PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : خارش سر

behrad66
05-09-2010, 22:39
سلام،

یکی از آشناهای ما یه خانم چهل و خورده ای ساله است که یک سالی میشه از خارش سر رنج میبره. یعنی اونقدر سرش میخواره که حتی بعضی شبا خواب رو از چشمش گرفته و خارش تا جایی پیش رفته که حتی خون میفته. البته پوسته پوسته نمیشه.

پیش دکترای مختلف هم رفته ولی راه حلی جلوی پاش نذاشتن. انواع و اقسام شامپو و صابون هم امتحان کرده. تنها چیزی که هست اینه که اگه آمپول بتامتازون بزنه تا یک روز نگهش میداره.

با تشکر :11:

قله بلند
06-09-2010, 11:20
سلام دوست عزیز
آشنای شما مشکل دیگه ای به غیر از حساسیت ندارن؟ مثلاً عفونت داخلی؟ آیا به متخصص عفونی یا زنان مراجعه کردند؟ اگه مشکل عفونی ندارند و فقط حساسیت هست من یه پیشنهاد دارم.
مواردمصرف بتامتازون:
بتامتازون برای درمان جایگزینی درنارسایی غده فوق کلیوی استفاده می شود.این داروهمچنین دردرمان علامتی اختلالات التهابی وآلرژیک درجهت سرکوب کردن سیستم ایمنی ،هیپرپلازی مادرزادی غده فوق کلیوی وتحریک بلوغ ریوی جنین درزایمانهای زودرس وادم مغزی نیزموثراست.
عوارض جانبی :
درمان دراز مدت با بتامتازون ، بیمار را از جهت ابتلاء به بیماریهای عفونی مستعد می کند و از طرفی علائم عفونت نیز پنهان می شود . مصرف مقادیر زیاد بتامتازون می تواند اختلالات روانی را تشدید کند . آب مروارید کاهش یا تاری دید ، و تکرر ادرار و پرنوشی ، قرحه گوارشی ، علائم شبه کوشینگ ، آکنه ، درد در ناحیه سرینی و افزایش فشارخون ، ادم ریوی در مادر و سردرد از عوارض جانبی این دارو هستند .
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
من تاری دید رو مبتلا شدم.

یه توصیه ای می کنم. به جای این آمپول، از قرص لوراتادین یا سیتریزین استفاده کنید. البته سیتریزین، خواب آوره ولی لواتادین اینگونه نیست.

یه توصیه گیاهی که خودم تا حالا از عرقش استفاده می کردم ولی امروز فهمیدم که دم کرده گیاهش بهتره. من هم دچار حساسیت پوستی هستم.
فرآورده های گیاهی شاتره
در ایران از این گیاه، فراورده های صنعتی وجود ندارد. در بعضی کشورها محصولاتی به شکل قطره از عصاره ی گیاه به صورت منفرد و یا مخلوط با گیاهان دیگر تهیه و به بازار عرضه شده است.

تهیه ی چای:
به 2 تا 4 گرم خشک شده ی گیاه(مخلوط برگ، گل و ساقه) یک لیوان آب جوش افزوده و 15 دقیقه می گذاریم بماند. سپس آن را صاف نموده و به صورت گرم قبل از غذا میل می کنیم.
می توان روزانه تا سه نوبت (صبح، ظهر و شب) این مقدار را تکرار کرد. جمعا می توان 6 تا 12 گرم گیاه خشک شده را که سه لیوان محصول صاف شده ایجاد می کند، در طول روز مصرف کرد.
عوارض جانبی
مصرف مقدار عادی و دارویی شاتره دارای عوارض جانبی نیست. ولی مصرف مقادیر بسیار زیاد به دلیل وجود آلکالوئیدهای ذکر شده ممکن است باعث لرز، تشنج و مرگ گردد.
مهم ترین اثرات گزارش شده شاتره:
آنتی کلی نرژیک، آنتی هیستامین، ضد ورم، ضد آریتمی، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، تقویت کننده ی قوای جنسی، کاهش تپش قلب، معرق، مسهل، ادرارآور، تهوع آور، بالا برنده ی فشار خون ، پایین آورنده ی پرفشاری خون، آرام بخش، سمی، مقوی معده، بی حس کننده، صفراآور و کاهش دهنده ی صفرا.
1- نمونه ی گیاه خشک در بازار دارویی به طور طبیعی به صورت خرد شده و قطعات کوچک است و احتیاج به خرد یا پودر کردن ندارد و می توان مستقیما آب جوش روی آن ریخت.

2- توصیه می شود دم کرده ی شاتره را گرم مصرف کنید. چون ممکن است با سرد شدن، مواد موثر آن رسوب کنند.

3- در بسیاری از موارد دیده شده است که جهت کسب اثرات مذکور شاتره، از عرق شاتره ی موجود در بازار استفاده می کند.ولی عرق شاتره دارای مقدار بسیاری ناچیزی از اسانس است و مواد موثر اصلی در آن وجود ندارد. بنابراین عرق شاتره دارای خواص اصلی شاتره نیست.

4- برای مشکلات کبدی، صفراوی و پوستی باید از دم کرده ی آن استفاده کرد و در این موارد عرق شاتره بی تاثیر است.

saba_moha
06-09-2010, 13:43
خارش سر میتونه علل مختلف داشته باشه مثل قارچ ها و موارد الرژیکی و یا استرس و...

طبق گفته های شما ،فکر کنم ایشون از موارد الرژیکی و التهابی که در رابطه با سیستم ایمنی هست رنج میبرند.در بسیاری از موارد واقعا نمیشه علتی برای اینکه چرا به یکباره این موارد عارض میشن در نظر گرفت و همینطور درمان خاصی که بیماری رو کاملا از بین بره وجود نداره و فقط میشه بیماری را کنترل کرد و تسکین داد....ایشون به پزشکای زیادی مراجعه کردن و مطمئن باشید که اگر به راحتی درمان پذیر بود درمان میشدن...امپول بتامتازون هم فقط در تسکین بیماری اثر داره نه درمان اون به طور کامل...

البته همونطور که دوستمون اشاره کردند شاید طب سنتی هم بتونه در مواردی تسکین اور باشه و به امتحانش میارزه:46:

قله بلند
06-09-2010, 14:21
سلام
صبای عزیز، می دونی چرا گفتم که شما مطمئنید که از عفونت نیست؟
چند روز پیش که رفته بودم دکتر(متخصص عفونی)، خانمی رو دیدم که خارش شدیدی در ..... داشت و دقیقاً کار به خونریزی از پوست می رسید. اتفاقاً امروز باید می رفت تا اثر آنتیوبیوتیک های تجویزی رو دکتر بررسی کنه و در صورت لزوم آزمایش بنویسه.

saba_moha
06-09-2010, 14:33
سلام دوست عزیز

بله مشکل این خانم ،فکر میکنم منظورتون خارش ناحیه تناسلی باشه،که در بسیاری از موارد به دلیل عفونتهای باکتریایی و ویروسی ویا انگلی هست...این ناحیه به خاطر شرایط خاص خودش بسیار مستعد عفونت هست...

ولی فکر میکنم طبق گفته ایشون ،که بتامتازون تنها راه تسکینشون هست مشکل ناشی از عفونت نیست و بیشتر موارد الرژیکی مد نظر هست....البته اگر مشکل قارچی باشه ،با نمونه گیری میشه تشخیص داد که فکر میکنم ایشون تحت معاینه مستقیم پزشکان بودند و این موارد به احتمال زیاد رد شده باشه....و دیگه اینکه پوست سر چندان مستعد عفونت های باکتریایی نیست ...مسئله این خانم و اون خانم کاملا از هم جداست:20:

قله بلند
06-09-2010, 15:48
راه حل:بهترین راه حل و جواب دقیق تشخیص پزشک است.شاید شما به پزشک هم مراجعه کرده باشید ولی دوباره با این مشکل مواجه شده اید.اغلب محصولات بهداشتی و شوینده مو (?? درصد) دارای حداقل یکی از موادی است که مانند ماده ای که برای از بین بردن گریس از موتور نیاز است،عمل می کند و ماده رایج دیگر مانند ضد یخ است.این مواد برای ایجاد کف شامپو به کار برده می شود و برای از بین بردن کثیفی و چربی سر بسیار موثر است.مشکل این جاست که این مواد تمامی چربی طبیعی غدد چربی را از بین می برد.برای رهایی از این معضل و داشتن موهای سالم از مصرف شامپوهای قوی پرهیز کنید و شامپوهای طبیعی و گیاهی حاوی گندم یا روغن جوجوبا (jojoba) استفاده کنید.از روغن های استوقودوس،رزماری که خاصیت ضدباکتریایی و درمانی دارد،استفاده کنید.چای دم کرده بابونه التهاب پوست سر را تسکین می دهد.شامپوهای حاوی این گیاه نیز برای رفع این اختلال موثر است.برای از بین بردن خارش روغن استوقودوس،بابونه و اوکالیپتوس را با هم مخلوط کنید و روی قسمت های لازم بمالید.ماساژ دادن پوست سر با روغن استوقودوس نه تنها پوست آزرده سر را بهبود می بخشد بلکه باعث رشد مجدد مو و ترمیم پیازهای مو می شود که بر اثر مواد شیمیایی موجود در شامپو آسیب دیده است.شست و شوی مو با چای سبز از رشد قارچ که باعث شوره سر می شود،جلوگیری می کند.به هنگام شستن بگذارید چای به مدت ?? دقیقه روی مو بماند و سپس با شامپو حاوی روغن زیتون و یا روغن بادام بشویید.برای جلوگیری از شوره سر قبل از خواب کمی ژل آلوورا را به موهای خود بمالید و صبح بشویید.
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید جالب! خودم هم کلی مطلب جالب یاد گرفتم.

behrad66
06-09-2010, 16:38
ممنون دوستان بابت راهنمایی. فکر کنم تجویزهای گیاهی مناسب باشند چون خودشون هم به این موارد بیشتر اعتقاد دارن. فقط نکته ای که شاید تو تجویز شما موثر باشه اینه که تقریبا از زمان یائسگی دچار این مشکل شدن. حالا اینکه ربط داشته باشه یا خیر مطمئن نیست.

قله بلند
06-09-2010, 18:22
انشاء الله که تاثیر خوبی از این داروهای گیاهی بگیرن و مشکلشون حل بشه. اگه مشکلشون حل شد حتماً توی این تاپیک خبر بدید تا تاپیک ختم به خیر بشه و ما هم خوشحال بشیم.

greena
06-09-2010, 18:48
سلام ودرود
saba_moha و قله بلند عزیز توضیخات کاملی رو دادند......
بنده هم چون هم حساسیت شدید(تا حد بستری شدن )و پوسته سر رو داشتم عرض میکنم که اگه سر ایشون مشکل قارچ و پوسته نداره قطعا از حساسیته وباید به رژیم غذایشون ومحیط زندگیشون توجه بشه...........

قله بلند
06-09-2010, 21:41
ممنون دوستان بابت راهنمایی. فکر کنم تجویزهای گیاهی مناسب باشند چون خودشون هم به این موارد بیشتر اعتقاد دارن. فقط نکته ای که شاید تو تجویز شما موثر باشه اینه که تقریبا از زمان یائسگی دچار این مشکل شدن. حالا اینکه ربط داشته باشه یا خیر مطمئن نیست.

يائسگي معمولا در دهه چهارم و پنجم زندگي يك فرد مؤنث روي ميدهد و علايمي چون گرگرفتگي، عرق شبانه، خستگي و اضطراب و افسردگي، كاهش ميل جنسي، بي خوابي و پوكي استخوان و عوارض قلبي وعروقي از ويژگيهاي آن به شمار ميروند
حالا نمی دونم آیا یائسگی می تونه باعث این خارش باشه یا نه؟

---------- Post added at 10:41 PM ---------- Previous post was at 10:40 PM ----------

سلام ودرود
saba_moha و قله بلند عزیز توضیخات کاملی رو دادند......
بنده هم چون هم حساسیت شدید(تا حد بستری شدن )و پوسته سر رو داشتم عرض میکنم که اگه سر ایشون مشکل قارچ و پوسته نداره قطعا از حساسیته وباید به رژیم غذایشون ومحیط زندگیشون توجه بشه...........

آخه این حساسیت دیگه چی بود؟!

saba_moha
07-09-2010, 10:58

حالا نمی دونم آیا یائسگی می تونه باعث این خارش باشه یا نه؟

---------- Post added at 10:41 PM ---------- Previous post was at 10:40 PM ----------

دوست عزیز در نهایت به نکته خوبی اشاره کردید:یائسگی....بله به هنگام یائسگی به خاطر تغییرات هورمونی که اتفاق میفته ،پوست خشک میشه و حالت خارش و پوسته پوسته شدن رو به خودش میگیره...ضمن اینکه در این دوران بدن بیشتر مستعد اگزما که اغلب ناشی از واکنش های الرژیکی هست میباشد.

بنابراین به احتمال زیاد مشکل این خانم هم در همین راستا هست...نکاتی که ممکنه توی زندگی روزمره بهشون کمک کنه این هست که مصرف سبزیجات و میوه (شاه توت ،لیمو،انگور..و چای سبز) را افزایش بدهند و مصرف ادویه جات و مواد الرژی زا مثل بادمجان و توت فرنگی تقلیل بدن.

سعی کنن از لوسیون های مرطوب کننده پوست استفاده کنن..میتونن سرشونو بعد از هر همام با روغن زیتون ماساژ بدن و مرطوب نگه دارن...از مواد عطری هم چندان استفاده نکنن ...به هنگام حمام هم اب ولرم باشه نه خیلی گرم...

ایشالا که ناراحتیشون برطرف بشه هرچه زودتر:20:

همون الرژی دیگه...یهو بدنت شروع میکنه به حساس شدن و شروع اگزما و کهیر تا رده های بالاتر،خیلی از موارد هم بدون هیچ دلیل خاصی اتفاق میفته و چاره ای جز سازش نیست:41:

morsadr
07-09-2010, 17:47
حساسیت واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی به عوامل خارجی می باشد به این معنی که سستم ایمنی بصورت طبیعی به مواد ناشناس واکنش داده و باعث از بین رفتن آنها می شود حال به عللی که بعضا نا شناخته می باشند این واکنش بیشتر از حد طبیعی بوده و ایجاد ناراحتی می کند .
درمان اصلی تمام حساسیت ها در وهله اول دوری از عامل بوجود آورنده انها می باشد پس بنابر این برسی و پیدا کردن علت حساسیت بسیار مهم می باشد .
در مرحله بعدی استفاده از دارو های آنتی هیستامین برای کاهش این واکنش و کاهش علائم می باشد .
و قدم بعدی درمان سرکوب سیستم ایمنی توسط دارو های مختلف مانند کورتون ها می باشد .
در مورد خارش سر هم همانطور که دوستان اشاره کردند عوامل متعددی از عفونتهای قارچی و انگلی گرفته تا حساسیت به غذاها ی مختلف و یا حتی استرسهای عصبی می توانند دخیل باشند .

greena
07-09-2010, 20:28

در من به صورت خارش شدید رو سر و موها و کهیر ودر نهایت قفل و کند شدن مفاصل من شد که بعد از تجویز دکترهای ارتوپد و پوست تونستم دریک هفته به بهبودی برسم ..........

قله بلند
07-09-2010, 23:18
سلام. پس اگه مشکل مفصلی نداشته باشیم با دکتر پوست مشکل حل می شه دیگه انشاء الله و دیگه نیازی به مراجعه به کلینیک آلرژی و تست حساسیت نیست؟
راستی شما آزمایش خون و .... هم دادید؟

greena
08-09-2010, 21:38
راستی شما آزمایش خون و .... هم دادید؟

سلام قله بلند جان اگه با بنده هستی ...نه من فقط علائم شدیدم رو که گفتم دکترها با چند قرص درمانم کردند.........

قله بلند
10-09-2010, 00:44
سلام قله بلند جان اگه با بنده هستی ...نه من فقط علائم شدیدم رو که گفتم دکترها با چند قرص درمانم کردند.........

سلام. greena عزیز، می تونم خواهش کنم دقیقاً بنویسی که با چه حالت هایی به پزشک مراجعه کردی و پزشک ارتوپد برات چه کار کرد و چه داروهایی نوشت و دکتر پوست چه کرد؟ آیا همین دو پزشک، کار اولیه رو انجام دادن یا ارجاع شدید؟

hamid_diablo1
10-09-2010, 15:13
سلام بچه ها
مشکل من کمی عجیبه.من هر موقه سرم رو با صابون میشورم بعدش شروع به خارش شدید میگیره.میدونید علبتش چیه؟

morsadr
11-09-2010, 14:26
سلام بچه ها
مشکل من کمی عجیبه.من هر موقه سرم رو با صابون میشورم بعدش شروع به خارش شدید میگیره.میدونید علبتش چیه؟

علت میتونه واکنش پوست سر شما به صابون باشه . بهتره که سر خود را با شامپو و در صورت احساس خارش با شامپو بچه بشورید

greena
11-09-2010, 19:23
سلام. greena عزیز، می تونم خواهش کنم دقیقاً بنویسی که با چه حالت هایی به پزشک مراجعه کردی و پزشک ارتوپد برات چه کار کرد و چه داروهایی نوشت و دکتر پوست چه کرد؟ آیا همین دو پزشک، کار اولیه رو انجام دادن یا ارجاع شدید؟

سلام قله بلند جان
من ابتدا خارش خفیف در تمام بدنم داشتم وبعد از یک روز شدت پیداکرد بعد رفتم پیش یک دکتر متخصص داخلی که از قضا همون موقع ها مفاصلم کم کم سفت حرکت میکرد و دکتر عزیز هم که مشکل رو متوجه نشده بود با چند تا قرص که الان یادم نیست برام آمپول نوشت اونم کجا روی زانوی من که کند شده بود:18: که البته من نزدم و بعد هم کهیر های شدید به حدی که کافی بود تنم به یه جایی میخورد و اون قسمت یک وجب کهیر بزرگ میزد ... وهمینطور که بعد از کند شدن شدید مفاصلم دکتر متخصص ارتو پد رفتیم واز اونجاییکه دکترش دکتر بود تشخیص حساسیت داد و کپسول پیروکسیکام نوشت و البته یه قرص برای حساسیت که یادم نیست و توعرض دو ساعت مشکل مفاصلم حل شد وبعد پیش دکتر متخصص پوست و مو که برام دیفن هیدرامین وچند تا قرص دیگه نوشت و تو یک هفته مشکلم حل شد و در عرض یک ماه کلا حساسیتم رفع شد..............:20:

hamid_diablo1
12-09-2010, 09:07
علت میتونه واکنش پوست سر شما به صابون باشه . بهتره که سر خود را با شامپو و در صورت احساس خارش با شامپو بچه بشورید
حتی وقتی با شامپو هم میشورم همین طوریه
خارش همراه با شوره

morsadr
13-09-2010, 13:58
حتی وقتی با شامپو هم میشورم همین طوریه
خارش همراه با شوره

اگر شوره و خارش دارد باید تحت درمان شوره سر توسط شامپوهای درمانی قرار بگیرید . بهتره که به پزشک پوست مراجعه کنید تا پوست سر و وضعیت شوره سر شما را بررسی و درمان کنند .