PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بررسی تقسیم ولتاژ در تئوری و عملی

AliSub
19-09-2010, 11:47
سلام
از بیکاری گفتم این فرمول تقسیم ولتاژ برای خودم ازمایش کنم.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خب مدار زیر رو برای خودم درست کردم و اونو با مولتی متر آزمایش کردم ودقیقا دو ولتاژ 3 ولتی که می خواستم بهم داد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حالا گفتم یه لامپ LED بهش وصل کنم ببینم چجوریه!
دیدم نوری که از این مدار از دوسر یه مقاومت میگیرم خیلی کمتر از مقدار نوری هست که از منبع 3ولتی مستقیم می گیرم!
دلیل این چیه ؟
کجای کار مشکل داره؟
از مقاومت های پایین تر باید استفاده کنم!؟

Peji2010
20-09-2010, 14:12
اگه مدارو تحلیل کنیم معلوم میشه که جریانی که به LED میرسه خیلی کمه. منظورم وقتیه که LED با یکی از مقاومتها موازی بشه. برای تحلیل ، شما فرض کن که اون مقاومتی که با LED موازی شده رو از مدار حذف کنیم .بعد فقط یه LED میمونه که با مقاومت 10 کیلواهم سری شده. حالا اگه فرض کنیم افت ولتاژ روی LED دو ولته، جریانی که از LED میگذره میشه حدود 0.4 میلی آمپر(6v-2v/10K) در صورتی که جریانی که LED برای نور کامل لازم داره 10 میلی آمپره. بعد فرض کن یه مقاومت 10 کیلواهم با LED موازی بشه! پس همون جریان کم هم به دو قسمت تقسیم میشه که مقداریش از LED میگذره و مقداریشم از مقاومت و خلاصه جریان LED از قبلشم کمتر میشه!

AliSub
20-09-2010, 15:09
دقیق درست گفتید!
جواب اینو ساعت 4صبح پیدا کردم!
جریانی که از مقاومت درحال حاضر رد میشه 6/20000=0.3 میلی آمپر هست که با بستن LED کمی از این به LEDمیرسه!
اگه از مقاومتهای کمتر استفاده بشه یعنی جریان بیشتری داشته باشیم میشه اون جریانی که LED در حالت نرمال برای روشن شدن داره رو بدست آورد!
من اینو با پروتوس هم امتحان کردم که جوابم داد!
ممنون از جوابت
-------------------------------------------------------
حالا یه سوال که هنوز بهش نرسیدم:
یه منبع ولتاژ بایه LED داریم ! که منبع ولتاژ بالا مثلا 12 ولت هست!
چه مقاوتی باید ببندیم تا دیود در حال نرمال روشن بشه!؟؟؟؟
اگه از تحلیل دیودی بخوایم بریم یک Rf داریم!
من نتونستم شما میتونید بگید؟

Peji2010
20-09-2010, 18:18
خب برای دیود جریان 10 میلی آمپر لازمه. اگه افت ولتاژ روی LED رو 2.5 ولت فرض کنیم، یه مقاومت 950 اهم باید بذاریم که نزدیکترین مقاومت استاندارد هم 1 کیلو اهم هست.
(12v - 2.5v/0.01A = 950)

AliSub
21-09-2010, 18:55
خب برای دیود جریان 10 میلی آمپر لازمه. اگه افت ولتاژ روی LED رو 2.5 ولت فرض کنیم، یه مقاومت 950 اهم باید بذاریم که نزدیکترین مقاومت استاندارد هم 1 کیلو اهم هست.
(12v - 2.5v/0.01A = 950)

سلام
2.5 ولات از تجربه بدست آمد؟ یا یه مقدار ثابتی هست؟
منظورت اینه که مقدار دیود رو یک مقاومت 1 کیلو اهم فرض کنیم؟
خیلی جالب بود ممنون

Peji2010
21-09-2010, 23:49
معمولا" ولتاژی که روی LED ها افت میکنه( یا همون ولتاژ آستانه یLED) بین 2.2 تا 3 ولته که من 2.5 در نظر گرفتم.(این یه مقدار تقریبا" ثابته اما بسته به دما و جریان LED مقدارش کمی تغییر میکنه). شما میتونی تو مدار ، LED رو مثل یک باتری فرض کنی که قطب مثبت باتری، آند و قطب منفی هم همون کاتده و ولتاژ باتری هم 2.5 ولت هست. حالا وقتی این باتری تو مدار قرار بگیره با منبع اصلی مخالفت میکنه و ولتاژ 2.5 رو اگه از 12 ولت کم کنیم میشه 9.5 ولت. حالا اگه بخایم جریان مدار 10 میلی آمپر باشه باید یه مقاومت با LED سری کنیم که طبق قانون اهم : R = V/I مقدار مقاومت میشه R = 9.5v/0.01A که میشه حدودا" 1 کیلو اهم. یعنی یه مقاومت 1 کیلو اهم باید با LED و منبع 12 ولت سری بشه تا جریانش 10 میلی آمپر باشه و نورش هم نرمال باشه.