PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال اورژانسی: فرکانس در cpu ها یعنی چه؟؟؟

cna.d.cna
21-08-2010, 15:52
سلام دوستان
من میخوام به طور کلی بدونم فرکانس در پردازش گرها یعنی چی؟
به عبارت دیگه در هنگام خرید پردازشگر به ایتم فرکانس باید چه توجهی بکنیم؟
تاثیر فرکانس در کارآیی و توان پردازشگر رو میخوام بدونم یا اینکه در انتخواب پردازشگر فرکانس چقذر باید مورد توجه قرار بگیره؟
ممنون

salarhiv
23-08-2010, 01:12
کارها و فرمانهایی که برای پردازنده تعریف میشن همگی طبق یک روال مشخص انجام میشن.این روال و ترتیب رو یک میزان برای سنجش توان پردازنده هم هست رو فرکانس میگن.
حالا هرچی این فرکانس بالاتر بره سرعت فراخوانی داده ها برای انجام پردازش بالاتر مبره.
پس بحث خیلی مهمیه.اما اگه امروزه در مورد اون اخبار زیادی نمی شنویم به این دلیله که زمان تاخیر پردازش ها توسط ترانزیسترها بالاتر میره.و اگه تعداد ترانزیسترها روی یک Die زیاد شن و متعاقبا فاصلهی اونا کمتر شه.نوعی تداخل مغناطیسی در داده ها موجب ریزش داده میشه.پس چاره کوچکتر کردن اندازه ی ترانزیستورهاست که اروزه به سرهت در حال کوچکتر شدن هست و برخی شرکتها به تکنولوژی ساخت 28 و حتی 22 نانو متری رسیدن.
ولی وقتی دیدن هزینه برای بالا بردن فرکانس پردازنده بسیار بالا میره و زمانبر میشه شروع کردن به بالا بردن تعداد هسته ای یک پردازنده.
پس ابتدا تعداد هسته های مهمه و بعد فرکانس و پس از اون FSB در اینتل و hyper transporter در AMD. کش پردازنده ها هم عامل مهمی هست.

cna.d.cna
23-08-2010, 20:40
فکر میکردم تاحالا فراموش شدم
واقعا ممنون

cna.d.cna
23-08-2010, 20:42
اگه در مورد fsb و کش هم توضیح جامع ای بدین ممنون میشم.

salarhiv
24-08-2010, 01:24
خواهش میکنم.fsb پهنای باند پردازنده هست که با حافظه در ارتباطه.و کش هم همون حافظه ی نهان هست که سطوح مختلفی داره که با نام L2 و ... میشنسیم.منظور از L همون سطح یا Layer هست.
کار کش هم این هست که اطلاعاتی که در نوبت پردازش قرار میگیرن در اون ذخیره میشن تا سرعت تاخیر رم سرعت کل سیستم رو پایین نیاره و از اونجا به نوبت پردازش میشن.