PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : الکل به جای بنزین !

++morteza
22-10-2010, 17:38
اقا یه نفر گفت می تونی به جای بنزین تو باک الکل بریزی و شروع به حرکت منی و هیچ مشکلی هم پیش نمی یاد ..!

ایا همچین چیزی ممکنه ؟؟؟؟

maziarb
22-10-2010, 17:41
......... حذف شد!:31:

masoud911
22-10-2010, 18:48
کلا تا 10 درصد الکل رو با بنزین بدون هیچ مشکلی میشه استفاده کرد
بالاتر از اون نیاز به تنظیم داره و اتصالات و اببندها و ... باید از نظر خورندگی چک بشن
تو پیست و درگ خیلی ها به عنوان اکتان بوستر ارزون ازش استفاده میکنن

تو اروپا و بلاد کفر تو پمپ بنزینها e85 که 85 درصد الکل و تنها 15 درصد بنزینه به عنوان یک سوخت عادی فروخته میشه که اکتانش 107 هست:18:

اتانول کلا میخواست جای بنزین رو بگیره و اگه یادتون باشه ا ن هم تو اجلاس فاو بهش اشاره کرد که همه زمینها رو دارن ذرت میکارن واسه سوخت و مردم گرسنه اند!!

متانول هم به عنوان خنک کننده تو سوخت اضافه میشه که اون بحث دیگه ای هست و خطرات و شرایط استفاده اش طولانیه

amirr13
22-10-2010, 20:06
ماشالله دوستمون هرآنچه میبایست رو گفت

تو آمریکا و آمریکای جنوبی ماشین هایی ساخته میشه که توانایی حرکت با اتانول رو دارن ، در مورد ای 85 هم که دوستمون گفت ، حتما باید ماشین اماده ی استفاده از اون سوخت باشه

البته تو بنزین تا یه حدی میشه الکل اضافه کرد تا اکتان سوخت رو کمی بیشتر کنه اما توجه کنید که الکل باعث خوردگی برخی مواد لاستیکی میشه که شیلنگ های سوخت از اونجمله هستند!

rami_hemi
22-10-2010, 22:57
با اینکه دوستان عزیز مسعود و امیر به تمام موضوع اشاره کردن بهتره این رو هم متذکر بشم که اولین موتورهای درونسوز که واسه ماشینهای تولید انبوه ساخته شدن یعنی موتورهای فورد برای استفاده از اتانول طراحی شده بودن .

soooot
23-10-2010, 00:42
حالا کلا این ماشین های الکل سوز چه مزیتی نسبت به بنزین سوز ها دارن؟
یعنی اگر یه خورده الکل بریزیم تو بنزین معمولی تبدیل میشه به بنزین سوپر؟! ( آخه تو یکی از شماره های مجله ماشین مقایسه ای بین بنزین عادی و سوپر ایران با بنزین های مختلف دنیا انجام داده بود و نوشته بود فرق عمده بین بنزین عادی و سوپر در ایران در اکتانش هست )
اونوقت این الکلی که توی این ماشین ها میریزن تو خارج لیتری چنده و ماشین های الکلی هر 100 کیلومتر چند لیتر میسوزونن؟ ( اگر قیمتش مثل ایران باشه که روزی دو برابر قیمت ماشین قیمت سوختش میشه که...! )
ولی در کل چیز خوبیه هاااااااااا، هر وقت غصه دار بودی شیلنگ رو میزاری تو باک بنزین و دو تا قورت میخوری و غم دنیا رو فراموش میکنی D:

amirr13
23-10-2010, 01:48
قیمتشو نمیدونم ، ولی خوب چون اونجا ها مثل ما نفت خدادای ندارن و ترجیح میدن نفتشونو جای بهتری بسوزونن ، رفتن سراغ سوخت دیگه که اولا تموم نمیشه ، و ثانیا آلودگی کمتری نداره
البته بیشتر تو ماشین های نیمه سنگین مصرف میشه

واسه بالا بردن اکتان هم یه مقدار الکل و یه مقدار روغن لازمه ، ترکیبش دقیقا یادم نیست ، البته بنزین سوپر نمیشه اما نزدیک میشه!

amirr13
23-10-2010, 02:02
قیمتشو نمیدونم ، ولی خوب چون اونجا ها مثل ما نفت خدادای ندارن و ترجیح میدن نفتشونو جای بهتری بسوزونن ، رفتن سراغ سوخت دیگه که اولا تموم نمیشه ، و ثانیا آلودگی کمتری نداره
البته بیشتر تو ماشین های نیمه سنگین مصرف میشه

واسه بالا بردن اکتان هم یه مقدار الکل و یه مقدار روغن لازمه ، ترکیبش دقیقا یادم نیست ، البته بنزین سوپر نمیشه اما نزدیک میشه!

ahmad_babol
23-10-2010, 07:00
منم شنیدم که آمریکا و برزیل مشترکاٌ طرحی رو دارن پیاده میکنن که به وسیله
ساقه های نی شکر الکلی بدست بیارن که جانشین سخت هواپیما بشه

rami_hemi
23-10-2010, 16:51
الان مزیتهای این سوختها که بیوفول هم مشهور هستن یکی آلودگی کمتر دوم دردسترس تر بودن و مستقل بودن قیمتشون از قیمت نفت هستش
بیودیزل که همون ترکیب روغن گیاهی خوراکی و کمی الکل اتانول هستش و بیو اتانول هم که از همون ساقه نیشکر و دقیقتر بگم از ملاس تهیه میشه واسه جایگزینی بنزین استفاده میشه هزینه تولیدشون کمتر از بنزین هستش و قیمت پایینتری نسبت به بنزین دارن در کل سوخت پاکی هستن از همه نظر نه تنها از نظر زیست محیطی حتی از نظر تجاری هم پاکهستن
به این سوختها میگن سوختهایی که قدرت رو به کشاورزها میده .
در مورد هواپیما ها هم توی ایران هم کارهای توی نیروی هوایی شده خیلی اشاره نشده ولی الان سوخت بیولوژیک در حال تست هستش
و یک مورد دیگه هم در مورد تغییر موتور ماشین برای مصرف اتانول به جای بنزین این کار رو توی ایران انجام دادن .
یه مورد دیگه هم اضافه کنم در مورد موتورهای دیزلی بدون هیچ تغییری میشه از بیو دیزل استفاده کرد ولی موتورهای بنزینی تغییراتی توی ستاپ ای سی یو باید انجام بشه .

++morteza
23-10-2010, 18:07
پس اگه کلا الکل بریزی تو این ماشین های ایرانی نمیشه ؟؟؟؟؟؟؟؟

vb-sosol
23-10-2010, 19:46
نه دیگه نمشه
همه دوستان به خوبی اشاره کردن که توی آمریکا و آمریکایی جنوبی این کار رو میکنن نه توی ایران !
حواست باشه هرگز این کار رو نکنیا

rami_hemi
23-10-2010, 20:29
کار نشد نداره
الان با تنضیمات کارخونه ای سی یو فقط 10 درصد حجم سوخت رو میشه الاک اضافه کرد
اگه بشه تنضیمات ای سی یو رو تغییر داد میتونید تا 100 درصد از الکل استفاده کنید البته الان قیمتش بالا هستش مثلا لیتری 1000 تومن در میاد به صرفه نیست ولی اکتان بالایی داره که کارکرد ماشین رو نرمتر میکنه و توان موتور رو افزایش میده البته همه میدونیم که با پلاستیک نا مرغوب زیاد خوب نیست و حالت خورندگی داره .
من گفتم که این کار توی ایران شده و ماشینی که من میدونم اتانول خالص توی باکش رخته شده یه گالانت مدل 91 VR-4 بود.
البته ای سی یو این ماشین عوض شده بود و یه ای سی یو ادجاستبل روش نصب شده .

++morteza
24-10-2010, 17:49
راست می گید اگه می شد که الان کسی دنبال کارت سوخت نمی رفت ..

کسب و کار الکل فروشی ها هم رونق می گرفت ..:31:

magi1991
12-11-2010, 23:48
نه دیگه نمشه
همه دوستان به خوبی اشاره کردن که توی آمریکا و آمریکایی جنوبی این کار رو میکنن نه توی ایران !
حواست باشه هرگز این کار رو نکنیا

دوستان من امتحان کردم..
مشکلیم پیش نیومد..
1.5 لیتر الکل سفید تو حدوده 20 لیتر بنزین..
پراید انجکتوری دارم..

rami_hemi
15-11-2010, 15:22
خب تاثیرش چی بود ؟روی موتور چطور جواب داد تاثیر روی توان موتور کشش ماشین شتابگیری و این چیزا .
چون کار اکتان بوستر رو انجام میده

Tenacious
02-01-2011, 16:40
حالا کلا این ماشین های الکل سوز چه مزیتی نسبت به بنزین سوز ها دارن؟
یعنی اگر یه خورده الکل بریزیم تو بنزین معمولی تبدیل میشه به بنزین سوپر؟! ( آخه تو یکی از شماره های مجله ماشین مقایسه ای بین بنزین عادی و سوپر ایران با بنزین های مختلف دنیا انجام داده بود و نوشته بود فرق عمده بین بنزین عادی و سوپر در ایران در اکتانش هست )
اونوقت این الکلی که توی این ماشین ها میریزن تو خارج لیتری چنده و ماشین های الکلی هر 100 کیلومتر چند لیتر میسوزونن؟ ( اگر قیمتش مثل ایران باشه که روزی دو برابر قیمت ماشین قیمت سوختش میشه که...! )
ولی در کل چیز خوبیه هاااااااااا، هر وقت غصه دار بودی شیلنگ رو میزاری تو باک بنزین و دو تا قورت میخوری و غم دنیا رو فراموش میکنی D:

ویسکی و شامپاین نمی‌ریزن تو باک که! الکل می‌ریزن!!! :10::7:

واقعاً قیمت الکل چه قدره؟ قیمت هر لیترش بیشتر از بنزینه یا کمتر؟

heinrich_himmler
02-01-2011, 16:56
ویسکی و شامپاین نمی‌ریزن تو باک که! الکل می‌ریزن!!! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
خیلی دیگه پر خرجش نکن. آدم می مونه پیاده بره با یه شیشه الکل یا با ماشین و بدون الکل!!
خب در واقع قضیه انقدر ها هم ساده نیست، میزان مجاز الکل در باک بسته به مدل و سال ساخت و تکنولوژی موتور یه حد نهایی داره که اگه از اون بشتر بشه به موتور آسیب می زنه.
قیمت یک لیتر الکل سفید هم چیزی نزدیک به 4000 تومنه. بهترین کار ریختن 1 لیتر الکل تو هر بار بنزین زدن برای خودروهایی نظیر سمند و پژو و تندر (باک بالای 50 لیتری) برای بالا بردن کیفیت بنزینه که البته با موتورهای ساخت داخل و الکل داخلی و بنزین داخلی هیچ تضمینی هم به این امر نسیت.

AmiRreZA_RAcEr
04-01-2011, 10:59
هیچوقت اینکار رو نکنید ....
من دیروز امتحان کردم ببینم چی میشه بیام نتیجه رو بگم بهتون ، باکم پر بود 50 لیتر بنزین ، 1 لیتر هم اتانول ریختم توش ، خوب شتاب و اینا اول کار خوب شد ، محسوس هم بود
اما ماشین رو خاموش کردم و رفتم یه جایی کار داشتم وقتی برگشم استارت زدم اومدم گاز دادم دیدم ماشین اصلا گاز نمیخوره ، تخت گاز دور موتور رو 1 میموند ، بعد 2 دقیقه به زور تونستم حرکت کنم
هنوزم ماشین همینطوره و متاسفانه وقت ندارم ببرم تعمیر
میترسم بعد از فقط 6 هزارتا کارکرد موتورشو مجبور بشم پیاده کنم :(
به نظرتون مشکلش چیه ؟! انژکتورش کثیف شده ؟!؟ :41:
ماشینمم گله

heinrich_himmler
04-01-2011, 17:35
هیچوقت اینکار رو نکنید ....

!!!!!!!!!!!!

به نظرتون مشکلش چیه ؟! انژکتورش کثیف شده ؟!؟

اگر نمیدونید مشکل چیه چرا می گین دیگران این کار رو نکنند؟؟!!
ریختن الکل زیاد تو باک مشکلات جدیی رو به وجود میاره و همونطور که گفتم درصدش بستگی به میزان الکل باک با تکنولوژی موتور داره.
امکان کثیف بودن باک شما و مخلوط نشدن کامل الکل و بنزین هم هست اما ایراد کار ماشین شما شاید همین هم نباشه، از پتانسیومتر دریچه گاز گرفته تا ECU گاز و بنزین و حتی رعایت نکردن درست نسبت مخلوط کردن الکل می تونه باشه!
من قبلا هم توصیه کردم که این عمل در واقع کار مثبتیه اما با وضع کیفی تولیدات داخلی هیچ تضمینی نیست که درست عمل کنه!

midnight1234
05-01-2011, 04:37
اقا الکل به ماشین ندین مست می کنه!!!!!!! :دی

بیخیال به این چیزا فکر نکنید ضرر همین بنزین های جدید هم کم نیست دیگه الکل هم قاطیش کنید هیچی. باید سوخت و ساخت

AmiRreZA_RAcEr
05-01-2011, 10:45
!!!!!!!!!!!!

اگر نمیدونید مشکل چیه چرا می گین دیگران این کار رو نکنند؟؟!!

چون نمیخوام کسی به این مشکل دچار بشه ! در کل فایده خاصی نداره این کار...
در نتیجه چرا عاقل کند کاری که باز ارد پشیمانی :46:

rami_hemi
05-01-2011, 14:08
امیر رضا اگه فایده خاصی نداشت مرض دارت واسه ماشینهای درک استر اتانول رو به عنوان سوخت انتخاب میکنن
یا توی آمریکای جنوبی خودشون رو مسخره کردن که ار E85 به عنوان سوخت اصلی استفاده میکنن
یا هدایی نکرده دوستانی که حرفه ای توی ایران تو کار تیونینگ هستن از رو ی ندانم کاری E100 رو میریزن توی باک
تنها ابرادی که وایه اتانول تا حالا شنیدم برد کمتر نیبت به بنزین هستش
شما یه بار ماشینت رو ببر تعمیرکار ببین از چی بوده مشکل

amirr13
05-01-2011, 14:55
بحث های عجیبی میکنیدا!
چون یه سری موتور با گازوئیل کار میکنند ، پس میشه تو همه ی موتور ها گازوئیل ریخت؟

موتور هایی که با سوخت الکل (یا بیو سوخت ها یا با سوخت هایی با ترکیب زیاد الکل مانند همون e85 که گفتند دوستمون ) کار میکنند ، برای این سوخت آماده شدند.

اما برای موتور های درون سوز که برای سوخت بنزین سوپر طراحی شدند ، فقط مجاز هستید درصد کمی الکل بریزید.
علاوه بر خود موتور ، الکل باعث خوردگی شیلنگ ها وقطعات پلاستیکی هم میشود.

درصد اضافه کردن الکل هم بستگی به مرغوبیت بنزین و اکتان اون داره.

فعلا که ما ایرانی ها داریم بنزین میسوزونیم بجای بنزین!
الکل تا جایی که من یادمه نباید از 3% بیشتر بشه.
علاوه بر الکل باید درصد ناچیزی روغن هم ترکیب بشه!

mohsentanha
05-01-2011, 16:00
الکل خشک نمیسوزه؟
بجز شیلنگ چه برسر سیلندر ماشین میاد؟
تو کامیون یه باک ۲۰۰تایی چند لیتر الکل میشه ریخت؟

rami_hemi
06-01-2011, 16:07
من در مورد لحن قاطع امیر جواب دادم و اونقدرم از انجینهای درونسوز حالیم میشه
=============================
اگه واسه جلوگیری از یخ زدن گازوییل میگید واسه باک 600 لیتری 1 شیشه با همون یک لیتر و یا کمتر میریزن ولی توصیه نمیشه تو موتورهای دیزل جدید رود مشکل ایجاد میکنه بیشتر تو مواقعی که یخزدگی تو جاده باشه کمی اتر با سرنگ توی پمپ گازوییل میریزن
ولی صبر کن دقیق بپرسم بگم چون خیلی وقته همچین موردی رو مواجه نشدیم هواها دیگه اونقدر سرد نمیشه که ماشین تو در جا کار کردن سوختش یخ بزنه

heinrich_himmler
06-01-2011, 17:14
الکل خشک نمیسوزه؟
من به فدای همه بچه های فروم بشم!!
یکی به من میگه خشک سوختن یعنی چی؟؟!!:18:
تا به حال چند جای دیگه هم ازین اصطلاح استفاده شده تو این سایت!!

mohsentanha
07-01-2011, 02:54
من به فدای همه بچه های فروم بشم!!
یکی به من میگه خشک سوختن یعنی چی؟؟!!:18:
تا به حال چند جای دیگه هم ازین اصطلاح استفاده شده تو این سایت!!
منم دقیق نمیدونم والا:31:
ولی فک کنم میزان چربی یا همون روغنیه که تو بنزین هست و این که باید یکم چرب باشه تا پیستون ها و سیلندر خوب کار کنه باز هم دقیق نمیدونم یه اصطلاحه که خیلی هم استفاده میشه مثلا میگن سی ان جی هم خشک میسوزه :27:

rami_hemi
07-01-2011, 10:37
مگه موتور دو زمانه هستش
اگه موتور قراره با چرب بودن بنزین روان کاری بشه پس اون همه لوازم مثل اویل پمپ و کارتل و هر 8000 کیلومتر تعویض روغن واسه چی هستش؟
شاید همه فکر میکنن چون اکل موقع سوختن اثری از خودش به جا نمیذاره پس موتور خشک میمونه اما این یه مزیت هستش
یه موتور تمیز و بدون جرم و دوده خوب کار میکنه یا یه موتور با پیستونهای و سوپابهای دوده گرفته؟
بیشترین نگرانی میتونه فقط از این باشه که الکل مثل یه اکتان بستر هستش و شاید با تراکم موتور یه ماشین جور در نیاد و ناقص بسوزونه

x935
07-01-2011, 12:12
العان الكل گرونتره يا بنزين؟

mohsentanha
07-01-2011, 14:40
العان الكل گرونتره يا بنزين؟
صددرصد الکل گرونتره :31:
یکی از دوستان که گفت لیتری ۴هزارتومنه همین ۱ ۲ صفحه قبل بود فک کنم:10:

x935
07-01-2011, 20:45
صددرصد الکل گرونتره
یکی از دوستان که گفت لیتری ۴هزارتومنه همین ۱ ۲ صفحه قبل بود فک کنم

خوب پس چه كاريه وقتي گرون تره از بنزين راستي ميشه گازوييل رو دس بنزين زد؟

rami_hemi
07-01-2011, 21:49
موتور دیزل و بنزینی کلا توع مکانیزم احتراقشون فرق داره ولی میشه دیگه موتور ماشین رو با تموته دیزلی متاسب عوض کرد یا یه ماشین دیزلی خرید الان دیگه قانونی هستش
الکل و حتی cng که تو ایران سوخت ارزان بود تو کشورهای دیگه سوخت پاک هستن و اتانول جاهای دیگه چون تولید بالاتری داره و هزینه مواد اولیه اون کمتره و کلا از محصولات کشواروز یبه دست میاد اکونومیک هستش
بیشتر به خاطر پاک بودن مستقل از نفت بودن و اینکه موجب رشد کشاورزی میشه مورد حمایت هستش و اینکه پرفرمنس ماشین با این سوخت بالا میره بیشتر بحث ما هم سر همین مورد آخر هستش

x935
07-01-2011, 22:03
موتور دیزل و بنزینی کلا توع مکانیزم احتراقشون فرق داره ولی میشه دیگه موتور ماشین رو با تموته دیزلی متاسب عوض کرد یا یه ماشین دیزلی خرید الان دیگه قانونی هستش

ميدونم مكانيزمشون فرق ميكنه منظور من اين بود ميشه با هم قاطيشون كرد مثلا يه 1 ليتر گازوييل رو با يه ليتر بنزين قاطي كرد؟

rami_hemi
07-01-2011, 23:10
نه نمیشه
مگر اینکه این مخلوت با فشار بیشتری وارد سیلتدر بشه البته من خودمم اطلاعاتم در مورد سوخت دیزل کافی نیست.

pouria_br
08-01-2011, 00:49
سلام دوستان
همه بحث ها رو خوندم
یه سوالی داشتم
ما الان در محدوده منطقه آزاد هستیم(آبادان)
میخواستم ببینم میشه ماشین با موتور دیزل آورد؟
منظورم اینه که ماشینا ی اونجا با گازوئیل های ما سازگاره؟
یخورده توضیحات
ممنون میشم

x935
08-01-2011, 13:05
مگر اینکه این مخلوت با فشار بیشتری وارد سیلتدر بشه البته من خودمم اطلاعاتم در مورد سوخت دیزل کافی نیست.

ولي من العان خيليا رو ديدم كه اين كارو انجام ميدن فقط يه خورده سرعت ماشينشون كمتر ميشه

rami_hemi
08-01-2011, 14:35
ایراد میده ماشین آلایندگی هم بالا میره
خیلی ها خیلی کارا میکنن ولی همه که درست نیست
همین کند شدن خودش نشانه خوبی نیست چون نشون میده موترو تو دور گیری مشکل داره و سوخت و ساز ماشین درست انجام تمیشه
احتمالا روی پیستون و سوپاب و سر سیلندر تاثیر منفی شدید بذازه
================================
بله میشه آورد تازگی ها هم گازوییل استاندارد موجود هستش شما باشد گازوییل با استاندارد یورو 3 بزنید

pouria_br
08-01-2011, 15:35
بله میشه آورد تازگی ها هم گازوییل استاندارد موجود هستش شما باشد گازوییل با استاندارد یورو 3 بزنید
مرسی از راهنماییت
بعد یه وقت مشکلی واسه موتور پیش نیاد؟
آخه شنیده بودم یه BMW موتور دیزلی آورده بودن بعد از مدت کوتاهی موتورش یاتاقان زده بود بود پوکیده بوده
بعدش فهمیده بوده گازوئیل اینجا نامرغوبه
یخورده درباره این یارو گازوئیل یورو 3 توضیح میدی؟
در کدوم مناطق ایران این گازوئیل عرضه میشه؟

rami_hemi
08-01-2011, 16:15
دقیق نمیدونم ولی اکثر شهرای بزرگ دارن
توضیش که شروع شده
این سوخن گوگرد کمتری داره و رسوب گذاریش هم توی موترو کمتره روغن موتور دیزلی خیلی مهمه نباید زود خراب بشه چون دمای کارکرد موتور دیزلی بالاتر هستش سوخت نا مرغوب روغن موتور رو هم خراب میکنه

xxwodyks
25-01-2011, 02:17
پیشنهادتون برای مخلوط کردن بنزین و گازوئیل برای افزایش قدرت 405 چیه؟
اگر مثبته به چه نسبتی مخلوط کنم؟