PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد اورلاک

Shahroozs2
11-04-2010, 19:46
سلام
میشه یه توضیح کامل در مورد اورکلاک بدید که به چه درد میخوره؟

A.M.D.D.E.V.I.L
11-04-2010, 19:50
خب به خیلی دردا میخوره
یعنی میتونی CPU/graphic کارتتو روی یک سرعت معین قفل کنی که با کاهش فرم رو به رو نشی
که البته ممکنه power زیادی بخواد

TREASURES
11-04-2010, 20:12
سلام
میشه یه توضیح کامل در مورد اورکلاک بدید که به چه درد میخوره؟
کاهش عمر قطعات را در دراز مدت باعث میشود (توصیه نمیشود) :41:

kourosh4
12-04-2010, 08:53
کاهش عمر قطعات را در دراز مدت باعث میشود (توصیه نمیشود) :41:

موافق نیستم............
اگه اورکلاک منطقی باشه هیچ مشکلی نداره ..........

Smoke_1110
12-04-2010, 15:42
موافق نیستم............
اگه اورکلاک منطقی باشه هیچ مشکلی نداره ..........

بله اگه منطقی باشه مشکل پیش نماید البته برای 1 سال ولی از اون به بعد چی میشه ؟
منطقی یعنی اینکه تنها 5 تا 10% اور بشه که تغییر محسوسی میکنه با این وضعیت برادر عزیز؟
توصیه نشه بهتره هرچیز یه ظرفیتی داره که از اون به بعد نتیجه عکس میشه مثلا آب یه دریاچه رو در یک لیوان خالی کن آیا در لیوان همه آب دریاچه هست و یا تنها اندازه ظرفیتش آب میگیره داستان اورکلاک هم همینه با کمی تغییر

wonderful
12-04-2010, 18:30
اگه cooling خوب باشه و ولتاژ ها تغییر داده نشوند . تو عمر cpu تغییر محسوسی نخواهید دید .

خوب اگه ولتاژ ها هم تغییر داده نشه بعد از 10% اور کلاک سیستم ناپایدار میشه .

پس اور کلاک تا 10-15 در صد تو عمر cpu خللی ایجاد نمیکنه.

راستی همین 10 درصد هم اثر خودش رو خواهد داشت برای مثال cpu خودم با 11 در صد اورکلاک از نمره 6.0 به 6.4 رفت (نمره دهی ویندوز 7)

D3vil_A
12-04-2010, 19:35
دوستان عزیز...یک Processor چقدر عمر میکنه؟!
بگیم 10 سال عمر میکنه......حیتی با سنگین ترین OverClocking ها Safe برای مصرف 24/7 .....فوقش این اورکلاک سنگین و همچنین افزایش ولتاژ ها بر فرض میخواد عمر قطعه رو 2 سال کاهش بده...:دی
آیا کسی هست که یک پردازنده مثل Intel E8500 .....بخواد 8 سال نگه داره؟! :دی نه.....

A.M.D.D.E.V.I.L
12-04-2010, 19:39
پس یعنی کارت های گرافیکی که خودشون over clocked شدن باید ارزون تر باشن؟

Smoke_1110
12-04-2010, 21:31
دوستان عزیز...یک Processor چقدر عمر میکنه؟!
بگیم 10 سال عمر میکنه......حیتی با سنگین ترین OverClocking ها Safe برای مصرف 24/7 .....فوقش این اورکلاک سنگین و همچنین افزایش ولتاژ ها بر فرض میخواد عمر قطعه رو 2 سال کاهش بده...:دی
آیا کسی هست که یک پردازنده مثل Intel E8500 .....بخواد 8 سال نگه داره؟! :دی نه.....
دوست گرامی نمی دونم از الکترونیک و دیجیتال و مباحث مربوط به پالس و ایمپالس و کلاک و فرکانس و استاندارد Cmos و همچنین TTL و ترانزیستور و... چقدر می دونی و یا همچنین مدارهای پایه کامپیوتر و نیز معماری کامپیوتر
که اینجوری و به این راحتی صحبت می کنی بنده خوشحال میشم دلایل علمی شما رو بشنوم تاکید میکنم علمی و تجربه رو اصلا در زمینه الکترونیک و دیجیتال قبول ندارم

D3vil_A
12-04-2010, 21:47
دوست عزیز.....
بنده از روی تجربیات که داشتم حرف زدم چون 24/7 کاره بنده با اورکلاک و قطعات هست.
اگر با پردازنده ها .....هرچی کار کرده باشید متوجه میشید که کلاا قطعات از جمله CPU دارای عمر دراز مدت هستند.و معمولا هم عر سال هم سری جدید پردازنده ها + Application ها عرضه میشند که مدل ها به مرور زمان قدیمی میشند.
اون گفته بنده هم در پست قبلیم گفتم بر فرض بگیریم.......نگفتم به صورت 100% عملی.....

در هر صورت افزایش ولتاژ یا هر چیز دیگه اونقدر عمر قطعه رو کوتاه نمیکنه که در طول دراز مدت CPU از دست بده....

موفق باشید....

Smoke_1110
12-04-2010, 21:54
CPU تنها قطعه ای هست که واقعا دارای عمر طولانی هست اما باز هم یه مثال میزنم فرض کنید یه فانوس هست که پرش نفته حالا فانوس رو در یک خانه بزار و روشن کن میبینی که تا زمانی که نفت داره کار خودش رو میکنه و وقتی سوختش به پایان رسید طبیعتا خاموش میشه ولی حالا همون فانوس نفت فول رو روشن کن و بزار جلوی باد ملاحضه میشه که دوامش 1 یا شاید هم 30 ثانیه باشه اور کلاک کردن سی پی یو شاید به خودش ضربه نزنه ولی باعث میشه سایر قطعات جلوی باد قرار بگیرند .
شما هم موفق باشید .

D3vil_A
12-04-2010, 22:04
خوب با این بحث معلوم میشه که شما چیزی از Over Clocking نمدونید :دی

در یک اورکلاک قرار نیست که ولتاژ های سنگین به پردازنده داده بشه که حالا بر فرض در 30sec خاموش بشه.
اگر به سایت ها سازنده پردازنده Intel/AMD مراجه کنید میبینید که برای هر مدل پردازنده که عرضه کردند یک محدوده ولتاژ رو برای مصرف 24/7 قرار دادن.
بریا مثال برای پردازنده PhenomII X4 955 3.2GHZ حداکثر ولتاژ 1.5 کذاشتند! ولی در حالت دیفالت روی تمام مادربرد ها با انواع چیپ ها این پردازنده با ولتاژ 1.35V روی 3200MHZ کار میکنه.
در صورتی که این پردازنده ولتاژ حدودی 1.5V که شرکت AMD حداکثر ولتاژ متناسب این پردازنده قرار داده میتونه به فرکانس 5.5GHZ البته روی Xtreme Cooling برسه!
پس هر ولتاژی نمیتونه اونقدر در عمبر یک پردازنده محسوس باشه.
در ضمن همونطور که خودتون هم اشاره کردین CPU عمر طوالانی داره! آیا به نظر شما افراد آماتور هم OC میکنند؟! نه
پس هرکس که OverClock میکنه قطعه یک پردازنده رو به مدت نگه نمیداره و دائما در حال تعویض پردازنده هست.
پس هر چقدر هم ایشون به طور سنگین پردازنده رو OC کنند برای خودشون هیچ فرقی نداره!

موفق باشید.

Smoke_1110
12-04-2010, 22:47
خوب با این بحث معلوم میشه که شما چیزی از Over Clocking نمدونید :دی

در یک اورکلاک قرار نیست که ولتاژ های سنگین به پردازنده داده بشه که حالا بر فرض در 30sec خاموش بشه.
اگر به سایت ها سازنده پردازنده Intel/AMD مراجه کنید میبینید که برای هر مدل پردازنده که عرضه کردند یک محدوده ولتاژ رو برای مصرف 24/7 قرار دادن.
بریا مثال برای پردازنده PhenomII X4 955 3.2GHZ حداکثر ولتاژ 1.5 کذاشتند! ولی در حالت دیفالت روی تمام مادربرد ها با انواع چیپ ها این پردازنده با ولتاژ 1.35V روی 3200MHZ کار میکنه.
در صورتی که این پردازنده ولتاژ حدودی 1.5V که شرکت AMD حداکثر ولتاژ متناسب این پردازنده قرار داده میتونه به فرکانس 5.5GHZ البته روی Xtreme Cooling برسه!
پس هر ولتاژی نمیتونه اونقدر در عمبر یک پردازنده محسوس باشه.
در ضمن همونطور که خودتون هم اشاره کردین CPU عمر طوالانی داره! آیا به نظر شما افراد آماتور هم OC میکنند؟! نه
پس هرکس که OverClock میکنه قطعه یک پردازنده رو به مدت نگه نمیداره و دائما در حال تعویض پردازنده هست.
پس هر چقدر هم ایشون به طور سنگین پردازنده رو OC کنند برای خودشون هیچ فرقی نداره!

موفق باشید.

البته قصد توهین ندارم ولی نباید ناراحت بشین چون نسبت به این علم(الکترونیک) متاسفانه حرفی برای گفتن ندارید و هنوز سطح ولتاژهای منطقی رو نمی دونید من باید چه کار کنم بیام اینجا کلاس مدار منطقی بزارم یا معماری کامپیوتر مثل اینکه باید بنویسه High Voltag: 380V تا شما بگید ولتاژ بالا و فکر کنم یه نیروگاه برق به جای پاور باید به کیستون وصل بشه تا بگید ولتاژ زیاد در ضمن برادر گرامی اول مطلب رو بخون , بفهم و بعد بیا پست بده من نگفتم سی پی یو گفتم سایر قطعات در ضمن من با اور کلاک هم پدر کشتگی ندارم که بخوام رد کنم و این رو هم بدون چیز خاصی نیست که کسی بدونه یا ندونه .
همین که شما میدونی بسمونه نوش جونت ما بی سوادیم

alborz_k
12-04-2010, 23:22
البته قصد توهین ندارم ولی نباید ناراحت بشین چون نسبت به این علم(الکترونیک) متاسفانه حرفی برای گفتن ندارید و هنوز سطح ولتاژهای منطقی رو نمی دونید من باید چه کار کنم بیام اینجا کلاس مدار منطقی بزارم یا معماری کامپیوتر مثل اینکه باید بنویسه High Voltag: 380V تا شما بگید ولتاژ بالا و فکر کنم یه نیروگاه برق به جای پاور باید به کیستون وصل بشه تا بگید ولتاژ زیاد در ضمن برادر گرامی اول مطلب رو بخون , بفهم و بعد بیا پست بده من نگفتم سی پی یو گفتم سایر قطعات در ضمن من با اور کلاک هم پدر کشتگی ندارم که بخوام رد کنم و این رو هم بدون چیز خاصی نیست که کسی بدونه یا ندونه .
همین که شما میدونی بسمونه نوش جونت ما بی سوادیم
دوست عزیز منم رشتم برق هست و تمام این درس هایی که گفتین رو گذروندم ، یا دارم می گذرونم . حرف ولتاژ شد ، فکرنکنم که کسی این جا ولتاژ بیش از 1.4 ولت رو حتی برای اورکلاک طولانی مدت پردازنده های 4 هسته ای توصیه کرده باشه!! و در حالت های خاص هم حتمأ می گیم که باید از خنک کننده های خاص استفاده کرد و جانب احتیاط رو نگه داشت!!
پست شما طوری بود که انگار علم الکترونیک و یا کسی که رشتش برق هست ، دلایل محکمی برای رد اورکلاک داره! و باید بگم که این نظر غلطه!! و در کل آتش اورکلاک رو این جماعت به جان ملت انداختن!!:31:
در ضمن فرمودین سایر قطعات ، می شه منظورتون رو دقیق تر بگین که ممکنه چه اتفاقی بیفته؟!
و آخرین حرف: ببین دوست عزیز این جا یک فروم عمومی هست که هر کسی حق داره نظرات و عقاید خودش رو بیان کنه ، و دیگران با خوندن دلایل اون فرد ، می تونند نظرش رو بپذیرند و یا نه ، استفاده از لحن تند و زود جوش آوردن هیچ دردی رو دوا نمی کنه!! :11:

Smoke_1110
13-04-2010, 12:06
دوست عزیز منم رشتم برق هست و تمام این درس هایی که گفتین رو گذروندم ، یا دارم می گذرونم . حرف ولتاژ شد ، فکرنکنم که کسی این جا ولتاژ بیش از 1.4 ولت رو حتی برای اورکلاک طولانی مدت پردازنده های 4 هسته ای توصیه کرده باشه!! و در حالت های خاص هم حتمأ می گیم که باید از خنک کننده های خاص استفاده کرد و جانب احتیاط رو نگه داشت!!
پست شما طوری بود که انگار علم الکترونیک و یا کسی که رشتش برق هست ، دلایل محکمی برای رد اورکلاک داره! و باید بگم که این نظر غلطه!! و در کل آتش اورکلاک رو این جماعت به جان ملت انداختن!!:31:
در ضمن فرمودین سایر قطعات ، می شه منظورتون رو دقیق تر بگین که ممکنه چه اتفاقی بیفته؟!
و آخرین حرف: ببین دوست عزیز این جا یک فروم عمومی هست که هر کسی حق داره نظرات و عقاید خودش رو بیان کنه ، و دیگران با خوندن دلایل اون فرد ، می تونند نظرش رو بپذیرند و یا نه ، استفاده از لحن تند و زود جوش آوردن هیچ دردی رو دوا نمی کنه!! :11:
ببین دوست عزیز من, اگه چند پست قبلی رو مطالعه کرده باشی من گفتم دلیل علمی که موءید و تایید کننده اور کلاک باشه اینجا بیا بیان کن . حالا که شما رشته ات برقه چه بهتر نمی دونم چه مقطعی هستی و چه قدر در رشته خودت اطلاعات داری خواهشا اگه دلیل علمی برای تایید این کار داری بیار بسم الله ما هم استفاده کنیم و از هرگونه اینجوری کردم اونجوری شد جدا بپرهیز چون میشه تجربی و من اصلا در زمینه الکترونیک تجربه تو کتم نمیره .
من که جوش نیاوردم شاید شما که دائم اور کلاک میکنید دیگه همه چیز رو اور می بینید و فکر کردید من داغ کردم ولی نه سیستم خنک کننده من قویه و اصلا هم اور نشدم

alborz_k
13-04-2010, 16:31
ببین دوست عزیز من, اگه چند پست قبلی رو مطالعه کرده باشی من گفتم دلیل علمی که موءید و تایید کننده اور کلاک باشه اینجا بیا بیان کن . حالا که شما رشته ات برقه چه بهتر نمی دونم چه مقطعی هستی و چه قدر در رشته خودت اطلاعات داری خواهشا اگه دلیل علمی برای تایید این کار داری بیار بسم الله ما هم استفاده کنیم و از هرگونه اینجوری کردم اونجوری شد جدا بپرهیز چون میشه تجربی و من اصلا در زمینه الکترونیک تجربه تو کتم نمیره .
من که جوش نیاوردم شاید شما که دائم اور کلاک میکنید دیگه همه چیز رو اور می بینید و فکر کردید من داغ کردم ولی نه سیستم خنک کننده من قویه و اصلا هم اور نشدم
در مورد رشتم و کتاب هایی که مطالعه می کنم این قدر می دونم که همشون (از مدار و ال1 و الکترو و تجزیه تحلیل و ماشین و سیگنال و ............ ) تألیف قبل از 1975 هستند و همشون هم مباحث کاملأ پایه ای رو بررسی می کنند و نتیجه گیری مستقیم از این کتاب ها ، برای پردازنده های نسل حاضر که از علم روز و حتی مرز های علم استفاده می کنند ، شدنی نیست (شاید من دانشجو ی ضعیفی باشم! :31:)
کلأ اورکلاک یک عمل تجربی هست و اگه جانب احتیاط رو در مواردی مثل ( حداکثر حرارت و ولتاژ )رعایت بشه ، هیچ آسیبی به قطعه وارد نمی شه.:46:(شما که انتظار نداری کسی قلم کاغذ برداره و مقاومت هر یک از ترانزیستور ها و میزان جریان الکترومغناطیسی درون هسته و آستانه ی فروپاشی ترانزیستور ها رو بدست بیاره؟!!! و از اونجایی که امعلومات لازم ، مثل مواد به کار رفته در هسته و .......... رو شرکت سازنده در اختیار همگان نمی زاره ، افراد معمولی ، در صورت سواد و وقت ، نمی تونند به شکل دقیق اون رو محاسبه کنند . اگه دقت کنید بودجه ی های میلیارد دلاری شرکت های اینتل و amd هم برای بدست اوردن همین جزئیات هست ، و کسی تو خونش نمی تونه همچین کاری بکنه . )

Smoke_1110
13-04-2010, 18:02
در مورد رشتم و کتاب هایی که مطالعه می کنم این قدر می دونم که همشون (از مدار و ال1 و الکترو و تجزیه تحلیل و ماشین و سیگنال و ............ ) تألیف قبل از 1975 هستند و همشون هم مباحث کاملأ پایه ای رو بررسی می کنند و نتیجه گیری مستقیم از این کتاب ها ، برای پردازنده های نسل حاضر که از علم روز و حتی مرز های علم استفاده می کنند ، شدنی نیست (شاید من دانشجو ی ضعیفی باشم! :31:)
کلأ اورکلاک یک عمل تجربی هست و اگه جانب احتیاط رو در مواردی مثل ( حداکثر حرارت و ولتاژ )رعایت بشه ، هیچ آسیبی به قطعه وارد نمی شه.:46:(شما که انتظار نداری کسی قلم کاغذ برداره و مقاومت هر یک از ترانزیستور ها و میزان جریان الکترومغناطیسی درون هسته و آستانه ی فروپاشی ترانزیستور ها رو بدست بیاره؟!!! و از اونجایی که امعلومات لازم ، مثل مواد به کار رفته در هسته و .......... رو شرکت سازنده در اختیار همگان نمی زاره ، افراد معمولی ، در صورت سواد و وقت ، نمی تونند به شکل دقیق اون رو محاسبه کنند . اگه دقت کنید بودجه ی های میلیارد دلاری شرکت های اینتل و amd هم برای بدست اوردن همین جزئیات هست ، و کسی تو خونش نمی تونه همچین کاری بکنه . )
اور کلاک مبحثی جزئی از معماری کامپیوتر هست همانطور هم که میدونی ولتاژ در دیجیتال بسته به استاندارد استفاده از نوع خانواده TTL و یا CMOS هست که هرکدوم از اینها یک میزان سطح ولتاژ منطقی دارند که اینها به بحث ما زیاد ربطی نداره چیزی که مهمه افزایش فرکانس هست . مطمئنا در مورد AVR چیزهایی میدونی با افزایش فرکانس در برنامه نویسی اونها باعث ایجاد سرعت میشه به عنوان مثال اگه در ساخت یک ربات مسیریاب با استفاده از AVR فرکانس رو بالا ببرید شاهد افزایش سرعت میشی ولی این افزایش فرکانس که باعث افزایش سرعت میشه همواره با عیوبی مثل حرارت , جریان کشی بالا و در نتیجه نرسیدن توان لازم به قسمتهایی مثل بافر وغیره میشه که سیستم رو ناپایدار میکنه .
حالا برگردیم به اور کلاک فرق بین یک میکروپروسسور و میکروکنترلر رو حتما میدونی حالا فکر بکن وقتی تو یک میکروکنترلر با وجود داشتن رم روم تایمر و... داخلی به این شکل با افزایش فرکانس بیشتر از توانش کم میاره میکروپروسسوری که نیاز به رم روم خارجی داره و هرکدوم هم از اونها نیازمند تغذیه لازم هستند چه جوری میتونه تحمل فرایند افزایش فرکانس رو داشته باشه . گیریم که تمام جوانب احتیاط رعایت بشه آیا به نظر شما سیستم دچار مشکل نمیشه ؟
متاسفانه ما عادت کردیم که باید با عواملی چون سوختگی, دود , ری استارت شدن های پیاپی رو برو بشیم تا بگیم بله سیستم خراب میشه .
خوبه خودتون فرمودید احتیاط . چرا باید کاری بکنیم که این همه نیازمند به احتیاط است فرض رو بر این بزاریم که شما تمام این کارها رو خودتون انجام دادید نتیجه لازمه رو هم گرفتید حالا یکی از کاربران انجمن که اطلاعات زیادی در این زمینه نداره بیاد این کارو بکنه این آیا همون احتیاطی رو رعایت میکنه که شما کردید ؟ همون میزان افرایش فرکانسی که شما محاسبه و پیاده کردید رو میکنه ؟ آیا همون قطعاتی که شما جمع کردید رو کرده ؟
با افزایش ولتاژ و وجود یک پاور نسبتا معمولی شما تضمین میکنید که تمامی ولتاژهای مورد نیاز سایر قطعات یکسان توزیع بشه ؟ و اگه نشه چی میشه ....
توصیه همین جوری اورکلاک امر مناسبی نیست باید مزایا و معایبش گفته بشه تا یوزر بتونه تصمیم درست رو بگیره
کلام آخر : چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟!

Smoke_1110
13-04-2010, 18:08
نخیر بنده نیاز ندارم که میزان مقاومت ها برام حساب بشه بنده می خوام وجه علمی این کار برام ثابت بشه که هنوز بغیر از چندتا حرف تجربی که مربوط به خوده شخصه چیزی دیگه نشنیدم و ثابت شد که کسایی که ایران تحصیل میکنند صرفا دنبال درس پاس کردن هستند و کسی که بیاد بگه این به الکترونیک ربط نداره واقعا نوبرشه فکر کنم اور کلاک به عمران ربط داشته باشه ؟؟؟؟

alborz_k
13-04-2010, 20:01
نخیر بنده نیاز ندارم که میزان مقاومت ها برام حساب بشه بنده می خوام وجه علمی این کار برام ثابت بشه که هنوز بغیر از چندتا حرف تجربی که مربوط به خوده شخصه چیزی دیگه نشنیدم و ثابت شد که کسایی که ایران تحصیل میکنند صرفا دنبال درس پاس کردن هستند و کسی که بیاد بگه این به الکترونیک ربط نداره واقعا نوبرشه فکر کنم اور کلاک به عمران ربط داشته باشه ؟؟؟؟
خب من اول جواب قسمت اخر حرفتون رو می دم ، که آسون تره!!:31: شمابه من بگو که وجه علمی رو چی می دونی؟! تا من بدونم که از چه منظری باید صحبت کنیم!

من نگفتم که اورکلاک به الکترونیک ربط نداره ، من فقط گفتم که با درس هایی که ما می خونیم ، نمی تونیم پردازنده های intel core2dou , amd ohenom2 رو بررسی کنیم!! شماد خودتون تو آزمایشگاه میکروپروسسور روی چی کار کردین؟!
و حالا صحبت های پست قبلیتون:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
هیچ کسی نمی گه که بیش از توان قطعه ازش کار بکشید ، ما فقط می خوایم از توان قطعه درست استفاده بشه .
من وقتی کلی حرف می زنم ، شما متوجه نمی شی ، پس بزار برات مثال بیارم:
intel core2quad q6600 در فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار می کرد ، همین پردازنده یک برادر بزرگتر هم داشت به نام q6850 که در فرکانس 3 گیگاهرتز کار می کرد ، این دو پردازنده ، به جز فرکانس ، هیچ تفاوت دیگه ای با هم نداشتند!! و البته با یک اختلاف قیمت یک میلیونی!! حالا من می گم که کسی که وارده ، می تونه با کمی تغییر ،6600 رو در فرکانس 3 گیگاهرتز استفاده کنه، با افزایش کارایی بسیار بالا و با کمترین میزان ناپایداری!!
در مورد رم و روم خارجی هم اگه از معماری کامپیوتر های امروزی اطلاع نداری ، توضیح بدم.

ما هیچ وقت همچین عادتی نکریدم ، استفاده از نرم افزار occt به مدت 2 ساعت که فشاری بسیار بیشتر از هر نرم افزاری رو به سیستم وارد می کنه و بررسی دقیق عملکرد پردازنده و سایر قطعات ، از هر نظر ، کار کرد سیستم رو تضمین می کنه .
دود و سوختی لازم نیست ، با کوچکترین ناپایداری ای ، سیستم بد عمل می کنه و خیلی زود همه چیز معلوم می شه (و الزامأ وجود ناپایداری ، معنی آسیب دیدن قطعه رو نمی ده)

دیگران رو نمی دونم ، ولی من هیچ وقت کسی رو به اورکلاک تشویق نمی کنم ، ولی اگه ازم کمک بخواد ، حتمأ کمکش می کنم تا بتونه از این تجربه بیشترین مقدار استفاده رو ببره و احتمال کوچکترین آسیبی هم وجود نداشته باشه!
در کل تو پست اول هم ذکر شده که اورکلاک یک عمل ریسک محسوب می شه و عواقبش به پای کاربر هست!:46:

Smoke_1110
13-04-2010, 20:22
alborz_k جان اینکه من بگم شما بگی نشد کار حالا ببین من جواب مختصر بدم :
1- در مورد رم و روم خارجی هم اگه از معماری کامپیوتر های امروزی اطلاع نداری ، توضیح بدم.نیاز نیست زحمت بکشید فکر کنم کافی باشه مدرک دکترا در رشته مهندسی برق - الکترونیک
2- (و الزامأ وجود ناپایداری ، معنی آسیب دیدن قطعه رو نمی ده).کسی نگفته ناپایداری یعنی آسیب ولی نمی دونم چه جوری با ناپایداری میشه کار کرد ؟
3-ما فقط می خوایم از توان قطعه درست استفاده بشه . خیلی جالبه و شاید در حد یک کشف که برای دسترسی به توان قطعه باید اور کلاک بشه توانش رو سایت سازنده مشخص کرده اونم درستش !!!معنی اور کلاک یعنی توان بیشتر مهندس نه توان قطعه فرق اینا خیلی مهمه خودش اور داره خواهش میکنم معنی فارسی اور رو بدونید
4-intel core2quad q6600 در فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار می کرد ، همین پردازنده یک برادر بزرگتر هم داشت به نام q6850 که در فرکانس 3 گیگاهرتز کار می کرد ، این دو پردازنده ، به جز فرکانس ، هیچ تفاوت دیگه ای با هم نداشتند!! و البته با یک اختلاف قیمت یک میلیونی!! حالا من می گم که کسی که وارده ، می تونه با کمی تغییر ،6600 رو در فرکانس 3 گیگاهرتز استفاده کنه، با افزایش کارایی بسیار بالا و با کمترین میزان ناپایداری!! و بعدش ؟؟

alborz_k
13-04-2010, 20:58
1- در مورد رم و روم خارجی هم اگه از معماری کامپیوتر های امروزی اطلاع نداری ، توضیح بدم.نیاز نیست زحمت بکشید فکر کنم کافی باشه مدرک دکترا در رشته مهندسی برق - الکترونیک
2- (و الزامأ وجود ناپایداری ، معنی آسیب دیدن قطعه رو نمی ده).کسی نگفته ناپایداری یعنی آسیب ولی نمی دونم چه جوری با ناپایداری میشه کار کرد ؟
3-ما فقط می خوایم از توان قطعه درست استفاده بشه . خیلی جالبه و شاید در حد یک کشف که برای دسترسی به توان قطعه باید اور کلاک بشه توانش رو سایت سازنده مشخص کرده اونم درستش !!!معنی اور کلاک یعنی توان بیشتر مهندس نه توان قطعه فرق اینا خیلی مهمه خودش اور داره خواهش میکنم معنی فارسی اور رو بدونید
4-intel core2quad q6600 در فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار می کرد ، همین پردازنده یک برادر بزرگتر هم داشت به نام q6850 که در فرکانس 3 گیگاهرتز کار می کرد ، این دو پردازنده ، به جز فرکانس ، هیچ تفاوت دیگه ای با هم نداشتند!! و البته با یک اختلاف قیمت یک میلیونی!! حالا من می گم که کسی که وارده ، می تونه با کمی تغییر ،6600 رو در فرکانس 3 گیگاهرتز استفاده کنه، با افزایش کارایی بسیار بالا و با کمترین میزان ناپایداری!! و بعدش ؟؟

1_داشتن دکترا در رشته ی الکترونیک خیلی عالیه ، ولی دلیل نمی شه که همه چیز رو بدونید و یا نظرتون در مرود همه چیز درست باشه!:46:
2_منم نگفتم که با ناپایداری می شه کار کرد ، من می گم که می شه جلوی ناپایداری رو گرفت!! و اگه شدنی نباشه ، پس اورکلاک نمی شه .
3_شما همون مثال من رو در مورد q6600 دیدین ، یک نفر می تونست q6850 بخره به قیمت یک میلیون و پانصد هزار تومن (که البته این پردازنده دارای ضریب باز بود ، یعنی برای اورکلاک!:31:) ، یک نفر هم می تونست 6600 بخره با 250000 هزار تومان و با اورکلاک کارایی برابر بدست بیاره!!و این یعنی استفاده از توان این پردازنده ای که شرکت سازنده برای پوشش سطح بیشتری از بازار ، کارکردش رو در فرکانس 2400 مگارهرتز محدود کرده بود!(احساس می کنم که تو این قسمت منظور من رو دقیق متوجه نشدین )
4_و بعدش این که مثلأ کسی که دو ساله داره ازاین پردازنده استفاده می کنه و به دلیل کارایی بسیار مناسب این پردزانده در فرکانس 3200 مگاهرتز (با یک خنک کننده ی خوب ) دلیلی برای ارتقاء پردازندش به corei7 و هزینه ی بیشتر ندیده!
ممکنه که زمانی اورکلاک کار خطرناکی محسوب می شد و کسی دنبالش نمی رفت ، ولی در زمانی که شرکت های سازنده ی قطعات ، توان اورکلاکشون رو یکی از فاکتور های مهم قطعشون به ساب می ارن و سایت ها و لابراتور های تست قطعه هم آزمایش توانایی اورکلاک قطعات رو یکی از بخش های مهم کارشون به حساب می ارن ، نمی شه از این قابلیت به سادگی گذشت.:11:

wonderful
13-04-2010, 21:12

دوست عزیز شما با این حرفاتون دارید با همه ی کمپانی هایی که از اورکلاک حمایت می کنند می جنگید . برند هایی مثل gigabyte , msi , intel , amd, foxconn . biostar . و...

در ضمن بد نیست سری به سایت hwbot با حمایت گیگابایت سر بزنید تا کسانی رو که دارند برای 10 مگا هرتز بیشتر به هلیوم مایع متوسل می شوند رو ببینید. اتفاقآ چتد تا از اونها ایرانی هستند و تو پردازنده های فنوم رکورد دارند.

شما میخواهید که پردازنده تون با فرکانس امن و پیش فرض خودش کار کنه. ولی خیلی ها این ریسک کم رو می پذیرند تا بتونند هم هیجان داشته باشند هم قدرت بیشتر به ازای پول کمتر.

منم جزء دسته ی دومم

Smoke_1110
13-04-2010, 21:41
من در پستهای قبلیم هم گفتم با اور کلاک پدر کشتگی ندارم و تنها هدف من اینه که کسانی که همین جوری نسخه می پیچند و ذات مقدسشون بریئه از علم در این زمینه این کار رو نکنن یا اگر هم می کنند معایب یا مزایا رو با هم مطرح کنند مثلا یکی از مزایای علمی این کار اینه که : خیلی ها این ریسک کم رو می پذیرند تا بتونند هم هیجان داشته باشند هم قدرت بیشتر به ازای پول کمتر.!!!
حالا من موندم هیجان دیگه چرا ؟ترو خدا این شد توجیح علمی ؟؟!!اگه کمی دقت کنید در قضیه اور کلاک متوجه این امر میشید که شرکتهای نامبرده این قابلیت رو به پردازنده های خود اضافه میکنند تا بتونند با این سرگرمی فروش خودشون رو بالاتر ببرند و هیچ شرکتی با وجود داشتن مهندسین طراح خودش که مو رو از ماست میکشند نمیاد با تولید یک سی پی یو q6600 که به قول دوستمون اختلاف قیمت این چنینی داشته باشه بشه q6850 با این کار بنده عقیده دارم که باید خط تولید این پردازنده جمع بشه چون با یه اور میشه به این سی پی یو رسید .
این کار میشه که با اور به این مرحله رسید ولی آیا سی پی یو اور شده با سی پی یو q6850 مثل هم کار می کنند ؟ نرمال بودن کدومشون بیشتره ؟
از نظر علمی نوش جون همه مون خواهشا از نظر عقلی این میشه که شرکتی به این بزرگی دوتا پردازنده تولید کنه با این اختلاف قیمتی بعد بشه با یه اور به اون رسید من نمی دونم اگه شرکت قبول کرده چرا این q6850 رو تولید کرده ؟
و اگه واقعا با هم فرق دارند که منجر به تولید جداگانه شده چرا میشه با اور کلاک بهش رسید این چه کاری کرده این شرکت واقعا نمی فهمه؟

alborz_k
13-04-2010, 22:18
من در پستهای قبلیم هم گفتم با اور کلاک پدر کشتگی ندارم و تنها هدف من اینه که کسانی که همین جوری نسخه می پیچند و ذات مقدسشون بریئه از علم در این زمینه این کار رو نکنن یا اگر هم می کنند معایب یا مزایا رو با هم مطرح کنند مثلا یکی از مزایای علمی این کار اینه که : خیلی ها این ریسک کم رو می پذیرند تا بتونند هم هیجان داشته باشند هم قدرت بیشتر به ازای پول کمتر.!!!
حالا من موندم هیجان دیگه چرا ؟ترو خدا این شد توجیح علمی ؟؟!!اگه کمی دقت کنید در قضیه اور کلاک متوجه این امر میشید که شرکتهای نامبرده این قابلیت رو به پردازنده های خود اضافه میکنند تا بتونند با این سرگرمی فروش خودشون رو بالاتر ببرند و هیچ شرکتی با وجود داشتن مهندسین طراح خودش که مو رو از ماست میکشند نمیاد با تولید یک سی پی یو q6600 که به قول دوستمون اختلاف قیمت این چنینی داشته باشه بشه q6850 با این کار بنده عقیده دارم که باید خط تولید این پردازنده جمع بشه چون با یه اور میشه به این سی پی یو رسید .
این کار میشه که با اور به این مرحله رسید ولی آیا سی پی یو اور شده با سی پی یو q6850 مثل هم کار می کنند ؟ نرمال بودن کدومشون بیشتره ؟
از نظر علمی نوش جون همه مون خواهشا از نظر عقلی این میشه که شرکتی به این بزرگی دوتا پردازنده تولید کنه با این اختلاف قیمتی بعد بشه با یه اور به اون رسید من نمی دونم اگه شرکت قبول کرده چرا این q6850 رو تولید کرده ؟
و اگه واقعا با هم فرق دارند که منجر به تولید جداگانه شده چرا میشه با اور کلاک بهش رسید این چه کاری کرده این شرکت واقعا نمی فهمه؟
ببین یک جورایی هم پرسیدی و هم جواب دادی . وقتی پردازنده ها در شرکت تولید می شن ، ازشون تست ولتاژ و فرکانس می گیرن ، اون هایی که آستانه ی تحمل بالا تری دارن رو برای فروش به عنوان فرکانس بالاتر انتخاب می کنند و ........ . ولی در واقع در اکثر مواقع اختلاف مدل های پایین تر ، با مدل های بالاتر زیاد نیست و در یک فرکانس می تونند خیلی راحت مثل هم کار کنند و مدل پایین تر چیزی کمتر از 0.05 ولت ولتاژ بیشتر احتیاج دارن!
در کل تولید پردازنده های xtereme مثل همین 6850 خیلی محدوده و برای استفاده های خاص هستند ، در صورت لود سنگین برای استفاده ی 7/24 برای شرکتی که چندین برابر پول سیستم رو در می اره ، مطمئنأ خرید یک پردازنده ی extreme مناسب تره ، ولی برای کاربر با بودجه ی محدود .... .
همون طور که عرض کردم ، ممکنه که پایداری پردازنده ای مثل 6850 بالاتر بوده باشه ، ولی به چه قیمتی؟! شما با اون پول می تونستی 4 نا q6600 رو بسوزونی و بندازی دور . و حالا یک مقایسه ی دیگه! مثلأ همین q6600 در فرکانس مرجع یک پردازنده ی از رده خارج محسوب می شه و کسایی که از این پردازنده استفاده ی حرفه ای می کنند ، بعد از ورود پردازنده های نهالم ، باید ارتقا انجام بدن ، یعنی به صورت تقریبی حدود 800000 تومان خرج!! در صورتی که 6600 در فرکانس 3200 می تونه با یک پردازنده ی cprei7 920 برابری کنه!

Smoke_1110
13-04-2010, 22:24
ببین یک جورایی هم پرسیدی و هم جواب دادی . وقتی پردازنده ها در شرکت تولید می شن ، ازشون تست ولتاژ و فرکانس می گیرن ، اون هایی که آستانه ی تحمل بالا تری دارن رو برای فروش به عنوان فرکانس بالاتر انتخاب می کنند و ........ . ولی در واقع در اکثر مواقع اختلاف مدل های پایین تر ، با مدل های بالاتر زیاد نیست و در یک فرکانس می تونند خیلی راحت مثل هم کار کنند و مدل پایین تر چیزی کمتر از 0.05 ولت ولتاژ بیشتر بخواد!
در کل تولید پردازنده های xtereme مثل همین 6850 خیلی محدوده و برای استفاده های خاص هست .
همون طور که عرض کردم ، ممکنه که پایداری پردازنده ای مثل 6850 بالاتر بوده باشه ، ولی به چه قیمتی؟! شما با اون پول می تونستی 4 نا q6600 رو بسوزونی و بندازی دور . و حالا یک مقایسه ی دیگه! مثلأ همین q6600 در فرکانس مرجع یک پردازنده ی از رده خارج محسوب می شه و کایی که از این پردازنده استفاده ی حرفه ای می کنند ، بعد از ورود پردازنده های نهالم ، باید ارتقا انجام بدن ، یعنی به صورت تقریبی حدود 800000 تومان خرج!! در صورتی که 6600 در فرکانس 3200 می تونه با یک پردازنده ی cprei7 920 برابری کنه!

از اینکه شما اطلاعات سخت افزاریت عالیه جای شکی نیست و من خودم به شخصه از شما تو تاپیکهای دیگه چیزهایی یاد گرفتم ولی تو این قضیه اور کلاک به علت مبهم بودنش من زیاد این کار رو قبول ندارم و به همین خاطر به دانشجوهام یه تحقیق 3 نمره ای در مورد توجیح علمی Over Cloocking دادم ببینم چی میشه شاید شما راست بگین ولی با این علم ناقصم بعید میدونم به غیر از توجیح اقتصادی توجیح علمی داشته باشه

H.Operator
14-04-2010, 11:23
از اینکه شما اطلاعات سخت افزاریت عالیه جای شکی نیست و من خودم به شخصه از شما تو تاپیکهای دیگه چیزهایی یاد گرفتم ولی تو این قضیه اور کلاک به علت مبهم بودنش من زیاد این کار رو قبول ندارم و به همین خاطر به دانشجوهام یه تحقیق 3 نمره ای در مورد توجیح علمی Over Cloocking دادم ببینم چی میشه شاید شما راست بگین ولی با این علم ناقصم بعید میدونم به غیر از توجیح اقتصادی توجیح علمی داشته باشه
سلام دوست عزیز
من هم چون اورکلاک رو دوست دارم و انجام میدم می خوام یک چیزی بگم به نظر شما یک شرکتی مثل amd چرا باید بیاد و برخی از cpu هاش رو به صورت بلک ادیشن یعنی مولتی پلیر باز ارائه کنه اصلا به چه کار میاد خوب معاومه که فقط بدرد اورکلاک می خوره و این یعنی شرکت سازنده خودش زمینه رو برای شما باز گذاشته و با توجه به قابلیت پردازنده هم این کارو میکنه نه همینطوری کشکی من خودم الان یک پردازنده amd x3 720 رو تا و3.6 اور کردم البته بگم که از خنک کننده استفاده می کنم نه اون فن استوک که الان با ولتاژ 1.4 دمای cpu من هیچ فرقی با زمانی که فرکانسش 2.8 بود و فنش استوک بود نداره تازه از اون موقع هم دماش کمتره خوب این به نظر شما چه طور عمر قطعه رو کم می کنه تازه ولتاژی هم که شرکت amd براش تعیین کرده بین 0.85-1.42 هست اونم با فن استوک:5:.

Smoke_1110
14-04-2010, 14:04
سلام دوست عزیز
من هم چون اورکلاک رو دوست دارم و انجام میدم می خوام یک چیزی بگم به نظر شما یک شرکتی مثل amd چرا باید بیاد و برخی از cpu هاش رو به صورت بلک ادیشن یعنی مولتی پلیر باز ارائه کنه اصلا به چه کار میاد خوب معاومه که فقط بدرد اورکلاک می خوره و این یعنی شرکت سازنده خودش زمینه رو برای شما باز گذاشته و با توجه به قابلیت پردازنده هم این کارو میکنه نه همینطوری کشکی من خودم الان یک پردازنده amd x3 720 رو تا و3.6 اور کردم البته بگم که از خنک کننده استفاده می کنم نه اون فن استوک که الان با ولتاژ 1.4 دمای cpu من هیچ فرقی با زمانی که فرکانسش 2.8 بود و فنش استوک بود نداره تازه از اون موقع هم دماش کمتره خوب این به نظر شما چه طور عمر قطعه رو کم می کنه تازه ولتاژی هم که شرکت amd براش تعیین کرده بین 0.85-1.42 هست اونم با فن استوک:5:.

خوش به حالت سلام منم بهش برسون .
دوست عزیز من دنبال توجیح علمی این کار هستم نه ردش پستهای قبلی رو هم خواهشا بخون گفتم با اورکلاک
پدر کشتگی ندارم تنها می خوام از نظر علمی این کار برام روشن بشه جرمه؟؟؟

wonderful
14-04-2010, 15:26

در مورد هیجان بهتره به سایت زیر سر بزنید تا توی این یدونه مورد کاملآ توجیه بشید.

در مورد اونهم خوب q6600 به فرکانس q6850 میرسه ولی خوب q6850 به چه فرکانسی میرسه ؟ q6850 ی که extreme هست و به راحتی تا 50 درصد اور میشه چی؟

راستی چند درصد مردم دنیا اورکلاک می کنند و می تونند q6600 رو تبدیل به q6850 کنند؟

من فقط تو این یه مورد با شما موافقم
ولی آیا سی پی یو اور شده با سی پی یو q6850 مثل هم کار می کنند نرمال بودن کدومشون بیشتره ؟

hamedy12
19-04-2010, 12:37
خوش به حالت سلام منم بهش برسون .
دوست عزیز من دنبال توجیح علمی این کار هستم نه ردش پستهای قبلی رو هم خواهشا بخون گفتم با اورکلاک
پدر کشتگی ندارم تنها می خوام از نظر علمی این کار برام روشن بشه جرمه؟؟؟

سلام دوست عزیز

یه توضیح میدم امیدوارم قانع کنه شما رو

چند نفر تو دنیا از اورکلاک سر در میارن و چند نفر کامپیوتر دارن ؟ نسبتشون شاید1به 100 باشه

کسی که از اور سر در نمیاره به جای 5200 میره 5400 میخره چون نمیدونه فرقشون فقط یه مولتی پلیر بالاتر هستش

و10 تا 15 تومن ببیشتر تو جیب شرکت سازنده میره

تولید مدل های مختلف برای کاربران عادی هستش که نمیدونن میتونن از یه 5200 به اندازه 5400 و حتی بیشتر کار بکشن

ولی کسی که از اور سر در میاره میتونه با هزینه کمتر کارایی بیشتری از یه قطعه بکشه

معمولا تا 500 مگاهرتز افزایش نیازی خیلی کمی به ولتاژ داره در حدود 0.1 ولت که در بازه تعریف شده توسط خود شرکت هستش و دما رو هم شاید 5 درجه بالاتر ببره با فن استوک در حالی که بین دو پردازنده با اختلاف 500 مگاهرتز در حالت نرمال شاید حدود30 تا 40 تومن اختلاف قیمت باشه

Lord_theOne
19-04-2010, 13:56
سلام دوست عزیز

یه توضیح میدم امیدوارم قانع کنه شما رو

چند نفر تو دنیا از اورکلاک سر در میارن و چند نفر کامپیوتر دارن ؟ نسبتشون شاید1به 100 باشه

کسی که از اور سر در نمیاره به جای 5200 میره 5400 میخره چون نمیدونه فرقشون فقط یه مولتی پلیر بالاتر هستش

و10 تا 15 تومن ببیشتر تو جیب شرکت سازنده میره

تولید مدل های مختلف برای کاربران عادی هستش که نمیدونن میتونن از یه 5200 به اندازه 5400 و حتی بیشتر کار بکشن

ولی کسی که از اور سر در میاره میتونه با هزینه کمتر کارایی بیشتری از یه قطعه بکشه

معمولا تا 500 مگاهرتز افزایش نیازی خیلی کمی به ولتاژ داره در حدود 0.1 ولت که در بازه تعریف شده توسط خود شرکت هستش و دما رو هم شاید 5 درجه بالاتر ببره با فن استوک در حالی که بین دو پردازنده با اختلاف 500 مگاهرتز در حالت نرمال شاید حدود30 تا 40 تومن اختلاف قیمت باشه
تقریبا حرفهای شما درسته اما همیشه اینجور نیست 500 مگاهرتز توی بعضی از سی پی یوها خیلی گرما ایجاد می کند سی پی یوهایی مشکل گرما دارند مثلا سی پی یوهای قدیمی 3000 داشتم دماش می یومد بالای 55 درجه اصلا اورش نمی کردم مگر اینکه بخواهم کولینگ بزارم براش