PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : شکم درد عجیب...

online_amin
18-09-2010, 14:15
سلام,

دیشب پشت پی سی بودم و دستشویی داشتم و کمی هم شکمم درد میکرد. طبق معمول گفتم حتما با رفتن به دستشویی همه چیز درست میشه.

وقتی اومدم بیرون درست نشد و تا الان هم هنوز کمی درد میکنه.

ناحیه ای که درد میکنه زیر شکم در قسمت مثانه و روده هاست (یعنی دقیقا وسط شکم و همون طرفای مثانه و روده). دستشویی هم راحته و مشکلی ندارم (که مثلا سنگی چیزی باشه فکر نکنم...)

آپانتیس کجای بدن قرار داره؟ سمت چپ زیر کلیه؟ یا زیر کلیه سمت راست؟ چون زیر کلیه سمت چپ من درد نمیکنه. ولی زیر کلیه سمت راستم اگر دست بزنم یکم درد میکنه.

این دردی هم که دارم یه جوریه که هر وقت مثلا بلند میشم یا میشینم یا روم فشار میاد, درد میکنه وگرنه ساکته. اگر شکمم رو سفت کنم, دردش کاملا خنثی میشه. این درد مثل یه حالتی هست که انگار آدم دستشویی داره.

خودم احساس میکنم موقتیه. شایدم به خاطر سرمایه مشهد باشه. در کل به نظر شما چی میتونه باشه؟

دردش اونقدر زیاد نیست ولی چون میخوام برم مسافرت, میترسم وسط راه یه دفعه یه درد خفن شروع بشه و دیگه نشه کاری کرد.

Guts
19-09-2010, 13:06
من واردم نیستم خیلی حقیقتاً، حتماً دوستان دیگه کمکتون میکنن، ولی اگر درد در قسمت روده باشه ممکنه از عضلات روده باشه، مشکل حرکات روده ای ندارین؟ یبوست؟ جدیداً استرس؟ یا مسائل دیگه؟

alirezaghanbari
19-09-2010, 13:41
سلام,

دیشب پشت پی سی بودم و دستشویی داشتم و کمی هم شکمم درد میکرد. طبق معمول گفتم حتما با رفتن به دستشویی همه چیز درست میشه.

وقتی اومدم بیرون درست نشد و تا الان هم هنوز کمی درد میکنه.

ناحیه ای که درد میکنه زیر شکم در قسمت مثانه و روده هاست (یعنی دقیقا وسط شکم و همون طرفای مثانه و روده). دستشویی هم راحته و مشکلی ندارم (که مثلا سنگی چیزی باشه فکر نکنم...)

آپانتیس کجای بدن قرار داره؟ سمت چپ زیر کلیه؟ یا زیر کلیه سمت راست؟ چون زیر کلیه سمت چپ من درد نمیکنه. ولی زیر کلیه سمت راستم اگر دست بزنم یکم درد میکنه.

این دردی هم که دارم یه جوریه که هر وقت مثلا بلند میشم یا میشینم یا روم فشار میاد, درد میکنه وگرنه ساکته. اگر شکمم رو سفت کنم, دردش کاملا خنثی میشه. این درد مثل یه حالتی هست که انگار آدم دستشویی داره.

خودم احساس میکنم موقتیه. شایدم به خاطر سرمایه مشهد باشه. در کل به نظر شما چی میتونه باشه؟

دردش اونقدر زیاد نیست ولی چون میخوام برم مسافرت, میترسم وسط راه یه دفعه یه درد خفن شروع بشه و دیگه نشه کاری کرد.

سلام.
با علائمی که ذکر کردی ، بعیده دچار آپاندیسیت شده باشی اما باید توسط یه پزشک معاینه بشی تا بطور دقیق بشه نظر داد.

حالا که بابش باز شد خوبه یه مقدار اطلاعات در مورد آپاندیس بزاریم:

آپانديس چيست؟
زايــده كرمي شكليست كه از نخستين بخش از روده بزرگ بـنـام سكوم منشاء مي گـيـرد. طـول آپـانـديــس از 2 تا 20 سانتي متر متغير ميباشد. قطر آن نيز 8-7 ميلي متر است. آپـانديـس در نــاحيه تحـتاني شكم و در سمت راست واقعمي باشد.

وظيفه آپانديس در بدن چيست؟
آپانديس هيچگونه عملكرد شناخته شده اي در بدن ندارد.امـــا از آنجايي كه آپانديس مملو از سلولهاي لنفاوي ست بخشي از سيستم ايمني بدن بشمار آمده و پادتن هايي را به درون روده ترشح ميكند. اما برداشتن آپانديس تاكنون عوارضي را در پي نداشته است. نظريه اي ديگري حاكي از آن دارد كه آپانديس در نيكان گياهخوار ما وظيفه هضم و تجزيه سلولز را بعهده داشته است اما با تغيير عادات غذايي انسانها اين عضو كارايي خود را از دست داده است و با برداشتن آن تغييري در عملكرد گوارشي بدن پديد نمي آيد.

آپانديسيت چيست؟
به التهاب و تورم آپانديس، آپانديسيت ميگويند.

ميزان شيوع آپانديسيت چه ميزان است؟
به ازاي هر 100 نفر 6 نفر در طول زندگي خود به آن مبتلا ميگردند. ميزان شيوع آن در سنين 30-10 سالگي بيشتر مي باشد.

دلايل ايجاد آپانديسيت چيست؟

1- انسداد آپانديس.(تجمع و سفت شدن مدفوع كه به آن فكاليت ميگويند و يا تورم بافت لنفاوي درون و بيرون آپانديس و يا تومورها باعث انسداد ميگردند)
2- ايجاد زخم در مخاط آپانديس.
3- حمله باكتريها و ويروسها.
در شرايط فوق باكتريها تكثير يافته و آپانديس متورم و پر از چرك ميگردد. همچنين انسداد موجب مختل شدن جريان خون و التهاب آپانديس ميگردد. آپانديسيت يك اورژانس پزشكي محسوب گرديده و عدم درمان فوري آن عوارض مرگبار زير را در پي خواهد داشت:
1- پارگي آپانديس و انتشار عفونت به محفظه شكم كه به آن پريتونيت ميگويند و عفونت خطرناك پوشش داخلي شكم (صفاق) را در پي خواهد داشت.
2- راه يابي عفونت به جريان خون كه بسيار مهلك است.
3-ايجاد آبسه در پي پارگي آپانديس .

علايم آپانديسيت به قرار زير ميباشد:
1-درد در ناحيه شكم كه از اطراف ناف آغاز شده و به تدريج به نواحي تحتاني و راست شكم امتداد مي يابد. درد معمولا پس از 12 تا 24 ساعت تشديد شده و از يك درد مبهم به يك درد مشخص تر و موضعي تر تبديل ميگردد. درد حين حركت دادن بدن، تنفس عميق، سرفه و عطسه تشديد ميگردد.
2- بي اشتهايي.
3- تهوع و استفراغ.
4- ناتواني در دفع گاز.
5- تب خفيف كه بدنبال علايم ديگر روي ميدهد.
6- تورم شكم (در مراحل انتهايي)
7- افزايش تعداد گلبولهاي سفيد خون.
8- تكرار ادرار.
9-اسهال و يا يبوست.

نكته: هرگاه دچار علايم مذكور شديد به هيچ عنوان از داروهاي ملين، مسهل و تنقيه براي برطرف كردن يبوست استفاده نكنيد زيرا احتمال پارگي آپانديس را افزايش ميدهد. همچنين از قرصهاي ضد درد نيز استفاده نكنيد چرا كه تشخيص آپانديسيت شما توسط پزشك مشكل خواهد شد. تا پيش از تشخيص آپانديسيت نيز چيزي نخوريد و نياشاميد.

نكته: در مواردي كه محل قرارگيري آپانديس در بدن طبيعي خود نباشد ممكن است ناحيه درد متفاوت از آنچه گفته شد باشد.

روشهاي تشخيص آپانديسيت
1- معاينات باليني توسط پزشك. درد وحساسيت به لمس ناحيه شكم بيمار بررسي ميگردد.
2- عكسبرداري با سي تي اسكن و سونوگرافي براي تاييد بيماري.
3- آزمايش ادرار براي رد عفونتهاي ادراري كه ميتواند علايمي مشابه درد آپانديسيت ايجاد كند.
4- آزمايش خون.

روش درمان آپانديسيت:
عمل جراحي و برداشتن آپانديس (آپاندكتومي) به طرق زير:
1- روش عادي: ايجاد برش كوچك در ناحيه تحتاني راست شكم.
2- روش لاپاروسكوپي: ايجاد 3 تا 4 برش ريز .
پس از عمل جراحي معمولا بيمار پس از 1 تا 3 روز از بيمارستان ترخيص ميشود. دوره بهبودي و نقاهت نيز يك هفته بطول مي انجامد كه در اين مدت بيمار ميبايست حركات بدني خود را محدود كرده و ابتدا از رژيم مايعات و بتدريج ار رژيم غذايي جامد استفاده كند.

نكته:در صورتي كه آپانديس پاره شده باشد بيمار تا يك هفته بايد در بيمارستان بستري و با آنتي بيوتيك تحت درمان قرار گيرد.

نكته:در صورتي كه اطراف آپانديس آبسه تشكيل شده باشد ابتدا با عمل جراحي محتويات آبسه را تخليه كرده و برداشتن آپانديس براي چند روز به تعويق مي افتد.

منبع:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

tonio_m2000
19-09-2010, 13:51
دوست عزيز اينترنت اصلا مكان مناسبي براي درمان نيست شما قبل از اينكه مورد بدي برات پيش بياد تشريف ببر دكتر ويزيت بشو تاخداي نكرده مشكل حادي ايجاد نشه. ممكنه مشكل شما فتخ باشه البته ممكنه اين كار من و بقيه دوستان نيست. دكتر هم كه باشيم معاينه نكرده كه نمي شه تشخيص داد.
مراقب خودت باش!

morsadr
19-09-2010, 20:00
در مورد درد های شکمی شرح حال دقیق و یک معاینه دقیق شکم بسیار مهم و حیاتی می باشد . در صورت شک به بیماریهای مهم داخل شکمی از پاراکلینیک شامل آزمایش و عکس و سونوگرافی استفاده میشود .
بهتره به یک پزشک داخلی در مرحله اول مراجعه کنید .

online_amin
20-09-2010, 07:46
از همه ممنون.

دیروز اینترنتم تموم شد نتونستم جواب بدم.

من اون روزی که این درد رو گرفتم, چند تا جعبه به شدت سنگین رو بلند کرده بودم و این درد بعد از چند ساعت شروع شد.

امروز دردم خیلی کم شده و به نظر میاد که داره خوب میشه. احتمال زیاد وقتی اون جعبه های سنگین رو بلند کردم فشار اومده روی شکم و این درد شروع شده. اگر تا امروز بهتر نشدم حتما میرم پزشک.

ممنون از همه.

amin885
24-09-2010, 21:14
سلام امین جان من هم یه همچین دردی دارم میخواستم ببینم شما چی کار کردی؟ پیش پزک رفتی؟ من چطوری متونم با شما ارتباط داشته باشم و بپرسم.

amin885
24-09-2010, 21:17
سلام امین جان من هم همچین دردی دارم میخواستم بدونم چی کار کردین ؟پزشک رفتین؟ چطوری باهاتون ارتباط داشته باشم که بپرسم ؟میشه ادیتون رو پیغام خصوصی کنید. ممنون

online_amin
05-10-2010, 05:22
سلام,

نه خودش درست شد. بعد از 1 هفته تقریبا خودش خوب شد. به پزشک هم نرفتم.