PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فرق وایرلس با وای مکس؟

Life24
31-07-2010, 00:28
درود
فرق وایرلس با وایمکس چیه/
میشه اطلاعاتی کلی در مورد این دو بدید

dsa dsa
31-07-2010, 10:59
سلام.

سه راه برای دسترسی به اینترنت وجود داره :

1- BroadBand ==> در خانه با مودم های DSL یا کابلی امکان پذیر است و در ادارات هم از خطوط E1 یا E3 استفاده می کنند
2- Wi-Fi
3- Dial-Up

شبکه های بی سیم به سه دسته تقسیم می شوند :

1 - Point to Point
2 - Wi-Fi
3 - Wimax

Wi-Fi از استاندارد 802.11 استفاده می کنه اما wimax از 802.16 استفاده می کنند برد و محدوده پوشش در wimax بسیار بیشتر از wifi می باشد که برای ایستگاه های ثابت 50 کیلومتر و برای ایستگاه های موبایل 15 کیلومتر می رسد در wimax تداخل امواج کمتر است و نیاز به دید مستقیم نداریم حتما یعنی میشه با لپ تاپ در منزل خود از اینترنت استفاده کرد .در wimax علاوه بر data می توان صدا و با تصاویر را به خوبی انتقال داد . در wifi منطقه ای به نام Hotspot وجود دارد که در اون منطقه اینترنت ارائه می شه مثل فرودگاه ها / رستوران ها و ... اما این مطقه در wimax به نام HotZone شناخته می شود که دارای برد بیشتر هست . برد شبکه های Wifi کمتر از 100 هست ولی برای شبکه های wimax تا 50 کیلومتر هم می رسد .

تجهیزات wimax دو قسمت هست :

Wimax Tower : شامل BTS و تجهیزات الکتریکی داخل آن هست.
Wimax Receiver : که اغلب روی لپ تاپ ها نصب شده است.

نمونه ای از wimax tower :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

درجاهایی که مشکل دریافت امواج دارند از مودم های خارجی برای این کار استفاده می شود :

مودم داخلی :

پس wimax همان wifi هست اما با کیفیت و برد بیشتر. wimax از wifi ارزون تر هست . سرعت wimax از wifi بیشتر هست 50 تا 100 مگابیت.

worm_19
31-07-2010, 11:00
سلام تا اونجا که من می دونم wireless از امواج مایکروویو استفاده می کنه و بین فرستنده و گیرنده دید مستقیم ضروریه
اما wimax مثل اینکه دید مستقیم لازم نیست.

dsa dsa
01-08-2010, 10:36
سلام تا اونجا که من می دونم wireless از امواج مایکروویو استفاده می کنه و بین فرستنده و گیرنده دید مستقیم ضروریه
اما wimax مثل اینکه دید مستقیم لازم نیست.

wimax همانند wireless از امواج رادیویی استفاده می می کنه. wireless از امواج رادیویی که جز طیف پرتوهای الکترومغناطیس هست استفاده می کنه ! شما انگار فیزیک رو پاس نکردی..

در wimax هم می تونیم دید مستقیم داشته باشیم هم نه !
توی دید مستقیم Wimax Reciever دقیقا رو به Wimax Tower قرار می گیره ..

کامل متن رو بخون بعد بیا..

Old_Chater
01-08-2010, 10:46
وايرلس همون اي دي اس ال هست كه شركت به صورت بي سيم ميفروشه و وايمكس همون فركانس و امواج موبايل هست كه اينترنت روش سوار هست

dsa dsa
01-08-2010, 10:51
می تونم بپرسم چه جوری wimax امواج موبایل هست __ لطفا برای گفته ی خود جزییات و منبع معتبر بیارید !

worm_19
03-08-2010, 17:42
wimax همانند wireless از امواج رادیویی استفاده می می کنه. wireless از امواج رادیویی که جز طیف پرتوهای الکترومغناطیس هست استفاده می کنه ! شما انگار فیزیک رو پاس نکردی..

در wimax هم می تونیم دید مستقیم داشته باشیم هم نه !
توی دید مستقیم Wimax Reciever دقیقا رو به Wimax Tower قرار می گیره ..

کامل متن رو بخون بعد بیا..

سلام
من کی گفتم از امواج رادیویی استفاده نمی کنه؟:18:
کدوم فیزیکو پاس نکردم؟ اینا فیزیک پیش دانشگاهی هم کافیه برا فهمش.

لازمه به اطلاعتون برسونم که امواج مایکروویو به امواج الکترو مغناطیسی طیف 300 MHz تا 300 GHz می گن.منبع:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

استاندارد IEEE 802.11 هم که خود شما بهش اشاره کردید دور و بر 5 GHz هستش مثل اینکه.منبع:

و حالا wimax که اصلا مخفف اینه: Worldwide Interoperability for Microwave Accessاینم از ویکیپدیای این:

کافیه به زمان ارسال پست من و پست خودتون توجه کنید تا متوجه بشید که امکان خوندن متن پست شما برای بنده وجود نداشته.:41: