی هستن ولی بعضی ها وقت تلف کردن هستن و نمیشه این همه نکته رو استفاده کرد موقع حل یک سوال !!! ...

+ درمورد تمرین باید بگم که نه تمرین غیر استاندارد که تا یه سوال رو نتونستی حل کنی بری پاسخ نامه رو بخونی و .... !!!

وقتی با سوالی که به مشکل برمیخورم روبرو میشم سعی میکنم خودم رو باهاش درگیر کنم ! ... یه جوری که اگر سوال رو هم نتونستم حل کنم فقط روخوانی نباشه از پاسخ نامه ... چون 100 درصد مطمئن باشین روخوانی پاسخ نامه = حفظ کردن مطلب !

و .....

امیدوارم موثر باشه براتون !!!

پ.ن: اگر مشکل پایه تو ریاضی دارین مطمئن باشین با خوندن دیفرانسیل یا .... دارین وقتتون رو تلف میکنین ! ... بهتره مشکل پایه رو اول رفع کنید و بعد برین سراغ .... !

babak_gww
30-10-2010, 19:57
به به ... ممنون از این همه علامت تعجب :31:

دستت درد نکنه هانی جان بابت نکاتی که ارائه کردی

به نظر من فقط تمرین ! ... البته قبل از تمرین باید مبحث رو خوب فهمیده باشین ...

تایید میشه ...

مخصوصا تو گاج میکرو (دیفرانسیل ) که نکته تا بخوای داره ... درسته که بعضی هاشون کاربردی هستن ولی بعضی ها وقت تلف کردن هستن و نمیشه این همه نکته رو استفاده کرد موقع حل یک سوال !!! ...

دقیقا این مشکل منم هست ... بنا بر تجربه خودم فهمیدم که اکثر کتابهای کمک آموزشی یه جورایی دارن با مسائل حاشیه ای و چیزایی که اصلا به کار نمی آد فقط و فقط حجم کتابرو بالا میبرن

میشه بگی که که شما خودت شخصا چطوری این نکات لازم و اضافی غربال میکنی؟ ما هم استفاده کنیم :5:

100 درصد مطمئن باشین روخوانی پاسخ نامه = حفظ کردن مطلب !

شدیدا گل گفتی ... پاسخنامه رو میخونیم و فکر میکنیم راه حل اینگونه سوالارو یاد گرفتیم درصورتی که فقط حفظ کردیم

نکته ی خیلی خوبی بود

امیدوارم موثر باشه براتون !!!

هست :31:

Haniiii
30-10-2010, 22:18
به به ... ممنون از این همه علامت تعجب [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نمیدونم چرا اینطوری شدم یه 7 8 ماهی هست که عادت کردم ته هر جلمه به جای نقطه یه علامت تعجب بزارم ! ... حتی اگر جمله سوالی باشه » ؟!

میشه بگی که که شما خودت شخصا چطوری این نکات لازم و اضافی غربال میکنی؟ ما هم استفاده کنیم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

راستش روش خاصی که نیست .... باید خودت تشخیص بدی چی به گروه خونیت میخوره ! ( نه اینکه بیای همه رو حذف کنی !!! ... بلکه اون نکته هایی که یه خرده حفظی هستن و بدون استفاده از اونا هم میشه مساله رو حل کرد ! ) .... مثلا من اصلا با بخش رسم نمودار های جز صحیح یا قدر مطلق که به صورت حفظی نکته ای وجود داره موافق نیستم ... حتی اگر سرعتم رو پایین بیاره حاضر نیستم اونا رو اینطور که بعضی کتاب ها و معلم ها توضیح میدن حفظ کنم ! ... یا خیلی از فرمول های هم ارزی ! ... اصلا بعضی هاشون رو وقتی میبینم یه جوری میشم ! ... یعنی انقدر نکته بیخود ذکر شده که ...

یه بخش رو اینطوری حذف میکنم

اما بخش بعدی با استفاده از تجربه ای که تو بخش اموزشی و همچنین حل چند تست اموزشی+ از طریق معلم و جزوش ... بدست اوردم مثلا بعضی نکته ها هستن که باید ببینی چقدر کارآمد هستن ... برای حل 10 تا سوال مرتبط چند بار از اون نکته باید استفاده میکردی .... و همین تکراری که توی سوال ها میشن و خیلی مورد توجه قرار میگرن ! ...

مثلا چندین مورد تو همین گاج دیدم که یه نکته فقط برای حل 1 یا 2 سوال مورد استفاده قرار میگرفت ... خیلی ها انقدر وقت میزارن روی اینجور نکته ها که از اصل قضیه غافل میشن ! ... به نظر من یه بار رو خوانی از اون نکته و حل کردن سوال با استفاده از اون نکته کافیه ... و دیگه نباید خودمون رو درگیر کنیم باهاش ! ....

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

ممنون میشم دوستان هم از تجربیاتشون بگن ... مثلا در مبحث مثلثات با توجه به اینکه خیلی خاصیت فرار بودن فرمول ها توش داد میزنه چیکار میشه کرد که تسلط روش رو از دست نداد و ....

احتمالا جواب دوستان ... تکرار و تکرار این فرمول ها هر چند وقت یک بار هست ... ولی این روش به وقت زیادی احتیاج داره ! ... چطور میشه با صرف وقت کمتر تسلط مثلثات رو از دست نداد ؟!

SaЁeD
30-10-2010, 23:06
ویرایش شد.لطفا مدیران حذف کنند.با تشکر

babak_gww
01-11-2010, 11:54
اما بخش بعدی با استفاده از تجربه ای که تو بخش اموزشی و همچنین حل چند تست اموزشی+ از طریق معلم و جزوش ... بدست اوردم مثلا بعضی نکته ها هستن که باید ببینی چقدر کارآمد هستن ... برای حل 10 تا سوال مرتبط چند بار از اون نکته باید استفاده میکردی .... و همین تکراری که توی سوال ها میشن و خیلی مورد توجه قرار میگرن ! ...

مثلا چندین مورد تو همین گاج دیدم که یه نکته فقط برای حل 1 یا 2 سوال مورد استفاده قرار میگرفت ... خیلی ها انقدر وقت میزارن روی اینجور نکته ها که از اصل قضیه غافل میشن ! ... به نظر من یه بار رو خوانی از اون نکته و حل کردن سوال با استفاده از اون نکته کافیه ... و دیگه نباید خودمون رو درگیر کنیم باهاش ! ....

ببین مثلا من برای حسابان ... 2 جلدی مبتکرانشو دارم
حد رو تو نزدیک 250 صفحه توضیح داده ... :18: یعنی اینا همش مهمه واسه کنکور؟ در و دیوارشم نکتست :41:
معلوم نیست چیرو باید خوند چیرو نخوند

---------- Post added at 11:54 AM ---------- Previous post was at 11:51 AM ----------

ممنون میشم دوستان هم از تجربیاتشون بگن ... مثلا در مبحث مثلثات با توجه به اینکه خیلی خاصیت فرار بودن فرمول ها توش داد میزنه چیکار میشه کرد که تسلط روش رو از دست نداد و ....

احتمالا جواب دوستان ... تکرار و تکرار این فرمول ها هر چند وقت یک بار هست ... ولی این روش به وقت زیادی احتیاج داره ! ... چطور میشه با صرف وقت کمتر تسلط مثلثات رو از دست نداد ؟!

اره دیگه همش تکرار میخواد تا ملکه ی دهنت بشه ... به نظر من اگه تو کل فرمولهای مثلثات تسلط داشته باشی یه جورایی تبدیل میشه به آسون ترین مبحث ریاضی کنکور ...

حالا یه سوال ... لازمه که ما اثبات این فرمولهارو هم بدونیم ؟ :13: یا اینکه همون نتیجه نهایی که میشه فرمول کافیه؟

Alireza SM
01-11-2010, 12:00
بچه ها وقتي دارين مساله هاي مثلثات رو حل ميكنين كه تعداد گزاره هاش كم هستن و همشون هم از توان زوج هستن بهتره به جاي استفاده از اعداد ؛ خود sin - cos - tan - cot رو تجسم كنين تو ذهنتون .

milla.online
04-11-2010, 12:47
دوستان پیشنهاد می کنم اگه تستی رو نتونستید حل کنید پاسخنامه رو یه بار بخونید... پاسخ خودتون رو باهاش مقایسه کنید
مثلا ببینید تا کجای کار رفتید یا کجا رو اشتباه کردید.
بعدش دوباره همون سوال رو خودتون با روش صحیح که اد گرفتید حل کنید.
چون همونطور که دوستان گفتن روخونی روی پاسخ=حفظ کردن.

babak_gww
05-11-2010, 00:49
دوستان پیشنهاد می کنم اگه تستی رو نتونستید حل کنید پاسخنامه رو یه بار بخونید... پاسخ خودتون رو باهاش مقایسه کنید
مثلا ببینید تا کجای کار رفتید یا کجا رو اشتباه کردید.
بعدش دوباره همون سوال رو خودتون با روش صحیح که اد گرفتید حل کنید.
چون همونطور که دوستان گفتن روخونی روی پاسخ=حفظ کردن.

مشکل من اینه مه اشکالمو تو اون سوال میفهمم ... ولی اگه سوال یه مقدار عوض بشه باز یه اشتباه دیگه میکنم ... همش هم جزئی هستش اشکالام ... که کلن باعث میشه راه حل رو اشتباه برم :13:

دوستان پیشنهادی ندارن؟

ALt3rnA
06-11-2010, 20:24
من تجربم رو میگم
ازونجا که هم سابقه ی المپیاد دارم و هم تو آزمونا تا حالا رتبه ی ریاضیم بالای دو رقمی نشده امید وارم گوش بدید به حرفم
خیلی ساده میگم
یه درس رو میخونید
مثال های تشریحی رو کار میکنید
یکم که آشنا شدید با سوالا بر حسب سختی درس تمرین حل میکنید اونم تمرین تشریحی
وقتی به تسلط رسیدید میرید سراغ تست . اینطور نباید باشه هر تستو میزنید سریع برید از تو پاسخ نام چک کنید . با خودتون بگید مثلا تو این 1 ساعت 30 تا تست میزنم اگه سخت بود یا بلد نبودید سفید بزارید آخرش همه رو چک کنید
سوالایی که روش حلشون مهم و جالبه رو حتما علامت بزارید
سوالای سخت رو حتما علامت بزارید
خلاصه اش کردم برای دوستان بی حوصله
هرسوالی در مورد جزییات داشتید من پیغام خصوصیم رو باز کردم جدیدا در خدمت هستم
ممنون

babak_gww
11-11-2010, 12:47
چرا این تاپیک خوابید ؟؟؟؟
میخوایم از تجربیات هم بهره ببریم ... یعنی هیچکی هیچ تجربه ای نداره ؟ یا دوست ندارین share کنین؟ :2:

babak_gww
30-11-2010, 21:10
حیف ... میشد این تاپیک مرجع خوبی باشه .... در عجبم از همکاری دوستان

hello 021
30-11-2010, 21:24
به نظر من فقط باید هر درسی که میخومی سطح بالاترش رو هم بخونی که بهتر متوجه شی:18: