PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مطالعه کامل قرآن کریم را به صورت فارسی تمام کردم ولی؟!!!((نظر بدید))

max_3d
24-10-2010, 09:04
درود
خیلی وقت بود خیلی دلم میخواست قران رو به عنوان یه بچه مسلمان واقعی بخونم تا اینکه شروع به خواندن قرآن کردم البته به صورت فارسی:40: با عربی مشکل دارم :2:در کل حالم از عربی بهم میخوره از یک طرف هم خدای بزرگ در قرآن میفرماید ما قرآن رو عربی آفریدیم حالا دو دل موندم این قرآن رو که ترجمه فارسی خوندم و کاملا ودقیق ایا عربی آن هم اجبار هست:41:

WooKMaN
24-10-2010, 11:24
فكر نكنم عربي خوندش اجباري داشته باشه اما وقتي خود خدا قرآن عربي نازل كرده و نماز خواندن هم بايد عربي باشه بهتر نيست ذهنيتي كه نسبت به زبان عربي داري كنار بذاري ...

farshidshd
24-10-2010, 11:45
خدا قبول میکنه، ولی بهتر بود عربی میخوندی...

چون هم سواد داری هم میتونی عربی بخونی

.

Petros
24-10-2010, 13:30
چیزی هست که ما نمیدونیم.

عربی بخون دادا

mohammad_s7201
24-10-2010, 13:54
اگه عربي ميخوندي چيزي مي فهميدي؟
همون بهتر كه فارسيشو خوندي. لااقل مي فهمي چي نوشته

mefmef
24-10-2010, 14:01
اگه عربي ميخوندي چيزي مي فهميدي؟
همون بهتر كه فارسيشو خوندي. لااقل مي فهمي چي نوشته

کاملا موافقم خدا می فرمایید قران را فرستادیم تا در ان تدبر کنید.

Pami
24-10-2010, 14:09
آدم چیزی که نمیفهمه رو دلیلی نداره بخونه ، کار بیهوده انجام دادن تو همین قرآن هم نهی شده .
به زبان خودتون بخونید که حداقل بفهمید چی میگه .

dizgah
24-10-2010, 14:19
بهتره اول عربیش رو بخونی و بعد هم ترجمه فارسیش رو
خوندن عربیش به این خاطر توصیه میشه چون اولا که زبان عربی قاعده مندترین و کاملترین زبان دنیا بین زبان شناسانه ( دومیش فک کنم زبان آلمانی باشه ) و بسیاری از ابیات قرآن هم وزن و آهنگ خاصی دارن که برای لذت بردنشون باید قرآن رو به عربی خوند و گوش داد که واقعا وختی قرآن رو با باعربی روان و آهنگ دار بخونین آرامش و لذت خاصی داره
در کنار اینها میتونه باعث آشناییتون با یه زبان دیگه بشه که ممکنه روزی روزگاری به کارتون بیاد
در ثانی خواهشنا بیاین از این احساسات پوچمون دست برداریم اگه ما با مردم یه کشور یا با یه نژاد مشکل داریم ، به هیچ وجه دلیل موجهی نیست برای محروم کردن خودمون از لذت گوش دادن یا خوندن اشعار یا ابیات یا ... اون زبان

- خوندن فارسیش هم برای درک معانی و ارتباط برقرار کردن با موضوع لازمه، شما هیچ وخت به عربی فکر نمیکنین ، پس برای فهمیدن چیزی که به زبون میاری لازمه با با زبون خودت بخونیش و بهش فکر کنی
یه دوست اردبیلی داشتیم همیشه قنوت رو به ترکی میگفت ، دلیلش هم این بود که تنها قسمت نمازه که واقعا میدونه چی داره میگه : )

sasha_h
24-10-2010, 15:14
خوندن قرآن به فارسی کار زیبا و پسندیده ایه ، اما برای اینکه حظ واقعی رو از خوندنش ببریم باید عربی بخونیم ، کسی که با قرآن انس داره از عربی خوندن قرآن هم لذت میبره ، این حرف رو اونایی که زیاد قرآن میخونن درک میکنن.
اینجور افکار پان ایرانیسمی رو باید بندازیم کنار که از فلان زبون بدم میاد و ... ، اگه خدا اینجور صلاح دونسته که قرآن به صورت عربی نازل بشه و خونده بشه بهتره که همونو انجام بدیم.
اما در عوض شما میتونی به هر زبونی دعا کنی .
در باره اینکه چرا قرآن به زبون عربی نازل شده دلائل زیادی رو میشه برشمرد اما مهمترین نکته ای که باید بدونیم اینه که بسیاری از کلمات قرآن برگردان فارسی نداره و بهترین و کاملترین معنی ، همون واژه هست.
مثلا" کلمه رحمن و یا رحیم که در سوره حمد هستن.
زبان دین عربی هست و به جای اینکه در برابر امر خدا بهانه بیاریم بهتره که کمی این زبان رو یاد بگیریم تا از آثار اعجاز لغوی و معنایی قرآن هم بهره مند بشیم.

pcforlife
24-10-2010, 15:42
اتفاقا منم با این جریان فارسی یا عربی خوندن قرآن مشکل داشتم! وقتی عربی قرآن رو میخوندم، وقتی احساس می کردم معنی رو نفهمیدم، حس حماقت بهم دست میداد! میخواستم فارسی هم بخونم، چون ترجمه کلمه به کلمه است، گاهی اوقت در بعضی از آیه ها، خوده معنیش رو هم نمیفهمیدم! حتی از ترجمه گویای قرآن هم استفاده کردم که وقتی بهش گوش میدادم خوابم میگرفت!!
اما تابستون امسال بالاخره تونستم مشکلم رو حل کنم! تو تابستون چون وقتم آزادتر بود تصمیم گرفتم روزی یکی دو ساعت قرآن بخونم! اما این بار یه روش جدید پیاده کردم! دیگه نرفتم سراغ سوره حمد و بعد اون بقره! گفتم رندومی با یه سوره آغاز کنم که سوره انفال رو انتخاب کردم! نحوه خوندنم هم به این صورت بود که زیر لب هر آیه رو عربیش رو میخوندم و بلافاصله بعد از پایان اون آیه ترجمه فارسیش رو هم میخوندم و یه مقایسه ای بین عربی و فارسیش انجام میدادم. بعد از خوندن یک صفحه قرآن (قرآنی که آیه در پایان هر صفحه تموم بشه که فکر کنم بهش میگن عثمان طه) سعی میکردم با صدای بلند و با صوت و خیلی منسجم همون صفحه رو بخونم! این با صوت خوندن واقعا به آدم انرژی میده! اینو جدی میگم!
راستی اگه تلاوت هر سوره رو تو گوشیت بریزی، خیلی میتونه کمک کنه. از آدرس پایین میتونی واسه هر سوره رو دانلود کنی:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ببخشید پرحرفی کردم.:10:
یاعلی:11:

A.M.D.D.E.V.I.L
24-10-2010, 15:54
اگه عربی میفهمی عربی بخون اگه نمیفهمی باید فارسی بخونی

night lord
24-10-2010, 18:31
آقا حتما الان خیلی آرامش گرفتی . وقتی قرآن گوش میدم واقعا آروم میشم :20: مخصوصا تلاوت استاد عبدالباسط .
من پیشنهاد میدم شما که یه بار فارسی خوندی و معنیش رو فهمیدی که مار بسیار خوبی کردی . حالا یه بار هم به عربی با صوت بخون . ببین چقدر آروم میشی .
این لینکو دانلود کن ببین گوش دادنش چقدر آرامش میده:

sasha_h
24-10-2010, 18:42
صبح ها راس ساعت هفت از رادیو جوان آیت الکرسی رو گوش کنید و ببینید چقدر صفا داره :

iman_s
24-10-2010, 19:10
خدا كجا گفته قرآن رو عربي آفريديم؟!
شايد منظورت اينه كه گفته نازل كرديم چون با هم خيلي فرق دارند.
اگر هم گفته عربي نازل كرديم و توش تعقل كنيد بيخودي نيست.
مثلا خدا گفته انسان رو از گل آفريديم و منظورش اين بوده كه از گل بي ارزش تونستيم يك موجود شگفت انگيز خلق كنيم.
حالا هم وقتي ميگه قران رو به زبان عربي نازل كرديم منظورش اين بوده كه تونسته از يك زبان .... چنين كتابي دربياره.اين قدرت خدا رونشون ميده نه زبان عربي رو.
به نطر من چيزي كه نميفهمي خوندنش بي فايده هست.
يكسري ميگن با قران خوند به عربي به آرامش ميرسند.منم با گوش كردن به بعضي آهنگهاي خارجي آروم ميشم ولي اصلا نميفهمم چي ميگن.پس چه فرقي بين من و اوناست؟

REZAt1980
24-10-2010, 19:12
سلام علیکم

قبول باشه.

در مورد سوالی که کردی باید بگم.

فضیلت قرائت عربی بسیار بیشتر از قرائت معنی است( توجه کنید گفتم قرائت) .

دلیلش این هست که متن قرآن، و کلمات و الفاظش به طور کامل از طرف خداوند متعال آمده و دلیل عربی آمدن قرآن هم بماند که مجال نیست و این جا هم بحثش نیست.

اما معنای فارسی آن ممکن است چند کلمه ی معادل بتوان انتخاب کرد و کلام خداوند نمیباشد.

اما از جهت فهم قرآن:

اگر با فارسی میفهمید که ظاهرا هم همینطوره، برید معنی رو بخونید و بررسی کنید. اگر میخواهید یه کلاس بالاتر برید و شان نزول ها و معناها و احکام آیات رو بفهمید، به تفاسیر هم نگاهی بیا ندازید.

مثلا از تفاسیر ساده ( مثل تفسیر نور) شروع کنید و به تفسیر نمونه و بعد هم تفسیر المیزان علامه ی متفکر طباطبایی مراجعه کنید.

اما توصیه و پیشنهاد من اینه که :

1- قرآن خواندن رو قطع نکنید ، حتی شده کم کم بخوانید اما مداوم بخوانید، چرا که این روش بعد از مدتی به وضوح در فهم شما از قرآن و در شناخت شما از دین و حتی جهان بینی شما تاثیر میذاره.

2- شده روزی یک صفحه یا نیم صفحه قرآن را به عربی بخوانید، و سپس به تفسیر نور ( چون ساده ترین تفسیر هست) مراجعه کنید. خیلی دانسته های شما رو در مورد احکام شرعی افزایش میده و خیلی از شبهات شما رو پاسخ میده.

به هر حال اجباری نیست که حتما عربی بخوانید. اما اگر بخوانید خیلی بهتره. کلام قرآن بر عربی آمده چون فصیح ترین کلام و کامل ترین کلامه. با شما موافقم که کمی سخت تر هست ، اما اگر در اون وارد بشید، ( البته با علاقه، نه با زور کلاس مدرسه) دیگر از آن دست نخواهید کشید. من الان دارم داوطلبانه صرف و نحو عربی رو میخونم و واقعا لذت بخشه، البته که سختی هم داره. اما ادبیات عرب واقعا لطیف و ادیبانه است.

در ضمن همیشه یادتان باشد که این الفاظ کلام خداست که در قالب زبان عربی آمده ، پس دیدتون رو بهتر کنید. تا بیشتر لذت ببرید. اگر به صوت خوش قاریان هم گوش کنید، براتون لطیف تر خواهد بود.

البته که زبان فارسی و زبان مادری رو رها نخواهیم کرد و بهش علاقه مندیم و حفظش خواهیم کرد.

REZAt1980
24-10-2010, 19:29
خدا كجا گفته قرآن رو عربي آفريديم؟!
شايد منظورت اينه كه گفته نازل كرديم چون با هم خيلي فرق دارند.
اگر هم گفته عربي نازل كرديم و توش تعقل كنيد بيخودي نيست.
مثلا خدا گفته انسان رو از گل آفريديم و منظورش اين بوده كه از گل بي ارزش تونستيم يك موجود شگفت انگيز خلق كنيم.
حالا هم وقتي ميگه قران رو به زبان عربي نازل كرديم منظورش اين بوده كه تونسته از يك زبان .... چنين كتابي دربياره.اين قدرت خدا رونشون ميده نه زبان عربي رو.
به نطر من چيزي كه نميفهمي خوندنش بي فايده هست.
يكسري ميگن با قران خوند به عربي به آرامش ميرسند.منم با گوش كردن به بعضي آهنگهاي خارجي آروم ميشم ولي اصلا نميفهمم چي ميگن.پس چه فرقي بين من و اوناست؟

سلام.

در آیات متعدد خداوند به این مساله اشاره میفرمایند:

«انا انزلناه قرآنا عربياً لعلكم تعقلون» (يوسف، 2) «ما آن را قرآنى عربى نازل كرديم باشد كه بينديشيد.»

استدلالی که شما در مورد تنزیل قرآن به عربی فرمودید نادرست است.

چون تایپیک منحرف میشه اینجا نمیگم
گذشته از امتیازات خود زبان عربی.

یکی از دلایلی که خداوند به عربی نازل میکند، این است که اعراب به خاطر تعصب جاهلی ، به آن ایمان نمی آوردند ، اما بقیه ی ملل که این مشکل رو ندارند، میتوانستند که کلام حق رو ولو به زبانی غیر از زبان مادری پذیرا باشند. و این یک امتیاز برای ما هست.

shahab_f
24-10-2010, 19:39
کلا هر متنی که ترجمه بشه مقداری از ارزشش (منظورم بار معنایی که در زبان اصلی اش وجود داره) از بین میره . یه سری از متون ، این از دست رفتن بار معناییشون حداقله ، مثل یک کتاب داستان با متن ساده ، اما قران از اون دست از متونیه که ترجمه اش با خودش قابل مقایسه نیست . یا بلاتشبیه مثلا اگه یک انگلیسی بگه اشعار مولانا رو به زبان انگلیسی خونده شما حتما بهش میگیم که همه زیباییش رو از دست داده.
اینکه شما کل قران رو به زبان یکبار خوندی کار خیلی با ارزشیه که منم سالهاست میخوام انجام بدم اما همت نمیکنم ، اگه یکبار هم به عربیش نگاهی بیاندازی که دیگه نور علی نوره

dizgah
24-10-2010, 20:58
کلا هر متنی که ترجمه بشه مقداری از ارزشش (منظورم بار معنایی که در زبان اصلی اش وجود داره) از بین میره . یه سری از متون ، این از دست رفتن بار معناییشون حداقله ، مثل یک کتاب داستان با متن ساده ، اما قران از اون دست از متونیه که ترجمه اش با خودش قابل مقایسه نیست . یا بلاتشبیه مثلا اگه یک انگلیسی بگه اشعار مولانا رو به زبان انگلیسی خونده شما حتما بهش میگیم که همه زیباییش رو از دست داده.
اینکه شما کل قران رو به زبان یکبار خوندی کار خیلی با ارزشیه که منم سالهاست میخوام انجام بدم اما همت نمیکنم ، اگه یکبار هم به عربیش نگاهی بیاندازی که دیگه نور علی نوره
واقعا توضیح عالی ای بود
به عنوان یه اثر ادبی بهترین ارتباط تو زبان اصلی اتفاق می افته و بیشترین لذت رو با مطالعه ی زبان اصلی یک اثر ادبی به دست میاریم
به عنوان یه اثر علمی هم برای درک کامل معانی لازمه که ترجمه دقیق اثر رو در زبان خودمون بخونیم تا معانی کلمات نامفهوم و بیگانه رو درک کنیم اما از سویی دیگه به خاطر کاستی های زبان فارسی حاظرمون امکان ترجمه دقیق و انتقال کامل مطالب وجود نداره و خیلی از مفاهیم رو متوجه نمیشیم
گذشته از اینها یکی از اعجاز در همین کلماتش نهفته مثلا تعداد تکرار فلان حرف الفبا یا تعداد تکرار فلان کلمه که تازگی ها بعضی نمونه هاشو تو اینترنت میشنویم

Spiffy
24-10-2010, 21:23
عربی بخون دادا
اما برای اینکه حظ واقعی رو از خوندنش ببریم باید عربی بخونیم
بهتره اول عربیش رو بخونی و بعد هم ترجمه فارسیش رو
به عنوان یه اثر ادبی بهترین ارتباط تو زبان اصلی اتفاق می افته و بیشترین لذت رو با مطالعه ی زبان اصلی یک اثر ادبی به دست میاریم
منظورم بار معنایی که در زبان اصلی اش وجود داره)
ما آن را قرآنى عربى نازل كرديم باشد كه بينديشيد

و...
دانشمندي ژاپني به نام آقاي ايموتو در كتابش به نام "پيام آب" ثابت كرده كه الفاظ تاثيراتي بر روي شكل مولكولهاي آب دارند كه در آخر به اين نتيجه ميرسه تلاوت قرآن بر بيش از نصف بدن كه آبه بسيار تاثير ميذاره
تحريك تارهاي صوتي-تحريك غده ي هيپوفيز-ترشح اندروفين در خون=احساس شادي
و نام خدا آرامش دلهاست به شرطي كه واقعا بخواي
حالا كسي به عربي بودن قرآن انديشيد؟
كتاب پيام آب اگه نتونستين پيداش كنيد، پي دي افش تو اينترنت پره براتون پيدا ميكنيم

sina1415
24-10-2010, 22:00
اقا وقتی یکی معنی عربی نمی دونه دلیلی نداره واسه فهمیدن قرآن عربی بخونه.

البته شنیدن صدای قران با عربی صفایی داره .........ولی بهتره یکی مثه ما فارسی بخونه ............

درکل باید بفهمی حالا می خواد هر زبونی باشه ..........

metana
24-10-2010, 22:59
سلام.
دوستان شاید باور نکنید.
من قبلا که مثل همه نمازم عربی میخوندم.
اما بعد یه مدت، تصمیم گرفتم همون جملاتو امتحانی به فارسی بخونم. باور کنید هنوزم که هنوزه وقتی نماز میخونم(فارسی) مو به تنم سیخ میشه. چون هر کلمه رو که میگ روش فکر هم میکنم. اما وقتی عربی میخوندم فقط سریع میخوندم که رفع تکلیف شه!

shahab_f
24-10-2010, 23:10
سلام.
دوستان شاید باور نکنید.
اما بعد یه مدت، تصمیم گرفتم همون جملاتو امتحانی به فارسی بخونم. باور کنید هنوزم که هنوزه وقتی نماز میخونم(فارسی) مو به تنم سیخ میشه. چون هر کلمه رو که میگ روش فکر هم میکنم. اما وقتی عربی میخوندم فقط سریع میخوندم که رفع تکلیف شه!
البته میشه عربی بخونین و توی ذهنتون روی معانیش فکر کنین ، حتی لازم نیست فارسیش بیاد توی ذهن ، آدم میتونه عربی بگه و معنیش رو درک کنه . مثل یادگرفتن زبون دوم:46:

LΩRD
25-10-2010, 00:00
سلام به همه ی دوستان
منم اتفاقا یه مدت توی این فکر بودم ...
که چرا باید قرآن و نماز رو به زبان عربی بخونیم ؟!
نمیدونم این ماجرا رو شنیدید یا نه ! ولی شنیدنش خالی از لطف نیست ...
نقل شده یه روز حضرت موسی ( البته اگه اشتباه نکنم ) داشته از یه دشتی رد میشده ، یه چوپان رو میبینه که داره میگه : خدا ، کجایی بیای موهاتو شونه کنم ؟! ، لباس نو برات بدوزم و ... ! موسی که داشته نگاه میکرده یهو قاطی میکنه (:31:) به چوپانه میگه که مردک داری چی میگی ؟! خدا مگه هم سطح توئه که اینجوری میگی ! چوپانه خیلی ناراحت میشه و موسی به راهش ادامه میده ...
یکم که جلوتر میره یکی از ملائکه میاد به موسی میگه که خدا گفت چرا دل این بنده رو شکستی ؟! موسی تعجب میکنه ! میگه طرف داشت کفر میگفت !
ملائکه میگه اون داشت خدا رو ستایش میکرد ولی به زبون خودش !
شما اگه دقت کرده باشید توی قرآن گفته شده که حتی حیوانات هم خدا رو تسبیح میگن ! اما به زبان خودشون !
خوب وقتی ما بخایم با خدا راز و نیاز کنیم و نیّتمون راز و نیاز با خداست ، چه فرقی میکنه با چه زبونی حرف بزنیم ؟!
به نظر من ما اگه نماز رو فارسی بخونیم و از هشدارهایی که بهمون داده شده مطلع بشیم خیلی بهتره !
عربی که میخونیم نمیفهمیم چی میخونیم !!! فقط میخایم نماز بخونیم !!! ( چرا ؟! ) چون که عادت کردیم !

البته میشه عربی بخونین و توی ذهنتون روی معانیش فکر کنین ، حتی لازم نیست فارسیش بیاد توی ذهن ، آدم میتونه عربی بگه و معنیش رو درک کنه . مثل یادگرفتن زبون دوم:46:

در جواب شما دوست عزیز باید بگم : ما اگه بخایم روی هر آیه و یا ذکری تفکر کنیم چیزی درست و حسابی حالیمون نمیشه :31: حالا وای به حال اینکه یه زبون دیگه هم باشه ! :13:

به هرحال اگه از یه مرجع تقلید بپرسیم خیلی بهتره ! :20: هرچند که تا الان بحث دقیق و حکم قاطعی که میشه قرآن و نماز رو فارسی خوند صادر نشده !

ببخشید اگه زیاد حرف زدم :31:

شاد باشید :40:

max_3d
25-10-2010, 00:11
سلام.
دوستان شاید باور نکنید.
واقعا آدم عجیبی هستی کل نماز رو به فارسی میخونی ؟؟؟؟بابا ایول داری :18::11:
ولی دوستان عزیزی که نظرات خودتون رو گفتید به خدا قسم با عربی که میخونم حس خستگی و بی حوصلگی و......میشم ولی جمع بندی من اینه که اگه تو جامعه ما این فرهنگ راه بیوفته که ای مسلمان ایرانی اگه با عربی خوندن قرآن مشکل دارید به فارسی بخونید مطمئن هستم خیلی ها استقبال میکنن و بعدم عزیزانی که ایشالا به فارسی خوندن کل قران رو بیان به عربی هم بخونن اگه براشون مقدور باشه
خداوکیلی یه سوال دارم در جمعیت 70 میلیونی ایرانی که چند میلیونشون قرآن کلام خدا رو خوندن !!!؟؟؟؟؟؟:41:
با قاطعیت بگم خیلی کم و دلیلشم اینه که علمای عزیز ما به اجبار میگن حتما باید به عربی خونده بشه و سیل عظیمی از مردم ایران هم عقب نشینی میکنن که حق هم دارن:41:

max_3d
25-10-2010, 00:17
سلام به همه ی دوستان
منم اتفاقا یه مدت توی این فکر بودم ...
که چرا باید قرآن و نماز رو به زبان عربی بخونیم ؟!
نمیدونم این ماجرا رو شنیدید یا نه ! ولی شنیدنش خالی از لطف نیست ...
نقل شده یه روز حضرت موسی ( البته اگه اشتباه نکنم ) داشته از یه دشتی رد میشده ، یه چوپان رو میبینه که داره میگه : خدا ، کجایی بیای موهاتو شونه کنم ؟! ، لباس نو برات بدوزم و ... ! موسی که داشته نگاه میکرده یهو قاطی میکنه (:31:) به چوپانه میگه که مردک داری چی میگی ؟! خدا مگه هم سطح توئه که اینجوری میگی ! چوپانه خیلی ناراحت میشه و موسی به راهش ادامه میده ...
یکم که جلوتر میره یکی از ملائکه میاد به موسی میگه که خدا گفت چرا دل این بنده رو شکستی ؟! موسی تعجب میکنه ! میگه طرف داشت کفر میگفت !
ملائکه میگه اون داشت خدا رو ستایش میکرد ولی به زبون خودش !
شما اگه دقت کرده باشید توی قرآن گفته شده که حتی حیوانات هم خدا رو تسبیح میگن ! اما به زبان خودشون !
خوب وقتی ما بخایم با خدا راز و نیاز کنیم و نیّتمون راز و نیاز با خداست ، چه فرقی میکنه با چه زبونی حرف بزنیم ؟!
به نظر من ما اگه نماز رو فارسی بخونیم و از هشدارهایی که بهمون داده شده مطلع بشیم خیلی بهتره !
عربی که میخونیم نمیفهمیم چی میخونیم !!! فقط میخایم نماز بخونیم !!! ( چرا ؟! ) چون که عادت کردیم !

در جواب شما دوست عزیز باید بگم : ما اگه بخایم روی هر آیه و یا ذکری تفکر کنیم چیزی درست و حسابی حالیمون نمیشه :31: حالا وای به حال اینکه یه زبون دیگه هم باشه ! :13:

به هرحال اگه از یه مرجع تقلید بپرسیم خیلی بهتره ! :20: هرچند که تا الان بحث دقیق و حکم قاطعی که میشه قرآن و نماز رو فارسی خوند صادر نشده !

ببخشید اگه زیاد حرف زدم :31:

شاد باشید :40:
اره این داستان رو شنیدم و اتفاقا در یکی از آیه های قرآن هم ذکر شده که هر کس رو به حد و اندازه های خودش بازخواست میکنیم این چوپانه اینطوری راز و نیاز میکرده و در اون دنیا در حد و اندازه حضرت موسی ازش بازخواست نمیکنن :21:

dizgah
25-10-2010, 00:25
این داستان رو همین چند دقیقه پیش اتفاقی تو اینترنت خوندم ، فک کنم خوندنش خالی از لطف نباشه :

یک پیرمرد آمریکایی مسلمان همراه با نوه کوچکش در یک مزرعه در کوههای شرقی کنتاکی زندگی می کرد. هرروز صبح پدربزرگ پشت میز آشپزخانه می نشست و قرآن می خواند. نوه اش هر بار مانند او می نشست و سعی می کرد فقط بتواند از او تقلید کند. یه روز نوه اش پرسید : پدربزرگ من هر دفعه سعی می‌کنم مانند شما قرآن بخوانم ، اما آن را نمی‌فهمم و چیزی را که نفهمم زود فراموش می‌کنم و کتاب را می‌بندم ! خواندن قرآن چه فایده‌ای دارد؟
پدر بزرگ به آرامی زغالی را داخل بخاری گذاشت و پاسخ داد: این سبد زغال را بگیر و برو از رودخانه برای من یک سبد آب بیاور. پسر بچه گفت: اما قبل از اینکه من به خانه برگردم تمام آب از سوراخهای سبد بیرون می ریزد!؟ پدر بزرگ خندید و گفت : " آن وقت تو مجبور خواهی بود دفعه بعد کمی سریعتر حرکت کنی." و او را با سبد به رودخانه فرستاد تا سعی خود را بکند .
پسر سبد را آب کرد و سریع دوید، اما سبد خالی بود قبل از اینکه او به خانه برگردد. در حالی که نفس نفس می‌زد به پدربزرگش گفت که حمل کردن آب در یک سبد غیر ممکن بود و رفت که در عوض یک سطل بردارد .
پیرمرد گفت : "من یک سطل آب نمی‌خواهم، من یک سبد آب می‌خواهم، تو فقط به اندازه کافی سعی خود را نکردی ." و او از در خارج شد تا تلاش دوباره پسر را تماشا کند. این بار پسر می‌دانست که این کار غیر ممکن است، اما خواست به پدر بزرگش نشان دهد که اگر هم او بتواند سریعتر بدود باز قبل از اینکه به خانه باز گردد آبی در سبد وجود نخواهد داشت. پسر دوباره سبد را در رود خانه فرو برد و سخت دوید، اما وقت که به پدربزرگش رسید سبد دوباره خالی بود. نفس نفس زنان گفت: "ببین! پدربزرگ، بی فایده است. پیرمرد گفت: "باز هم فکر می‌کنی که بی‌فایده است؟ به سبد نگاه کن." پسر به سبد نگاه کرد و برای اولین بار فهمید که سبد فرق کرده بود، سبد زغال کهنه و کثیف حالا به یک سبد تمیز تبدیل شده بود؛ داخل و بیرون آن.

«پسرم، چه اتفاقی می‌افتد وقتی که تو قرآن می‌خوانی. تو ممکن است چیزی را نفهمی یا به خاطر نسپاری، اما وقتی که آن را می خوانی تو تغییر خواهی کرد؛ باطن و ظاهر تو و این کار الله است در زندگی ما...
ممنون از وختی که برای خوندنش گذاشتین : )

max_3d
25-10-2010, 00:34
این داستان رو همین چند دقیقه پیش اتفاقی تو اینترنت خوندم ، فک کنم خوندنش خالی از لطف نباشه :

ممنون از وختی که برای خوندنش گذاشتین : )
خب اینم به نوع خودش جالب بود ولی داستان حضرت موسی خیلی به دل مینشینه :11::40::40:
در ضمن با جمله آخر شدیدا مخالفم:28:
((«پسرم، چه اتفاقی می‌افتد وقتی که تو قرآن می‌خوانی. تو ممکن است چیزی را نفهمی یا به خاطر نسپاری، اما وقتی که آن را می خوانی تو تغییر خواهی کرد؛ باطن و ظاهر تو و این کار الله است در زندگی ما... ))
دلیل و برهانشم الان دیگه دیر موقع هست نمیتونم تایپ کنم ایشالا ادامه در فردا:11:

M3HRD@D
25-10-2010, 00:37
دوستان من هم نماز رو به فارسي ميخونم
و وقتي فارسي با خداي كه اعتقاد دارم راز و نياز ميكنم حس خوبي بهم دست ميده
تا اينكه بيام عربي رو حتي اگر معنيش رو هم بدونم بخونم و حسي بهم دست نده
و من حتي در دعا و مناجاتم هم فقط از خدا در خواست دارم نه هيچ شخص ديگري
و سخني از نادر شاه افشار در اين باره ميگذارم
نادر در مراسم مذهبی مردم این‌گونه سخن می‌گفت: ای مردم چرا به جای یاری خواستن از امام علی از خداوند یاری نمی‌گیرید؟
شايد دوستان بكن پيامبران و امامان وسيله اي هستند براي رسيدن به خدا
ولي چرا وقتي مستقيم ميشود با خدا در ارتباط بود بيايم و غير مستقيم اينكار را بكنيم.

Reza_994
25-10-2010, 00:46
به نظر من هر دوتاش خوبه ولی :

خواندن قرآن (فارسی) با فهمیدن معنی > خواندن قرآن (عربی) بدون فهمیدن معنی

خواندن قرآن (فارسی) با فهمیدن معنی < خواندن قرآن (عربی) با فهمیدن معنی

REZAt1980
25-10-2010, 00:56
سلام.

دوستان با عرض معذرت باید عرض کنم که کسی که نمازش رو به زبان غیر عربی بخونه، نمازش باطله.

تمام مراجع هم همین رو فرمودند.

ببینید دوستان ما برای انجام اعمال شرعی و بدست آوردن احکام خود، باید به منابعش دست پیدا کنیم.

قرآن، سنت. اصلی ترین منبع بدست آوردن احکام ما هستند.

لذا کسی ندیده که یکی از ائمه ی معصومین علیهم السلام، به زبان غیر عربی نماز بخونند. شاید بگید که خود ائمه زبان اصلی جامعه شون عربی بوده، اما در جواب میگیم که در جایی ائمه اجازه ی این طور نماز خوندن رو ندادند.

ما نمیتونیم که همینطوری برای خودمون نماز بسازیم که.

عزیزان اگر اینطور باشه، هر کسی میتونه برای آیات قرآن یک کلماتی رو معنا بدونه و .... .

اصلا کلام حضرت پیامبر (ص) است که میفرمایند:لا صلاة إلّا بفاتحة الکتاب . یعنی هیچ نمازی نیست مگر اینکه در آن سوره ی حمد باشد.

توجه کنید، این طرز نماز خوندن امروز تشیع همان است که ائمه ی معصومین میخوندن، لذا ما نمیتونیم از خودمون نماز بسازیم.

شما وقتی میخواهید عبادت معبودی رو به جا بیارید، به همون شکلی که معبود میخواهد عبادت باید بکنید، وگرنه این چه عبادتی است که در عبادت هم اطاعت معبود نمیشود؟!!

جناب lord عزیز.

اون حکایت، نمیتونه برای ما حجت باشه. اولا که اون فرد در مقام مناجات با خدا بود.
دوما شما دین اونها رو با ما یکی میکنید؟؟ پس برای چی انبیا تا حضرت رسول آمدند. برای تکمیل کردن دین بوده. و اون فردی هم که بیابان نشین بوده و چه بسا به طبع وضعیت ارتباطی اون روز، چیزی از آداب عبادت خدا هم نمیدونسته، پس حرجی بر او نبوده.

بهتره در این مسائل دقت زیادی داشته باشیم.

ما رو هم دعا کنید.

shahshahani
25-10-2010, 00:57
سلام

شبکه 3 قبل از اذان مغرب تلاوت های مشهور رو همراه با ترجمه فارسیش پخش میکنه.
خیلی کار جالبه.
در کل زبون عربی هم اونقدر سخت نیست که هیچی ازش نشه فهمید. خیلی از لغات با فارسی مشترک هست.
اگه شما ترجمه های خوب قرآن رو بتونی گیر بیاری (مثل ترجمه آیه الله مکارم شیرازی) یا اگه همت کنی و یه دور تفسیر قرآن رو بخونی خیلی بیشتر استفاده میکنی تا اینکه ترجمه قرآن های قدیمی رو بخونی. تو تفاسیر هم تفسیر نور که نوشته ی حجه الاسلام قرائتی هست خیلی ساده و زیبا توضیح داده.
موفق باشی.

M3HRD@D
25-10-2010, 01:03
سلام.

دوستان با عرض معذرت باید عرض کنم که کسی که نمازش رو به زبان غیر عربی بخونه، نمازش باطله.

تمام مراجع هم همین رو فرمودند.

ببینید دوستان ما برای انجام اعمال شرعی و بدست آوردن احکام خود، باید به منابعش دست پیدا کنیم.

قرآن، سنت. اصلی ترین منبع بدست آوردن احکام ما هستند.

لذا کسی ندیده که یکی از ائمه ی معصومین علیهم السلام، به زبان غیر عربی نماز بخونند. شاید بگید که خود ائمه زبان اصلی جامعه شون عربی بوده، اما در جواب میگیم که در جایی ائمه اجازه ی این طور نماز خوندن رو ندادند.

ما نمیتونیم که همینطوری برای خودمون نماز بسازیم که.

عزیزان اگر اینطور باشه، هر کسی میتونه برای آیات قرآن یک کلماتی رو معنا بدونه و .... .

اصلا کلام حضرت پیامبر (ص) است که میفرمایند:لا صلاة إلّا بفاتحة الکتاب . یعنی هیچ نمازی نیست مگر اینکه در آن سوره ی حمد باشد.

توجه کنید، این طرز نماز خوندن امروز تشیع همان است که ائمه ی معصومین میخوندن، لذا ما نمیتونیم از خودمون نماز بسازیم.

شما وقتی میخواهید عبادت معبودی رو به جا بیارید، به همون شکلی که معبود میخواهد عبادت باید بکنید، وگرنه این چه عبادتی است که در عبادت هم اطاعت معبود نمیشود؟!!

جناب lord عزیز.

اون حکایت، نمیتونه برای ما حجت باشه. اولا که اون فرد در مقام مناجات با خدا بود.
دوما شما دین اونها رو با ما یکی میکنید؟؟ پس برای چی انبیا تا حضرت رسول آمدند. برای تکمیل کردن دین بوده. و اون فردی هم که بیابان نشین بوده و چه بسا به طبع وضعیت ارتباطی اون روز، چیزی از آداب عبادت خدا هم نمیدونسته، پس حرجی بر او نبوده.

بهتره در این مسائل دقت زیادی داشته باشیم.

ما رو هم دعا کنید.
دوست عزيز اين هاي كه شما ميگويد براي اسلام مطابقت دارد
ولي كسي كه مسلمون نيست و فقط تو شناسنامه دينش اسلامه هم ميتونه نماز رو به زبون خودش و براي خدايي كه اعتقاد داره بخونه

shahshahani
25-10-2010, 01:25
دوست عزيز اين هاي كه شما ميگويد براي اسلام مطابقت دارد
ولي كسي كه مسلمون نيست و فقط تو شناسنامه دينش اسلامه هم ميتونه نماز رو به زبون خودش و براي خدايي كه اعتقاد داره بخونه

میشه بیشتر راجع به این دینی که میفرمایید توضیح بدین؟
بالاخره اسلام هست یا نیست؟

M3HRD@D
25-10-2010, 01:39
میشه بیشتر راجع به این دینی که میفرمایید توضیح بدین؟
بالاخره اسلام هست یا نیست؟
دين خاصي نيست و اسم به خصوصي هم نداره
مهم ايمان و پرستش خدا و راز و نياز كردن با خدا است
و نياز به ديني هم نداره...

Grand
25-10-2010, 01:39
یکی از دلایلی که خداوند قرآن رو به عربی نازل کرد اینه که در زبان عربی هر کلمه یک معنی داره نه بیشتر؛ دقیقا بر عکس زبانهای دیگر. به عنوان مثال در همین زبان فارسی ما کلمه "شیر" چندین معنی داره...
شاید اگر زبان ما بدون نقص بود خدا قرآن رو به زبان اجم نازل میکرد.
اینکه میگن زبان خدا عربیه و از اینطور حرفا درست نیست. برای ارتباط با خدا نیاز به زبان عربی نیست نیاز به یک دل پاک هست و بس...