PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درخواست مشاوره برای خرید Cpu, MotherBoard, Ram

farzadim
21-04-2010, 03:35
با عرض سلام خدمت دوستان عزیزم :

از اساتید بزرگوار درخواست میکنم در رابطه با خرید CPU , MotherBoard , Ram بنده را راهنمایی بفرمایند.
حداکثر توانایی مالی بنده برای خرید این سه مورد : ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
CPU حتما اینتل باشد و MotherBoard ترجیحا Asus.
تقریبا همه جور کاری با کامپیوتر میکنم ، از ویرایش عکس های Raw در فتوشاپ و کار با برنامه های گرافیکی دیگر گرفته تا هرازگاهی گیم های جدید بازار که نیاز به سیستم قدرتمند دارند.

پیشاپیش از راهنمایی و وقتی که برای پاسخ میگذارید سپاس گزارم.

Ultra_Black
21-04-2010, 08:42
سلام
مطمئنید میخواهید واسه این سه قطه 1.5 میلیون خرج کنید؟!
پیشنهاد من:
CPU:Intel Core i7 960=650
M.B:Gigabyte X58A-UD7=450
RAM:Corsair Dominator 6Gb 1600 CL8 (3x2Gb) + Fan=300
All:1400
خوبه؟

3jokes_x
21-04-2010, 11:58
همون طور که احتمالا می دونید، وقتی قطعات جدید تازه وارد بازار می شن، در ابتدا قیمتشون کاذبه و در مدت کوتاهی افت قیمت شدیدی رو تجربه می کنند. تازه این قطعات چون اولین سری تولیدی هستند، همیشه اشکالات و ضعف هایی دارن که در سری های بعدی اصلاح می شه. به همین دلیل خرید قطعات در زمان ابتدای ورودشون به بازار (به جز برای موارد خاص) توصیه نمی شه.

مثلا اگر ارزان ترین پردازنده سری Core i7 (یعنی مدل 920 با قیمت 300 تومان) رو با گران ترین پردازنده این سری (یعنی مدل 975 Extreme با قیمت 1 میلیون و 200هزار) مقایسه کنید، می بینید که پردازنده 975 تنها حدود 25% سریعتر از مدل 920 هست ولی شما برای دستیابی به این 25% کارایی بالاتر، مجبورید 4 برابر (400%) هزینه کنید که واقعا ارزشش رو نداره. (مگر اینکه جزو همون موارد خاص باشید، مثلا کار حرفه ای و خیلی خفنی با این کامپیوتر انجام می دید (مثل مدلسازی های CFD) که اگر سرعت پردازنده تون 25% بالاتر باشه باعث می شه اون کار 1 روز زودتر تمام بشه و این موضوع باعث می شه بتونید زودتر از بقیه رقبا کار رو تمام کنید و مثلا به دلیل انجام سریعتر کار، 5 میلیون تومان سود بکنید... هر چند در این حالت هم باز ممکنه گزینه های بهتری برای خرید پیش روی شما باشه... از جمله خرید سیستمی با 2 یا 4 پردازنده ی 4 هسته ای Xeon)

خلاصه اگر جزو اون موارد خاص نیستید، بهتره به نسبت قیمت به کارایی توجه کنید. اگر بخواهیم بر اساس این معیار تصمیم بگیریم حداکثر حدود 350 تومان برای پردازنده و حدود 300 تومان برای مادربورد کافیه. از این مقدار هرچه بالاتر برید نسبت کارایی به قیمت به طور تصاعدی کاهش پیدا می کنه.

ess_1362
21-04-2010, 12:15
با عرض سلام خدمت دوستان عزیزم :

از اساتید بزرگوار درخواست میکنم در رابطه با خرید CPU , MotherBoard , Ram بنده را راهنمایی بفرمایند.
حداکثر توانایی مالی بنده برای خرید این سه مورد : ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
CPU حتما اینتل باشد و MotherBoard ترجیحا Asus.
تقریبا همه جور کاری با کامپیوتر میکنم ، از ویرایش عکس های Raw در فتوشاپ و کار با برنامه های گرافیکی دیگر گرفته تا هرازگاهی گیم های جدید بازار که نیاز به سیستم قدرتمند دارند.

پیشاپیش از راهنمایی و وقتی که برای پاسخ میگذارید سپاس گزارم.

پیشنهاد من بشکل زیر هست البته بهتر هست شما یک گرافیک قوی تهیه کنید که در اجرای بازی ها هم مشکلی نداشته باشید :

CPU : I7 930 328000
CPU COOLER : TOWER 120 EXTREME 48000
M.B : GIGABYTE X58A-UD7 460000
RAM : 3X2GIG CORSAIR DOMINATOR 1600 CL8 235000
VGA : SAPHIRE HD5870 VAPOR-X 460000

با اون خنک کننده و این قطعات میشه سیستم را تا حدود 3.6 اورکلاک کرد که کارایی مطلوبی بدست میارین

حالا شما می تونی پردازنده یا حتی رمهای گرونتری هم تهیه کنی ولی به نسبت قیمتی که دارند اختلاف کارایی فاحشی با این قطعات ندارند

Ultra_Black
21-04-2010, 12:20
منم با نظر دوستان موافقم
برای این 3 قطعه هزینه بیش از 1 میلیون اشتباه هست و کارایی خیلی زیادی بدست نمیارید
مثلا میتونید رو این قطعات هم فکر کنید:
CPU:Intel Core i7 930=310
M.B:Gigabyte X58A-UD3R=330
RAM:Team Group Xtreem 6Gb 2000 (3x2Gb)=250
All:890

TREASURES
21-04-2010, 12:25
سلام
MAIN: ASUS SABERTOOTH 55I 240T
CPU: I7 965 640T
RAM: CORSAIR GT 2000 DDR3 6GIG 560T
ALL: 1440000T
چطوره؟

ess_1362
21-04-2010, 12:45
سلام
MAIN: ASUS SABERTOOTH 55I 240T
RAM: CORSAIR GT 2000 DDR3 6GIG 560T
ALL: 1440000T
چطوره؟

سلام رفیق خوبی چه خبر؟؟!:31::31:

از اون سوتی های سال بود ها:31::31:

این مادربردی که شما معرفی کردی سوکت 1156 هست

البته اگر گیر بیاد برای خودش چیز توپی هست بشرطی که زیر 300 باشه

ولی به پردازنده ای که معرفی کردی نمی خوره

ولی میشه روی این پیشنهاد هم حساب کرد که گزینه خوبی هست بدین شکل :

CPU : I7 860 320000
M.B : ASUS P55 SABERTOOTH 290000
RAM : 2X2GIG CORSAIR DOMINATOR DDR3 2000 CL8 260000

اینم عکس مادربرد :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ولی باز هم I7 930 و چیپ X58 در ارجحیت قرار داره

TREASURES
21-04-2010, 12:53
سلام رفیق خوبی:31::31:

از اون سوتی های سال بود ها:31::31:

این مادربردی که شما معرفی کردی سوکت 1156 هست

البته اگر گیر بیاد برای خودش چیز توپی هست بشرطی که زیر 300 باشه

ولی به پردازنده ای که معرفی کردی نمی خوره

ولی میشه روی این پیشنهاد هم حساب کرد که گزینه خوبی هست بدین شکل :

CPU : I7 860 320000
M.B : ASUS P55 SABERTOOTH 290000
RAM : 2X2GIG CORSAIR DOMINATOR DDR3 2000 CL8 260000

اینم عکس مادربرد :

از تذکر شما ممنونم مشخصاتشو نگاه کردم دیدم راست میگی ها اشتباه از من بود :31: اول اون I7 شو دیدم دیگه به بقیش توجه نکردم

farzadim
21-04-2010, 14:05
از همگی دوستان Ultra_Black , 3jokes_x , ess_1362 , AMD SYSTEM برای کمک و همیاریتان تشکر میکنم.

3jokes_x@ : من با شما کاملا موافقم ، اما در دسته بندی کاربرانی که انجام دادین جزو همون استثنا ها قرار میگیرم ، من کارم با کامپیوتر است و صبح تا شب مشغول هستم به دلیل مدت زمان طولانی کار دیلی هایی که ناشی از ضعف سیستم است اثرات منفی زیادی از نظر روحی برای من داره و به همین دلیل کارایی کلی من پایین میاد.
به عنوان مثال وقتی من روی یک عکس با سایز بالا کار میکنم اعمال کردن یک فیلتر بر روی عکس ۳۰ ثانیه طول میکشه و من سیستم رو ارتقا میدم که این ۳۰ ثانیه رو به ۱۵ ثانیه کاهش بدم ، ولی حقیقتش اینه که من حاضرم پول بیشتری که به صرف هم نیست بدم تا این ۱۵ ثانیه فقط ۵ ثانیه کمتربشه ، بدلیل اینکه تاثیرات غیر مستقیمش بسیار بیشتر از تاثیر مستقیمی است که اون ۵ ثانیه ایجاد میکنه ، من به دلیل این تاخیر های چند ثانیه ای که در یک پروژه بیشتر از ۱۰۰ بار اتفاق میافته راندمان کاری خودم (از نظر روحی روانی) بسیار افت میکنه و بعد از چند ساعت خسته میشم و کار رو رها میکنم.
و مشکل دیگر من مقدار رم زیادی است که لازم دارم ، یعنی فقط بحث سر CPU نیست که در ادامه توضیح میدم ، البته مشکل از من بود که همون اول فراموش کردم مقدار رم مورد نیازم رو بنویسم.

Ultra_Black و Ess_1362 عزیر مادربردی که پیشنهاد دادید خیلی خیلی خوب است ممنونم از معرفی ، آیا محصولی از Asus تقریبا با امکانات همین مادربرد سراغ دارید ؟ این خیلی خوب بود که USB-3 و S-ATA3 ساپورت میکرد. و اگر دقیقا با این امکانات وجود نداره آیا ممکنه محصولی از Asus که مخصول خوبی باشه هم معرفی کنید که منم نگاهی بهش بندازم ؟

Ess_1362 : اهل اورکلاک نیستم ، مصرف برق CPU [و] [یا] Ram رو خیلی افزایش میده. همین ۱۳۰ وات برای CPU هم به نظرم خیلی زیاده.

اگر مشکلی وجود نداشته باشه من میتونم رم کمی ارزون قیمت تر بخرم ولی ۱۲ گیگابایت رم داشته باشم ، الان ۸ گیگابایت رم دارم که بشدت برای من کم است. من دوست داشتم که ۲۴ گیگابایت رم داشته باشم اما مثل اینکه الان رم های تریپل چنل فقط ۲ گیگابایت موجود است که ۶ تا ۲ گیگابایت میشه ۱۲ گیگابایت و هنوز ۴ گیگابایتی وجود ندارد (اگر هم وجود داشته باشه که حتما خیلی گرون هست و به صرف نیست)، البته الان برای ۲۴ گیگابایت عجله ای ندارم و همون ۱۲ گیگابایت کفایت میکنه.

Ultra_Black
21-04-2010, 14:16
Ultra_Black و Ess_1362 عزیر مادربردی که پیشنهاد دادید خیلی خیلی خوب است ممنونم از معرفی ، آیا محصولی از Asus تقریبا با امکانات همین مادربرد سراغ دارید ؟ این خیلی خوب بود که USB-3 و S-ATA3 ساپورت میکرد. و اگر دقیقا با این امکانات وجود نداره آیا ممکنه محصولی از Asus که مخصول خوبی باشه هم معرفی کنید که منم نگاهی بهش بندازم ؟
Asus P6X58D Premium که بسیار کمیاب هست و هنوز بصورت عمده وارد بازار نشده
گمان نکنم بتونید پیدا کنید و همون X58A-UD7 یا با 60 تومن پایین تر X58A-UD5 بهترین انتخاب هست

اگر مشکلی وجود نداشته باشه من میتونم رم کمی ارزون قیمت تر بخرم ولی ۱۲ گیگابایت رم داشته باشم ، الان ۸ گیگابایت رم دارم که بشدت برای من کم است. من دوست داشتم که ۲۴ گیگابایت رم داشته باشم اما مثل اینکه الان رم های تریپل چنل فقط ۲ گیگابایت موجود است که ۶ تا ۲ گیگابایت میشه ۱۲ گیگابایت و هنوز ۴ گیگابایتی وجود ندارد (اگر هم وجود داشته باشه که حتما خیلی گرون هست و به صرف نیست)، البته الان برای ۲۴ گیگابایت عجله ای ندارم و همون ۱۲ گیگابایت کفایت میکنه.
CPU:Intel Core i7 960=650
M.B:Gigabyte X58A-UD7=450
RAM:Team Group Xtreem 12Gb 1600 (6x2Gb)=360
All:1460
خوبه؟

TREASURES
21-04-2010, 18:12
ببین این خوبه
MAIN: P6T DELUXE V2 410T
RAM: مال آقای آلترا بلک خوبه
ALL: 1410000T

خواستی هم از USB 3 استفاده کنی کارتشو بخر

Ultra_Black
21-04-2010, 18:59
ببین این خوبه
MAIN: P6T DELUXE V2 410T
RAM: مال آقای آلترا بلک خوبه
ALL: 1410000Tدوست من 965 بالای 1 میلیون قیمت داره
فکر کنم منظورتون 960 هست
در ضمن این مین با این قیمت اصلا ارزش خرید نداره و با این قیمت میشه مین های خیلی بهتری از گیگابایت گرفت!

TREASURES
21-04-2010, 20:39
حرف شما تایید میشه ولی این مینم بد نیست ها :31:

Ultra_Black
21-04-2010, 21:03
حرف شما تایید میشه ولی این مینم بد نیست ها [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بنده اصلا نگفتم مین بدیه!
فقط گفتم به قیمت نمی ارزه
زمانی که قیمتش حدود 300-320 بود زیاد این مینو پیشنهاد میدادم

farzadim
22-04-2010, 02:09
AMD System و Ultra_Black عزیز از راهنماییهاتون خیلی استفاده کردم ممنونم.

تصمیم گرفتم CPU : Core i7 930 بگیرم با توجه به پیشنهاد دوستان.

برای خرید مادربرد هم با توجه به راهنمایی های شما بدنبال Asus p6x58D Premium هستم که کم یاب است و اگر پیدا نکردم Giga : X58a-UD7 و یا Asus P6T Delux V2 خواهم گرفت که البته با توجه به توضیحات اساتید مادربرد گیگابایت در بین 2 گزینه ی آخر انتخاب بهتری است. از طرفی سلیقه ی شخصی من بسیار بیشتر با Asus همسو است به همین دلیل در صورت پیدا نشدن مادربرد اول احتمالا P6T رو انتخاب میکنم و اگر احیانا مدل بهتری در بین مادربردهای Asus میشناسید و راهنمایی کنید کمک بسیار بزرگی خواهد بود.

فقط الان من 12 گیگابایت هم رم نیاز دارم که هنوز به نتیجه ی خوبی نرسیدم ، راستش تا بحال اسم Team Group Xtreem رو نشنیده بودم ، در حقیقت نمیدونم که چقدر خوشنام است و یا کارایی آن در چه سطحی است ، البته الان مقداری در اینترنت در موردش تحقیق کردم ولی نیاز به تجربیات شما هم دارم.

Corsair هم مقداری گرون هست ، راستش 600 هزارتومن برای CPU بیشتر راغب بودم پرداخت کنم اما برای 12GB Ram مقداری تمایلم کمتر است ، در هر صورت اگر به نظر شما من انتخاب دیگری نخواهم داشت بنابراین همین گزینه رو انتخاب خواهم کرد.

و سوال دیگر اینکه آیا سیستم واتر کولینگ خاصی مد نظر دارید برای خنک کردن این قطعات ؟ من قصد اورکلاک کردن ندارم فقط تمایل دارم که این صدای طوفان فن ها که هر شب خواب رو بر چشمانم تنگ میکنه قطع و یا کاهش پیدا کنه.
البته اگر سیستم خنک کننده ی کم صدایی برای CPU وجد داشته باشه فکر میکنم مقرون به صرفه تر از واتر کولینگ باشه که در این صورت چه بهتر.

به عنوان مثال احسان عزیز این خنک کننده رو پیشنهاد دادن که من از مقدار صدایی که داره اطلاعاتی ندارم : CPU COOLER : TOWER 120 EXTREME

TREASURES
22-04-2010, 07:38
TONIQ TOWER 120-LFB 50T

رو اين مين هم فكر كن احتمالا تو بازار هست
RAMPAGE II GENE 260T

CPUIntel® Socket 1366 Core™ i7 Processor Extreme Edition/Core™ i7 Processor Supports Intel® Dynamic Speed Technology
* Refer to
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید for Intel CPU support list
ChipsetIntel® X58 /ICH10R System BusUp to 6400 MT/s with QuickPath Interconnection Memory6 x DIMM, Max. 24 GB, DDR3 2000(O.C.)/1800(O.C.)/1600(O.C.)/1333/1066 Non-ECC,Un-buffered Memory
Triple channel memory architecture
* Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP)
**Due to Intel spec definition, DIMMs of DDR3-1333 or above are out of spec. Please refer to
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید or user manual for the Memory QVL(Qualified Vendors List). Expansion Slots2 x PCIe 2.0 x16 support at dual x16 speed
1 x PCIe 2.0 x4
1 x PCI 2.2
Multi-GPU SupportSupport NVIDIA SLI™ / ATI CrossFireX™ TechnologyStorageIntel ICH10R controller
6 xSATA 3 Gb/s ports
Intel Matrix Storage Technology Support RAID 0,1,5,10
JMicron® JMB363 PATA and SATA controller
1 xUltraDMA 133/100/66/33 for up to 2 PATA devices
1 xInternal SATA 3.0 Gb/s port
1 xExternal SATA 3.0 Gb/s port (SATA On-the-Go)

*Due to the Windows XP/ Vista limitation, the RAID array with the total capacity over 2TB cannot be set as a boot disk. A RAID array over 2TB can only be set as a data disk only. For more information, please refer to [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) LANRealtek® 8111C PCIe Gigabit LAN controller featuring AI NET2
AudioSupremeFX X-Fi built-in 8-Channel High Definition Audio CODEC
EAX® Advanced™ HD 4.0
X-Fi CMSS®-3D
X-Fi Crystalizer™
Creative ALchemy
Supports Optical S/PDIF out ports on rear IEEE 13942 x 1394a port(s) (1 port at back I/O, 1 port onboard) USB12 USB 2.0/1.1 ports (6 ports at mid-board, 6 ports at back panel) Peripheral SupportROG OC Station ASUS Unique FeaturesPower Design
- 8-phase CPU power
- 2-phase QPI/DRAM power
- 2-phase NB power
- 2-phase Memory power
CPU Level Up
Keyboard-TweakIt
Memory Level Up
iROG
Extreme Tweaker
Loadline Calibration
Intelligent overclocking tools:
- ASUS AI Booster Utility
- O.C. Profile
Overclocking Protection:
- COP EX (Component Overheat Protection - EX)
- Voltiminder LED
- ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)
Special FeaturesMemOK!
External LCD Poster
Q-Fan Plus
ASUS EPU-6 Engine
ASUS Q-Connector
ASUS Fan Xpert
ASUS EZ Flash 2
ASUS CrashFree BIOS 3
ASUS MyLogo3 Back Panel I/O Ports1 x External SATA
1 x IEEE 1394a
1 x LAN(RJ45) port
6 x USB 2.0/1.1
8 -Channel Audio I/O
1 x PS/2 Keyboard port(purple)
1 x S/PDIF (Optical)
1 x Clr CMOS switch Internal I/O Connectors3 x USB connectors supports additional 6 USB 2.0 ports
1 x IDE connector for two devices
7 x SATA connectors
5 x Fan connectors: 1 x CPU / 2 x Chassis / 2 x Optional
2 x thermal sensor connectors
1 x IEEE1394a connector
1 x LCD Poster connector
1 x Chassis Intrusion connector
24-pin ATX Power connector
8-pin ATX 12V Power connector
1 x En/Dis-able Clr CMOS header
1 x Front panel audio connector
1 x CD audio in
System panel connector
BIOS16 Mb Flash ROM AMI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.4, ACPI2.0a Multi-Language BIOS
ManageabilityWOL by PME,WOR by PME,Chasis Intrusion,PXE Accessories1 x SLI Cable
1 x External LCD Poster
1 x 2-in-1 ASUS Q-Connector Kit
1 x UltraDMA 133/100/66 cable
2 x SATA cables
1 x I/O Shield
1 x Cable Ties
1 x ROG theme label
1 x User's manual Support DiscSupport DVD:
- Drivers and applications
Sound Blaster X-Fi Utility
Futuremark® 3DMark®06 Advanced Edition
Kaspersky® Anti-Virus
ASUS TurboV utility
ASUS PC Probe II
ASUS Update
ASUS AI Suite
Form FactoruATX Form Factor
9.6 inch x 9.6 inch ( 24.4 cm x 24.4 cm )

Ultra_Black
22-04-2010, 08:27
AMD System و Ultra_Black عزیز از راهنماییهاتون خیلی استفاده کردم ممنونم.
خواهش می کنم دوست من

برای خرید مادربرد هم با توجه به راهنمایی های شما بدنبال Asus p6x58D Premium هستم که کم یاب است و اگر پیدا نکردم Giga : X58a-UD7 و یا Asus P6T Delux V2 خواهم گرفت که البته با توجه به توضیحات اساتید مادربرد گیگابایت در بین 2 گزینه ی آخر انتخاب بهتری است. از طرفی سلیقه ی شخصی من بسیار بیشتر با Asus همسو است به همین دلیل در صورت پیدا نشدن مادربرد اول احتمالا P6T رو انتخاب میکنم و اگر احیانا مدل بهتری در بین مادربردهای Asus میشناسید و راهنمایی کنید کمک بسیار بزرگی خواهد بود.
احتمال خیلی زیاد P6X58D Premium رو نتونید پیدا کنید
مدل دیگه ای هم از Asus که از USB.3.0 و SATA3 پشتیبانی کنه فعلا به بازار نیومده
پیشنهاد میکنم از مدلهای Gigabyte:
Gigabyte X58A-UD7 حدود 450 تومن
Gigabyte X58A-UD5 حدود 380 تومن
و یا Gigabyte X58A-UD3R حدود 330 تومن
خیلی حیفه که فقط به خاطر اسم Asus این امکانات رو از دست بدید

قط الان من 12 گیگابایت هم رم نیاز دارم که هنوز به نتیجه ی خوبی نرسیدم ، راستش تا بحال اسم Team Group Xtreem رو نشنیده بودم ، در حقیقت نمیدونم که چقدر خوشنام است و یا کارایی آن در چه سطحی است ، البته الان مقداری در اینترنت در موردش تحقیق کردم ولی نیاز به تجربیات شما هم دارم.
Team Group برند خوب و خیلی خوشنامی هست و گارانتی خیلی خوبی هم داره
و قیمت مناسبی هم داره و به شخصه توصیه میکنم

به عنوان مثال احسان عزیز این خنک کننده رو پیشنهاد دادن که من از مقدار صدایی که داره اطلاعاتی ندارم : CPU COOLER : TOWER 120 EXTREME
همین پیشنهاد احسان جان عالی و بسیار کم صداست

بازم سوالی بود در خدمتم
موفق باشید

3jokes_x
22-04-2010, 10:27
خارج از موضوع:

با توجه به اینکه با فایل های حجیم کار می کنید و مصرف رمتون بالاست، این فایل ها باید از روی هارد خوانده بشن و بعدا هم روی هارد ذخیره بشن... خود فتوشاپ و نرم افزارهای گرافیکی دیگه هم هنگام کار فایل های TEMP بسیار بزرگی (در حد چند گیگابایت) روی هارد می سازن... ضمنا سیستم هر وقت با کمبود رم مواجه می شه، از هارد به عنوان رم کمکی استفاده می کنه (PageFile) و شما هم که گفتید رم فعلی براتون کمه، پس با این مورد زیاد برخورد دارید. و با توجه به اینکه کندترین قطعه سیستم هارد هست، و این کندی کارایی همه قطعات دیگر رو تحت تاثیر خودش قرار می ده، (مثلا هرقدر هم پردازنده قوی ای داشت باشید، وقتی سرعت نوشتن هارد 30 مگابایت بر ثانیه باشه، برای ذخیره یک فایل 2 گیگابایتی باید 70 ثانیه صبر کنید. ضمنا ذخیره کردن کار هم فقط مربوط به پایان کار نیست، برای احتیاط معمولا آدم هر 20-30 دقیقه یک بار کار رو ذخیره می کنه.)
با توجه به همه این مسائل: بهتره برای هارد هم از یک هارد پرسرعت و بسیار مطمئن (= SSD) استفاده کنید. البته لازم نیست هارد خیلی حجیمی بگیرید (چون با افزایش حجم قیمت ها نجومی می شه) می تونید مثلا فقط یک هارد 32 گیگ SSD بگیرید با قیمت تقریبی 150-200 تومان. این می شه درایو C شما. در کنارش می تونید یه هارد معمولی 1TB هم داشته باشید... اگر سرعت/فضای بیشتری خواستید می تونید 2 تا هارد 32 گیگ رو به صورت RAID 0 ببندید تا سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات هم دو برابر بشه. سرعت خواندن اطلاعات در هارد های معمولی حدود 90 مگابایت بر ثانیه هست، ولی در هاردهای SSD حدود 230 مگابایت بر ثانیه. (اگر RAID 0 کنید این سرعت می شه 460 مگابایت بر ثانیه!) ضمن اینکه عمر هاردهای SSD بسیار بسیار بیشتر هست و قابلیت اعتماد خیلی بالاتری هم دارند. علاوه بر سرعت Read / Write، زمان تاخیر برای دسترسی به اطلاعات در این هارد ها در حد یک دهم میلی ثانیه هست ولی در هارد های معمولی عددی در محدوده 10 میلی ثانیه می باشد (یعنی 100 برابر سریعتر).

ویندوز، و نرم افزارهایی که باهاشون کار می کنید و PageFile رو می تونید روی هارد SSD بگذارید، به این ترتیب وقتی سیستم خواست به دلیل کمبود رم، اطلاعات رم رو موقتا به هارد منتقل کنه، این کار رو با سرعت بسیار بالاتری انجام می ده.

این هم یک نمونه:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Ultra_Black
22-04-2010, 11:05
حرفهای دوستمون 3jokes_x کاملا تائید میشه
در ضمن علاوه بر SSD بستن هاردها به طریق RAID هم باعث افزایش پرفمنس هارد میشه (ولی اصلا نباید در حد SSD ازش انتظار داشت)

farzadim
24-04-2010, 13:50
@AMD_SYSTEM ممنونم از معرفی ، یه مقداری در مورد اون مادر برد که پیشنهاد دادین تحقیق کردم دیدم بسیار عالی است مخصوصا برای اورکلاک ، البته برای من که قصد اورکلاک کردن ندارم انتخاب خوبی نیست چون برای چیزی پول میدم که هیچوقت استفاده نمیکنم ازش.
در رابطه با معرفی خنک کننده هم بسیار ممنونم کمک بزرگی بود.

@Ultra_black همونطور که پیش بینی میکردید اون مادربرد ASUS رو نتونستم گیر بیارم ، در نهایت یا همین مدل UD7 از گیگا رو انتحاب میکنم یا P6T از Asus. که البته در جریان هستم گیگا بسیار بهتر است.
Ram هم دنبال Corsair هستم و یا Team Group که گفتین و از همه ی راهنمایی هایی که کردین صمیمانه تشکر میکنم.

@3jokes_x خیلی خیلی ممنونم که وقت میذارید و برای راهنمایی بنده چندین خط تایپ میکنید.
حقیقتش حرف شما رو کاملا قبول دارم ، در حال حاضر در یک کامپیوتر هارد اس اس دی دارم و در کامپیوتر فعلی ۴ تا هارد به صورت Raid 0 دارم ، از نظر سرعت هارد مشکلی ندارم.
در مقایسه ی هاردهای معمولی در مقابل SSD در بخش Access Time که اصلا این دو با هم قابل مقایسه نیستند و اس اس دی پیروز مطلق است.
اما در زمینه ی خواندن و نوشتن سرعت ۴ تا هارد من در حالت Raid 0 تقریبا ۲ برابر یک هارد SSD است (اندکی کمتر از ۲ برابر).
الان تصمیم ندارم وضعیت هاردها رو عوض کنم اما در برنامه ی کوتاه مدت در نظر دارم که ۴ تا هارد اس اس دی تهیه کنم و Raid 0 کنم تا سرعت بسیار خوبی داشته باشم.
در مورد PageFile هم کاملا حق با شماست ، اما من مدت ها پیش این مشکل رو حل کردم ، در واقع PageFile را غیر فعال کردم و سیستم فقط از Ram استفاده میکنه که سرعت بسیار بسیار بالاتری نسبت به استفاده از SSD برای PageFile دارم اما مشکلاتی هم وجود داره که البته برای کار من محاسنش بسیار بیشتر از معایبش است. در مواردی که سیستم احتیاج به حافظه ی بیشتری داره پیغام میده که به دلیل کمبود حافظه نمیتونه مثلا فلان برنامه رو باز کنه که در این حالت من باید یک برنامه ای که در حال اجرا است رو ببندم تا مقداری از رم خالی بشه. (کم پیش میاد اما در هر صوت این مشکل وجود داره).
و دقیقا به همین دلیل است که من به دنبال خرید ۲۴ گیگابایت رم هستم که البته الان باید به ۱۲ گیگابایت بسنده کنم.

و سوالی از اساتید داشتم : آیا باس رم به جز خود رم و مادربرد نیازمند چیز دیگه ای هست ؟ میخوام بدونم به CPUای که من انتخاب کردم هم مرتبط است ؟ Cpu : Core i7 930
مثلا اگر باس رم 2000 باشه و مادر برد هم 2000 ساپورت بکنه آیا من به این باس دست پیدا میکنم و یا اینکه CPU هم باید ساپورت بکنه ؟
اگر به CPU مرتبط نیست که هیچ ، اما اگر به CPU هم مرتبط است میخوام بدونم این مدل CPUای که من انتخاب کردم تا چه باسی رو برای رم ساپورت میکنه ؟ البته در حالت نرمال ، و نه اورکلاک شده. (چون قصد اورکلاک کردن ندارم).

Ultra_Black
24-04-2010, 22:53
و سوالی از اساتید داشتم : آیا باس رم به جز خود رم و مادربرد نیازمند چیز دیگه ای هست ؟ میخوام بدونم به CPUای که من انتخاب کردم هم مرتبط است ؟ Cpu : Core i7 930
مثلا اگر باس رم 2000 باشه و مادر برد هم 2000 ساپورت بکنه آیا من به این باس دست پیدا میکنم و یا اینکه CPU هم باید ساپورت بکنه ؟
سوکت LGA1366 و همچنین LGA1156 محدودیتی تو باس رم ندارند و مموری کنترلر روی CPU هست و اصلا ربطی به مدل مادربرد هم نداره

اگر به CPU مرتبط نیست که هیچ ، اما اگر به CPU هم مرتبط است میخوام بدونم این مدل CPUای که من انتخاب کردم تا چه باسی رو برای رم ساپورت میکنه ؟ البته در حالت نرمال ، و نه اورکلاک شده. (چون قصد اورکلاک کردن ندارم).
حداکثر باس معمول برای رمهای DDR3 حدود 1333MHz هست و بالاتر از اون اورکلاک شده توسط کارخانه هست
و همونطور که گفتم محدودیتی تو باس رم نیست و شما تا بالای 2000Mhz هم میتونید از فرکانس رم استفاده کنید

akoroorian
24-04-2010, 23:52
سلام و خسته نباشید به همه
این مشخصات سیستم من:
motherboard: p5ad2-e
vga:4670
ram: 1gb buss 800 - 512mb buss 667
cpu:p4 full 3.2

تا جایی که معلومه باید رم رو ارتقاء داد و اگه بشه میخوام یه 2gb بگیرم، میخوام لطف کنین مارک با قیمت حدودی بگین و دیگه در مورد cpu چی بگیرم که هم از نظر کارایی هم رده با بقیه سیستمم باشه و هم قیمت مناسبی داشته باشه، بودجه هم تا 150 هزار تومان هستش دیگه اخرش رو گفتم.
متشکر

3jokes_x
25-04-2010, 00:52
سلام و خسته نباشید به همه
این مشخصات سیستم من:
motherboard: p5ad2-e
vga:4670
ram: 1gb bus 800 - 512mb bus 667
cpu:p4 full 3.2

تا جایی که معلومه باید رم رو ارتقاء داد و اگه بشه میخوام یه 2gb بگیرم، میخوام لطف کنین مارک با قیمت حدودی بگین و دیگه در مورد cpu چی بگیرم که هم از نظر کارایی هم رده با بقیه سیستمم باشه و هم قیمت مناسبی داشته باشه، بودجه هم تا 150 هزار تومان هستش دیگه اخرش رو گفتم.
متشکر

اول اینکه برای این سوال بهتره یه تاپیک جدید ایجاد کنی.

ولی دوم:
- باید بگی کاربردت چی تا مشخص بشه که چیو باید ارتقا داد (رم یا پردازنده). مثلا اگر کارت تبدیل فرمت فایل های ویدیویی باشه، 512 مگ رم هم زیاده. در مجموع الان 1.5 گیگ رم داری که زیاد هم بد نیست... من فکر می کنم الان بیشتر پردازنده هست که مشکل ایجاد می کنه.

- این مادربورد نسبتا قدیمیه و پردازنده های جدید بهش نمی خورن. یعنی با پردازنده های 2 یا 4 هسته ای سازگار نیست. و از بین پردازنده های تک هسته ای هم که... همینی که دارید تقریبا بهترین پردازنده تک هسته ایه. (پردازنده ی یه ذره قوی تر از این هم هست ولی خیلی با این فرقی نمی کنه و به همین دلیل ارزش نداره هزینه کنی.) نتیجه اینکه: باید مادربورد و سی پی یو رو باهم عوض کنی.

- با توجه به محدودیت زیاد بودجه پیشنهاد می کنم که مادربورد و سی پی یو رو از AMD انتخاب کنی. (توی این محدوده قیمت AMD نسبت کارایی به قیمت بالاتری داره.) البته هر طور حساب می کنم 150 تومان برای رم+سی پی یو + مادربورد کمه. مثلا اگر یه سی پی یو دوهسته ای 50-60 تومانی (مثل Amd AthlonII X2 240) انتخاب کنیم که تقریبا دیگه ارزان ترین پردازنده 2 هسته ای هست + رم 2 گیگ DDR3 (حداقل 45 تومان)، فقط 55-45 تومان برای مادربورد باقی می مونه که کمه. باید حدود 40-30 تومان دیگه بذاری روی پول مادربورد. حالا البته قطعات قدیمی خودت رو هم می تونی دست دوم بفروشی تا بودجه کمی بیشتر بشه.

- جدا از هزینه های فوق اگر 40-50 تومان دیگه تونستی به بودجه اضافه کنی، به جای اون پردازنده می تونی پردازنده AMD AthlonII X4 620 رو به قیمت 95 تومان بخری که ارزان ترین پردازنده 4 هسته ایه و نسبت کارایی به قیمت بسیار بسیار خوبی داره. به نظر من خرید این پردازنده منطقی تر از پردازنده 2 هسته ای قبلی هست، چون اون خودش هم کم کم داره از دور خارج می شه! حتی اگر مجبور بشی 2-3 ماه صبر کنی تا پولش جور بشه، این پردازنده ارزش خرید بالاتری داره. چون هم سیستمت به روز می شه و هم تا مدت زیادی نیازمند ارتقای مجدد نخواهی شد.

یه کار دیگه هم می شه کرد: (البته توصیه نمی شه ولی اگر خیلی محدودیت بودجه جدی باشه...)
مادربورد های جدید اکثرا فقط از رم های DDR3 پشتیبانی می کنند (اسلاتش با DDR2 فرق می کنه یعنی اصلا رم DDR2 بهشون نمی خوره) ولی اگر مادربورد یه کم قدیمی تر با ساپورت DDR2 بخری (مثلا ASUS-M4N78) می تونی رم فعلی خودت رو نگه داری و کل بودجه رو روی سی پی یو و مادربورد هزینه کنی. بعدا (در آینده) می تونی رم رو هم ارتقا بدی. (البته فقط رم DDR2 به این مادربورد می خوره ولی می تونی باس بالاتر بگیری مثلا 4 گیگ DDR2 با باس 1066 که خیلی اختلاف شدیدی با DDR3 باس 1333 نخواهد داشت.)

farzadim
25-04-2010, 14:59
Ultra_Black عزیز ممنونم برای توضیحات تکمیلی.

با کمک این تاپیک و عزیزانی که پاسخ دادن به نتیجه ی خیلی مثبتی رسیدم و از همگی تشکر میکنم مجددا.
خدانگهدار

blueboy_72000
25-04-2010, 19:05
سلام میخواستم برای دستگاه cpu بخرم اگه میشه لطفآ راهنماییم کنید

main board=giga ga-945plm-s2 rev=6.6