PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : >>> مهم- همه چیز از 64 بیت

ebicross
08-09-2010, 09:26
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دوستان عزیز تاپیکهای زیادی زده میشه که در مورد تفاوت نسخه های 32 بیت و 64 بیت ویندوز سوال میکنند.
همچنین بعضی از دوستان این تفاوتها رو میدونند ولی شک دارند که از کدوم نسخه استفاده بکنند.
یا اینکه برای کارهای خاص نیاز به سرعت بیشتری دارند و توجهشون به 64 بیتی جلب شده.

در این تاپیک کلیه ی این شکها رو برطرف میکنم. فقط صبور باشید و تا انتها مطالعه کنید. با تشکر

32 بیت و 64 بیت به زبان ساده
فرض کنید یک لوله ی 2 اینچی آب برای خانه ی شما در نظر گرفته شده است.
از این لوله در هر دقیقه 100 لیتر آب خارج میشود.
حالا اگر فشار آب پشت لوله را افزایش دهیم ممکن است این مقدار به 120 لیتر برسد.
ولی اگر فشار را خیلی افزایش دهیم از 120 لیتر هم بالاتر خواهد رفت؟ مسلما خیر. ظرفیت این لوله همان 120 لیتر است.

اما اگر یک لوله ی 200 اینچی در نظر میگرفتند. انقدر ظرفیت این لوله و خروجی آب آن بالا بود که کسی به فکر محاصبه ی آن نیست. خیلی بیشتر از تصور. مثل خروجی یک سد.
نکته ی مهم در بالا بردن خروجی این لوله ی 200 اینچی مقدار فشار ورودی آن است.
یعنی اگر مانند همان فشار لوله ی مثال قبل به اندازه ی همان لوله ی 2 اینچی ورودی داشته باشیم.
با اینکه لوله ی خروجی ما 200 اینج است ولی باز هم بیشتر از همان 120 لیتر در دقیقه آب بیرون نمیدهد.

توجه کنید ویندوز 32 بیت همان لوله ی 2 اینچی و ویندوز 64 بیت لوله ی 200 اینچی است.
دقت داشته باشید که نسبت 200 به 2 در مثال بالا ربطی به نسبت سرعتهای ویندوز ندارد پس حواستان به مثال بودن قضیه باشد.
اما خب با این اوصاف شاید بگویید خب حتما لوله ی 200 اینچی بهتر خواهد بود پس همگی از ویندوز 64 بیتی استفاده کنیم.
اما آیا مصرف شما بیشتر از همان 120 لیتر در دقیقه است؟ اگر اینطور است پس سراغ 64 بیتی بروید.

چه سیستمهایی باید ویندوز 64 بیت داشته باشند؟
مهمترین نکته که مورد نیاز اصلی ویندوز 64 بیتی و تفاوت عمده ی آن با ویندوز 32 بیتی است در مقدار آدرس دهی در رم (RAM) است.
ویندوز 32 بیت میتواند تنها تا 4 گیگابایت رم را آدرس دهی و تا حدود 3 گیگابایت (یا بیشتر و یا کمتر) را به طور مستقیم استفاده کند.

سیستمی که بیشتر از 4 گیگابایت حافظه ی اصلی یعنی RAM دارد. پردازنده ی 64 بیت دارد. (پس از سال 2008 و حتی قبل از آن تقریبا تمام CPUها پشیبانی میکنند و همچنین در بسته ی خریداری شده به این موضوع اشاره شده است)
و همچنین اگر سیستم برای Game است باید یک کارت گرافیک قوی هم داشته باشد.
بعضی مواقع شما چندین لوله ی پر قطر (CPU - Ram - MotherBoard عالی) را سر هم میکنید ولی در انتها یک لوله ی خودکار قرار میدهید و توقع خروجی قوی دارید.
در هنگام بستن سیستم و یا تصمیم به استفاده از 64 بیت توجه کنید که کارت گرافیک شما نقش لوله ی خودکار را نداشته باشد.
مهمترین هدف شما در 64 بیت بازی روانتر یا کارهای گرافیکی سریعتر است. با یک گرافیک ضعیف نمیتوانید به این هدف برسید.
نکته: کارهای گرافیکی و مولتی مدیا که نیاز به رندر کردن دارند از قاعده ی بالا مستثنی هستند. یعنی حتی با گرافیک پیشین خود هم در 64 بیت نتیجه ی خیلی بهتری میگیرند.

از همین رو در هنگام خرید سیستم جلوی یک چشم شما را 64 بیت و جلوی چشم دیگرتان را RAM نگیرد!
سیستم را با توازن و بالانس جمع کنید.
همچنین بهتر است CPU و گرافیک قوی تری بگیرید زیرا این قطعات قابل ارتقا نیستند ولی RAM برای ارتقا نیازی به فروش قطعه ی قبلی ندارد.

در عمل چقدر تفاوت بین 32 بیت و 64 بیت داریم؟
نهایت مقدار قابل قبول رم در معماری 32 بیت میتواند تا 4 گیگابایت و در معماری 64 بیت میتواند تا 16 اگزابایت (4 بیلیون برابر 32 بیت) باشد.
اما ویندوزهای 64 بیت میتوانند تا 16 ترابایت حافظه ی اصلی (رم) داشته باشند که فقط 192 گیگابایت (ویندوز 7) به عنوان physical memory و بقیه به عنوان Virtual Memory هستند.
توجه کنید ارقامی که در بالا گفتم مربوط به ویندوز 7 نسخه های بالاتر از Professional هست. 64 بیت محدود به 192 گیگابایت نیست و ویندوزهایی مثل Windows Server تا 2 ترابایت هم میتوانند Physical Memory داشته باشند.
در حقیقت ویندوز میتواند در 16 ترابایت آدرس دهی داشته باشد که 8 ترابایت به عنوان برنامه های سیستمی و 8 ترابایت به عنوان برنامه های کاربر استفاده خواهد شد.
توچه کنید اینکه 64 دو برابر 32 است دلیل نمیشود قدرت ویندوز 64 بیت دو برابر باشد. خیلی بیشتر از حد تصور شماست.
همچنین همه چیز به RAM خلاصه نخواهد شد. در ویندوز 32 بیت پردازنده ی شما هم کمی استراحت میکند. با نصب یک 64 بیت شما با قدرت اصلی CPU خود اشنا خواهید شد.

توجه داشته باشید بالا بودن سرعت 64 نسبت به 32 تمام جنبه ها و مقاصد را پوشش نخواهد داد.
فقط برنامه های زیر در 64 بیت بهتر عمل خواهند کرد:
- برنامه هایی که نیاز به محاصبات دقیق ریاضی و عملیات های floating-point دارند.
- برنامه هایی که دیتا بیس بسیار بزرگی دارند.
- برنامه های بصری و برنامه هایی که حجم قابل توجهی اطلاعات را مدام به رم انتقال میدهند. (مانند بازیها)

من سیستم نمونه ی زیر را در نظر میگیرم. این سیستم قیمتهای فضایی ندارد و ممکن است از سیستم خیلی از دوستان هم ضعیف تر باشد.

CPU: Athlon X2 630 64Bit
Ram: 4GB (2x2)KingMax
VGA: nVidia GTS250 1GB DDR3
Monitor: CRT 17" 1024x768

(در این نمونه من مدل مانیتور هم دادم چون خیلی در راندمان سیستم در حین بازی تاثیر گذاره و این سیستم مسلما فریم ریتی که داره توی یک LCD 23 اینچی نداره.)

خب برای سیستم بالا آیا به نظر شما بهتره ویندوز 32 بیت نصب کنیم یا 64 بیت؟ در اینجا انتخاب سخت میشود.
این سیستم مقدار رم بالایی دارد ولی ویندوز 32 بیت هم این مقدار را شناسایی میکند.
اما علت انتخاب این سیستم هم دقیقا همین است. یعنی در اینجا فقط میخواهیم خود ویندوز را مقایسه کنیم و قطعات مدنظر ما نیستند.
این سیستم در حالت 32 بیت (Windows 7 Ultimate X86) در Microsoft Flight Simulator در تنظیمات گرافیکی تماما Ultra High با فریم ریت حدود 23 در حالت عادی و با فریم ریت حدود 19 در حالت فشار جوابگو است.
مدت زمانیکه طول میکشد این سیستم یک فایل ویدئویی با فرمت MPG را تبدیل به AVI کند (مثال) حدودا 150 ثانیه است.

اما در حالت 64 بیتی (Windows 7 Ultimate X64) همین سیستم فریم ریتی که در Microsoft Flight Simulator نشان میدهد حدود 29 در حالت عادی و حدود 22 در حالت فشار است.
در این سیستم Convert کردن فایلهای ویدئویی کمی سریعتر است.
همچنین نرم افزارهایی مانند Internet Explorer کمی سریعتر باز میشوند.

نتیجه گیری:
به دلیل اینکه این سیستم توانایی بالاتری داشت از آنچه که در 32 بیت شاهد آن بودیم پس 64 بیت برای آن بهتر است. حتی با وجود اینکه 4 گیگابایت رم دارد.
اما چون کارت گرافیک خوبی در نسبت با مانیتور دارد مشکلی برای بازیها پیش نخواهد آمد.

شما میتوانید سیستم بالا را مبنا در نظر بگیرید.
مطمئنا اگر سیستم شما بهتر از نمونه ی بالا است شما میتوانید از 64 بیت استفاده کنید.
این تشخیص شماست.
قبل از نصب 64 بیت از خود بپرسی که "آیا قطعات من در 64 بیت بازده بهتری دارند که من به خاطر این بازده باید هزینه و وقت صرف کنم و خودم را به دردسر نصب 64 بیت بیندازم؟"

ببینید 32 بیت و 64 بیت فقط و فقط در حافظه ی اصلی (RAM) خلاصه نمیشوند. یعنی RAM فقط جزئی از کار است.
سرعت انتقال اطلاعات از رم به CPU و North Bridge و South Bridge تماما با تغییر ویندوز تغییر خواهند کرد.
به خاطر اینکه ویندوز طریقه ی ارسال اطلاعات رو از 32 بیت به 64 بیت تغییر داده است.
پس تمام کارهای سیستم سریعتر میشود. مخصوصا رندر و انتقال DATA در بین اجزای سیستم. (شروع از RAM)

اما توجه کنید اگر برنامه ی شما نتواند به سیستم یا بهتر بگویم مکانیزم LAA یا Large Adress Aware متصل شود و این قابلیت را نداشته باشد حتی اگر برنامه 64 بیت Ready باشد باز هم نمیتواند بیشتر از 2 گیگابایت فضای آدرس مجازی استفاده کند.
بنابراین اگر بدنبال راندمان بالای 64 بیت هستید یک CPU خوب و رم بالا نیاز دارید و برنامه هایی که همگی کاملا با 64 بیت هماهنگ باشند. (یعنی نسخه مخصوص 64 بیت باشد و آن نسخه اصلا در 32 بیت نصب نشود)
همچنین CPU فعلی شما اگر تولید 2009 به اینطرف باشد (یعنی بهترین CPU در این بازه) مطمئنا در 64 بیت عملکرد بهتری دارد ولی توجه کنید هیچ وقت CPU عملکردش کمتر از حالت 32 بیت نمیشود. یعنی ضعیفترین CPU (که 64 بیت ساپورت کند) روی سیستم ضعیف اگر 64 بیت نصب کنید شاید سرعت کلی سیستم پایین بیاید ولی دلیلش CPU نیست و CPU در هر حالتی راندمانش بالاتر میرود.
برای همین است که برای نصب 64 بیت روی RAM خیلی تاکید میشود.

نصب 64 بیت چه مشکلاتی دارد؟ (چرا از نصب 64 بیت میترسیم؟)
تفکر اجرا نشدن نرم افزارها در 64 بیت و نصب نشدن بازیها در آن برمیگردد به سالهای 2006 تا همین 2009. البته من خیلی وسواسی در نظر گرفتم.
در حقیقت هیچ بازی تولید نمیشود که در 64 بیت مشکل داشته باشد. واضح تر اینکه شرکتهای معروف بازی سازی هرگز با این کار (توجه نکردن به 64 بیت) بازار فروش خود را خراب نمیکنند.
اما نرم افزارها؛ نرم افزارها اکثرا در 64 بیت کار میکنند. نرم افزارهایی که کار نمیکنند هم نسخه ی مخصوص 64 بیت دارند. از این نظر مشکلی ندارید.
سیستم Microsoft emulation layer در ویندوز 64 بیتی کار تطبیق برنامه های 32 را با 64 بیتی میدهد. اما توجه کنید برنامه های 32 بیتی باز هم از همان حدود 4 گیگابایت رم استفاده میکنند. نه بیشتر. چون معماری آنها بر این اساس است و دیگر ربطی به سیستم عامل ندارد.
اما اگر یک سری نرم افزار عهد تیر و کمان دارید؛ مانند نرم افزارهای حسابداری قدیمی، نرم افزارهای کنترل کننده ی یک دستگاه (دستگاههای رادیولوژی، پزشکی و از این قبیل) که این نرم افزارها قدیمی هستند و ورژن مختص 64 بیت ندارند؛ در این حالت به صورت تست میتوانید 64 بیت را امتحان کنید. اگر مشکلی نبود به سراغ 64 بیت بروید.

معضل اصلی؛ درایور (کنترل کننده ی سخت افزار)
مهمترین نکته و بزرگترین مانع در برابر کاربران 32 بیت این است که فلان قطعه ی آنها در 64 بیت کار نکند.
باید اشاره کنم فقط 3 قطعه داریم که نیاز به درایور دارند:
1- کارت گرافیک
2- مادربرد (چیپست)
3- کارتهای PCI مانند مودم

در مورد کارت گرافیک که خیالتان جمع باشد. در CDهای درایور کارتهای جدید حتما درایور 64 بیت هم قرار داده شده است. اما اگر این CD را ندارید براحتی میتوانید از سایت سازنده ی کارت گرافیک درایور 64 بیت را دانلود کنید. واقعا دیگر هیچ مشکلی ندارد و به دانلودش هم می ارزد.

مادربرد هم مانند گرافیک همیشه درایور مخصوص 64 را دارد. اما اگر نداشت باز هم براحتی از سایت سازنده میتوانید دانلود کنید. البته خیلی ها اصلا درایور چیپست را نصب نمیکنند که من پیشنهاد میکنم شما از آن دسته نباشید. این درایور ضروری است.
همچنین درایور صدای سیستم هم برای بعضی سیستمها نیاز به 64 بیت بودن دارد که این هم مشکلی نخواهد بود و در سایت سازنده ی مادربرد موجود است.

مهمترین قسمت کارتهای شکافهای PCI هستند.
مهمترین اینها مودم است. مودمها هم درایور 64 بیت دارند. اما فرض محال بر اینکه شما زمین و آسمان را زیر و رو کردید و 64 بیتی آن را ندیدید.
در این حالت 5 تا 8 هزار تومان هزینه خیلی معقول تر است از نصب نکردن 64 بیت. میتوانید یک مودم خریداری کنید و مشکل را رفع کنید.
قطعات دیگری هم مانند TV Card و غیره را میتوانید از طریق Windows Update برای آنها درایور 64 بیتی به طور خودکار دانلود و نصب کنید.

از کجا بفهمم که درایور مناسب ویندوز 64 بیتی را دارم یا نه؟
برای اینکار بهترین کار استفاده از سایت سازنده قطعه سخت‌افزاری است. از هر راه دیگری بروید تویش شک و تردید است. یا قطعه موردنظرتان را بگویید تا اگر من یا دیگر دوستان اطلاعاتی داشتیم در زمینه آن قطعه خاص خدمت شما عرض کنیم.
اما مایکروسافت یک برنامه بسیار کوچک و مفید برای ویندوز 7 معرفی کرده است به نام Windows 7 Upgrade Advisor که دو گزارش به شما می‌دهد. یکی اینکه کامپیوتر شما برای نصب ویندوز هفت 32 مناسب است یا نه؟ یک گزارش هم مانند قبلی ولی در مورد Windows seven 64 bit. چون پیشنهاد من به شما همین ویندوز است پس کلی از راه را رفته‌اید.
کد:

در نهایت توجه کنید بعضی نرم افزارها مانند بعضی آنتی ویروسها نسه ی 32 بیتی آنها هم در 64 بیت کار میکند. اما نسخه ی مخصوص 64 بیتی هم دارند. در این حالت چه بهتر که از نسخه های 64 بیتی استفاده کنید.

تفاوتهای ظاهری 32 بیت با 64 بیت!
در حقیقت هیچ تفاوت ظاهری بین ویندوزهای 32 بیت با 64 بیت وجود ندارد. هیچ چیز جدیدی در هیچ کدام نیست و ظاهر هر دو یکسان است.
تفاوت اصلی در معماری سیستم عاملهاست که در عمل ظاهر میشود.

از کجا بفهمیم ویندوز ما 32 بیتی است یا 64 بیتی؟
راههای بسیار زیادی وجود دارد.
اما راهی که در تمام ویندوزها یکسان باشد به صورت زیر است.
در RUN (کلید Win+R) بنویسید CMD و سپس اینتر بزنید.
در محیط Command Prompt بنویسید Systeminfo و سپس اینتر بزنید.
چند لحظه منتظر بمانید.

طبق تصویر بالا در قسمتی که با فلش مشخص شده است. اگر عبارت X86-based PC نمایش داده شد یعنی ویندوز 32 بیتی است و اگر X64-based PC نمایش داده شد یعنی معماری و اساس سیستم 64 بیتی است.

ویندوز 32 یا 64 بیتی ما چقدر رم استفاده میکند؟
برای اینکه بفهمید ویندوز شما هم اکنون چقدر رم استفاده میکند در Control Panel به قسمت System بروید (یا روی My Comuter راست کلیک و به Properties بروید).
در صفحه ی باز شده در قسمت Installed Memory مقدار کل رم و همچنین مقدار قابل استفاده ی آن نمایش داده میشود.

از کجا نرم افزار دانلود کنیم؟
برای دانلود نرم افزار های 64 بیت به این سایت ها می تونید برید که البته به احتمال زیاد کرک ندارند و می تونید کرکشون رو جدا جستجو کنید ولی برای دانلود نرم افزار های 64 بیت به این سایت ها برید. البته نرم افزارهای جدید همه نسخه ی 64 بیت رو در کنار 32 بیت دارند ولی اگر نرم افزار خاصی خواستید این سایتها هستد:

کد:
کد:
کد:
کد:

__________________________________________________ _________

با کمی بهره برداری از منبع زیر!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

با تشکر از کاربر Kortol
__________________________________________________ _________

با تشکر از همه ی دوستان؛ لطفا قبل از طرح سوال کل این مطلب رو بخونید.
سعی من بر این بوده تا نزارم حرف حدیث دیگه ای از 64 بیت باقی بمونه. خواهشی که دارم اینه که بزارید این تاپیک تک پستی باشه و توش سر اینکه کدوم ویندوز بهتره بحث نکنید خواهشا.

اگر اشتباهی، موردی، پیشنهادی و یا مطلبی دارید توی پیام خصوصی بگین تا اصلاح کنم.

14708
09-09-2010, 01:18
سلام
شمن ویندوز 64 بیتی دام ولی کمی شک دارم که از همه رمم استفاده میشه یا نه
از کجا بفهمم که ویندوزم چقدر رم رو قابل استفاده می دونه و داره ازش استفاده میکنه ؟
ممنونم

Dew Drop
09-09-2010, 01:35
سلام
شمن ویندوز 64 بیتی دام ولی کمی شک دارم که از همه رمم استفاده میشه یا نه
از کجا بفهمم که ویندوزم چقدر رم رو قابل استفاده می دونه و داره ازش استفاده میکنه ؟
ممنونم

سلام
تو کنترل پنل برید به system اون رو باز کنید تو اون صفحه ,جلوی installed memory (Ram) می تونید ببینید که ویندوز چه مقدار از رمتون رو ساپورت میکنه.

Saeid1212
23-12-2010, 20:05
سلام :20:
به نظر شما رو این سیستم که مشخصاتش رو نوشم، تفاوت بین 32 و 64 بیت اونقدر خواهد بود که سیستم عامل رو به 64 بیت تغییر بدم و بشه نصب نشدن بعضی نرم افزارها رو تحمل کرد؟

cpu: athlon X4 955
mainboard: Giga 770t-usb3
vga: ATI 5750 1gb ddr5
ran: 2*2gb corsair

خیلی ممنون از راهنمایی

ebicross
24-12-2010, 08:27
سلام :20:
به نظر شما رو این سیستم که مشخصاتش رو نوشم، تفاوت بین 32 و 64 بیت اونقدر خواهد بود که سیستم عامل رو به 64 بیت تغییر بدم و بشه نصب نشدن بعضی نرم افزارها رو تحمل کرد؟

cpu: athlon X4 955
mainboard: Giga 770t-usb3
vga: ATI 5750 1gb ddr5
ran: 2*2gb corsair

خیلی ممنون از راهنمایی

بله تفاوت قابل ملاحظه ای داره.
فقط هر وقت که تونستید 2 گیگابایت دیگه رم اضافه کنید.

H.Operator
24-12-2010, 21:02
ممنون ابراهیم جان همیشه منتظر یک پست پر محتوا اینجوری در این رابطه بودم

pelk114
11-01-2011, 08:18
با سلام و تشکر از مطالب کامل و عالیتون
می خواستم ببینم روی نوت بوکم 64 بیت چقدر تفاوت . داره لطفا راهنمایی بفرمایید . تا الان 32 داشتم
vostro 1320 dell
cpu : 2.66 core 2 dou - 6 mb cash
4 gig ram
nvidia gforce 9300

با تشکر

ebicross
11-01-2011, 17:55
با سلام و تشکر از مطالب کامل و عالیتون
می خواستم ببینم روی نوت بوکم 64 بیت چقدر تفاوت . داره لطفا راهنمایی بفرمایید . تا الان 32 داشتم
vostro 1320 dell
cpu : 2.66 core 2 dou - 6 mb cash
4 gig ram
nvidia gforce 9300

سلام.
به انجمنهای P30world خوش آمدید :11:
راستش این لپتاب گرافیک ضعیفی داره و همونطور که میبنید 9300 هستش و از نظر game تفاوتی نخواهید داشت چون کلا گرافیک ضعیفه.
ولی بیشتر از 700 مگابایت افزایش رم دارید که البته حدود 200 مگ خود ویندوز اشغال خواهد کرد و CPU هم نرماله ولی به نظرم شما 64 بیت نصب کن و درایورهای مخصوص 64 بیت هم براش نصب کن در کل افزایش کارایی خواهید داشت.
فکر میکنم ویندوز اصلی این لپتاب هم باید 64 بیت باشه.

Artam01
12-01-2011, 11:14
با سلام و درود.
من یک ویندوز 7 به تازگی نصب کردم (بار اول هست که این ویندوز رو می بینم) الان که وارد مشخصات سیستم شدم نوشته 32 بیتی، چکاری باید می کردم که سیستمم 64 بیتی باشد؟ آیا هنگام نصب باید گزینه ی خاصی رو انتخاب میکردم؟
با سپاس.

ebicross
12-01-2011, 14:02
با سلام و درود.
من یک ویندوز 7 به تازگی نصب کردم (بار اول هست که این ویندوز رو می بینم) الان که وارد مشخصات سیستم شدم نوشته 32 بیتی، چکاری باید می کردم که سیستمم 64 بیتی باشد؟ آیا هنگام نصب باید گزینه ی خاصی رو انتخاب میکردم؟
با سپاس.

در ابتدای نصب شما باید گزینه ی x64 رو انتخاب میکردین.
البته اگر داخل DVDتون امکان نصب 64 بیت رو گذاشته باشن. اگر نه گزینش نمیاد.

Artam01
12-01-2011, 20:25
دو تا 86 داشت با یک 64 که من یکی از 86 ها رو انتخاب کردم، البته یک گزینه دیگری هم بود که دو تا Ultimate داشت و یک Home peremeum که من Ultimate رو انتخاب کرده بودم.

AliR-M
12-01-2011, 20:45
فقط برنامه های زیر در 64 بیت بهتر عمل خواهند کرد:
- برنامه هایی که نیاز به محاصبات دقیق ریاضی و عملیات های floating-point دارند.
- برنامه های بصری و برنامه هایی که حجم قابل توجهی اطلاعات را مدام به رم انتقال میدهند. (مانند بازیها)

چرا ويندوز 64 بايد از 32 سريعتر باشه ؟ 64 بيت تنها حافظه بيشتري رو آدرس مي ده بنابراين لزومي نداره سريعتر باشه. البته اگر تست كردي حرفت رو منكر نمي شم ولي اگر دليل يا مقاله علمي داري بگو.:46:

راستي مقالت هم خوب بود.:11:

ebicross
12-01-2011, 21:20
دو تا 86 داشت با یک 64 که من یکی از 86 ها رو انتخاب کردم، البته یک گزینه دیگری هم بود که دو تا Ultimate داشت و یک Home peremeum که من Ultimate رو انتخاب کرده بودم.

بله شما باید Windows 7 Ultimate x64 رو انتخاب میکردید.

چرا ويندوز 64 بايد از 32 سريعتر باشه ؟ 64 بيت تنها حافظه بيشتري رو آدرس مي ده بنابراين لزومي نداره سريعتر باشه. البته اگر تست كردي حرفت رو منكر نمي شم ولي اگر دليل يا مقاله علمي داري بگو.:46:

سوال خیلی خوبی پرسیدین و خوبه که مطالب رو با سوال به چالش کشید. :46:

در حقیقت فرق بین 32 و 64 بیت مقدار دسترسی اونها به Physical Memory نیست. اساس تفاوت 32 و 64 بیت مسیر پردازش و میزان استفاده از قدرت پردازشی هستش.
درسته که کاملا به Physical Memory وابسته هست ولی در شرایط برابر در نظر بگیرید. مثلا سیستم زیر:
VGA - GTX480
CPU - Corei7 920 2.67GHz
RAM: 3GB 1333

خب سیستم بالا واقعا قدرتمنده و یک CPU و گرافیک وحشتناک داره. گرافیک حالا مهم نیست ولی این CPU با 8 مگابایت کش و 4 هسته حرفی برای گفتن نمیزاره.
اما 3 گیگابایت رم داره.
در همین شرایط ویندوز 64 بیت سرعت بسیار بهتری خواهد داشت. با اینکه عملا در 64 بیت مقدار رم کاهش هم پیدا میکنه. چون 64 بیت خودش بیشتر رم مصرف میکنه. اما ویندوز 64 بیت میتونه از تمام قدرت این CPU استفاده کنه.
البته هرچقدر که مقدار رم این سیستم از حدود 3.22GB بیشتر بشه سرعت سیستم یه طورایی تساعدی بالا میره.
البته من اینو روی 2 سیستم امتحان کردم.
همین الان سیستم خودم یک ورژن 32 و یک ورژن 64 بیت ویندوز 7 داره.
اگر وقت کنم حتما یک بنچمارک میزارم که با توجه به 3 گیگابایت بودن رم سیستم من میتونه جالب باشه. چون واقعا سرعت فریم بازیهام بیشتر شدن.
موفق باشید.

Davood_titan
26-01-2011, 09:45
خیلی ممنون مقاله خوبی بود

فقط یه سوال آیا بازی PC رو ویندوز 64 بیت جواب میده کسی امتحان کرده ؟؟

ebicross
26-01-2011, 12:38
خیلی ممنون مقاله خوبی بود

فقط یه سوال آیا بازی PC رو ویندوز 64 بیت جواب میده کسی امتحان کرده ؟؟

بله من تمام بازیهام که حدود 20 تا هستند رو روی 64 بیت نصب کردم و هیچ کدوم حتی یک خطا هم ندادند.
تا حالا هم کسی رو ندیدم که بازیهای سال 2005 به این طرف روی سیستمش نصب نشه.

به عنوان تجربه ی خودم میگم چون منم کسی بودم که از 64 بیت میترسیدم و فکر میکردم الان نصب کنم به مشکل میخورم و فلان چیز رو نمیشناسه و این حرفها.
ولی استفاده کردم و دیدم واقعا هیچ فرقی با 32 بیت نداره. فقط سریعتره. تا حالا توی 64 بیت هنگ نداشتم؛ فتوشاپ مخصوص 64 بیت گرفتم و عالی عمل میکنه. 32 بیتش هم خوب کار میکرد روی این.

AMIR.KIK
10-03-2011, 22:07
سلام سیپیو e5400 و رم 4 گیگ واسه 64 بیتی خوبه؟

saeed774
10-03-2011, 22:40
سلام سیپیو e5400 و رم 4 گیگ واسه 64 بیتی خوبه؟

بلـــــــــــــــــــــــ ــــــــــــه

shab_2008
11-03-2011, 17:55
سلام دوستان

سیستم من 4 گیگ رم داره و ویندوزم هم 64 بیتی هست! به تازگی SP1 رو روش نصب کردم و بعد از اون مقدرا اشغال شدن رم توسط ویندوز حدودا 1.04 گیگ شد!!

در صورتی که قبلا حدود 880 مگ بود!

میخواستم ببینم این طبیعی هست؟

ممنون

ebicross
11-03-2011, 18:17
سلام دوستان

سیستم من 4 گیگ رم داره و ویندوزم هم 64 بیتی هست! به تازگی SP1 رو روش نصب کردم و بعد از اون مقدرا اشغال شدن رم توسط ویندوز حدودا 1.04 گیگ شد!!

ممنون
راستش زمان تست نسخه ی بتا من این رو به هرکس گفتم کسی قبول نکرد.
ولی حقیقتش اینه که نصب سرویس پک مقدار اشغال رم رو بالا میبره.
حالا من پیگیر این موضوع هستم و چک میکنم ببینم علتش چیه.

AMIR.KIK
13-03-2011, 15:09
سلام دوستان

ممنون
سلام من که 4 گیگ رم دارم الانم 840 مگ از رم رو اشغال کرده.
واسه من که اینجور نبوده که 1 گیگ از رم رو اشغال کنه

PASREZAN17
13-03-2011, 19:47
بله شما باید Windows 7 Ultimate x64 رو انتخاب میکردید.

x64 که 32 بیتی هست....باید x86 که 64 بیتی هست رو نصب میکرد

taghdirrr
13-03-2011, 20:05

برعکس گفتی x86 همون 32 بیت هست
میگم برای سیستم من توی بازیها فریم خوبی میگیرم اگه 64 بیت نصب کنم؟

Dew Drop
13-03-2011, 20:08

windows x86 یعنی ویندوز 32 بیتی و windows x64 یعنی ویندوز 64 بیتی

-------------------

با پست بالایی همزمان شده...

taghdirrr
14-03-2011, 11:12
windows x86 یعنی ویندوز 32 بیتی و windows x64 یعنی ویندوز 64 بیتی

-------------------

با پست بالایی همزمان شده...

عیب نداره عزیز میخای من پستمو پاک کنم :10:
میگم من 64 رو نصب کردم اما احساس میکنم تو بازی کرایسی فریمم کم شده.
به نظرتون تو بازیهای دیگه تاثیر میزاره؟

ebicross
14-03-2011, 23:14
میگم من 64 رو نصب کردم اما احساس میکنم تو بازی کرایسی فریمم کم شده.
به نظرتون تو بازیهای دیگه تاثیر میزاره؟
علتش استفاده ی زیاد کرایسیس از رمه. شما به نظرم رمتون رو ارتقا بدین تا این مشکل رفع بشه.
چون همونطور که در پست 1 گفتم ویندوز 64 بیت مقدار بیشتری رم مصرف میکنه برای خودش.

alihn
22-03-2011, 20:19
سلام
من بازی hitman 4 رو حدود یکی دو سال پیش روی یه سیستم پایین نصب و اجرا کردم که ویندوز xp 32 بیت داشت
حالا همونو روی 7 64 bit نصب میکنم اجرا نمیشه میگه فایل فلان پیدا نشد و ...
مشکل از چیه؟ از 64 بیتشه یا از 7 ؟

Dew Drop
22-03-2011, 22:56
سلام
من بازی hitman 4 رو حدود یکی دو سال پیش روی یه سیستم پایین نصب و اجرا کردم که ویندوز xp 32 بیت داشت
حالا همونو روی 7 64 bit نصب میکنم اجرا نمیشه میگه فایل فلان پیدا نشد و ...
مشکل از چیه؟ از 64 بیتشه یا از 7 ؟

سلام
کدوم فایل پیدا نشده؟حداقل اسم فایل رو بگید...

mehdi0099
29-04-2011, 21:31
ایا من با این مشخصات سیستمم 64 bit نصب کنم بهتر است یا 32 bit ?

خواهشا زودتر جواب بدید عجل دارم

خیلی ممنون

mehdi0099
30-04-2011, 08:04
خواهشا زودتر جواب بدید ..

ebicross
30-04-2011, 13:00
ایا من با این مشخصات سیستمم 64 bit نصب کنم بهتر است یا 32 bit ?

خواهشا زودتر جواب بدید عجل دارم

خیلی ممنون

دوست من شما صفحه ی اول رو میخوندی کاملا متوجه میشدی که با RAM 2 گیگابایت هرچقدر هم سیستم قوی باشه بازم 64 بیت توصیه نمیشه.
گرچه که سیستم فعلیتون 64 بیتیه.
پست که میدین یکم صبور باشید تا دوستان جواب بدن.
موفق باشید.

ss_esteghlal40
30-06-2011, 15:30
من چی کدوم نصب کنم /32 یا 64 ؟؟؟؟؟؟؟؟

مادربورد asus m3n78-eh
گرافیک gt ddr2 1gig geforce
رم یکی 2گیگ ، دوتا 1 گیگ
سی پی یو amd phenom (tm) 8450 triple-core processor 2.10 GHz

ebicross
30-06-2011, 22:25
من چی کدوم نصب کنم /32 یا 64 ؟؟؟؟؟؟؟؟

مادربورد asus m3n78-eh
گرافیک gt ddr2 1gig geforce
رم یکی 2گیگ ، دوتا 1 گیگ
سی پی یو amd phenom (tm) 8450 triple-core processor 2.10 GHz
طبق راهنمایی های صفحه ی اول بهتره 64 بیت نصب کنید.

البته رمهای 1 گیگ رو با یک دو گیگ مشابه رم دو گیگ خودتون عوض کنید بهتره.
همچنین رم رو بیشتر کنید.

eshraghi2010
03-07-2011, 10:08
سلام خدمت همه دوستان ! اول باید پوزش من رو واسه مشکل چند جانبه ام قبول کنید که واقعاً نمیدونستم این تاپیک رو توی کدوم بخش ایجاد کنم ضمن این که همین سوال رو توی بخش ویندوز سون هم مطرح کردم و چون دیدم اینجابازار بحث در مورد ویندوز های 64 بیت داغه!گفتم اینجا هم مطرح کنم! اما برم سر موضوع اصلی ! خدمت دوستان عرض کنم که مرداد 89 سیستم رو کلاً ارتقاء دادم ولی پرینتر بسیار وفادارم ! که متاسفانه یه خورده قدیمیه باعث محدود شدن من به ویندوز سون 32 بیتی شده این پرینتر Canon -LBP-1120 هستش که متاسفانه درایور ویندوز 64 بیتی اون واسه سون و حتی ویستا توی سایت تولید کننده اون هم نیست و واقعاً من رو درمونده کرده که نمی تونم از تمام قدرت CPU قدرتمند Corei7 860 و تمام حافظه 4 گیگ رم استفاده کنم! لطفاً راهنمایی کنید!

ebicross
05-07-2011, 12:39
سلام خدمت همه دوستان ! اول باید پوزش من رو واسه مشکل چند جانبه ام قبول کنید که واقعاً نمیدونستم این تاپیک رو توی کدوم بخش ایجاد کنم ضمن این که همین سوال رو توی بخش ویندوز سون هم مطرح کردم و چون دیدم اینجابازار بحث در مورد ویندوز های 64 بیت داغه!گفتم اینجا هم مطرح کنم! اما برم سر موضوع اصلی ! خدمت دوستان عرض کنم که مرداد 89 سیستم رو کلاً ارتقاء دادم ولی پرینتر بسیار وفادارم ! که متاسفانه یه خورده قدیمیه باعث محدود شدن من به ویندوز سون 32 بیتی شده این پرینتر Canon -LBP-1120 هستش که متاسفانه درایور ویندوز 64 بیتی اون واسه سون و حتی ویستا توی سایت تولید کننده اون هم نیست و واقعاً من رو درمونده کرده که نمی تونم از تمام قدرت CPU قدرتمند Corei7 860 و تمام حافظه 4 گیگ رم استفاده کنم! لطفاً راهنمایی کنید!

توی Windows Update هم چیزی گیر نیومد؟
ممکنه درایورهای نامعتبری موجود باشه که اربران براش درست کرده باشند. اسم پرینترتون رو توی سایتهای متفرقه جستجو کنید.

ShahramTCI
05-08-2011, 08:20
با RAM 2 گیگابایت هرچقدر هم سیستم قوی باشه بازم 64 بیت توصیه نمیشه
منم لپ تاپم شبیه دوستمون توی پست 28# رم 2 گیگ داره

Prossesor: Intel(R) Core (TM)2 Duo CPU T6670 @ 2.20GHZ 2.20 GHZ
Memory (RAM): 2.00 GB
System Type: 64-bit Operating System

پس چرا ویستای 64 بیت بصورت اورجینال روش نصب بوده؟!
sysyteminfo هم X64-based PC هست
و Windows 7 Upgrade Advisor گفت:
You can upgrade to 64-bit windows7 professional, ultimate or interprise

میشه یکم توضیح بدید؟
اگه 32 برام بهتره تا نرم 64 !
آخه این ویستای 64 بیت دیگه داره ازیت میکنه و هر دقیقه یکی از برنامه هام از کار کردن میفته و نمیدونم به خاطر ویستاست یا 64 بیت بودن یا هر دو !

Amir Varasteh
05-08-2011, 13:54
سلام.

با توجه به رم شما که 2 گیگ هست، 100% 32 بیت بهتره.

ebi17
06-08-2011, 16:14
سلام به همگی . خسته نباشید
دوستان من کل این تاپیک رو خوندم ولی متاسفانه هیچ کدوم به مشکل من مربوط نمیشد .
دوستان این مشخصات لپ تاپ من هست
سی پی یو : intel.ci 7 _2630QM
رم: 6 G
کارت گرافیک : nvidia. GeForce.GT540M
os=dos
ویندوز من 64 بیت هستش و هیچ مشکلی به جز عدم ساپورت کارت گرافیکم ندارم. ویندوز من به جایه ساپورت 2 گیگ گرافیک فقط 128 مگ از اون رو ساپورت میکنه . با اجازتون عکس هم میزارم تا بیشتر متوجه حرفم بشین.

دوستان اگه م باید گرافیکم رو آپدیت کنم لطفا از طریق عکس زیر راهنماییم کنید

خیلی ممنون میشم اگه سریع تر پاسخ بدید
باتشکر از زحمات شما

Silent TR
22-09-2011, 16:55
دوستان من واقعا گیج شدم . کسانی که الان 64 بیتی دارن نظرشون چیه ؟ من این سیستمه :
2 گیگ رم
کارت گرافیک ATI 4670 1GB ddr3
و سی پی یو : amd 7750 dual core 2.70
مانیتور 19 اینچ سامسونگ مدل T1900P

به نظرتونکدومو نصب کنم که به کارم بیاد ؟ من بیشتر وبگردی میکنم و دانلود میکنم و بازی میکنم و از یکسری برنامه ها هم استفاده میکنم

Silent TR
22-09-2011, 17:01
و لطفا بگید با این کار هایی که من میخواهم انجام بدم چه نسخه ای از این ویندوز مناسبم هست ؟ یعنی Ultimate و یا .... ؟
اگر لینک دانلود که آپدیت سپتامر هم هست لطفا بهم بدید

Amir Varasteh
22-09-2011, 18:12
و لطفا بگید با این کار هایی که من میخواهم انجام بدم چه نسخه ای از این ویندوز مناسبم هست ؟ یعنی Ultimate و یا .... ؟
اگر لینک دانلود که آپدیت سپتامر هم هست لطفا بهم بدید
سلام.

نسخه که بهتره Enterprise یا Ultimate نصب کنی. چون از نظر نیازهای سخت افزاری فرقی ندارن.

از نظر ساختار هم برای شما 32 بیت مناسب تره.

K1lou
28-07-2012, 12:05
با سلام

ویندوز 32 بیت میتواند تنها تا 4 گیگابایت رم را آدرس دهی و تا حدود 3 گیگابایت (یا بیشتر و یا کمتر) را به طور مستقیم استفاده کند.
با توجه به این متن الان به هیچ وجه سیستم 32 بیتی نمی تونه از 4 گیگ رم استفاده کنه ؟

به طور مستقیم استفاده کند
یعنی میتونه به صورت غیر مستقیم استفاده کنه ؟ یا روش خاصی داره ؟

الان من روی سیستم 4 گیگ رم دارم و با سیستم 32 بیتی از 3 گیگ رمش استفاده می کنم الان این 1 گیگ رم بدون استفادست در سیستم من ؟ پس تنها دلیل استفاده من از سیستم 64 بیتی می تونه همین استفاده از 1 گیگ رم باشه در مقابل کنار اومدن با سایر مشکلات این نوع سیستم عامل ( مثل درایورها و ...)

با تشکر

jafarian
28-07-2012, 14:01
با سلام

با توجه به این متن الان به هیچ وجه سیستم 32 بیتی نمی تونه از 4 گیگ رم استفاده کنه ؟

یعنی میتونه به صورت غیر مستقیم استفاده کنه ؟ یا روش خاصی داره ؟

الان من روی سیستم 4 گیگ رم دارم و با سیستم 32 بیتی از 3 گیگ رمش استفاده می کنم الان این 1 گیگ رم بدون استفادست در سیستم من ؟ پس تنها دلیل استفاده من از سیستم 64 بیتی می تونه همین استفاده از 1 گیگ رم باشه در مقابل کنار اومدن با سایر مشکلات این نوع سیستم عامل ( مثل درایورها و ...)

با تشکر

همینطور که گفته شده ویندوز 32 بیتی شما نهایتش از 3.5 گیگ رم شما از 4 گیگ بتونه استفاده کنه اگر که بخواین از 4 گیگ رم استفاده بشه مهاجرت به ویندوز 64 بیتی اینم بگم تو نسخه 64 بیتی از از هسته های سی پی یو شما کامل استفاده میشه به نوعی از تمامی پردازنده شما استفاده میکنه راندمان کاری شما هم بالاتر میره تو این نسخه:20:

alireza_2lop
20-08-2012, 18:38
دوستان لطفا کمک کنید خیلی گیج شدم سیستم من این هست :
ram:4gig
vga:9600 (1gig)
cpu:5.2
monitor:21.5 LG
rezolotion 1920 * 1080
بنظر شما برای این سیستم 32 نصب کنم یا 64 ؟ (اکثرا با این سیستم رو درجه ی نرمال راحت میتونم با rezolotion 1600*1080 بازی کنم)