PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال: شبکه‌های وایرلس

J U N I P E R
16-09-2010, 23:27
سلام

امروز یه مودم adsl وایرلس دیدم. خب تا این‌جا خسته نباشم(!)...
اما من هرچی مودم adsl وایرلس دیده بودم، اینترنت بی‌سیم رو به‌صورت وای‌فای تو محیط پخش می‌کرد. اما این‌یکی وای‌فای نبود.
مدل این مودم، TP-Link tdw8901g هست. و خب یه بحث‌هایی صورت گرفت که کلا رفتم تو شک.
یه چنتا سوال برام پیش اومد:

1. وایرلس یه مفهوم کلیه دیگه درسته؟ که وای‌فای، وای‌مکس، بریج، gprs و ... همه زیر مجموعه این نوع شبکه هستن. درست می‌گم؟ یا خود وایرلس هم یک تکنولوژیه مثل این مواردی که گفتم؟!

2. این نوع مودم، TP-Link tdw8901g با کدوم یکی از این تکنولوژی‌ها اینترنت بی‌سیم رو تو محیط پخش می‌کنه؟

کلا اگر توضیح دیگه‌ای به ذهنتون می‌رسه ممنون می‌شم بفرمایید.

سپاس!

dsa dsa
16-09-2010, 23:40
WIFI = Wireless

Wimax -- > مثل wifi اما خیلی بهتر ( در مورد تفاوتش خودم توضیح دادم توی همین سایت )

Bridge برای اتصال دو شبکه به کار می ره .

اون مودم هم استانداد 802.11 داره بعنی WIFI ..

J U N I P E R
16-09-2010, 23:54
WIFI = Wireless

Wimax -- > مثل wifi اما خیلی بهتر ( در مورد تفاوتش خودم توضیح دادم توی همین سایت )

اون مودم هم استانداد 802.11 داره بعنی WIFI ..

منظورم توضیح این شبکه‌ها نیست، با وای‌فای و وای‌مکس و ... آشنام. ممنون.

وای‌فای یعنی وایرلس؟
یا وای‌فای زیر مجموعه‌ای از شبکه‌های وایرلسه؟

چرا تو مشخصات این مودم هیچ‌جا از کلمه‌ی وای‌فای استفاده نشده؟

سوالاتم همچنان پابرجاست

سپاس!

dsa dsa
17-09-2010, 09:17
دوست من شما انگار پست منو نخوندی من نوشتم WIFI = Wireless
دیگه زیر مجموعه و اینا نداره که
وقتی مودم می خری روش نوشته مثلا

Wireless ADSL Modem
ADSL Modem Wireless Router N

wifi میشه بگه اسم تجاری برای wireless هست .
اسم 802.11 میاد یعنی بازم واریرلس.

این یه مودم wimax هست :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

joe_satriani
17-09-2010, 12:03
وای‌فای یعنی وایرلس؟
یا وای‌فای زیر مجموعه‌ای از شبکه‌های وایرلسه؟

سپاس!

با سلام
دوست عزيزم بد نيست مطلب دانشنامه ي ويكي پديا در زمينه واي فاي رو هم مطالعه كنيد

"وای-فای، مخفف عبارت Wireless Fidelity است و استانداردی از زیرمجموعه Bluetooth است و تحت آن ارتباطی با قدرتی بیشتر از خود Bluetooth ایجاد خواهد شد. ارتباط Wi-Fi بیشتر بر پایه ارتباط شبکه اينترنت به صورت بی سیم تاکید می‌کند و همین امر باعث محبوبیت بسیار زیاد آن شده‌است با استفاده از این تکنولوژی به راحتی در مسافرت، هواپیما و یا هتل می‌توان از طریق Laptop به اینترنت متصل شد. Wi-Fi که همان استاندارد IEEE۸۰۲٫۱۱ است در مدل‌های ۸۰۲٫۱۱g و ۸۰۲٫۱۱b مورد استفاده قرار می‌گیرد و استاندارد اصلی آن IEEE۸۰۲٫۱۱b است. در این مدل حداکثر سرعت انتقال اطلاعات ۱۱Mbps است و از فرکانس رادیویی ۲/۴ گیگاهرتز استفاده می‌کند. برای سرعت بخشیدن به این استاندارد مدل دیگری نیز به نام ۸۰۲٫۱۱n ایجاد شده که سرعت انتقال را حداقل تا ۲۰۰Mbps افزایش می‌دهد. افزایش سرعت در ۸۰۲٫۱۱n به دلیل استفاده از سیستم‌های چند آنتنه (MIMO)، استفاده هم زمان از دو محدوده فرکانسی ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز، و برخی تکنیک‌های خاص در دسترسی محیط (Medium Access-MAC) است. "

موفق باشيد.

J U N I P E R
18-09-2010, 22:47
با سلام
دوست عزيزم بد نيست مطلب دانشنامه ي ويكي پديا در زمينه واي فاي رو هم مطالعه كنيد

"وای-فای، مخفف عبارت Wireless Fidelity است و استانداردی از زیرمجموعه Bluetooth است و تحت آن ارتباطی با قدرتی بیشتر از خود Bluetooth ایجاد خواهد شد. ارتباط Wi-Fi بیشتر بر پایه ارتباط شبکه اينترنت به صورت بی سیم تاکید می‌کند و همین امر باعث محبوبیت بسیار زیاد آن شده‌است با استفاده از این تکنولوژی به راحتی در مسافرت، هواپیما و یا هتل می‌توان از طریق Laptop به اینترنت متصل شد. Wi-Fi که همان استاندارد IEEE۸۰۲٫۱۱ است در مدل‌های ۸۰۲٫۱۱g و ۸۰۲٫۱۱b مورد استفاده قرار می‌گیرد و استاندارد اصلی آن IEEE۸۰۲٫۱۱b است. در این مدل حداکثر سرعت انتقال اطلاعات ۱۱Mbps است و از فرکانس رادیویی ۲/۴ گیگاهرتز استفاده می‌کند. برای سرعت بخشیدن به این استاندارد مدل دیگری نیز به نام ۸۰۲٫۱۱n ایجاد شده که سرعت انتقال را حداقل تا ۲۰۰Mbps افزایش می‌دهد. افزایش سرعت در ۸۰۲٫۱۱n به دلیل استفاده از سیستم‌های چند آنتنه (MIMO)، استفاده هم زمان از دو محدوده فرکانسی ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز، و برخی تکنیک‌های خاص در دسترسی محیط (Medium Access-MAC) است. "

موفق باشيد.
سلام، خیلی ممنون، در این مورد، ویکی‌پدیا کلا فراموشم شده بود، یادآوری خیلی به‌جایی بود.
سـپاس!

دوست من شما انگار پست منو نخوندی من نوشتم WIFI = Wireless
دیگه زیر مجموعه و اینا نداره که
وقتی مودم می خری روش نوشته مثلا

Wireless ADSL Modem
ADSL Modem Wireless Router N

wifi میشه بگه اسم تجاری برای wireless هست .
اسم 802.11 میاد یعنی بازم واریرلس.

این یه مودم wimax هست :

خب شکر خدا به لطف پاسخ‌های شما و ویکی‌پدیا سوالات بنده رفع شد.
پست شما رو خوندم. خب وایرلس مساوی وای‌فای نیست.
وایرلس (در حیطه‌ی شبکه) یک مفهوم کلی، برای انواع مختلف ارتباط به‌صورت بی‌سیمه.وای‌مکس، بلوتوث، شبکه‌های موبایل، شبکه‌ی GPS و Wireless LAN... همه انواعی از wireless هستند.

گفتیم Wireless LAN هم یکی زیرمجموعه از Wireless هست؛ در واقع Wireless LAN، یک زیر مجموعه از Wireless هست. که کاربردی‌ترین نوع Wireless LAN می‌شه همون Wi-Fi.

اگر بخوایم سلسله مراتبی مشخص کنیم می‌شه:
Wireless > Wireless LAN > Wi-Fi

وای‌فای اونقدر رایج شده که شاید بعضی جاها ، یا شنیدنن اسم وایرلس، فقط وای‌فای تو ذهنشون تداعی بشه. اما خب وای‌فای فقط یک پروتکول خاص از ده‌ها تکنولوژی وایرلسه. (هون‌طور که فرمودید 802.11)

برگرفته از:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اون مودم هم استانداد 802.11 داره بعنی WIFI .. بله درسته، اون بنده‌خدا می‌گفت مودم من وای‌فای نیست. خود کلمه‌ی وای‌فای ذکر نشده بود، بنده هم با استاندارد 802.11 آشنا نبودم. متوجه نشدم این مودم وای‌فای هست. پس سوال دوم بنده هم رفع شد، اشتباه از بنده بود.

سپـاس از توجهتون :)