PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : پرسش و پاسخ انواع نرم افزار های هنر ، عمران ، معماری ، شهر سازی

mohsen_1363
09-09-2010, 22:15
سلام به همه دوستان
یک سوال اتوکد داشتم از محضر دوستان

اگر بخوایم یک خطی با یه زاویه مشخص رسم کنیم از فرمان زیر استفده میکنم

45>
که در این صورت زاویه ما نسبت به سطح افق محاسبه میشه
حالا اگه ما خطی تو فضا داشته باشم
از نقطه A به B
و بخواهیم خط دومی از نقطه A به نقطه C رسم کنیم با زاویه معین مثلا 33 درجه چطور این کار رو میکنیم ؟
با چه فرمانی
یعنی زاویه بین دو خط AB و AC بشه 33 درجه و در ضمن بدون استفاده از زاویه خط AB تا سطح افق .
Mahdi/s
09-09-2010, 23:50
سلام...خوب نمیدونم چطوری برات توضیح بدم:31:..چون نمیدونم درست برداشت کردم یا نه...الان برات توضیح میدم...
ببین....تو میخوای یه خطی بکشی از نقطهA...به زاویه 33...خوب اون 45 که از خط افق کشیده با این 33 جمع کن...میشه 78..اگه روی نقطه A کلیک کنی و زاویه 78 بدی....خط دلخوات رو میکشی....

ولی اگه بخواییم از دستورات هم استفاده کنیم...تا اونجایی که یادمه یه دستور بود به اسم Refrence....مثلا من یه مربه دارم ا یه خط...جدا از هم..بعد میخوام مربع رو روی نقطه ای که خط ام شروع شده بندازم با این دستور میشه این کارو انجام داد...اول یه نقطه انخاب میکنی....بعد موضوع رو انتخاب میکنی و موس رو که تکون بدی حول اون نقطت میچرخه..بعد خودت ثابتش میکنی....

البته امیدوارم منظورت همین بوده باشه..سوالی بود در خدمتم....راستی اینجا هم سری بزنی ضرر نداره..:20:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mohsen_1363
10-09-2010, 00:34
از همین اول خیلی فکر نکنید که سخت شد. توی ابزار Line همه اینا رو میگم و در عمل میبینید که چقدر سادست. مثلا 10@یعنی به کد میگید از نقطه ای کلیک کردم خطی به طول 10 واحد بکش.
شرمنده ، من مثلثلی سوال میکنم :31:
من L اینتر کردم بعد یه نقطه رو انتخاب کردم و زدم@10 و SPASE زدم هیچی نشد ؟
..................
..................
جالبه وقتی زاویه میدم خط ترسیم میشه ، مثل تمرین بعدیش
پس @ فقط موقعی که میخوایم زاویه بدیم کاربرد داره ؟ درسته
چون بدون @ وقتی میزنیم طول خط چند برابر میشه با کمی تغییر زاویه
مثل: L اینتر ، نقطه انتخاب بعد 135->10 فرمان غلط اجر امیشه
............................
............................
نکته جدید تر : در حالت دینامیک یا دکارتی این فرمان 135->10 درست عمل میکنه اما در حالت قطبی غلط اجرا میشه :20:
........................

در ضمن از AUTO CAD 2008 استفاده میکنم ، چون از 2009 یکم منوهاش عوض شده برام گیج کنندست.
الانم کلی سر تغییر مختصات قطبی به دکارتی اتوکد گیج شده بودم و تمرین پست LINE جور در نمیاومد که DYNAMIC INPUT اون پایین پیدا کردم :31:

در ضمن بدون استفاده از زاویه خط A تا سطح افق
اینو به ذهنم رسید ولی بدون این میخواستم ، بدون اون باشه حتما فرمانی هست :20:
مثلا تو شکل زیر خط B رو با زاویه 36 درجه از خط A رسم کنیم بدون استفاده از زاویه خط افق

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تاپیکی هم که معرفی کردید مشغولم
تشکر از همه واقعا نیاز بود :11:

mohsen_1363
10-09-2010, 02:09
فرمان poly line اگه اشتباه نکنم فرمان arc رو پیوسته میکنه مثل line که ادامه دار هست و تا space نزنه ادمه داره
سوال من اینه که چرا شرکت autodesk فرمان arc رو مثل line ادامه دار نکرده اون وقت دیگه به poly line احتیاجی نبود .
ایا دلیل یا کاربرد خاصی داره ؟
یا تو نسخه های جدید تر کد اصلاح شده ؟

.................................................. ...............

آقا من موس هر طرف میچرخونم قوس دومم به سمت بالا بشه نمیشه ، به سمت پایین قرار میگیره ؟ عکس ببینید ؟؟؟؟؟

Mahdi/s
10-09-2010, 12:19
سلام...دیشب برات کلی نوشته بودم..ساعت بک آپ گیری پی سی بود همش پرید...
اون پست شماره 3 رو که دادی متوجه نشدم....حرفای منو جواب دادی اما نقل اش از یه جای دیگه بود یه نگاه بنداز....

پس @ فقط موقعی که میخوایم زاویه بدیم کاربرد داره ؟ درسته نه دیگه زاویه که اینه >.....اگه میخوای خط بکشی مینویسی..@....بعد طول خطت رو میدی..مثلا 2.0....یه خط برات میکشه روی محور y ها با طول 2......

در ضمن از AUTO CAD 2008 استفاده میکنم ، چون از 2009 یکم منوهاش عوض شده برام گیج کنندست.معمولا بیشتر جاها 2007 کار میکنن...چون 2008 و 2009...ابزار جدیدی اضافه نشده..فقط اومده بعضی جاهارو عوض کرده.....یه کم رنگ و لاآب داده....

اینو به ذهنم رسید ولی بدون این میخواستم ، بدون اون باشه حتما فرمانی هست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مثلا تو شکل زیر خط B رو با زاویه 36 درجه از خط A رسم کنیم بدون استفاده از زاویه خط افق

اون فرمان رفرنس رو که پست اولم گفتم امتحان کردی.؟

تاپیکی هم که معرفی کردید مشغولم
تشکر از همه واقعا نیاز بود [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]قربانت.:20:

رمان poly line اگه اشتباه نکنم فرمان arc رو پیوسته میکنه مثل line که ادامه دار هست و تا space نزنه ادمه داره
کلا پلی لاین برای یکپارچه سازی هست...هرجایی....فرقی نداره...وقتی شما میخوای موضوعت رو جا به جا کنی..یا مثلا مساحت یا محیط رو بدست بیاری باید یکپارچه باشه.....با پلی لاین باید روش بکشی..تا یکپارچه بشه..

سوال من اینه که چرا شرکت autodesk فرمان arc رو مثل line ادامه دار نکرده اون وقت دیگه به poly line احتیاجی نبود .برات گفتم اینی که میگی کاری به یکپارچه بودن نداره...همین لاین رو که میکشی مثلا با لاین یه مربع بکش..این یکپارچه نیست....باید با پلی لاین یکپارچه بشه.....آرک هم همینطور.

آقا من موس هر طرف میچرخونم قوس دومم به سمت بالا بشه نمیشه ، به سمت پایین قرار میگیره ؟ عکس ببینید ؟؟؟؟؟ببین وقتی plرو میزنی خطت رو میکشی...بعد arc...رو میزنی قوست بالاس دیگه.....برای قوس دومی...باید زاویه بدی...فقط حواست باشه..باید منفی باشه...مثلا همون شکل بالات....وقتی plرو زدی....بعد آرک رو زدی..برای قوس دوم...اولangle رو بزن....ازت زاویه کیپرسه...مثلا بنویس..45-......قوست بالا میوفته:20:

mohsen_1363
10-09-2010, 13:07
سلام...دیشب برات کلی نوشته بودم..ساعت بک آپ گیری پی سی بود همش پرید...
اون پست شماره 3 رو که دادی متوجه نشدم....حرفای منو جواب دادی اما نقل اش از یه جای دیگه بود یه نگاه بنداز....

نه دیگه زاویه که اینه >.....اگه میخوای خط بکشی مینویسی..@....بعد طول خطت رو میدی..مثلا 2.0....یه خط برات میکشه روی محور y ها با طول 2......
معمولا بیشتر جاها 2007 کار میکنن...چون 2008 و 2009...ابزار جدیدی اضافه نشده..فقط اومده بعضی جاهارو عوض کرده.....یه کم رنگ و لاآب داده....
اون فرمان رفرنس رو که پست اولم گفتم امتحان کردی.؟
قربانت.:20:
کلا پلی لاین برای یکپارچه سازی هست...هرجایی....فرقی نداره...وقتی شما میخوای موضوعت رو جا به جا کنی..یا مثلا مساحت یا محیط رو بدست بیاری باید یکپارچه باشه.....با پلی لاین باید روش بکشی..تا یکپارچه بشه..
برات گفتم اینی که میگی کاری به یکپارچه بودن نداره...همین لاین رو که میکشی مثلا با لاین یه مربع بکش..این یکپارچه نیست....باید با پلی لاین یکپارچه بشه.....آرک هم همینطور.
ببین وقتی plرو میزنی خطت رو میکشی...بعد arc...رو میزنی قوست بالاس دیگه.....برای قوس دومی...باید زاویه بدی...فقط حواست باشه..باید منفی باشه...مثلا همون شکل بالات....وقتی plرو زدی....بعد آرک رو زدی..برای قوس دوم...اولangle رو بزن....ازت زاویه کیپرسه...مثلا بنویس..45-......قوست بالا میوفته:20:
مرسی عزیز واقعا شرمنده کردی :11:
با توضیحات جامعتون روشن شدم فقط رفرنس نشد ، میشه خودتون یه تستی بکنید البته اگه اتوکد نصب دارید و زحمتی نیست
پست سوم رو هم ویرایش کردم

Mahdi/s
10-09-2010, 14:44
مرسی عزیز واقعا شرمنده کردی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]نه بابا این چیه حرفیه..سوالی بود درخدمتم..شما ببخشید که توضیحاتم کامل نیست..

با توضیحات جامعتون روشن شدم فقط رفرنس نشد ، میشه خودتون یه تستی بکنید البته اگه اتوکد نصب دارید و زحمتی نیست
پست سوم رو هم ویرایش کردمچشم....خودمم شک دارم..رفرنس بود یا نه..من در اولین فرصت برات میزارم..:46:

mohsen_1363
10-09-2010, 19:27
پست 7 اموزش اتوکد

ببین وقتی plرو میزنی خطت رو میکشی...بعد arc...رو میزنی قوست بالاس دیگه.....برای قوس دومی...باید زاویه بدی...فقط حواست باشه..باید منفی باشه...مثلا همون شکل بالات....وقتی plرو زدی....بعد آرک رو زدی..برای قوس دوم...اولangle رو بزن....ازت زاویه کیپرسه...مثلا بنویس..45-......قوست بالا میوفته

قوسش دقیقا مثل شکل در نمیاد ؟
ولی با روش پست 7 تونستم
اگه از روش زاویه هم دقیق میشه کشید میشه توضیح بدید
اگه فرمانهای command به ترتیب بزاید یا یه عکسی باشه خیلی عالیه
سوال دوم :
در دستور ploy line تمرین پست 7 اموزش کد به مسیر زیر میرسیم لطفا در مورد کادر قرمزی که مشخص شده
یکم توضیح بدید هر کدوم به چه دردی میخوره
اگه با یه مثال دستوری باشه خیلی بهتره
فکر کنم direction , close ,angle که توضیح داده شد

mohsen_1363
12-09-2010, 12:40
سلام
در اتوکد فرمان offset برای کپی بکار میره ،مثال از یه خطی بخواهیم کپی کنیم offset بعد اندازه مثلا 20 بعد روی خط کلیک میکنیم و در جهت ، دلخواه کلیک میکنیم .
چرا تو شکل زیر اندازه ها بهم ریخته و تیزی نیم داره ها از بین رفته

Mahdi/s
01-11-2010, 11:16
.
من با کد 2005 کار میکنم و میخواستم بدونم برای اینکه Grid کل پلان که داریم روش کار میکنیم رو پوشش بده راهی هست ؟! در حالت عادی با اجرای Grid فقط یه سطح کوچیک مربعی شکل پوشش داده میشه که باید رفت روش زوم کرد تا کار رو روی صفحه Grid شده دنبال کرد . حتما راهی هیست ! درست متوحه سوالت نشدم بیشتر توضیح بدی میتونم کمکت کنم..اما..شما گرید رو میزنید یه سحطی رو براتون نشون میده اگه زوم کنید..یا اون رو با موس بگیرید نقاطش بیشتر و کمتر میشه....

و دیگه اینکه برای اینکه مقیاس صفحه مون رو همون ابتدای کار تعیین کنیم باید چیکار کنیم . مثلا اینکه اندازه ها بر حسب CM یا MM یا M باشه ...
ممنونم از tool bar...بالا....format..رو بزن.....بعد unitsرو انتخاب کن از پایین چهارمی....و در آخر هم cm یا mm ووو رو انتخاب کن...

malkemid
29-11-2010, 13:48
من یه مشکل با فارسی تو نوشتن دارم.

اتوکد 2007 ویندوز ایکس پی..

نوشته ها موقع نوشتن خوبن...ولی وقتی پرینت می گیرم هم بر عکس میشه و هم حروف بهم نمی چسبن....چیکار کنم؟

Mahdi/s
09-01-2011, 14:55
ببخشید روزی که پست دادید خوانده بودم مشکلتون رو بلد نبودم یه متنی رو توی نت الان پیدا کردم اینو چک کنید شاید درست شد....البته خودم یه کلک بلد ام....اول اینو چک کنید...راستی فونتاتون کاتب هست دیگه..؟؟
=====

Auto Lisp چیست؟
Auto Lispیک نوع زبان برنامه نویسی می باشد که با استفاده از آن قابلیت های نرم افزار Auto Cad به صورت قابل ملاحظعه ای افزایش می یابد، اگر LISP ها به طور صحیح استفاده شوند قادر خواهیم بود علاوه بر برخورداری از سرعت بسیار بالا در ترسیم، کارهائی نظیر جمع و ضرب درText های Auto Cad (مورد استفاده در لیستفر بندی نقشه ها) ، طراحی های تخصصی ،طراحی اجزاء ساختمان،فلوچارت،رسم توابع ریاضی، و مدل سازی برای روش المان محدود وحتی محاسبات مقاومت مصالح انجام دهیم.

روش های بر طرف کردن به هم ریختگی فونت های فارسی در Auto Cad
- ابتدا باید فونت های فارسی را داشته باشیم (در قسمت FONT اتوکد )
- پس از باز کردن نقشه ها بدون کوچکترین تغییری سریعا اقدام به Recover نمودن نقشه میکنیم (از قسمت فایل)
- پس از Recover کردن، نرم افزار مسیر قبلی را از ما خواهد پرسید که با ید مسیر فایل اصلی را به آن بدهیم
-وقتیOpenرا اجرا میکنبم نقشه تصحیح خواهد شد اما باید توجه داشته باشیم که این نقشه - حالت Read only دارد و برای حفظ کردن ،باید فایل را Save Azکنیم

malkemid
09-01-2011, 15:06
مشکلش حل شد...تو قسمت تنظیمات پرینتر باید print as text می بود ..که مال من print as graphic بود.

sobhan1990
19-01-2011, 19:51
سلام
یه فایل dwg رو یه سیستم قدیمی داشتم که سالم بود تا اینکه آوردمش رو یه سیستم دیگه با کد 2010 و حالا این ارور رو میده.
وقت باز کردن از منوی فایل محتوای فایلمو نشون میده بصورت thumbnail ولی وقتی میخوام بازش کنم این ارور رو میده.
دوستان لطفا راهنمایی کنید که چکارش کنم خیلی خیلی ضروریه.
برنامه ای واسه ریپیر کردن فایل کد سراغ دارید؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.:11:

Mahdi/s
29-01-2011, 14:23
چطور چند خط روی هم رو در اتوکد پاک کنیم سلام
بعضی وقت ها پیش میاد که در یک نقشه چند خط رو روی هم میکشیم میشه این خطوط روی هم رو پاک کرد
بذون مشکل مثلا خط بالای بمونه و خط پایینی پاک شه.
سلام.....درست متوجه منظورتون نشدم....اما وقتی شما با کلیک چپ روی خطوط میکشید با کارد سبز...اگه آبی بکشید باید کل خط رو بگیرید............خوب خط شما روشن میشه دیگه....میتونید با موس برید روی مربع ها و خط رو جا به جا کنید.....پاک کنید..کوچیک کنید...بزرگ کنید...........

اگه رنگ خطهاتون هم میدونید برید خط مربوطه رو خاموشش کنید که فقط یه خط رو نشون بده......

B U L U T
29-01-2011, 16:27
سلام.....درست متوجه منظورتون نشدم....اما وقتی شما با کلیک چپ روی خطوط میکشید با کارد سبز...اگه آبی بکشید باید کل خط رو بگیرید............خوب خط شما روشن میشه دیگه....میتونید با موس برید روی مربع ها و خط رو جا به جا کنید.....پاک کنید..کوچیک کنید...بزرگ کنید...........

اگه رنگ خطهاتون هم میدونید برید خط مربوطه رو خاموشش کنید که فقط یه خط رو نشون بده...... 3 خط رو هم بکش بعد حالا دو خط پایین رو میخواهم پاک کنم

Mahdi/s
29-01-2011, 16:54
خط رو هم بکش بعد حالا دو خط پایین رو میخواهم پاک کنم کلیک کن روی خط ها...3تاش انتخاب میشه...رویی رو بزار کنار......2تا پایینی رو پاک کن...رویی رو بساز سر جاش....
میتونی رنگ خط های رویی رو عوض کنی....بعد از تو تنظیمات..خاموش...یا....حذفش کنی...

mojtaba_14
21-02-2011, 20:07
یکی از دلایلی که باعث میشه همچین اتفاقی پیش بیاد اینه که وقتی فایل باز بوده کپی شده باشه یا رو cd رایت شده باشه،اگه علتش این باشه هیچ راه حلی نداره!

من هر وقت کارم طول میکشه و نمی رسم فایل اینجوری میدم دست ملت!!:31:

MRW.REZAI
23-02-2011, 12:56
سلام دوستان من میخوام توی اتوکد یه سری تنظیمات اعمال کنم که بشه فقط خط را در زاویه های مشخص بکشم مثلا 30 درجه یا 150 درجه البته گزینه ortho را میشه استفاده کرد ولی مشکل اینجاست که برای کشیدن خط در زاویه های 30و150 درجه اگه مانیتور که روبروتون باشه خط از بالا سمت راست به طرف پایین سمت چپ کشیده میشه که من برعکسش را هم میخوام یعنی بتونم در زاویه های 30درجه و 150درجه را بالا سمت چپ به طرف پایین سمت راست هم بکشم راستی چرا settings توی ortho غیر فعاله آیا میشه فعالش کرد کسی هست راهنمای کنه؟

mojtaba_14
23-02-2011, 20:30
باید polar رو فعال کنی،بقیشو تو عکس توضیح دادم:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

MRW.REZAI
23-02-2011, 22:39
سلام دوست خوبم بابت زحمتی که کشیدی ممنونم من تمامی این توضیحاتی که دادی را خودم هم بلدم من در سوالم کامل توضیح دادم اگه دقت کرده باشی من میخوام که مثل ortho تو اون زاویه که میخوام موس حرکت کنه نه تمامی زاویه ها که سرعتم بیشتر بشه
polar در تمامی زاویه های موس حرکت میکنه با این تفاوت که در زاویه های که بهش میدی تو اون زاویه خط با حاشور بیشتر مود توجه قرار میگره من این کار به خاطر نفشه های گازکشی میخوام

mojtaba_14
24-02-2011, 00:22
فک کنم که با ortho نشه اینکار رو کرد،تو help خود cad که چیزی نیست،یعنی میگه که وقتی می خواین زاویه های دیگه ای غیر از زوایای موازی با x یا y استفاده کنید از polar استفاده کنید.
For drawing or editing objects at angles that are not parallel to the horizontal or vertical axis, see Use Polar Tracking and
PolarSnap
من اون چیزی که به ذهنم می رسید رو گفتم،امیدوارم بقیه دوستان بتونن کمک کنن.

shadkhah57
08-05-2015, 13:48
سلام
من یک نقشه کد بهم دادن که کلی خط داره بعضی هاش دوتایی روی هم هستن بعضی ها 3 تایی روی هم
وقتی که بالایی رو جابجا می کنی متوجه می شی که زیریش هم مثل همین هست
البته تعداد این خطها زیادن کسی راه حلی برای حذف خطهای روی هم پیدا کرده ؟

YAHYA-PRO
27-06-2016, 23:10

چرا اخر خطی که میکشم و میخوام دوباره از اون نقطه شروع کنم یه خط دیگه بکشم مربعی که اون دوتا نقطه رو رو هم میزاره رو نداره؟
الان که دو خط رو می خوام به هم وصل کنم باید خیلی به اون نقطه ی اتصال نزدیکشم تا رو هم بیوفتن(یعنی تقریبی رو هم بندازم)