PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ناسازگاری رم با مادر برد(حرفه ای ها کمک کنند)

masoudrahimi1986
01-05-2010, 19:53
سلام من حدود 2 ماه پیش سیستم رو گرفتم و مشکلم اینه که وقتی 2 تا رم رو دستگاه می ذارم خود به خود سیستم ریست میکنه . ولی هر کدوم از رم ها به تنهایی درسته .
اول سیستم رو بردم پیش تعمیر کار هارد رو low formatکرد و آخر سر گفت رم ها کانفیلینگ داره
بعد هم رم رو بردم گارانتی 24 ساعت اونجا بود گفت تست کردیم و موردی نداشته و احتمالا رم با مادربرد سازگار نیست باید بایوس آپدیت شه
منم آخرین آپدیت رو از طریق نرم افزار انجام دادم بازم حل نشد.
موندم چی کار کنم؟:41:
اگر کمکم کنید ممنون میشم!
مشخصات سیستم :
main: asus P5Q3
CPU: E8400
RAM:Corsari -2x2g-ddr3-1333

MAGIDIYUM
01-05-2010, 23:14
آیا به صورت دوآل میبندید؟
شما هر دو حالت دوآل رو امتحان کردید یعنی مثلا العان رو مشکی ها دوآل کردید...... رو قرمز هم امتحان کردید؟

اگه این هم امتحان کردید رم ها رو روی سینگل چنل ببندید یعنی یکی رو مشکی و یکی رو قرمز ببینید کار میکنه یا نه.

و اینکه مین برد شما فرکانس 1333 رو ساپورت میکنه یا کمتر از این مثلا تا 1066 رو ساپورت میکنه؟آیا مین شما رم های DDR3 رو کاملا ساپورت میکنه؟

بعد از این پیشنهاد میکنم مین رو برای تست سلامت اسلات ها به گارانتیه اسوس ببرید.

wichidika
02-05-2010, 01:23
شما می تونید یک کاری بکنید تک تک رم ها روی هر چهار تا اسلات مادربود جداگانه امتحان کنید یعنی
هر رم را یک بار با هر اسلات مادر بورد امتحان کنید که برای هر رم می شود چهار بار
وجمعاَ هشت بار آزمایش اگر در تمام 8بار سیستم به درستی عمل کرد نشون میده همه چیز درست .
ویک راه دیگه بهتون پیشنهاد می کنم

Penryn
02-05-2010, 05:19
حالا از کجا مطمئنی که از رمها باشه
شاید از پاور یا تنظیمات نادرست سخت افزاریه
کانفلینگ نه.کانفلیکت

cmn
02-05-2010, 09:45
باتوجه به اينكه شما در حالت استفاده تكي از رمها مشكلي نداريد :
احتمالاً شما در محاسبه وات دستگاه اشتباه كرديد ! اگه ميشه مشخصات كامل قطعات دستگاه( main ,cpu , ram , vga ,تعداد hdd و درايو نوري و اگر كارت صداي ديگري بر روي دستگاه گذاشته ايد) و مدل پاور و وات آنرا بنويسيد .
راستي اگه ميتوني bios مادربردتو آپديت كن ضرر نداره .

ess_1362
02-05-2010, 11:32
مشکل از هیچ کدوم از قطعات سخت افزاری شما نیست

مشکل از نوع پلتفرم انتخابی شما هست که با این فرکانس مشکل داره

شما اگر به تب پردازنده در برنامه CPU-Z نگاه کنید پردازنده بخاطر اینکه رمها را اجرا کنه فرکانس FSB از 200 رسیده به چیزی حدود 300-400 که چون مادربرد شما مدل حرفه ای نیست دچار ناپایداری میشه

ضمنا فرکانس مسیر FSB شما با دو رم DDR2 با فرکانس 667 کاملا پر میشه و اصلا نیازی نبود شما برای این پلتفرم یک چنین هزینه را داشته باشید چون هیچ افزایش کارایی و سرعتی با این رمها بدست نمیارید

پس برای اینکه مشکل شما حل بشه شما اول یک شات از تب پردازنده و دو شات هم از تب مموری و SPD در برنامه CPU-Z در لینک زیر آپلود کنید و برای من بذارید تا به شما بگم چطوری مشکل ریستارت شدن را حلش کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدولی بطور کلی میگم که با کاهش فرکانس رمها از 1333 به 1066 یا 800 این مشکل کاملا مرتفع میشه

wichidika
02-05-2010, 13:56
سلام من حدود 2 ماه پیش سیستم رو گرفتم و مشکلم اینه که وقتی 2 تا رم رو دستگاه می ذارم خود به خود سیستم ریست میکنه . ولی هر کدوم از رم ها به تنهایی درسته .
اول سیستم رو بردم پیش تعمیر کار هارد رو low formatکرد و آخر سر گفت رم ها کانفیلینگ داره
بعد هم رم رو بردم گارانتی 24 ساعت اونجا بود گفت تست کردیم و موردی نداشته و احتمالا رم با مادربرد سازگار نیست باید بایوس آپدیت شه
منم آخرین آپدیت رو از طریق نرم افزار انجام دادم بازم حل نشد.
موندم چی کار کنم؟:41:
اگر کمکم کنید ممنون میشم!
مشخصات سیستم :
main: asus P5Q3
CPU: E8400
RAM:Corsari -2x2g-ddr3-1333

مدل رمتون را دقیق بگذارید

masoudrahimi1986
02-05-2010, 14:14
مشکل از هیچ کدوم از قطعات سخت افزاری شما نیست

مشکل از نوع پلتفرم انتخابی شما هست که با این فرکانس مشکل داره

شما اگر به تب پردازنده در برنامه CPU-Z نگاه کنید پردازنده بخاطر اینکه رمها را اجرا کنه فرکانس FSB از 200 رسیده به چیزی حدود 300-400 که چون مادربرد شما مدل حرفه ای نیست دچار ناپایداری میشه

ضمنا فرکانس مسیر FSB شما با دو رم DDR2 با فرکانس 667 کاملا پر میشه و اصلا نیازی نبود شما برای این پلتفرم یک چنین هزینه را داشته باشید چون هیچ افزایش کارایی و سرعتی با این رمها بدست نمیارید

پس برای اینکه مشکل شما حل بشه شما اول یک شات از تب پردازنده و دو شات هم از تب مموری و SPD در برنامه CPU-Z در لینک زیر آپلود کنید و برای من بذارید تا به شما بگم چطوری مشکل ریستارت شدن را حلش کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدولی بطور کلی میگم که با کاهش فرکانس رمها از 1333 به 1066 یا 800 این مشکل کاملا مرتفع میشه

دوستان از همتون ممنونم
احسان جان از مطالبی که گفتی خیلی سر در نمیارم ولی منم فکر میکنم مشکل ناپایداری باشه
اول راهی رو که wichidikaگفت انجام دادم یعنی اسلات رم رو عوض کردم باز هم دو بار ریست شد ولی نسبت به حالت دوتایی دیرتر ریست شد.
بعد راه احسان رو انجام دادم و تو بایوس فرکانس رم رو 1066 گذاشتم و بعد هم نتایجCPU-Zرو گرفتم.
تا الان حدود 1 ساعت هست که با دو تا رم ریست نشده.
امیدوارم حل شده باشه!
راستی اگر تنظیماتی هست که سرعت و کارایی سیستم بیشتر بشه لطفا بهم بگید.
مدل دقیق رم ها :
CORSAIR-XMS3-2X2GB-DDR3-bus 1333-TW3X4G1333C9A G
اینم نتایج CPU-Z:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ess_1362
02-05-2010, 19:23
بله به تب پردازنده اگر دقت کنید دقیقا همون چیزی بود که گفتم یعنی BUS SPEED از 200 بصورت خودکار رفته روی 334 که موجب ناپایداری میشه و اگر فرکانس رم از 1066 بیشتر بشه باز هم بالاتر میره و مادربرد محدودیت ایجاد می کنه

شما اگر در همون فرکانس 1066 کار کنی نه تنها مشکلی از لحاظ ناپایاری(ریست شدن) نداری بلکه از لحاظ کارایی رمها هم من به شما قول میدم که هیچ گونه افت کارایی نسبت به فرکانس 1333 نداری چون تمام پهنای مسیر که پر شده هیچ تازه زیاد هم داره

میشه این مشکل را با ولتاژ دادن به پل شمالی و مسیر FSB تا حدودی حل کرد ولی وقتی که شما با رسیدن به فرکانس 1333 هیچ گونه افزایش سرعت و پرفرمنس و کارایی با سیستم دریافت نمی کنید پس فقط موجب کاهش عمر مادربرد و افزایش حرارت میشه که کار بی معنی و غیر منطقی هست

masoudrahimi1986
03-05-2010, 16:16
ازم از احسان عزیز به خاطر راهنماییش ممنونم.:46:
اما چند تا سوال دارم:
1-با اینکه رمم بیشتر شده تو سرعت سیستم برام محسوس نیست! چرا؟
2- در آینده بهترین تغییر و ارتقا سیستم برام چیه؟
3- اگر بخوام رم اضافه کنم باید فرکانس رو از 1066 هم کمتر کنم یا نه؟
4-آیا میتونم بعدها کارت گرافیک اضافه کنم ؟(cross fire)

masoudrahimi1986
05-05-2010, 18:56
از دوستان کسی پاسخ نمیده !؟؟:41:

ess_1362
06-05-2010, 09:33
ازم از احسان عزیز به خاطر راهنماییش ممنونم.:46:
اما چند تا سوال دارم:

1-برای اینکه پهنای مسیر رم شما از این بیشتر نمیشه پس هر چقدر فرکانس رم بیشتر بشه در کارایی تاثیری نداره.یک مثال برای شما می زنم البته شاید تا حدودی مسخره به نظر بیاد : مثلا در ایران خرید پراید با خرید یک پورشه 911 بدلیل یکسری محدودیتها خیلی تفاوتی نداره چون : سرعت بیشینه در جاده های ایران 120 کیل.متر هست و ضمنا بدلیل کیفیت پایین جاده ها با هر دو ماشین بیشتر از این نمیشه رفت. امیدوارم متوجه شده باشید

2-بهترین که نمیشه گفت ولی تنها ارتقا برای شما خرید یک 4 هسته ای هست چون ارتقا بیشتری روی این سیستم نمیشه داد

3-الزاما خیر. یعنی می تونید از رم با فرکانس 1066 در هر اندازه ای(4 یا 8 یا 16 گیگ ) استفاده کنید ولی به شما توصیه می کنم خیلی مدل گرونقیمتت مثل مدل فعلی خودتون خریداری نکنید و یک مدل ارزون یا متوسط با فرکانس 1333 و تایمینگ CL8 و یا CL9 در رنج قیمت حداکثر 85-110 تومن برای کیت 4 گیگ بخرید

4-اگر مادربرد شما این امکان را داره(که احتمالا داره) و همینطور توان پاور به شما اجازه میده می تونید از این قابلیت استفاده کنید ولی فراموش نکنید که مادربرد شما در حالت کراس فایر نهایتا دو مسیر X8 به شما میده یعنی نمی تونید از کارتهای گرافیک قدرتمند استفاده کنید و باید از کارتهای متوسط برای کراسفایر استفاده کنید