PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سبزی نشسته

iranch
15-09-2010, 16:22
سلام من دیروز به اندازه یک تا دو مشت سبزی نشسته اشتباهی خوردم :41: پشت اون رفتم دو تا لیمه ریختم تو آب و خوردم راه دیگه به ذهنم نرسید مشکلی ایجاد نمیشه؟ :41:

wichidika
15-09-2010, 16:30
نترس بابا اگر قدرت ایمنی بدنت بالا باشه چیزی نمیشه .
سعی کن دوسه روز غذای پخته نخوری.
اگر این قدر الکی بود در گذشته های دور که نه ماده ضد عفونی کننده نبود همه باید می مردند.
مواظب باش به خودت تلقین نکنی وگرنه حتماً مریض میشی

mmspars
15-09-2010, 17:08
احتمالا میمیری :31:

Old_Chater
15-09-2010, 19:43
ابيلمو قدرت ويروس كشي بالاي داره زياد نگران نباش اگه تونستي همراه غذات نوشابه گازدار مصرف كن

miss leila
15-09-2010, 20:07
سلام من دیروز به اندازه یک تا دو مشت سبزی نشسته اشتباهی خوردم :41: پشت اون رفتم دو تا لیمه ریختم تو آب و خوردم راه دیگه به ذهنم نرسید مشکلی ایجاد نمیشه؟ :41:

سلام
اصلاً نگران نباشید مطمئن باشید هیچ اتفاقی واستون نمی افته اگه معدتون حساس باشه یه کم اذیت میشین اماخب اگه قرار بود خدایی نکرده سرتون بلایی بیاد حتماً تا الان اومده بود. بعدهم اینکه شما خودتون کار درستی انجام دادین آبلیمو خوردین آبلیمو عالیه واسه این چیزا خاصیت ضدمیکروبی قوی داره
پس نگران نباشید .

Bahar-via
15-09-2010, 22:02
در رفتي بابا:46:ديروز تاحالا اگه قرار بود چيزيت بشه تا الان شده بود،بهترين چيز همون آبليمو بود كه خوردي :20:

kiarash3500
16-09-2010, 12:30
هنوزم سبزی های تهران رو با کود انسانی تقویت میکنن؟
از بچگی این تو ذهنم مونده هنوزم که هنوزه میایم تهران خونه هیچکی سبزی نمیخورم!!!

Shayan_shf
16-09-2010, 12:46
منم یه همچین تجربه ای داشتم! فک کردم سبزی ها شسته است رفتم یه مشت خوردم(مزه خاصی هم داشت!!!:31:) بعدش بهم گفتن اینا رو نشستن. با خودم گفتم دیگه 1 هفته ای بیمارستان خوابیدم. اما حتی یه درد ساده هم نداشتم. مشکلی پیش نمی یاد خودتو ناراحت نکن.
راستی خبر سلامتیت رو هم بهمون بده!

eMer@lD
16-09-2010, 14:49
سلام

آلودگي سبزيجات و ميوه ها را جدي بگيريد

همه ما با خواص ميوه ها و سبزيجات آشنا هستيم. اين که مصرف اين محصولات مي تواند نقش موثري در تامين ويتامين هاي مورد نياز بدن داشته باشد. بنا به گفته متخصصان تغذيه همه ما به مصرف ۵ وعده ميوه و سبزيجات در طول روز نياز داريم و بايد بسياري از ريزمغذي ها و ويتامين ها و املاح معدني را از اين طريق به دست آوريم. اما مصرف اين مواد اگر همراه با آلودگي محيطي باشد، قطعا ضررش بيش از سود آن هاست، انواع مسموميت ها، دل درد، تهوع و استفراغ و عوارضي از اين دست، به علت آلوده بودن سبزيجات و ميوه ها عارض مي شود و سلامت فرد را به خطر مي اندازد. اين آلودگي ها به ويژه با نزديک شدن فصل گرما و بالارفتن درجه حرارت هوا سريع منتشر شده، خطر ابتلاي افراد به عوارض آن ها بيشتر مي شود. مهندس حسين نيکپويان کارشناس اداره معاونت غذا و داروي مرکز بهداشت خراسان رضوي درباره آلودگي ميوه ها و سبزيجات و خطراتي که اين آلودگي ها دارند به خراسان مي گويد: به طور کلي هرقدر محصولات کشاورزي با خاک تماس بيشتري داشته باشند، آلودگي بيشتري نيز دارند بنابراين هر سبزي که با خاک بيشتر در تماس باشد، آلودگي بيشتري دارد. در سبزي ها، سبزيجات ريشه اي مثل سبزي خوردن، در مقايسه با سبزي هاي بوته اي مثل کاهو، گوجه فرنگي، پياز، سير و باقلا آلودگي بيشتري دارند. به اين ترتيب پرطرفدارترين سبزي ها مثل سبزي خوردن به ويژه اگر از کود خانگي و انساني در پرورش آن ها استفاده شده باشد آلودگي بيشتري دارند از طرفي در فصل گرما دماي محيط براي رشد ميکروب هاي بيماري زا بسيار مناسب است و اين ميکروب ها به دماي ۲۰ تا ۴۰ درجه سانتي گراد براي رشد نياز دارند و معمولا در بسياري از اماکن در تابستان اين دما وجود دارد و خطر ابتلا به اسهال به ويژه در کودکان بيشتر است. به عنوان مثال باکتري اي کولاي يا وبا، از بيماري هاي خطرناکي است که در فصل تابستان شيوع پيدا مي کند و ممکن است باکتري اين بيماري ها از طريق کود انساني منتقل شود. ذکر اين نکته درباره پاک سازي ضروري است که سبزي هايي که آلودگي بيشتري به خاک دارند و مدت زمان بيشتري به صورت شسته نشده نگهداري مي شوند، آلودگي بيشتري دارند.

سبزي هايي که خوب شسته نمي شوند و چند روز در محيط مرطوب مي مانند نيز خطر ابتلا به مسموميت را در مصرف کننده افزايش مي دهند. مانند سبزي هايي که در رستوران ها شسته مي شود و ممکن است عمل شست وشو در مورد آن ها به صورت کامل انجام نگيرد و به صورت بسته بندي سرو شود. سبزي هايي که معمولا در منزل کامل شسته مي شود، احتمال مسموميت از طريق آن ها کم است. از طرفي سبزي هاي خاک آلود به راحتي آلودگي را به ساير مواد غذايي منتقل مي کنند. بنابراين توصيه مي شود به هنگام خريد سبزي بدون خاک بخريد و در منزل اول خاک گيري و سپس نگهداري شود. خاک به طور طبيعي منبع بسياري از ميکروب هاست و اگر به يخچال راه پيدا کند مي تواند ساير موادغذايي را آلوده کند.
اين کارشناس بهداشت محيط با اشاره به خطرناک بودن ميکروب در کنسرو سبزيجات مي گويد: اين نوع آلودگي به مراتب خطرناک تر است و ايجاد علائم فساد در کنسرو سبزيجات مثل ذرت، باقلا، نخودفرنگي و لوبيا يا کنسرو ميوه ها مثل آلبالو، گلابي و گيلاس خبر از قدرت ميکروب هاي آن ها مي دهد. بنابراين توصيه ما به مصرف کنندگان دقت در تاريخ توليد و انقضاي محصول است تا پيش از مصرف از سلامت آن مطمئن شوند.

آلودگي هايي که تا اين جا ذکر کرديم آلودگي ميکروبي بود اما دسته ديگري از آلودگي ها شيميايي هستند مثل آلودگي ناشي از سموم دفع آفات نباتي و آفت کش ها که سموم برجامانده بر روي محصولات کشاورزي به آلودگي منجر مي شود. کود بيش از حد معمولا محصول را از حالت عادي خارج مي کند مثل سيب زميني که به واسطه کود بيش از حد، بزرگ مي شود و يا بعضي ميوه ها که به اين روش بيش از حد طبيعي خود درشت مي شوند، خطر آلودگي شيميايي از چند جهت بيشتر است و با علائم حاد خود را نشان نمي دهد بلکه به صورت يک بيماري مزمن بروز پيدا مي کند. در حالي که در آلودگي ميکروبي، فرد بلافاصله از بيماري آگاه مي شود و با آنتي بيوتيک درمان مي شود و عوارض آن نيز درازمدت نيست.
اما آلودگي شيميايي پس از تجمع در بدن، متابوليسم بدن را تحت تاثير قرار مي دهد و به صورت سيروز کبدي يا سرطان بروز پيدا مي کند، به عبارتي سموم در مدت زمان طولاني بدن را تحت تاثير قرار مي دهند. از طرفي تشخيص سموم شيميايي معمولا کار مشکلي است و در خيلي موارد امکان شناسايي آن ها وجود ندارد.هم چنين شدت بيماري و علائم ناشي از آلودگي شيميايي بسيار زياد است و اغلب بيماري غيرقابل برگشت مي شود. مثل سيروز کبدي، عوارض قلبي و سرطان که اغلب عوارض آن ها غيرقابل برگشت است و بيمار بايد تا آخر عمر با آن دست و پنجه نرم کند.
مهندس نيکپويان به تفاوت ميوه ها در فسادپذيري اشاره مي کند و مي گويد: فساد ميوه ها بستگي به شدت تنفس آن ها دارد. همان طور که مي دانيد ميوه ها تنفس مي کنند و ميوه هايي که شدت تنفس بالايي دارند مثل توت فرنگي و هلو سريع فاسد مي شوند. اما ميوه هايي مثل سيب که تنفس کمتري دارند اگر بدون لک و در محيط مناسبي نگهداري شود تا چند ماه فاسد نمي شود. توصيه کلي ما اين است که به هنگام خريد بايد ميوه سالم را انتخاب کنيم. ميوه هرقدر سالم تر باشد بهتر نگهداري مي شود و ضريب فساد آن کمتر است. در مورد برخي ميوه ها نحوه برداشت بسيار مهم است. مثل توتي که در بازار عرضه مي شود و معلوم نيست به چه شيوه برداشت شده و کسي که آن را چيده مسائل بهداشتي را رعايت کرده يا خير. توت ها معمولا آلوده هستند و به هنگام حمل و نقل يا موقع برداشت آلوده مي شوند و از آن جا که معمولا بدون شسته شدن مصرف مي شوند اغلب به بيماري مصرف کننده منجر مي شود.
وي درباره پاک سازي ميوه ها و سبزيجات مي گويد: به طور کلي هرقدر سطح ميوه يا برگ هاي سبزيجات ناصاف تر باشد، تميز کردن آن سخت تر است. تره، هويج و کاهو جزو سبزي هايي هستند که پاک سازي آن ها از خاک و آلودگي دشوارتر است و زمان بيشتري مي برد. بهترين روش پاک سازي هر نوع ميوه يا سبزي خاک گيري در مرحله اول و سپس شست وشو است. لايه هاي خارجي کلم يا کاهو را دور بيندازيم. استفاده از نمک براي شست وشوي کاهو تاثيري ندارد و همين که مدتي در آب بگذاريم بماند کافي است تا مواد خارجي که به آن چسبيده جدا شود. سپس آن را آب کش کنيم و در مرتبه آخر با مواد ضدعفوني آن ها را ضدعفوني کنيم و پس از آبکشي، مصرف کنيم. لازم به يادآوري است که شستن و ضدعفوني کردن هم زمان سبزيجات يا کاهو غلط است و مرحله شست وشو حتما بايد قبل از مرحله ضدعفوني کردن انجام شود. سبزيجات و ميوه ها را بايد در دما و شرايط مناسبي نگهداري کرد تا علاوه بر پيش گيري از فساد، کيفيت محصولات پايين نيايد. ماندگاري بيش از حد ميوه ها و سبزيجات از ارزش غذايي آن ها مي کاهد و توصيه متخصصان نيز اين است که اين محصولات غذايي بايد تازه مصرف شوند. بايد سعي کنيم طي يک مدت منطقي سبزيجات و ميوه هاي شسته شده را مصرف کنيم تا مواد مغذي خود را از دست ندهند.

Saeed System
18-09-2010, 11:33
یادش بخیر 2 هفته پیش منم مثل شما شدم دقیقا! :46:

سبزی خوردن تو یخچال بود فکر کردم شستس ورداشتم 2 تا ساندویج نون پنیر درست کردم توش پر از سبزی خودن

چون برای اعصاب خوبه خیلی در مورد خواصش شنیده بودم پر کردم سبزی خوردن تو ساندویج فکر کنم 200 گرمی بود

بعد 1 ساعت گذشت دیدم مادرم سطل برداشته سبزیهارو ریخته داره با ریکا میشوره .

گفتم مامان مگه نشسته بودی!!!!!!!!!

من 200 گرمشو خوردم

بعد دیدم داره میخنده :41:

سریع رفتم 2 تا لیمو ترش ریختم تو 1 لیوان آب خوردم.

بعد سریع رفتم سیر خریدم دوباره 2 تا لیمو ترش ریختم تو 1لیوان آب 4 حبه سیر هم خورد کردم ریختم با 4 قاشق پر عسل

مخلوط با آب داغ اینو خوردم نزدیک بود بالا بیارم ولی خوردم .

بعد تا شب دیدم مشکلی پیش نیومد 12 ساعت هم گذشت اون روز خیلی سیر و لیمو ترش میخوردم هر 2 ساعت 1 بار

بعد 12 شب هیچی نشد. خوابیدم صبح هم بیدار شدم دیدم هیچی نشد. دوباره 24 ساعت الی 48 ساعت هیچی نشد.

تموم شد کلا هیچی نشد.

iranch
20-09-2010, 20:13
سلام یکی از دوستام رفته بود دکتر معده و گفته بود یکی سبزی نشسته خورده گفته بیارش تست تنفس نیاز هست برم؟ فکر کنم گرون باشه:41:

alidata2010
20-09-2010, 20:22
همونطوری که بعضی از دوستان اشاره کردن احتمال مرگ بیش از گزینه های دیگست:41:

شوخی کردم:31: تا حالا کسی از سبزی نشسته نمرده اگه 1 کیلو هم میخوردی هیچیت نمیشد الان علایمی از بیماری نداری مثل شکم درد و روم به دیوارو از این چیزا ؟