PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مصرف هم زمان چند دارو

greena
20-09-2010, 23:10
تو انجمن جستجو کردم ام موردی پیدا نکردم ....

میخوام بدونم که اصولا چه دارو های رو نباید با هم خورد که یکدیگر رو خنثی میکنن ویا عوارضی هم چون مسمومیت یا عوارض دیگه ای رو دارن ..........

مثلا من ممکنه قرص کلسیم و رئی رو باهم استفاده کنم .....

میدونم داروها زیاده فقط اون هایی رو که میدونید لطف کنید بگید.......

saba_moha
21-09-2010, 13:28
داروهای زیادی هستند که بر هم اثر میذارند و این اثرات شامل تغییر در جذب و توزیع و دفع دارو در بدن و یا میزان اثرگذاری اون ها میشه.

فکر کنم منظورتون مصرف روی و کلسیم هست...مکمل کلسیم نباید به همراه مقادیر بالای مکمل روی مصرف بشه چون مانع جذب کلسیم میشه.....

یه چندتایی از بقیه دارو ها هم :

باربیتورات ها(مثل داروهای ضد صرع:فنوباربیتال) در بسیاری از موارد باعث کاهش اثر سایر داروها میشن مثل قرص های ضدبارداری

الومینیم،کلسیم و اهن مهار کننده جذب تتراسیکلین هستند.

کلیسترامین مهارکننده دیگوکسین و وارفارین هست.

دیلتیازوم،کینیدین و وراپامیل باعث کاهش دفع دیگوکسین میشوند.همین طور سیمتدین که مانع از تجزیه بنزودیازپین ها،لیدوکائین،فنی توئین و وارفارین میشه...

کلا موارد تداخل دارویی زیاد هستند که در حیطه تخصصی بحث میشه .....در مواردی که مشکلات جدی رو ایجاد میکنن در بروشر های داروها اورده شده...زیاد نگران نباشید..قبل از تجویز هر دارویی،مصرف داروی کنونی خودتون را با پزشکتون در میان بذارید تا از مشکل تداخل دارویی در امان باشید.:20:

greena
21-09-2010, 15:50
کلا موارد تداخل دارویی زیاد هستند که در حیطه تخصصی بحث میشه .....در مواردی که مشکلات جدی رو ایجاد میکنن در بروشر های داروها اورده شده...زیاد نگران نباشید..قبل از تجویز هر دارویی،مصرف داروی کنونی خودتون را با پزشکتون در میان بذارید تا از مشکل تداخل دارویی در امان باشید.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممنون
من نگران نیستم کلا این موضوع رو بیان کردم که دارو های مکمل مثل کلسیم دی ،روی ،مولتی ویتامین و..........
که خیلی ها مصرف میکنن کدوماشو با داروهای تجویزی نخورن یا کمتر بخورن اگه اثر گذاری زیادی دارن روی هم ........
بازم ممنون

saba_moha
21-09-2010, 17:36
خواهش میکنم،اینا چند تا از تداخلات دارویی مکمل ها هستند:

استات کلسیم،وارفارین،نادولول،ور اپامیل و خصوصا تتراسایکلین ها با مکمل های کلسیمی تداخل میدهند.

وارفارین،متوترکسات،فنی توئین،ایزوتریتنوئین هم هرکدوم با یکسری ویتامین ها تداخل دارند.

greena
22-09-2010, 21:13
فکر کنم منظورتون مصرف روی و کلسیم هست...مکمل کلسیم نباید به همراه مقادیر بالای مکمل روی مصرف بشه چون مانع جذب کلسیم میشه.....

خب حالا این مقادیر بالا یک قرص 300 میل کلسیم با یه کپسول سولفات روی100 مانع جذبه؟

alireza ghare
23-09-2010, 14:25
به نظر من بهتر است هیچ یک از داروها را همزمان مصرف نکنیم.

greena
23-09-2010, 14:45
برخی داروهای کاهنده کلسیم............

ادویر دیسکوز(Advair Diskus): نوعی از اسپری های کورتیکواستروئیدی که برای درمان آسم به کار برده می شوند. آلبوترول(Albuterol)
هیدروکسید آلومینیوم(Aluminum Hydroxide)
آنتی کانوالسانت(Anticonvulsants): دسته ای از داروها که برای ناهنجاری های عصبی به کار می روند، مانند: باربیتورات، کاربامازپین و ...
بایل اسید سکواسترنت ها(Bile Acid Sequestrants): مانند کلستیرامین و دیگر داروهای کاهنده کلسترول

saba_moha
23-09-2010, 15:19
خب حالا این مقادیر بالا یک قرص 300 میل کلسیم با یه کپسول سولفات روی100 مانع جذبه؟

میتونه تا حدی مانع از جذب یکدیگر بشوند(این واکنش منفی دو جانبه هست)....بهتره که زمانهای مصرف این دو قرص متفاوت باشند و سعی کنید که قرص کلسیم را همراه با وعده غذایی بخورید تا بهتر جذب بشه.

greena
28-09-2010, 16:11
مصرف قرص فیناستراید با کلسیم ویا سولفات چه جوریه..........؟