PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد لثه

farhad1122
29-07-2010, 13:15
سلام
من از شهریور پارسال ارتودنسی رو شروع کردم و روی هر دو فک پایین و بالام سیم گذاشتم چون یکی از دندونام کج بود و بقیه دندونام هم کاملا صاف نبود. اما الان که همشون صاف شدن، در قسمت لثه پایینم، زیر بعضی از دندونام لثه ام داره به تدریج پایین میره (روی دو تا از دندونای پایینم) بعضی ها میگن دچار ساییدگی لثه شدم و مال بد مسواک زدنه، من روزی سه بار مسواک میزنم و 2 بار نخ دندون میزنم و یک بار هم شب ها با دهانشویه مخصوص ارتودنسی دهنمو میشورم. من 2 هفته دیگه باید برم پیش دندونپزشکم، می خواستم تا میرم قبلش بدونم که چه مشکلی دارم. من 3 یا 4 ساله که از مسواک نرم استفاده می کنم اما تقریبا یکی دو ماهه که این طوری شدم. باید چیکار کنم که دوباره خوب بشه و لثه ام بیاد بالا. فکر نکنم زیاد خوب توضیح داده باشم اگه متوجه نشدین بگین بیشتر توضیح میدم. راستی ارتودنسیم هنوز تموم نشده و حدودا 4 ماه دیگه تموم میشه. اگه جوابمو بدین و بگین که مشکلم چیه ممنون میشم.:11:

eMer@lD
29-07-2010, 13:48
سلام
مطالبی که ذکر کردید نشاندهنده ی رعایت بهداشت دقیق هست.
مسواک نرم هم مصرف میکنید بسیار کار درستیه .
و بهتره که مسواک رو هر 3 یا 4 ماه تعویض کنید.

ار تودنسی قسمت پایین هست؟
آیا لثه ملتهب هم هست؟
در هر حال باید معاینه رو در رو و متخصص دندانپزشکی لثه صورت بگیره

water_lily_2012
29-07-2010, 13:55
به خاطر مسواک کردن زیاد و بد هست و بیشتر به خاطر استفاده نامناسب از نخ دندان
یه سری خوراکی ها برای لثه خوبه مثلاً پیاز یکی از بهترین هاشه که در احادیث هم برای محکمی لثه ذکر شده
موفق باشید.

قله بلند
29-07-2010, 14:16
سلام. ضمن تشکر بابت این سوال خوب.
من بر خلاف، جناب farhad1122 ، فقط شبی یکبار مسواک می زنم و حدوداً دو یا سه روز درمیون از نخ برای تمیز کردن لای دندان ها استفاده می کنم چون لثه رو اذیت می کنه. از مسواک نرم هم استفاده نمی کنم چون دندون ها رو پاک نمی کنه و چون چند سالی هست که دیگه مسواک زبر هم پیدا نمی شه از متوسط استفاده می کنم. والا مسواک ها چندان خوب نیستن که به حتی یک ماه هم برسن چه برسه به 3 یا 4 ماه.
من هم دقیقاً به همین مشکل دچار هستم ولی چند ساله. واقعاً می ترسم برم دندونپزشکی و مطرحش کنم.
جناب water_lily_2012 عزیز، فقط پیاز می تونه لثه رو مقاوم کنه؟ آیا موارد دیگه ای هم هست که مثلاً با مالیدن اونها روی لثه، این اتفاق بیافته؟

water_lily_2012
29-07-2010, 14:29
بله
من هم همین مشکل پایین رفتن لثه را داشتم
به خاطر مسواک زدن بد در دوران کودکی بود که هیچ کس هم به من نگفت
بعد فهمیدم علت مهمتری هم داره
اون هم اینکه خوردن میوه واقعاً لثه را پایین میاره چون اگه توجه کرده باشید فقط لثه های جلو این مشکل را دارند.

قله بلند
29-07-2010, 14:32
بله
من هم همین مشکل پایین رفتن لثه را داشتم
به خاطر مسواک زدن بد در دوران کودکی بود که هیچ کس هم به من نگفت
بعد فهمیدم علت مهمتری هم داره
اون هم اینکه خوردن میوه واقعاً لثه را پایین میاره چون اگه توجه کرده باشید فقط لثه های جلو این مشکل را دارند.

می شه بیشتر توضیح بدید؟ اونوقت شما چه طوری مشکل رو حل کردید؟

water_lily_2012
29-07-2010, 15:03
مثلا خوردن سیب، مخصوصاً اگه محکم و نرسیده باشه با گاز زدنش فشار میاره به لثه
باید قشنگ به تکه های کوچک تقسیم کرد و خورد و همین طور هر چیزی مثل این.
دوم مثل من زیاد از مسواک استفاده نکنید
من هر دو روز یکبار مسواک می زنم و هر چند روز یکبار با احتیاط از نخ دندان استفاده می کنم.
البته بیشتر وقها از مسواک چوبی البته جنس مرغوبش استفاده می کنم ( همون هایی که عرب ها استفاده می کنند) واقعاً بهتر از هر مسواک و خمیر دندونی عمل می کنه مخصوصاً در جهت از بین جرم دندان. بعد از استفاده واقعاً دندان ها سفید می شه.
در ضمن کار اولیا خدا هم بوده و اثر خوبی هم غیر از دندان روی لثه و دهان و معده داره.

اگه از مسواک معمولی و خمیر دندان هم استفاده می کنید، چون هم مسواک و هم خمیر دندان معمولا از مواد شیمیایی هست و مینای دندان را از بین می بره، پس بهتره سعی کنید از بهترینش استفاده کنید.
مثلا مسواک اربیت آ و خمیر دندان سیگنال 12 کامپلیت (آبی) دندان های حساس از سنسداین

موفق باشید

farhad1122
29-07-2010, 17:09
سلام
مطالبی که ذکر کردید نشاندهنده ی رعایت بهداشت دقیق هست.
مسواک نرم هم مصرف میکنید بسیار کار درستیه .
و بهتره که مسواک رو هر 3 یا 4 ماه تعویض کنید.

ار تودنسی قسمت پایین هست؟
آیا لثه ملتهب هم هست؟
در هر حال باید معاینه رو در رو و متخصص دندانپزشکی لثه صورت بگیره
نه، لثم اصلا ملتهب نیست و حتی درد هم نمی کنه. هر دو فک بالا و پایینم رو هم ارتودنسی کردم و روی هر دو تاش سیم هست(با پلاک شفاف).

---------- Post added at 06:09 PM ---------- Previous post was at 06:04 PM ----------

به خاطر مسواک کردن زیاد و بد هست و بیشتر به خاطر استفاده نامناسب از نخ دندان
یه سری خوراکی ها برای لثه خوبه مثلاً پیاز یکی از بهترین هاشه که در احادیث هم برای محکمی لثه ذکر شده
موفق باشید.
خوب آخه از وقتی ارتودنسی کردم مجبورم روزی سه بار مسواک بزنم چون هر چی می خورم نصفش توی وسایل ارتودنسی گیر می کنه و اذیتم می کنه اگه مسواک نزنم. راستی گفتین پیاز برا لثه خوبه، پیاز سرخ شده پخته شده ی توی غذا یا پیاز خام، یا هر دو تاثیر داره؟ و اصلا دوباره لثم بالا میره و خوب میشه یا فقط باعث میشه بقیه دندونام این طوری نشه. ممنون

water_lily_2012
30-07-2010, 10:22
راستش من تجربه ارتودنسی را ندارم، نمی دونم شاید مشکل لثه شما از این باشه.
معمولا پیاز خام بهتره، در ضمن پیاز لثه را محکم می کنه
سعی کن از مسواک چوبی عربی استفاده کنی.
میوه و هر چیز دیگه ای را با قطعه کردن بخورید.