PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ::::راه های مبارزه با گرما زدگی در تابستان::::

yuseph
15-07-2010, 03:13
سلام دوستان وکاربران گرامی.
در شهری که من زندگی میکنم(اهواز)دمای هوا+رطوبت هوا بسیار بالاست.وقتی که برای انجام کاری از خونه بیرون میرم کلی عرق میکنم.وقتی بر میگردم ودوش میگیرم دیگه نمیتونم کار کنم.حس میکنم بندم سست شده.
برای جبران عرق بیش از حدباید چکار کرد؟
برای جلوگیری از گرما زدگی باید چکار کرد؟
آیا نوشیدن آب به میزان فراوان کافیه برای جبران عرق وجلوگیری از گرما زدگی؟

hamidrezaj
15-07-2010, 04:16
سلام دوست عزیز

برای کسب اطلاعات می تونید به دولینک زیر مراجعه کنید و عرق بدن هم مخلوط آب و چربی هست که با نوشیدن

آب کافی (حداقل 8 لیوان در روز) جبران میشه.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] آفتاب news

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ایران سلامت

موفق باشید:20:

eMer@lD
15-07-2010, 12:36
سلام
استحمام مفید هست و باعث تعادل در میزان باکتریهای پوستی میشود.
بعد از حمام حتما پاهایتان را کاملا خشک کنید (میکرو ارگانیسم ها در فضاهای مرطوب بین انگشتان رشد میکنند ) از پودر هایی که به جذب عرق کمک میکنند استفاده کنید.

استفاده از دئودورانت ها و مام های ضد عرق در موقع خواب و بیرون از منزل از باعث جذب عرق میشود.

از کفش ها و جوراب هایی استفاده کنید که از مواد طبیعی تهیه شده باشند مثل چرم ، که می تونه با عث جلوگیری از تعریق پای شما شود چون فضاهای لازم برای تعویض هوا وجود دارد..
علاوه بر ان از جوراب های نخی و جورابهای کتانی جذب کننده عرق هستند مخصوصا زمان ورزش انتخاب مناسبی هست.

جورابهایتان را یکبار تا دو بار در روز عوض کنید و هر بار پاهییتان را حتما خشک کنید .

کفشهایتان را متناوبا عوض کنید
اگر شما از پای با عرق فراوان شاکی هستید دو روز پشت سر هم از یک جفت کفش استفاده نکنید.

از لباسهای با فیبر طبیعی استفاده کنید .
لباسهای با فیبر طبیعی مثل نخی، پشمی، که باتکنیک مناسب تهیه شده اند بهره بگیرید چون باعث دور کردن زطوبت از پوست شما می شوند مثل کول ماکس و دریللین.

از تکنیکهای ریلکسیشن (رها سازی) استفاده کنید.
از روشهای ریلاکسیشن مثل یوگا مدیتیشن یا بیو فیدبک ایتفاده کنید . اینها می توانند به شما کمک کنند تا بیاموزید که چگونه استرس خود را کنترل کنید و در نتیجه کمتر عرق کنید.

Saeed System
15-07-2010, 12:54
تو تلوزیون که همش میگه شربت آبلیمو بخورید...

برای پیشگیری و درمان گرمازدگی شربط آبلیمو .

eMer@lD
15-07-2010, 13:08
به نظرتون دلستر گزينه بهتري نيست؟

مواد مضر داخل نوشابه در دلستر هم موجود هست همان اسید گاز و اسید فسفریک و همچنین ادرارآور و تشدید كننده كم آبی بدن هستند.

آب بهترین نوشیدنی و همچنین شیر از بهتریننوشیدنیهاست

چای رقیق، دوغ كم نمك و شربت كم شیرین در مراحل بعدی برای رفع عطش در هوای گرم توصیه می ‌شود.

خوردن آبدوغ خیار که گذشتگان ما نیز از آن استفاده می کردند می تواند پروتئین و آب از دست رفته بدن را جبران کند.

yuseph
17-07-2010, 04:11
مرسی دوستان...
اکثر این کارهارو انجام میدم
1-حتمن وقتی از بیرون برمیگرم حموم میکنم
2-سعی میکنم کفش نپوشم واز صندل استفاده میکنم.
3-آبمعندی،ماءالشعیر وخلاصه وقتی بیرون هستم مرتب می نوشم.
اما بعداز حموم بدنم سست میشه انگار جون تو تنم نیست...
مادرم میگه شاید ضعیف شدی ولی تغذیه من فوق العاده مناسبه...
+
ممکنه این سستی بدنم بخاطر کم خونی باشه؟

shayan_p30
17-07-2010, 11:51
شيرم خوبه...

چون موقع عرق كردن كلسيم و سديم اينا دفع ميشه كه تو شير هست مخصوصا كلسيم بايد حتما به بدن برسه

چون واسه عملكرد ماهيچه ها و سيستم عصبي لازمه و همونطور كه گفتم با عرق كردن دفع ميشه و احتمالا احساس سستي شما هم به همين خاطر بايد باشه!

بيشتر سعي كن چيزايي بخوري كه علاوه بر كلسيم مواد معدني مثل سديم پتاسيم منيزيم بيشتر بهت برسه كه باز يه نمونش كه همه اينا رو داره شيره!

yuseph
17-07-2010, 15:39
چقدر در روز مناسبه نوشیدن شیر؟
من صبح ها معمولا شیر کم چرب می نوشم(یه لیوان بزور)
ولی حالا که شما میگین وقتی از حموم اومدم بیرون هم یه لیوان شیر می نوشم.امیدوارم جواب بده از کاروزندگی افتادم.
راستی چندوقت هم از قرصهای جوشان(ویتامین)استفاده کردم تاثیری نداشت.
باید ببینم شیر جواب میده.
مرسی.

mohsen.ghasemi
18-07-2010, 16:17
بچه ها من امروز یه ساعتی زیر آفتاب بودم البته تا دو ساعت پیش هم رو به راه بودم ولی الان یه حالت تهوع خیلی ضعیف دارم..کلا حال جالبی ندارم اینا میتونه از عوارض گرما زدگی باشه؟

nafas
20-07-2010, 16:03
گرمای بيش از 40درجه در بيشتر نقاط كشور سازمان‌ها و مراكز پزشكي مختلف كشور را پس از يك هفته به واكنش واداشت و مراكز مختلف با اعلام توصيه‌ها شهروندان كشور را به اعمال رفتارهاي مراقبتي بيشتر دعوت كردند
رئيس مركز حوادث و فوريت‌هاي پزشكي وزارت بهداشت با اشاره به افزايش دماي هوا در اغلب نقاط كشور گفت: در مواردي كه هموطنان علائمي چون دل‌درد شديد، تهوع و استفراغ شديد و اسهال خوني مشاهده كردند بايد سريعا به بيمارستان يا پزشك مراجعه كنند.

دكتر غلامرضا معصومي به هموطنان توصيه كرد كه براي مقابله با عوارض گرمازدگي با استراحت در مكان‌هاي خنك‌تر از مايعات املاح‌دار مانند دوغ و محلول ORS استفاده كنند.

معصومي با اشاره به مطالعه مقايسه‌اي كه بين 5روز گذشته سال‌جاري با مدت مشابه آن در سال گذشته در مورد آمار مراجعان به اورژانس‌هاي پيش بيمارستاني و بيمارستاني انجام شده است،گفت: نتايج اين مطالعه نشان مي‌دهد در سال گذشته 42مورد مراجعه به اورژانس پيش بيمارستاني داشته‌ايم و امسال اين عدد به 244مورد در مدت همان 5روز رسيده كه اين افزايش عمدتاً مربوط به اورژانس دانشگاه‌هاي علوم پزشكي مناطق خنك و سرد كشور به‌ويژه ايلام، كرمانشاه، كردستان و همدان است.

وي دليل افزايش آمار در اين استان‌ها را علاوه بر افزايش گرما و تغيير مدل آن، وجود تعطيلات و مسافرت هموطنان به اين استان‌ها، افزايش تعداد مراكز اورژانس بيمارستاني و همچنين بهبود سيستم آمارگيري اورژانس اعلام كرد.

5 درصد مردم در تابستان گرمازده مي‌شوند

رئيس جامعه متخصصان داخلي ايران گفت: 5‌درصد از افرادي كه در تابستان در بيرون از منزل، كار و تردد مي‌كنند، دچار گرمازدگي مي‌شوند.ايرج خسرونيا در گفت‌و‌گو با فارس افزود: بدن انسان به‌طور عادي داراي يك مكانيسم تنظيمي گرمايي است و بر هم خوردن تعادل در اين مكانيسم به‌نحوي كه درجه حرارت بدن به‌طور غيرعادي بالا رود موجب گرمازدگي مي‌شود.

وي اظهار داشت: دماي هوا زماني كه به بالاي 35 درجه مي‌رسد به‌تدريج مركز كنترل حرارت بدن فعال مي‌شود و به رگ‌هاي بدن فشار وارد مي‌كند و موجب مي‌شود كه خون بيشتري وارد رگ‌ها شود.

رئيس جامعه متخصصان داخلي ايران افزود: بالا رفتن دماي هوا موجب افزايش تبخير آب بدن شده و حجم آب بدن كم ‌مي‌شود و ضربان قلب بالا مي‌رود كه همراه با اين تبخيرات، الكتروليت‌هاي سديم و پتاسيم كه جزء مواد ضروري بدن هستند نيز از بدن انسان خارج مي‌شوند.

خسرونيا اضافه كرد: تبخير بيش‌از حد آب از بدن به‌علت گرماي زياد موجب كاهش فشار خون مي‌شود و در نتيجه، خون به موقع به كليه‌ها و مغز نمي‌رسد. ادرار نيز بر اثر گرمازدگي كاهش پيدا مي‌كند.

وي گفت: درصورت پايين آمدن فشار خون و نرسيدن خون به مغز، فرد دچار سرگيجه شده و در اين صورت فرد گرمازده به بيهوشي نيمه‌كامل دچار مي‌شود.خسرونيا افزود: در مناطقي كه درجه دماي هوا بالاتر از 35 درجه است به‌خصوص مناطق جنوبي كشور به‌دليل وجود رطوبت بالا افراد بيشتر دچار گرمازدگي مي‌شوند و به‌طور كلي 5 درصد از افرادي كه در بيرون از منزل كار يا تردد مي‌كنند در تابستان دچار گرمازدگي مي‌شوند.

رئيس انجمن متخصصان داخلي افزود: درصورت عدم‌تشخيص يا انجام ندادن مراقبت‌هاي لازم احتمال بروز عوارض و حتي مرگ و مير در اين افراد بالاست. بايد فرد دچار گرمازدگي را به مكاني خنك مثل زيرسايه يا اتاق برده، لباس‌هاي وي را از بدنش خارج كرد.

وي گفت: بعد از آن بايد به وسيله پارچه مرطوب و بادزدن يا هر وسيله ديگر مصدوم را خنك كرد و با روش‌هاي متداول مانند استفاده از يك ملحفه نازك مرطوب وي را خنك كرد.

وي افزود: توصيه مي‌شود كساني كه مبتلا به بيماري‌هاي ريوي، قلبي و ديابت هستند از ساعت 11 تا 4 بعد از ظهر تابستان از منزل خارج نشوند، لباس‌هاي روشن بپوشند، از مايعات استفاده كنند و از مصرف غذا‌هاي چرب و سرخ‌شده اجتناب كنند.

مهرسا1
03-06-2011, 13:57
سلام

با اومدن گرما من جدیدا خیلی عطش پیدا کردم مجبورم هر نیم ساعت یه لیوان آب یا چای بخورم
چیکار کنم انقده عطش نداشته باشم؟
ترو خدا کمک کنین خوب

abbas55
03-06-2011, 15:42
شما مثل من هستید
باید آزمایش بدید
به دکتر مراجعه کنید تا براتون آزمایش بنویسه
یکی از دلایل دیابت عطش زیاده

mortezaon
03-06-2011, 15:48
سلام بهترین و ساده ترین نوشیدنی برای رفع عطش
آبلیمو هست که با آب و شکر قاطی میشه
البته اگه توش ریحان هم بریزید بهتره

.

morsadr
03-06-2011, 16:15
سلام

با اومدن گرما من جدیدا خیلی عطش پیدا کردم مجبورم هر نیم ساعت یه لیوان آب یا چای بخورم
چیکار کنم انقده عطش نداشته باشم؟
ترو خدا کمک کنین خوب

مصرف مایعات به اندازه کافی و مصرف مواد حاوی فیبر بالا شامل میوه جات و موادی مانند کاهو . این مواد بعلت فیبر بالایی که دارند مقداری آب را در خود نگه می دارند و بتدریج آب جذب می شود فلذا تشنگی فرد به تاخیر می افتد .

Havbb
03-06-2011, 16:49
مصرف چایی هم عطش خیلی زیاد رو کاهش میده ولی من توی هوای گرم زیاد توصیه ش نمیکنم. همون شربت آبلیمو بهترین هست

Hamid Reza
05-06-2011, 20:10
سلام

چاي زياد خوردن به خصوص پر رنگ خودش باعث جذب آب بدن ميشه و تشنگي رو بيشتر ميكنه

اگه هم چاي ميخوريد كمتر بخوريد و حتما كم رنگ
آب كه روزي 8 ليوان حداقل بايد بخوريد
تو تابستون كه هوا گرمه تا 12 ليوان هم ممكنه بخوريد
كاهو خيلي موثره
90 درصد كاهو آبه و براي رفع تشنگي خيلي مناسبه
هندوانه هم تو تابستون خوردنش واقعا لازمه
هم عطش رو از بين ميبره و هم آب از دست رفته بدن رو جبران ميكنه

در ضمن عطش يكي از نشانه هاي ديابت هست نشانه هاي ديگه هم داره مثل:
ادارار زياد و مكرر
تاري ديد
زخم هايي كه دير خوب ميشن
قرمزي لثه
كاهش و افزايش وزن هم هست

اگه اين نشانه هارو داريد حتما به پزشك مراجعه كنيد

با تشكر:11:

Sayam
08-06-2011, 00:08
چاي زياد خوردن به خصوص پر رنگ خودش باعث جذب آب بدن ميشه
جذب نه ، دفع! :46:
----
سیب!
یکی از بهترین دارو ها برای رفع عطش، حتما امتحان کنید
+
همونطور که دوستمون گفتند، شربت آبلیمو هم خیلی موثره

mokafati
14-06-2011, 07:23
مثل اینکه ما هم این علایم رو داریم و مجبوریم هی اب بخوریم سرگیجه هم داریم

Lady parisa
28-06-2011, 15:56
زمان با افزایش دمای هوا در فصل گرم تابستان احتمال ابتلا به بیماری های ناشی از این افزایش دما از جمله گرمازدگی شیوع بیشتری پیدا می کند.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

کتابخانه ملی پزشکی آمریکا پیشنهاد کرده است که با چند اقدام ساده اما مهم چگونه می توانیم از بروز این قبیل بیماریها و مشکلات شایع تابستانی جلوگیری کنیم.
به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، این اقدامات عبارتند از:
ـ لباس های سبک، روشن و آزاد بپوشید.
ـ اگر مجبور هستید در فضای آزاد کار کنید در فواصل زمانی مکرر در سایه یا فضاهای سرپوشیده قرار بگیرید.
ـ وقتی هوا گرم و مرطوب است از انجام ورزشها و فعالیتهای بدنی سنگین جلوگیری کنید.
ـ مایعات بیشتر مصرف کنید.
ـ از گرم شدن زیاد بدنتان جلوگیری کنید به ویژه اگر سالمند هستید، اضافه وزن دارید یا دارو مصرف می کنید چون این فاکتورها روی تنظیم حرارت بدنتان تاثیر می گذارند.
ـ قبل از نشستن داخل اتومبیل تان، آن را خنک کنید.

گرمازدگی و روش های مقابله با آن

بیماریهای مـربوط به گرما هنگامی روی می دهند که دمــای بـدن فرد از حد طبیعی خود افزایش می یابـد. بدن انسان بطور عمده توسط منبسط ساختن عروق سـطـــحی پوست و تعریق دمای افزایش یافته بدن را کاسته و سبب تنظیم و کنترل گرمای بدن می گــردد. اما در آب و هوای مرطوب عملکرد تعریق مختل و کنـدشده و بدن دیگر قادر به خنک ساختن خود نمیـباشد. دو عـــامل فعالیت بدنی شدید و طولانی مدت و آب و هوای گرم مسبب بیماریهای مربوط به گرما هستنـد.

همچنین زمانی که فرد دچار کم آبی در بدن خود میگردد در معرض عوارض گرمای زیاد قرار خواهد داشت زیرا در این حالت غلظت خون بدن افزایش یافته و جریان خون کند میگردد که سبب اختلال در عملکرد ارگانهای بدن می شود.
عوارض ناشی از گرما به قرار زیر است:

۱٫ گرمازدگی خفیف

در این حالت بدن بشدت عرق کرده و حجم خون کاهش می یابد.

علایم:
تعریق شدید، ضعف، سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، افزایش ضربان قلب، کاهش فشار خون، پوست مرطوب، سرد و رنگ پریده، افزایش درجه حرات مرکزی بدن تا ۳۹- ۳۸ درجه سلسیوس.

درمان:
انتقال بیمار به یک مکان خنک و سایه،دادن مایعات به بیمار برای جبران کم آبی بدن. برای جبران نمک بدن نیز باید اندکی نمک (به نسبت یک قاشق چای خوری نمک در یک لیتر آب) به آب اضافه کرد، لباسهای فرد گرمازده را در آورده و یک ملحفه مرطوب دور بدن وی بپیچید و یا توسط باد بزن مصدوم را باد بزنید.

۲٫ گرمازدگی شدید

این حالت بسیار خطرناک بوده و خطر مرگ را نیز میتواند در پی داشته باشد. در این حالت حرارت مرکزی بدن از ۴۰٫۵ درجه سلسیوس فراتر میرود. در این وضعیت اغلب ارگانهای بدن در معرض آسیب بافتی قرار میگیرند. گرمازدگی شدید یک وضعیت اورژانس بوده و دمای بدن فرد گرمازده باید سریعا کاهش یابد. عدم درمان گرمازدگی شدید به تشنج، کما و مرگ منجر خواهد شد. گرمازدگی شدید علاوه بر اثرات سوء آن بروی سیستم عصبی همچنین کبد، کلیه ها، قلب و عضلات را نیز در معرض آسیب قرار میدهد.

علایم:
پوست قرمز رنگ، داغ، رنگ پریده و خشک، ضربان تند و قوی، سردرد ضربانی، پریشانی و سرگیجه، تنفس کم عمق، مردمک چشم ممکن است متسع شده و به نور واکنش نشان ندهد.

عوامل ایجاد کننده
قرار گرفتن در زیر آفتاب به مدت طولانی ،فعالیت شدید بدن، کم آب شدن بدن.

درمان:
تلاش برای کاهش حرارت بدن باید بسرعت انجام گیرد: بیمار را به مکان خنک و سایه انتقال داده و لباسهایش را از تن جدا کنید. روی دستها و پاها آب خنک ریخته و یا یک ملحفه خیس را دور بدن مصدوم بپیچید، بیمار را در معرض باد قرار داده و یا توسط پنکه و یا باد بزن اقدام به خنک کردن وی کنید. هنگامی که روی دستها و پاها آب میریزید حتما دستها و پاها را شدیدا ماساژ دهید تا خون خنک شده به سمت نواحی مرکزی بدن رانده گردد.

۳٫ گرفتگی عضلات
همان گرفتگی عضلات میباشد که عامل آن گرما میباشد. این حالت پس از فعالیت شدید بدنی ایجاد میگردد. درمان آن خوراندن مایعات کافی همراه با اندکی نمک (به نسبت ۴/۱ قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب) به مصدوم و انجام حرکات کششی پس از آن میباشد.

۴٫ سنکوب گرما
این حالت نوعی غش خفیف میباشد که به علت فعالیت شدید در آب و هوای گرم ایجاد میگردد. بدن در تلاش برای افزایش دفع گرما از بدن اقدام به منبسط ساختن عروق سطحی پوست میکند اما هنگامی که این مکانیسم بسرعت انجام میگیرد سبب کاهش جریان خون به مغز گشته و حالت غش را ایجاد میکند.

علایم:
سرگیجه، سردرد، افزایش ضربان قلب، حالت تهوع، استفراغ، غش و بی هوشی.
درمان آن مانند درمان گرمازدگی خفیف میباشد.

۵، عرق سوز

در این حالت نواحی خاصی در بدن (معمولا نواحی پوشیده شده توسط لباس) دچار خارش و سوزش شدید میگردد. این حالت بیشتر در آب و هوای گرم و مرطوب و در افراد خردسال، دارای فعالیت شدید، بیماران بستری و تب دار مشاهده میگردد. این عارضه معمولا پس از چند روز بخودی خود بر طرف میگردد. هنگامی که تعریق بدن افزایش می یابد عرق به سلولهای سطح پوست آسیب وارد ساخته و یک سد در مقابل خروج عرق ایجاد میکند. بنابراین عرق در زیر پوست به دام افتاده و تجمع می یابد. در این حالت برآمدگیهای ریزی روی پوست ایجاد میگردد. هنگامی که این برآمدگیهای جوش مانند ریز میترکند محتویات عرق تخلیه گشته و فرد احساس سوزش میکند.

درمان:
هیچگاه از مواد کاهش دهنده تعریق و یا پودر بچه استفاده نکنید این عمل تنها علایم را تشدید میکند. تنها از لوسیون کالامین (CALAMIN) و یا کرم هیدروکورتیزون (HYDROCORTISON 1%) استفاده کنید.

اقدامات پیشگیرانه :
۱، در تابستان و هوای گرم لباسهای سبک، گشاد و با رنگ روشن به تن کنید.
۲، در طول روز آب کافی بنوشید. ۸ لیوان آب.
۳، در حین هر نوع فعالیت بدنی در فواصل زمانی معین به استراحت بپردازید.
۴، خود را در برابر گرمای آفتاب با به سر گذاشتن کلاه و یا استفاده از چتر محافظت کنید.
۵، فعالیتهای شدید خارج از منزل را در ساعاتی که هوا خنک تر میباشد یعنی پیش از ۱۰ صبح و یا پس از ۶ بعد از ظهر برنامه ریزی کنید.

tired friend
06-07-2011, 15:01
منم زیاد آب می خورم روزی 14تا لیوان فک کنم بیشتر
شربت آبلیمو توصیه می کنم
خیلی خوبه

firefox7
06-07-2011, 15:08
منم خیلی آب میخورم و از اونطرف هم خیلی دستشویی میرم
حالا آب خوردن که زحمتی نداره ولی حوصله دستشویی رفتن ندارم.