PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ساختمان داده ها ي 1 *** ماتريس ها ***

mahboob toraby
30-04-2006, 18:50
سلام دوستان

در اين قسمت ميخوام درباره يكي از قسمت هاي ساختمان داده ها بحث كنيم . يعني ماتريس ها

البته پياده سازيشون فعلا فقط با آرايه ها ست . در اصل ابتدا تسلط كافي نسبت به آرايه ها پيدا كنيم و در بخش هاي بعدي با ساير روش ها اين كار و انجام مي ديم .

همانطوري كه مي دونيد يكي از كاربردهاي آرايه هاي دو بعدي كار با ماتريسهاست .

حالا مي خوام با كمك هم برنامه اي رو بنويسيم كه ضرب ماتريس ها رو انجام بده .

ما سه نوع ضرب ماتريسي داريم

1- ضرب اسكالر در ماتريس
2-ضرب ماتريس يثك سطري با ماتريس يك ستوني
2- ضرب ماتريس در ماتريس

در مورد اول كافي عدد اسكالر رو در هر كدام از درايه هاي ماتريس ضرب و ماتريس حاصلضرب رو ايجاد كنيم .

حاصلضرب مورد دوم يك عبارت اسكالري (عددي)‌ مي باشد كه از مجموع حاصلضري درايه هاي هم پايه بدست مي آيد . ( توجه شوم كه تعداد درايه ها در هر دو ماتريس بايد برابر باشند )

اما مورد سوم طي يك شرط خاص انجام ميگره و اونم اينه كه بايد تعداد سطرهاي ماتريس اول با تعداد ستون هاي ماتريس دوم برابر باشه . هر درايه از ماتريس حاصلضرب از حاصلضرب سطر ماتريس اول در ستون ماتريس دوم بدست مي آيد و رديف درايه با سطر ماتريس اول و ستون ماتريس دوم برابر است .

حالا با توضيحات ارائه شده سعي كنيد برنامه يكي از سه حالت گفته شده رو بنويسيد و ارسال كنيد .

در صورتي كه سوالي داشتيد اگر از عهده من خارج نبود جوابگو خواهم بود .

ان شاءالله

WooKMaN
30-04-2006, 19:20
ممنون دوست عزيز بابته ايجاد اين تاپيك
اما يه سوال داشتم
شما ساختمان داده رو تا چه اندازه كار كرديد ؟ (مبتدي - متوسط - پيشرفته ؟)

mahboob toraby
01-05-2006, 17:49
ممنون دوست عزيز بابته ايجاد اين تاپيك
اما يه سوال داشتم
شما ساختمان داده رو تا چه اندازه كار كرديد ؟ (مبتدي - متوسط - پيشرفته ؟)

با سلام
جايز نيست كسي كه تو كارش حد و مرزي تعيين كنه .

رشته ساختمان داده ها يك بحث كاملا وسيعي كه هر كي مس تونه در حد فهم و استعداد خودش پيش بره و اينكه تا چه حدي هست قضاوت با ديگرانه .

ولي اينو درباره خودم حتم به يقين مي دونم كه هنوز نسبت به اساتيد ارجمند راه طولاني در پيش دارم و خيلي چيزا هست كه بايد درباره اون كسب اطلاعات كنم .

و در آخر اين تاپيك مخصوص من نيست . هر كسي در باره بخشهاي مختلف اطلاعاتي داره ميتونه بر حسب طبقه بندي تاپيكها در اختيار ديگران قرار بده .