PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آیا کسی در مورد SLI اطلاعی دارد؟

AR_SAR
07-05-2010, 21:26
با سلام
در مورد SLI کردن دو کارت اطلاعاتی می خواهم.
آیا مادربوردی که قابلیت SLI دارد بعد از زدن تیک در NVIDIA CONTROL CENTER>ADVANCE>ENABLE SLI
باید کامپیوتر خاموش و روشن شود؟
زمانی که نمی خواهیم از SLI اسفاده کنیم فن کارت دوم خاموش می شود؟
ممنون

ess_1362
08-05-2010, 16:59
با سلام
آیا مادربوردی که قابلیت SLI دارد بعد از زدن تیک در NVIDIA CONTROL CENTER>ADVANCE>ENABLE SLI
ممنون

خوب SLI کردن یکم از کراس فایر کردن پیچیده تر هست و باید حتما هر دو کارت دقیقا از یک مدل باشند و توصیه شده که حتی هم برند هم باشند

شما علاوه بر مواردی که در بالا گفتید باید پلهای SLI را هم نصب کنی

ضمنا وقتی شما دوتا کارت را SLI می کنی هر دو کارت با هم فعالیت می کنند حال بار پردازشی هر چقدر که باشه!!

حتی برای سبک ترین پردازش هم هر دو کار می کنند و انرژی مصرف می کنند

مثلا ممکن هست که در پردازشهای سبک میزان مصرف انرژی کم بشه(اون هم در یکسری از کارتهای جدید) ولی اصلا اینطور نیست که مثلا یک کارت کاملا خاموش بشه

Stream
08-05-2010, 17:53
با سلام

ممنون

خیر نیازی به خاموش و روشن کردن و Restart نیست و تغییرات همون لحظه اعمال خواهند شد.

خیر. هر دو کارت گرافیک مستقل از هم عمل خواهند کرد و فن هر دوشون هم روشن خواهد بود.

sasan816
11-05-2010, 15:44
با سلام
ممنون
SLI يا (Scalable Link Interface ) يک فن آوري جديد است که فقط براي کارت هاي گرافيک Nvidia مي باشد که در آن 2 کارت گرافيک به طور هم زمان وظيفه رندر کردن تصاوير را بر عهده دارند و خروجي تصاوير از يکي از آن دو صورت ميگيرد ، البته اين نکته قابل ذکر است که اين قابليت فقط روي مادربردهايي کار ميکند که داراي فن آوري SLI باشند . در اين فن آوري از دو کارت PCI Express استفاده ميشود که هر يک به طور جداگانه روي PCI Express ، Slot نصب شده و توسط کابل به همديگر متصل مي گردند. ( البته اين نکته قابل ذکر است که نوع هردو کارت گرافيک بايد يکي باشد مثلا اگر از کارت Geforce 7800 استفاده مي کنيد کارت دوم نيز بايد همان باشد .) مذيت اين فن آوري اين ميباشد که مسئوليت رندر کردن تصاوير گرافيکي بين دو کارت تقسيم شده و سرعت رندر کردن بالا مي رود و اين قابليت باعث بيشتر شدن کيفيت تصاوير گرافيکي خواهد شد .

A.M.D.D.E.V.I.L
11-05-2010, 22:19
مطمئن هستيد كه فقط دو كارت مشابه ميتونن باهم SLI بشن؟ اگه آره كه واسه NVIDIA خيلي امتياز بدي محسوب ميشه!!
ATI فكر كنم كه بتونه تا 3 تا كارت رو باهم CROSS FIRE كنه
درست نيست؟

TREASURES
13-05-2010, 13:11
مطمئن هستيد كه فقط دو كارت مشابه ميتونن باهم SLI بشن؟ اگه آره كه واسه NVIDIA خيلي امتياز بدي محسوب ميشه!!
درست نيست؟

CROSS FIRE تا 6 کارت هم دیدم مال MSI 890FXA-GD70 هست :31:

sina-star
13-05-2010, 14:53
خوب SLI کردن یکم از کراس فایر کردن پیچیده تر هست و باید حتما هر دو کارت دقیقا از یک مدل باشند و توصیه شده که حتی هم برند هم باشند

شما علاوه بر مواردی که در بالا گفتید باید پلهای SLI را هم نصب کنی

ضمنا وقتی شما دوتا کارت را SLI می کنی هر دو کارت با هم فعالیت می کنند حال بار پردازشی هر چقدر که باشه!!

حتی برای سبک ترین پردازش هم هر دو کار می کنند و انرژی مصرف می کنند

مثلا ممکن هست که در پردازشهای سبک میزان مصرف انرژی کم بشه(اون هم در یکسری از کارتهای جدید) ولی اصلا اینطور نیست که مثلا یک کارت کاملا خاموش بشه

شاید هم بزرگترین برتریت کارتهای ATi در مقابل کارتهای Nvidia همین باشه که برای استفاده از چند کارت گرافیک اصلا نیازی به همسان بودن کارتها نیست و فقط کارتها باید هم خانواده باشند و مهمتر از اون برند کارت ها هم اصلا تاثیری نداره !!!

من خودم کارت گرافیکم یک کارت Sapphire 4870x2 با کارت Force3D 4870 به صورت کراس فایر هست که اگر دقت کنید کارتهای گرافیک نه مدلشون یکسان هست و نه برندشون!!!

ess_1362
13-05-2010, 18:26
درست نيست؟

ظاهرا شما منظور من را اشتباه متوجه شدید !!

SLI حالت 3WAY و QUADWAY هم داره که در مادربردهای گرونقیمت از این حالتها استفاده میشه

مثلا MSI X58-ECLIPSE PLUS که دوتا پل جنوبی داره از حالت QUAD WAY یا 4 کارته برای SLI ساپورت می کنه

Stream
13-05-2010, 23:53
ظاهرا شما منظور من را اشتباه متوجه شدید !!

SLI حالت 3WAY و QUADWAY هم داره که در مادربردهای گرونقیمت از این حالتها استفاده میشه

مثلا MSI X58-ECLIPSE PLUS که دوتا پل جنوبی داره از حالت QUAD WAY یا 4 کارته برای SLI ساپورت می کنه
خیر اینطور نیست.

در SLI نهایتا از سه کارت گرافیک ( 3way SLI ) یا چهار GPU (مثلا دو عدد GTX 295 ، نه چهار کارت گرافیک مستقل) پشتیبانی میشه. اسلات چهارم PCI-Express برای کارت های دیگه (Storage، کارت صدا، ...) یا کارت گرافیک مستقل است. در محصول های ATI این محدودیت وجود نداره و میشه چهار GPU رو هم در چهار اسلات مختلف با هم Crossfire کرد، ولی نهایتا محدودیت ماکزیمم چهار GPU در محصولات ATI هم وجود داره.

TREASURES
14-05-2010, 08:43
خیر اینطور نیست.

در SLI نهایتا از سه کارت گرافیک ( 3way SLI ) یا چهار GPU (مثلا دو عدد GTX 295 ، نه چهار کارت گرافیک مستقل) پشتیبانی میشه. اسلات چهارم PCI-Express برای کارت های دیگه (Storage، کارت صدا، ...) یا کارت گرافیک مستقل است. در محصول های ATI این محدودیت وجود نداره و میشه چهار GPU رو هم در چهار اسلات مختلف با هم Crossfire کرد، ولی نهایتا محدودیت ماکزیمم چهار GPU در محصولات ATI هم وجود داره.

رئیس ببخشید میشه یکم در مورد مین P6T7 WS SUPERCOMPUTER توضیح بدید که تو مشخصاتش نوشته

NVIDIA GEFORCE 4WAY SLI SUPPORT :20::11:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ess_1362
14-05-2010, 09:33

خوب این تصویر از مادربرد EVGA CLASSIFIED هست که احتمالا 4 تا GTX480 را بصورت 4 مسیره SLI کرده

البته من صحبت خودم را پس می گیرم چون MSI ECLIPSE PLUS همچین قابلیتی نداره

یکسری مادربرد X58 با نامهای ASROCK X58 DELUXE و همین برد که معرفی کردم به همراه همون مدل ایسوس ظاهرا از این قابلیت ساپورت می کنند

خوب من هر کاری می کنم متاسفانه نمی تونم سایت انویدیا را باز کنم تا یک لینک یا مطلب از اون ذکر کنم.پس هنوز نمی تونم استدلالی در این مورد بیارم

دوستان اگر کسی به این سایت دسترسی داره لطفا زحمتش را بکشه

Stream
14-05-2010, 12:22
رئیس ببخشید میشه یکم در مورد مین P6T7 WS SUPERCOMPUTER توضیح بدید که تو مشخصاتش نوشته

NVIDIA GEFORCE 4WAY SLI SUPPORT :20::11:

ASUS منظورش این بوده که این مادربرد چهار تا PCI-Express داره .. وگرنه پشتیبانی 4way SLI از دست ASUS و امثال ASUS خارجه و برمی گرده به NVIDIA نه کمپانی های برد ساز.

خوب این تصویر از مادربرد EVGA CLASSIFIED هست که احتمالا 4 تا GTX480 را بصورت 4 مسیره SLI کرده

البته من صحبت خودم را پس می گیرم چون MSI ECLIPSE PLUS همچین قابلیتی نداره

یکسری مادربرد X58 با نامهای ASROCK X58 DELUXE و همین برد که معرفی کردم به همراه همون مدل ایسوس ظاهرا از این قابلیت ساپورت می کنند

خوب من هر کاری می کنم متاسفانه نمی تونم سایت انویدیا را باز کنم تا یک لینک یا مطلب از اون ذکر کنم.پس هنوز نمی تونم استدلالی در این مورد بیارم

دوستان اگر کسی به این سایت دسترسی داره لطفا زحمتش را بکشه

فیزیکی کنار هم قرار دادن چهار کارت گرافیک که روی هر بردی با چهار PCI-Express امکان پذیره. اینکه چیزی به اسم 4way SLI داشته باشیم نیاز به پشتیبانی سخت افزاری/نرم افزاری از NVIDIA داره وگرنه روی هر بردی می تونیم به تعداد PCI-Express ها کارت گرافیک داشته باشیم و هر کدوم هم مستقل از همدیگه کار کنند.

این برد EVGA هم اسمش EVGA X58 Classified 4-way SLI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ducts%2FmoreInfo.asp%3Fpn%3D170-BL-E762-A1%26family%3DMotherboard%2520Family%26series%3DIn tel%2520X58%2520Series%2520Family) است که هفت اسلات PCI-Express داره و تنها مادربرد دنیا هست که می تونه 4way SLI رو پشتیبانی کنه که اون هم فقط با کارت های گرافیک EVGA GTX 285 Classified ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ducts%2Fmoreinfo.asp%3Fpn%3D01G-P3-1190-AR) امکان پذیر هست (نه با هر کارت گرافیکی، نه با هر GTX 285 ای، و حتی نه با هر EVGA GTX 285 ای ... فقط با همین EVGA GTX 285 Classified) که اتفاقا اصلا Performance جالبی هم نداره :دی این یک تکنولوژی از طرف NVIDIA نیست و EVGA همینطوری اسمش رو 4way SLI گذاشته.

توی این عکس صرفا چهار تا GTX 480 رو همینطوری روی این مادربرد نصب کردند و نصب اون پل SLI هم کار 100 درصد بی معنی ای بوده و فقط جنبه زیبایی داشته :دی
+

چه ASRock X58 Deluxe و چه ASUS P6T7 WS Supercomputer از این امکان پشتیبانی نمی کنند، و فقط چهار اسلات PCI-Express دارند. :46:

این هم مشخصات GTX 480 در سایت انویدیا:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدو فقط از 2way SLI و 3way SLI صحبت شده.

TREASURES
14-05-2010, 16:29
ASUS منظورش این بوده که این مادربرد چهار تا PCI-Express داره .. وگرنه پشتیبانی 4way SLI از دست ASUS و امثال ASUS خارجه و برمی گرده به NVIDIA نه کمپانی های برد ساز.

فیزیکی کنار هم قرار دادن چهار کارت گرافیک که روی هر بردی با چهار PCI-Express امکان پذیره. اینکه چیزی به اسم 4way SLI داشته باشیم نیاز به پشتیبانی سخت افزاری/نرم افزاری از NVIDIA داره وگرنه روی هر بردی می تونیم به تعداد PCI-Express ها کارت گرافیک داشته باشیم و هر کدوم هم مستقل از همدیگه کار کنند.

این برد EVGA هم اسمش EVGA X58 Classified 4-way SLI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ducts%2FmoreInfo.asp%3Fpn%3D170-BL-E762-A1%26family%3DMotherboard%2520Family%26series%3DIn tel%2520X58%2520Series%2520Family) است که هفت اسلات PCI-Express داره و تنها مادربرد دنیا هست که می تونه 4way SLI رو پشتیبانی کنه که اون هم فقط با کارت های گرافیک EVGA GTX 285 Classified ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ducts%2Fmoreinfo.asp%3Fpn%3D01G-P3-1190-AR) امکان پذیر هست (نه با هر کارت گرافیکی، نه با هر GTX 285 ای، و حتی نه با هر EVGA GTX 285 ای ... فقط با همین EVGA GTX 285 Classified) که اتفاقا اصلا Performance جالبی هم نداره :دی این یک تکنولوژی از طرف NVIDIA نیست و EVGA همینطوری اسمش رو 4way SLI گذاشته.

توی این عکس صرفا چهار تا GTX 480 رو همینطوری روی این مادربرد نصب کردند و نصب اون پل SLI هم کار 100 درصد بی معنی ای بوده و فقط جنبه زیبایی داشته :دی
+

چه ASRock X58 Deluxe و چه ASUS P6T7 WS Supercomputer از این امکان پشتیبانی نمی کنند، و فقط چهار اسلات PCI-Express دارند. :46:

این هم مشخصات GTX 480 در سایت انویدیا:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدو فقط از 2way SLI و 3way SLI صحبت شده.

رئیس اون P6T7 WS SUPER COMPUTER هم 7 تا اسلات PCI EXPRESS 16 داره ها :31: اون مشکی ها رو یادت رفت حساب کنی :31: ممکنه در آینده QUAD SLI هم بیاد؟؟:20:

Stream
14-05-2010, 19:14
رئیس اون P6T7 WS SUPER COMPUTER هم 7 تا اسلات PCI EXPRESS 16 داره ها :31: اون مشکی ها رو یادت رفت حساب کنی :31: ممکنه در آینده QUAD SLI هم بیاد؟؟:20:

درسته 7 اسلات داره ولی روی این تمرکز شده که چهار تا 16X است.

همین الان هم Quad SLI وجود داره (دو GTX 295 که نهایتا چهار GPU) ولی اینکه چیزی شبیه به 4way SLI بیاد کاملا به NVIDIA برمی گرده. غیر ممکن نیست ولی هنوز حرفی هم درباره اش زده نشده..

TREASURES
14-05-2010, 19:33
سلام آقای STREAM یه نگاهی به این تصویر بندازید

اینم لینکش

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اینم لینک درایور های NVIDIA که 4WAY SLI هستندالبته فقط برای ویندوز 7 و ویستا ولی نمیدونم چرا هر کاری میکنم باز نمیشن :41:

Stream
14-05-2010, 19:58
سلام آقای STREAM یه نگاهی به این تصویر بندازید

اینم لینکش

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اینم لینک درایور های NVIDIA که 4WAY SLI هستندالبته فقط برای ویندوز 7 و ویستا ولی نمیدونم چرا هر کاری میکنم باز نمیشن :41:

اوه درسته .. :دی

الان چک می کردم مثل اینکه این درایورها عرضه شدن .. پس هنوز انویدیا صفحه محصولات سایتش رو آپدیت نکرده و هنوز هم مشخص نکرده روی چه مادربردهایی امکان پذیره و توی SLIZone هم نیومده .. کمی دیگه همه چیز رو مشخص می کنه.

TREASURES
14-05-2010, 20:02
اوه درسته .. :دی

الان چک می کردم مثل اینکه این درایورها عرضه شدن .. پس هنوز انویدیا صفحه محصولات سایتش رو آپدیت نکرده و هنوز هم مشخص نکرده روی چه مادربردهایی امکان پذیره و توی SLIZone هم نیومده .. کمی دیگه همه چیز رو مشخص می کنه.

پس دیگه همه ی ابهامات خدا رو شکر بر طرف شد و آخرش تونستیم یه نتیجه ی خوب بگیریم :31:

TREASURES
15-05-2010, 12:17
بالاخره باز شد :31: