PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : INTEL يا AMD

judaki
24-05-2010, 10:58
سلام. به نظر شما براي كار با برنامه هاي افتر افكت و 3D Max و بازي هاي كامپوتري و چند برنامگي بودن و 20 تا برنامه هم با هم باز كنم و هنگ نكنه.

cpu: intel core 2 quad q8200

يا AMD

به نظرم اينتل بهتر باشه چون دوستم AMD گرفته بود 3 گيگا هرتز دو هسته اي دو سه بار ديدم هنگ كرد.البته بعد از 1 دقيقه دوباره خوب مي شد.

تازه اينتل كشش هم بيشتره

به نظر شما كدوم بهتره؟

Ultra_Black
24-05-2010, 12:23
سلام
Q8200 اصلا توصیه نمیشه و امکان ارتقا در آینده رو ازتون میگیره
شما حداکثر بودجتون چقدره؟

ess_1362
24-05-2010, 12:26
ببینید مدل Q8200 در حال حاضر خیلی به سختی گیر میاد(البته بعید می دونم گیر بیاد) ضمن اینکه قیمتش هم حدود 140-150 تومن هست.البته هیچ امکان ارتقایی در آینده نداری

شما با کمتر از 160 تومن در حال حاضر می تونید یک فنوم 2 مدل X4 945 تهیه کنید که در تمامی امور از Q8200 قویتر هست ضمن اینکه اگر مادربرد را از سوکت AM3 تهیه کنید در آینده امکان ارتقا خوبی برای شما مهیا هست

TREASURES
24-05-2010, 12:26
این طوری نمیشه تصمیم گرفت شما یه مدل از اینتل بگید و یکی از AMD تا براتون مشخص کنیم کدوم بهتره به بودجه ی شما هم مربوط میشه :20:

اینم تست بین 940 ( با 945 فرقی نداره ) و Q8200 :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

( به LOWER IS BETTER دقت کنید )
در ضمن هنگ کردن سیستم 1000 تا عامل داره

amin_caragt2
24-05-2010, 13:15
سلام. به نظر شما براي كار با برنامه هاي افتر افكت و 3D Max و بازي هاي كامپوتري و چند برنامگي بودن و 20 تا برنامه هم با هم باز كنم و هنگ نكنه.

cpu: intel core 2 quad q8200

يا AMD

به نظرم اينتل بهتر باشه چون دوستم AMD گرفته بود 3 گيگا هرتز دو هسته اي دو سه بار ديدم هنگ كرد.البته بعد از 1 دقيقه دوباره خوب مي شد.

تازه اينتل كشش هم بيشتره

به نظر شما كدوم بهتره؟

شما فقط هزینه خرید CPU در نظر نگیرید با احتساب هزینه مادربورد خوب باز Amd حداقل تو هم رنج خودش 20 تومنی ارزونتره

که با این حساب اگه بتونی یه مقدار هزینه بیشتر بدی (حدود 220) فنوم 1055 بخری که دیگه نیاز به اپدیت تا 4-5 سال نداری

mojired
24-05-2010, 14:25
سلام دوست عزیز
من هم چند وقتی هست که دنبال سیستمی با کارایی مشابه شما می گردم
به نظر من core i5-750 بگیر 215 تومان
هم اینتل گرفتی هم به نسبت پولی که میدی گزینه بسیار مناسبیه
خودم می خواستم خیلی کم تر از این حرفها هزینه کنم ولی دیدم یا باید بی خیال اینتل می شدم یا باید تو نسل های قدیمیش یه دونه را انتخاب می کردم بودجه را بردم بالا تر خیال خودم را راحت کردم
:5:اینتل کار درست
:8:نسل جدید
:31:کارایی بسیار بالا
:27:هزینه معقول

mojired
24-05-2010, 14:50
بنچ مارک با فنوم 940

این هم قیمت
Phenom II X4 940 : 170 T
.................................................. .......................................

بنج مارک با فنوم 1055

این هم قیمت
Phenom II X6 1055 : 230 T
.................................................. .......................................

این هم رتبه در 3d max

amin_caragt2
24-05-2010, 19:54
سلام دوست عزیز
من هم چند وقتی هست که دنبال سیستمی با کارایی مشابه شما می گردم
به نظر من core i5-750 بگیر 215 تومان
هم اینتل گرفتی هم به نسبت پولی که میدی گزینه بسیار مناسبیه
خودم می خواستم خیلی کم تر از این حرفها هزینه کنم ولی دیدم یا باید بی خیال اینتل می شدم یا باید تو نسل های قدیمیش یه دونه را انتخاب می کردم بودجه را بردم بالا تر خیال خودم را راحت کردم
:5:اینتل کار درست
:8:نسل جدید
:31:کارایی بسیار بالا
:27:هزینه معقول

فقط قیمت cpu نیست هزینه کل پلتفرم COREi5 نزدیک 380تا400 هزار تومنه
در صورتی که یقینا در نسخه های آینده 3D MAX و برنامه های مهم کار با 6 هسته لحاظ میشه که قدرت 6 هسته ای اونجا معلوم میشه

هزینه پلتفرم فنوم 6 هسته ای با یک مادربورد خوب به 330 هزار میرسه که هزینه باقی مونده میشه صرف گرافیک کرد

judaki
26-05-2010, 18:16
حق با شماست q200 پیدا نمیشه ولی q8300 هست میخوام این سی پی یو رو روی مادر برد گیگا DDR3 ساپورت ببندم با یه رم 2 گیک DDR3

حالا نظرتون چیه؟
دستتون هم درد نکنه

ess_1362
26-05-2010, 19:00
حق با شماست q200 پیدا نمیشه ولی q8300 هست میخوام این سی پی یو رو روی مادر برد گیگا DDR3 ساپورت ببندم با یه رم 2 گیک DDR3

حالا نظرتون چیه؟
دستتون هم درد نکنه

باز هم داری اشتباه می کنی (البته در مورد خرید مادربرد با ساپورت DDR3 برای این پلتفرم)

شما سعی کن برای این پلتفرم از رم DDR2 استفاده کنید

اگر هم قرار هست از رم DDR3 استفاده کنید نهایتا با فرکانس 1066 نه بیشتر چون این پلتفرم توانایی اجرای رمهای DDR3 با فرکانس بیشتر از این را نداره

ولی باز هم میگم که خرید PHENOM II X4 945 در تمامی امور کارایی به مراتب بالاتری نسبت به سری Q8XXX داره(اگر کلا بحث ارتقا را نادیده بگیریم)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

3jokes_x
26-05-2010, 19:31

این که می گی هنگ می کرد، لزوما ربطی به خود سی پی یو نداره، معمولا مشکل از نرم افزارها هست. مثلا ویندوز یا یکی از نرم افزارهایی که دوستت نصب کرده بوده مشکل داشته. با توجه به اینکه توی ایران همه نرم افزارها کرک شده هست، (اوریجینال نیست) این مشکل زیاد دیده می شه که مثلا وقتی با یه سی دی ویندوز رو نصب می کنی، کامپیوتر الکی هنگ می کنه یا وسط کار یهو ارور می ده و ریستارت می شه و... ولی وقتی با یه سی دی دیگه (از یه شرکت دیگه) همین ویندوز رو نصب می کنی هیچ مشکلی وجود نداره. جدا از بحث نرم افزار، دلایل سخت افزاری دیگری هم برای این گونه مشکلات می تونه باشه، مثلا شاید رم مشکل داشته باشه یا مادربورد. شما با یه نگاه از کجا فهمیدی مشکل از پردازنده است؟!

نکته دیگر در خرید از نسل رو به انقراض LGA 775 Intel اینه که: فقط به این نگاه نکن که الان پردازنده Q8300 یا فلان مادربورد LGA 775 گیر میاد... به این هم فکر کن که 3-2 سال دیگه اگر مثلا مادربوردت سوخت، وقتی زنگ می زنی به نمایندگی بهت می گن این مادربورد دیگه تولید نمی شه و اصلا گیر نمیاد. اون موقع باید بگردی یه مادربورد دست دوم پیدا کنی که معلوم نیست چند بار تعمیر شده یا چه بلاهایی سرش اومده و تا چه حد قابل اعتماده. در واقع به جز اینکه قابلیت ارتقا رو از دست می دی، در آینده خدمات پس از فروش هم نخواهی داشت.

amin_caragt2
27-05-2010, 18:29

حالا نظرتون چیه؟
دستتون هم درد نکنه

من خودم چند سال پیش 600 هزار تومن پول مین CPU اینتل دادم اینو میگم که فکر نکنی تعصب روی مارک دارم

ولی اگه AMD نخری ضرر میکنی که هیچ آپدیت در آینده هم از دست میدی

TREASURES
27-05-2010, 21:42

حالا نظرتون چیه؟
دستتون هم درد نکنه

بابا ما میگیم نسل LGA 775 منقرض شد چرا باز گیر میدی به سری CORE 2؟ :13:

shamsayi
28-05-2010, 14:16
خوب شما دوهسته ای amd رو با 4 هسته ای اینتل مقایسه نکن:41:

TREASURES
28-05-2010, 17:40
خوب شما دوهسته ای amd رو با 4 هسته ای اینتل مقایسه نکن

:41:

دوست عزیز سی پی یو ی X2 550 آنلاک شده که 100 تومن قیمت داره پوز Q8300 رو میزنه بد جوری :27: ( که 150 قیمتشه )

Behrouz_se60
28-05-2010, 20:57
چقدر میگن amd یا intel مردیم از اینکه بحث های کلی گفته میشه اصلا فرقی نداره همون اندازه که میخرید باید قناعت کنید خب چه فرقی میکنه بین این دو تا قبلا خیلی متصب amd بودم ولی الان کمتر شده و باید منصفانه باشم بهتره یاد بدهیم چگونه می توان دقیق انتخاب نمود نه اینکه کدوم مارک بهتره.سوالات کلی بدجوری آدم گیر میندازه.بهتره یک راهنمای خرید با فایل پی دی اف تو فروم گذاشته بشه همه بتونن سوالات دقیق تر مطرح کنند. چون این گونه سوالات خیلی زیاد مطرح شده که نتیجه مشخصی نداشته.

TREASURES
29-05-2010, 08:52
بهتره یک راهنمای خرید با فایل پی دی اف تو فروم گذاشته بشه همه بتونن سوالات دقیق تر مطرح کنند. چون این گونه سوالات خیلی زیاد مطرح شده که نتیجه مشخصی نداشته.

امکان پذیر نیست چون قیمتا عوض میشه و باید هر دقیقه مطلبو آپدیت کنیم مگه اینکه فقط مشخصات سی پی یو تو یه تاپیک نوشته بشه :20:

judaki
29-05-2010, 11:16
يعني به نظر شما مادر برد با فركانس 1333 با سي پي يو با باس 1333 و رم با باس 1333 نميتونه يه سيستم مچ و توپي باشه؟

judaki
29-05-2010, 11:18
يعني به نظر شما مادربرد با باس 1333 و سي پي يو با باس 1333 و رم با باس 1333 نميتونه يه چيز مچ و توپي باشه؟

amin_caragt2
29-05-2010, 13:34
يعني به نظر شما مادربرد با باس 1333 و سي پي يو با باس 1333 و رم با باس 1333 نميتونه يه چيز مچ و توپي باشه؟

مادربورد اینتل با باس 1333؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!:18::18::18::18: :18:

این طرز تفکر کاملا اشتباه یعنی چی باسشون به میخوره پس هم مچه هم توپ :41:

هر کدوم از این قطعات برای خودشون کار میکنن و کاری به فرکانس همدیگه ندارن یعنی اگه باس رم 1333 باشه FSB CPU 1600 بهتر کار میکنه و همینجور در مورد قطعات دیگه هر قطعه ای با سرعت بالاتر بخری بهتره :27:

در آخر نسل LGA 775 کاملا منسوخ شده هستش و خرید اون موجب پشیمانی شدید پس خرید عاقلانه نسل جدید اینتل (1156-1366) در بودجه های بالا (از 900 هزاربه بالا)و AMD در بودجه های متوسط (حدود 800 و کمتر)

TREASURES
29-05-2010, 13:37
يعني به نظر شما مادر برد با فركانس 1333 با سي پي يو با باس 1333 و رم با باس 1333 نميتونه يه سيستم مچ و توپي باشه؟

اینایی که شما میگی هیچ ربطی به هم نداره :31: اگه فکر کردی فرکانس ها یکی باشن کارایی بهتره سخت در اشتباهی :13:( در سری CORE 2)

TREASURES
29-05-2010, 13:43
مادربورد اینتل با باس 1333؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](24).gif[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](24).gif[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](24).gif[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](24).gif [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](24).gif

منظورش FSB بود

amd>intel
29-05-2010, 13:54
مهم قیمت در کنار بازدهی خوب هست که مخصوصا تو سری 6 هسته ای فنوم 2 قابل مشاهده است .

amd>intel
29-05-2010, 14:00

f-secure
29-05-2010, 14:07
اینایی که شما میگی هیچ ربطی به هم نداره :31: اگه فکر کردی فرکانس ها یکی باشن کارایی بهتره سخت در اشتباهی :13:( در سری CORE 2)
خیلی باهات موافق نیستم دلیل فنی چی داری واسه این حرفت؟؟

amin_caragt2
29-05-2010, 14:31
خیلی باهات موافق نیستم دلیل فنی چی داری واسه این حرفت؟؟

یعنی چی خوب معلوم اون باس و فرکانس و FSB هر کدوم تعریف خودشونو دارن و اصلا به هم مرتبط نمیشن حالا اگه همشون بشن 1333 یعنی کاملا مچه و اگه ما رمو 2600 ترایدنت جی اسکیل بندازیم کارایی میاد پایین :41:

3jokes_x
29-05-2010, 14:36

بله این قطعات با هم مچ هستند ولی توپ نیستند!
مچ بودن به تنهایی کافی نیست. مثلا همه قطعات اتومبیل پراید هم با هم مچ هستند... آیا پراید می تونه با تویوتا رقابت کنه؟ (شرکت تویوتا هم که نمرده! اون هم میاد قطعاتش رو با هم مچ می کنه.) یا شما ممکنه یه کامپیوتر Pentium2 داشته باشید که همه قطعاتش به طرز فجیعی(!) با هم مچ باشند (مثلا رم و مادربورد و سی پی یو همگی در یک فرکانس کار کنند و بقیه قطعاتش هم به طور ویژه توسط کارخانه برای این سیستم طراحی شده باشند تا مچینگ 100% حاصل بشه.) آیا انتظار داری این سیستم با سرعت یک کامپیوتر 4 هسته ای کار کنه؟!

پس می شه از AMD یا از سری Core i هم قطعات رو طوری انتخاب کرد که با هم مچ باشند. در نتیجه این سیستم ها با سیستم شما در مچ بودن مشابه هستند ولی در توپ بودن تفاوت دارند:
از نظر قیمت، قابلیت ارتقا و سرعت.

فکر می کنم تمام معایب و مزایا گفته شد و دیگه حرفی برای گفتن نمونده. الان دیگه باید اطلاعات داده شده رو جمع بندی کنید و انتخاب نهایی رو انجام بدید.

f-secure
29-05-2010, 20:26
یعنی چی خوب معلوم اون باس و فرکانس و FSB هر کدوم تعریف خودشونو دارن و اصلا به هم مرتبط نمیشن حالا اگه همشون بشن 1333 یعنی کاملا مچه و اگه ما رمو 2600 ترایدنت جی اسکیل بندازیم کارایی میاد پایین :41:
شرمنده عزیز ولی فکر نکنم حتی خودت از خوندن این متن که نوشتی چیزی متوجه شی
شاید من لازمه از Google Translator استفاده کنم؟
شما اگه نمیتونی پاسخ فنی و علمی بدی محبت کن جواب نده بذار کسی که به سخت افزار و گذرگاه ها تسلط کافی داره بیاد نظر بده

orkideh07
30-05-2010, 08:03
شرمنده وسط بحثهای تخصصی تون میپرم
من بعد از کلی استخاره تصمیم گرفتم سیستم amd بخرم phenom II X4 945 و 770t-usb3 ...ولی هر مغازه ای که میرفتم میگفتن اگه واسه بازی نمیخواهی سیستم Amd نخر و خودشون به عنوان فروشنده میگفتن ما هر وقت سیستم amd فروختیم تو خیلی از موارد برگشت داشتیم چون خیلی داغ میکنه و با بعضی برنامه ها مشکل داره مثلا موقع نصب خطای حافظه میده و از این دست در کل نمیگفتن بده ولی میگفتن واسه کاربردهای عادی اینتل به صرفه تره...مثالی میزد میگفت ما هر وقت سیستم سرور از Amd بستیم با مشکل برخوردیم و ....البته یکیشون میگفت سیستم خوبیه به شرطی که با هم مچ بشن ...من که گیج شدم ..بالاخره intel یا Amd ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

TREASURES
30-05-2010, 08:46
من بعد از کلی استخاره تصمیم گرفتم سیستم amd بخرم phenom II X4 945 و 770t-usb3 ...ولی هر مغازه ای که میرفتم میگفتن اگه واسه بازی نمیخواهی سیستم Amd نخر و خودشون به عنوان فروشنده میگفتن ما هر وقت سیستم amd فروختیم تو خیلی از موارد برگشت داشتیم چون خیلی داغ میکنه و با بعضی برنامه ها مشکل داره مثلا موقع نصب خطای حافظه میده و از این دست در کل نمیگفتن بده ولی میگفتن واسه کاربردهای عادی اینتل به صرفه تره...مثالی میزد میگفت ما هر وقت سیستم سرور از Amd بستیم با مشکل برخوردیم و ....البته یکیشون میگفت سیستم خوبیه به شرطی که با هم مچ بشن ...من که گیج شدم ..بالاخره intel یا Amd ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حرف مفتی بیش نیست اصلا به حرف فروشنده ها گوش نده که صد تا یه غازه:13:این جا رو نگاه سیستم AMD هست دماش چنده؟

TREASURES
30-05-2010, 08:59
شما اگه نمیتونی پاسخ فنی و علمی بدی محبت کن جواب نده بذار کسی که به سخت افزار و گذرگاه ها تسلط کافی داره بیاد نظر بده

شاید هم به شما و هم به ما کمک کنه :

باس های کامپیوتر PC Buses کامپیوتر دیتاهای خود را از طریق باس bus ارسال و دریافت می کند . bus هابه دو نوع زیر تقسیم می می شوند : 1. باس سیستم که حاوی CPU و RAM می باشد . 2. I/O باس ها که ارتباط بین CPU و اجزای دیگر کامپیوتر می باشند . system bus یک باس مرکزی است و در ضمن به باس های I/O نیز مرتبط است . I/O باس ، دیتاها را منتقل می کنند و تمامی وسایل و دیوایس های ورودی خروجی را به CPU و RAM متصل می کند منظور از I/O مجموعه اجزایی است که دیتاها را دریافت یا ارسال می کند مثل کلیه دیسک درایوها مانیتور کیبورد و ... در مجموعه جدید pentium دو تا سه تفاوت اساسی بین I/O باسها می باشد: 1. باس ISA قدیمی ترین ‚ ساده ترین ‚ کم سرعت ترین باس موجود در جهان 2. باس PCI سریعترین و پرسرعت ترین و قوی ترین باس . 3. باس USB جدیدترین باس . باس های بنیادی PC SYSTEM BUS : سیستم باس وظیفه اتصال RAM و CPU را دارد و شاید هم بافر حافظه L2-cache . باس های دیگر از این باس منشعب می شوند . باس سیستم روی مادربرد قرار دارد و برای تطبیق خصوصیات CPU می باشد. اهمیت سیستم باس را تکنولوژی پردازشگر تعیین می کند. در حال حاضر پیشرفت تکنولوژی زیادی بر مادربردها به وجود می آید تا سرعت ترافیک را افزایش دهد . باس سیستم سریعتر ، سیستم الکترونیکی بهتری را می خواهد متوجه می شوید که سرعت باس سیستم بستگی به سرعت CPU دارد در ابتدا بعد از نسل چهارم CPU 80486DX2-50 یا استفاده کنندگان از doubled clock speeds که به CPU یک clock بالاتر داخلی بر اساس فرکانس داد و clock های بسامدی خارجی از باس سیستم استفاده می کنند از نصف بسامد داخلی استفاده می کنند ، یعنی 66 MHz bus . بعد از آن برای مدت زیادی سیستم های pentium از باس های 66 یا 60 استفاده می کردند . سرعت 100 MHz bus برای سیستم باس در سال 1998 طراحی شد . گرچه صعود از 66 به 100 مگاهرتز که بزرگترین فشار و فشردگی روی سوکت 7 CPU و برد هاست . در مدلهای pentium دو حدودا هشتاد درصد ترافیک در SEC مدل است که از دو کش L1 و L2 استفاده می کند . چیپ ست های اینتل از نوع 820 , 815 که در pentium سه با RAM ، 133 MHZ مثل چیپست های گوناگون VIA است . معماری باس های Athlon AMD عوض شده است که اصولا یک سیستم باس دیگه نیست . از این رو چیپ ست های آتلون با انواع گوناگونی از RAM ها استفاده می کنند . باس های جدیدتر : تا اینجا در مورد AMD Athlon ها گفتیم سیستم باس ها در مادربردهای جدید باز هم فراتر رفته اند مثلا باس RAM کلا از باس سیستم جدا شده است که این عمل باعث افزایش پهنای باند میان CPU و RAM می شود و اینتل از Rambus استفاده می کند که با سرعت 400 MHZ کار می کند مثل PC2100 RAM و DDRAM هم با سرعتی حدود 200 , 266 و 333 MHZ استفاده می کند مقدمه ای بر باسهای ورودی و خروجی : اولین باس روی سیستم system bus می باشد که وظیفه ارتباط بین CPU و RAM را داراست . که در طراحیهای قبلی به باس های محلی یا local bus گفته میشد . و در طراحی های جدید این باس ها به front side bust یا FSB معروف می باشند . نوعی از باس محلی سرعت و پهنای ارسال اطلاعات در آن به CPU متصل مادر برد بستگی دارد . مثلا یک باس 64 bits و سرعت 66 , 100, 133 مگاهرتز دارد . البته در زمانهای قدیم جالب است بدانید که کامپیوتر ها فقط یک باس داشتند و این باس وظیفه ارتباط بین CPU و RAM , I/O Units داشتند . یک IO/BUS سیپس سو را به دیگر اجزای کامپیوتر متصل می کند البته جز RAM . و دیتاها برروی این باس ها جابجا می شوند . وسرعت آنها همیشه کمتر از باس های سیستم می باشد. ISA BUS یک باس قدیمی و ضعیف که خیلی زود از چرخه تولید دور شد . PCI BUS یک باس جدید و سرعت زیاد USB BUS مخفف Universal Serial Bus یک باس جدید البته با سرعت کم است . AGP BUS که منحصرا برای کارتهای گرافیکی کاربرد دارد و روی مادربرد باس سیستم به یک چیپ کنترل کننده ختم می شود . که نقش پل را برای ورودی خروجی ها دارد . به صورت فیزیکی یک I/O BUS شامل ترک هایی می باشد که بر روی مدارهای برد هستند . این ترک ها کاربرد زیر را دارند . Data Tracks که باعث تبادل بیتها در یک لحظه هستند . Address Tracks که مشخص می کند که کدام دیتا به کجا برود . و ترکهای دیگری برای ساعت . ولتاژ و سیگنالهای ممیزی و غیره ... وقتی دیتاها به یک باس منتقل می شوند باید با یک ----- تامین شوند. بنابراین هر دیوایس روی باس دارای یک ادرس هست . همینطوز RAM هم به بخشهای مختلفی تجزیه می شود که حاوی هر کدام از این ادرسهاست . قبل از ارسال دیتا یک عدد به ترک ادرس ویژه فرستاده می شود تا بگوید که دیتا باید به کجا برود . پهنای باند باس : به تعداد دیتاهایی که منتقل میشوند مشخص می شود که گنجایش تبادل اطلاعات چقدر است . مثلا باس ISA خیلی اروم هست چون 16 تا دیتا ترک بیشتر نداره . در پی سی های نوین 32 بیتس در یک تیک زمانی فرستاده می شود . و برای ایزیا باس ها مثلا 32 بیت باید به دو بخش تقسیم شوند 16 بیت 16 بیت . و این باعث تاخیر در تبادل اطلاعات می کند . Wait states یک وقفه کوتاه هستند . اگر اداپتور ایزا نتواند دیتاهای ورودی را کنترل کند به سبب زیاد بودن کنترلر ان یک wait states به cpu میفرستد . که مثلا به cpu میگوید یک ثانیه صبر کن ببینم دارم چه غلطی میکنم ! و اما بعدی هم سیکناالهای IRQ هست که مثلا به سی پی یو میکه جان بچه ات حواست به منم باشه !. Usb 2.0 سال 2001 راه افتاد و پهنای باندش از نوع سری هست . 12-40 MBps Firewire سال 1999 امد سرعت 80 mbps PCI intelligent سرعت 132 MBPS پهنای 32 بیت . ISA 8 مگابایت در ثانیه باس ISA همزمان با CPU کار میکنه . باس ایزا گنجایش انتقال 8 مگابایت در ثانیه رو داره . اگر چه اسما انقدر هست و در واقع 1-2 مگابایت رو بیشتر انتقال نمیده . ISA باس دو نوع هست . باس داخلی که مثل پورت ها کار میکنه مثل کیبورد و درسک درایو و سریال و پارالل پورت ها و نوع دومی خارجی هست که که به یه اداپتور 16 بیتی متصل هست . اسلاتهای isa بیشتر برای soundblaster 16 بیتی کاربرد دارد . یه مقایسه بین باس ISA و PCI بکنی میبینی که سرعت انتقال به ترتیب 371 ns , 30 ns هست اولی16 بیت و دومی 32 بیت هست . یه مشکل دیگه ای هم که داره اینه که باس ایزا یه ریزه گیج هست بنابراین cpu باید کنترل تبادل اطالاعات این بنده خدا رو بر عهده بگیره . و تا وقتی دیتا به مقصد نرسد سی پی یو نمی تواند دیتا دیگه رو بر عهده بگیرد . این باس با IRQ و DMA هم مشکل داره چون برای هر دیوایس یک IRQ و یک کانال DMA جداگانه نیاز دارد . اگه یه وقتی شنیدید میگن MCA EISA VLB بدونید که اینها بعد از ISA امدند این باس بر خلاف قبلی که در موردش صحبت کردیم سرعت بالایی دارد . در سال 1990 وارد بازار شد مخفف کلمه Peripheral Component Interconnect ساخت شرکت intel امروزه در تمامی سیستم های کامپیوتری برای اتصال اداپتور ها یی مثل کنترل کننده های شبکه و کارتهای گرافیکی و کارتهای صوتی به کار میرود البته بعضی کارتهای گرافیکی از باس AGP استفاده میکنند . که بعدا اگه عمری بود توضیح میدم . عملا یک باس PCI پهنای عبور 32 بیت داده رو در خودش داره اما در عمل میتونه 64 بیت هم داده از خودش عبود بدهد . اگر در 33 مگاهرتز اجرا شود می تواند پهنای ماکسیموم 132 mbps رو هم عبور بده . در ضمن با انواع پروسسور 32 بیت و 64 بیت هم سازگاری دارد . در ضمن این باس با isa هم سازگاری دارد و می تواند در برابر سیگنال های ایزا واکنش نشان دهد و IRQ های مشابهی داشته باشند . باس PCI با اجزای وابسته به CPU می تواند از طریق بافرینگ ارتباط برقرار کند یعنی CPU می تواند دیتاها را به بافر ارسال کند بعد از ان برای انجام کارهای دیگر اقدام کند و باس اطلاعات انتقالی بعدی را به tempo خودش منتقل کند . برعکس اداپتور های PCI می تواند دیتاها را به بافر منتقل کنند صرف نظر از اینکه ایا cpu ازادی عمل برای پردازش انها دارد یا نه . که در صفی از اطلاعات قرار میگیرند تا وقتی که باس سیستم بتواند انها را به cpu منتقل کند . در شرایط بهینه باس pci 32 بیت را در دو یک تیک زمانی عوض می کند البته گاهی به دو تیک زمانی نیاز دارد . بدین سبب یونیت های pci به صورت غیر همزمان عمل میکنند . بنابراین بر خلاف vl bus یک باس محلی بدقلق نیست . در اخر pci یک باس هوشمند نسبی برای ایجاد ارتباط با اجزا محیطی درست می کند .در سیستم های مدرن باس های PCI مثل ISA ها به دو صورت زیر می توانند قرار بگیرند : باس PCI داخلی که با کانال EIDE مادربرد ارتباط برقرار می کند باس توسعه یافته که عموما 3-4 ایلات برای اداپتور PCI دارد . باس PCI به هر حال به صورت پیوسته توسعه بیشتری پیدا می کند . که هم اکنون هم گرو ههای زیادی هستند که از پر اهمیت ترین این شرکت ها به intel IBM apple و دیگران می توان اشاره کرد .به زودی شاهد باس PCI با سرعت های بالاتر (66 MHz) و پهنای باند بیشتر (64 bit)_ خواهیم بود . گرچه انواع دیگری باس هم تولید شده اند که یکی از انها برای مثال باس AGP ویدئویی می باشد که مخفف Accelerated Graphics Port می باشد . که AGP اساسا یک باس 66 mhz ‌می باشد البته ورژن 2.1 ان را میگم که برای بالا بردن کیفیت های گرافیکی به کار میرو د. یک نوع دیگر از PCI-x می باشد که به نام پروژه اول معروt است برای واحدهای ورودی خروجی که پهنای باند 1 gb در ثانیه را با باس 64 بیتی و سرعت 133 مگاهرتز ساپورت می کند .

amin_caragt2
30-05-2010, 10:33

ببین شما متوجه نمیشی مشکل مطالعه و تجربه اندک شما هستش

بزار به زبان ساده توضیح بدم فرکانسها در سیستمهای حدود 10 سال پیش اگه یکسان بودند سیستم رونتر کار میکرد و این یه واقعیت بود ولی الان نسلها خیلی پیشرفته تر شده یعنی هرچه فرکانسها بیشتر سرعت بالاتر

بازم سادتر یک مادربورد G41 DDR3 با یک رم DDR3 1333 ر, CPU e8500با باس 1333 اگه مثلا سرعتی معادل 100 به ما بده

و در یک سیستم مشابه ما یک CPU با باس 1600 و رم 1800 DDR3 سرعت که به ما میده مثلا معادل 130 میشه

و به این ترتیب هرچه فرکانسها بیشتر باشه سرعته بالاتره و مچ بودن دلیل بر سرعت بالا داشتن نیست

)احتمالا شما با اون قسمت که من گفتم ترایدنت جی اسکیل 2600 مشکل داشتید این مدل سریعترین رم حال حاضر دنیاست:11:موفق باشید

f-secure
30-05-2010, 10:58
و در یک سیستم مشابه ما یک CPU با باس 1600 و رم 1800 DDR3 سرعت که به ما میده مثلا معادل 130 میشه
نه عزیزم اولاً که حتماً میدانی CPU باس 1600 فقط محدود است به یکی دو نمونه ی اکستریم! مگه اینکه اور کنی
در ثانی اگه بخوای با باسهای پیشفرض مثالت عمل کنی رم باس 1800 بطور خودکار میاد روی 1600 یا اگه پشتیبانی کنه حتی ممکنه روی باسهای پایینترم بیادش
و وقتی باز بری دستی وارد کنی و ریستارت کنی باز برمیگرده پایین
همین حالاشم اگه تجربه ی کافی داشته باشی میدونی که i7-920 , i7-870 و... وقتی رم 1333بذاری با 1066 کار میکنه و اگه رم را بذاری روی باس اصلش یعنی 1333 بشدت دمای CPU میره بالا! داخل بخش مشکلات سخت افزار نگاه بندازی با این موردها برخورد میکنی

3jokes_x
30-05-2010, 11:32

مشکلی که وجود داره اینه که فروشنده ها خودشون در انتخاب شما ذینفع هستند.
البته نمی گم همه فروشنده ها... ولی متاسفانه بعضی هاشون برای رد کردن جنسی که روی دستشون مونده، یا به این خاطر که از فروش فلان مارک سود بیشتری نصیبشون می شه گاهی حرف های غیر علمی می زنند. به همین دلیل جز در صورتی که فروشنده آشنا باشه نمی شه 100% به حرفش اعتماد کرد.

نمونه ای از حرف های غیر علمی، همینه که گفتن: "AMD برای بازی خوبه و بقیه کاربردها INTEL به صرفه تره."

اولا که نمی شه کلی گفت کلا همه سی پی یو های AMD برای بازی خوبه و همه سی پی یو های اینتل بد! باید یک مدل خاص پردازنده های AMD رو با یک مدل خاص از اینتل مقایسه کنیم (ترجیحا هر دو هم قیمت باشند.) تا بتونیم بگیم کدوم بهتره. مثلا همین الان بهترین سی پی یو برای بازی، Core i5 750 اینتل هست.

ثانیا: برای کاربردهای عادی اتفاقا AMD به صرفه تره. (کاری ندارم کدوم بهتر هستند.) اینجا صحبت صرفه اقتصادی هست. تقریبا همه پردازنده های AMD (شاید فقط به جز 6 هسته ای هاش) نسبت کارایی به قیمت بهتری نسبت به اینتل دارند.

نهایتا: من همه صحبت های فروشنده رو رد نمی کنم، چون مثلا در مورد تعداد برگشتی ها یا سرورهای AMD اطلاعات کافی ندارم که نظر بدم ولی با توجه به اینکه بعضی از حرف هاشون غلط یا خیلی ساده انگارانه و ابتدایی هست (مثل دو مورد بالا)، می گم: باید از منبع موثق تری تحقیق کنی.

TREASURES
30-05-2010, 12:17
حذف شود.....

amin_caragt2
30-05-2010, 15:23
نه عزیزم اولاً که حتماً میدانی CPU باس 1600 فقط محدود است به یکی دو نمونه ی اکستریم! مگه اینکه اور کنی
در ثانی اگه بخوای با باسهای پیشفرض مثالت عمل کنی رم باس 1800 بطور خودکار میاد روی 1600 یا اگه پشتیبانی کنه حتی ممکنه روی باسهای پایینترم بیادش
و وقتی باز بری دستی وارد کنی و ریستارت کنی باز برمیگرده پایین
همین حالاشم اگه تجربه ی کافی داشته باشی میدونی که i7-920 , i7-870 و... وقتی رم 1333بذاری با 1066 کار میکنه و اگه رم را بذاری روی باس اصلش یعنی 1333 بشدت دمای CPU میره بالا! داخل بخش مشکلات سخت افزار نگاه بندازی با این موردها برخورد میکنی

دوست عزیز اینا فقط مثال بود تو نسل جدید کاملا این قضایا عوض شده و تو Corei7 کاملا پایدار میتونی تو محدوده ای که بورد و رمت ساپورت کنه کار کنی مثلا P6t-se اصلا توانایی کار تو حالت پیشفرض بیشتر از 1600 برای رمو نداره ولی با یه افزایش ولتاژ کم . میتونی تا فرکانس 2000 در حالت پایدار ببری

alinaserifar
30-05-2010, 15:25
یا اینتل ...

amin_caragt2
30-05-2010, 18:11
یا اینتل ...

میشه بفرمایید منظورتون دقیقا چه مدل از CPU اینتله

به شخصه تا 220-230 هزار amd پیشنهاد میدم چون واقعا قویتره و رابطه استسنایی بین قیمت کارایی برقرار کرده
ولی تو مدلهای بالاتر فعلا Corei7 حرف اول میزنه

gsshop
18-07-2010, 21:41
مسئله این اسن اینتل یا ای ام دی :19:

amin_caragt2
20-07-2010, 14:45
مسئله این اسن اینتل یا ای ام دی :19:
زیره 200 هزار تومان ای ام دی و بالای 200 هزار تومان اینتل سرتره