PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : معرفی تمامی داروهای کورتونی

kiarash3500
06-04-2010, 13:50
سلام میشه اسم همه داروهای کورتونی رو کامل بهم بگین؟
یه سوال هم داشتم
آِیا کلونازپام هم کورتونیه؟

Old_Chater
06-04-2010, 20:30
نه عزيزم كلونازپام جز كورتون ها نيست و از خانواده بنزوديازپانها هست
از كورتون ها ميتونم دگزا رو برات نام ببرم كلا داروي پر عارضه اي هستند

قله بلند
06-04-2010, 22:04
سلام.منظورتون هر قرصی هست که اول نامش با دگزا شروع می شه؟ مثل دگزامتازون؟ من بیچاره که 20 تا از این قرص برای درمان خارش خوردم.

kiarash3500
07-04-2010, 07:16
نه عزيزم كلونازپام جز كورتون ها نيست و از خانواده بنزوديازپانها هست
از كورتون ها ميتونم دگزا رو برات نام ببرم كلا داروي پر عارضه اي هستند

ممنون از لطفتون
میشه لیست کاملشون رو بگین؟

eMer@lD
08-04-2010, 15:31
سلام میشه اسم همه داروهای کورتونی رو کامل بهم بگین؟
یه سوال هم داشتم
آِیا کلونازپام هم کورتونیه؟

سلام
خیر داروی کلونازپام از گروه دیازپامینهاست و کورتون نداره
اصولا داروهای استروئیدی کورتون دار هستند
مثل:
کورتیکواستروئیدها وگلوکوکورتیکوئیدها :هیدروکوتیزون (کورتیزول)، کورتیزون، پردنیزون، پردنیزولون، متیل پردنیزولون، تریامکینولون، پارامتازون، بتامتازون و دگزامتازون

مینرالوکورتیکوییدها
آنتاگونیستها

قله بلند
09-04-2010, 00:43
سلام. طبق توضیحی که در پست قبل دادید، اسپری سرتاید(ام دی آی 250/25) یک داروی کورتونی است. می شه راجع به این اسپری کمی توضیح بدید و اینکه وجود کورتون درون آن را؟
seretide MDI 250/25

eMer@lD
15-04-2010, 18:42
سلام. طبق توضیحی که در پست قبل دادید، اسپری سرتاید(ام دی آی 250/25) یک داروی کورتونی است. می شه راجع به این اسپری کمی توضیح بدید و اینکه وجود کورتون درون آن را؟
seretide MDI 250/25
اسپری سرتاید از سری اسپریهای کاهنده ی آسم هستند و موجب کاهش التهاب در ریه ها میشه

هنگامی که شما دارو را مصرف میکنید کورتون بیشتر از خود دارو در بینی می ماند و التهاب رو کاهش میده.
داروهای از این قبیل موثر ترین درمان برای کاهش التهاب هست.
و همچنین اغلب مصرف طولانی مدت برای این نوع داروها، به کار نمیره .
معمولا اگر رینیت آلرژی زیاد باشه ،پزشک مجبور به تجویز داروهای کورتون دار میشه .
معمولا بیشتر از دو هفته نیز تجویز نمیشه،مگر در بعضی مواقع....

قله بلند
16-04-2010, 17:18
سلام. ممنون از توضیحاتتون. دستور پزشک، مصرف یک پاف از این اسپری هر 12 ساعت هست. امروز که جمعه است من 9 روز هست که از این اسپری استفاده می کنم ولی داروخانه و دکترم نگفتند که چقدر از این اسپری استفاده کن. منظورم، دو هفته ای هست که شما به آن اشاره کردید. من حتماً طول مدت مصرف رو از دکترم می پرسم ولی قبل از اون لطفاً بفرمایید اگر مصرف بیشتر از 2 هفته باشه عارضه خاصی برای ریه به وجود می یاره؟ یعنی ممکنه دوباره آسم رو برگردونه؟

eMer@lD
16-04-2010, 18:38
سلام. ممنون از توضیحاتتون. دستور پزشک، مصرف یک پاف از این اسپری هر 12 ساعت هست. امروز که جمعه است من 9 روز هست که از این اسپری استفاده می کنم ولی داروخانه و دکترم نگفتند که چقدر از این اسپری استفاده کن. منظورم، دو هفته ای هست که شما به آن اشاره کردید. من حتماً طول مدت مصرف رو از دکترم می پرسم ولی قبل از اون لطفاً بفرمایید اگر مصرف بیشتر از 2 هفته باشه عارضه خاصی برای ریه به وجود می یاره؟ یعنی ممکنه دوباره آسم رو برگردونه؟

سلام

بستگی به نوع و پیشروی التهاب داره، احتمالا در معاینه ی بعدی دوز رو کمتر کنند یا نظر دیگری داشته باشند البته نوع تجویز از روی معاینه و علائم انجام میشه و نظر دقیق و نهایی توسط پزشک خودتون هست و اینجا فقط در حد مشاوره میشه نظر داد.:)

علت کوتاه بودن دوره ی درمانی ،به خاطر کورتون دار بودن دارو و عوارض جانبیی هست که در دراز مدت نشان میده..

قله بلند
16-04-2010, 22:58
با سلام. درون راهنمایی که همراه با این اسپری وجود دارد، برخی از عوارض جانبی این دارو را اینگونه نام می برد:
دردناک شدن گلو یا زبان، خشونت صدا، سردرد، انقباض عضلانی، درد مفاصل، بثورات پوستی، لرز و افزایش ضربان قلب

که ضربان قلب من هنگام استفاده زیاد می شه و احتمالاً هم بثورات پوستی(البته اگر جوش زدن جزو بثورات پوستی باشه)
حالا برخی از حساسیت ها که ممکن است اتفاق بیافتد و باید مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه کرد:
خس خس کردن، تب یونجه، تورم لب/دهان، زبان یا گلو، اشکال در تنفس، بثورات برجسته(کهیر) و غش کردن

توی اون دو سه روز اول، خس خس کردن و سرفه رو داشتم ولی الان نه.
ولی باید بگم اگر بیرون از خونه برم و یا زیاد حرف بزنم و یا حالتی که ضربان قلب رو بیشتر می کنه پیش بیاد، خس خس و سرفه هم وجود خواهد داشت.

1-آیا این حالات طبیعی است و با تکمیل دوره درمان، من هم می تونم پیاده روی کنم و...و دیگه خس خس و سرفه از بین می ره؟
2-منظور شما از عوارض جانبی، بخش عوارض جانبی هست یا بخش حساسیت؟

eMer@lD
17-04-2010, 16:43
1
-آیا این حالات طبیعی است و با تکمیل دوره درمان، من هم می تونم پیاده روی کنم و...و دیگه خس خس و سرفه از بین می ره؟
2-منظور شما از عوارض جانبی، بخش عوارض جانبی هست یا بخش حساسیت؟

1-نمیدونم از پزشکتون بپرسید توسط معاینه ی فیس تو فیس میشه نظر داد.
2-همون مواردی که باعث اختلالات روحی و خلقی میشه و در دراز مدت باعث پوکی استخوان و ضعف عضلانی میشود.

shalineh
17-04-2010, 19:36
اصولا داروهای استروئیدی کورتون دار هستند
مثل:
آنتاگونیستها
اینو میشه توضیح بدین؟

seretide MDI 250/25
اسپري سرتايد = سالمترول + فلوتيكازون ( کورتون )
اثر فوري نداره و بايد منظم مصرف بشه.
اون اعداد 25 و 250 هم به ترتیب مقدار سالمترول و فلوتیکازون بکار رفته در ترکیب این دارو رو نشون میده ( به میکروگرم)

eMer@lD
17-04-2010, 20:13
اینو میشه توضیح بدین؟

سلام:)
در شیمی درمانی عملکرد داره
یک فرم پیچیده ی سلولی گیرنده ی مخدر که نه پروتئین ملکولی جاسازی شده تحریکش میکنه و نه با آگونیست((سلول یک ماده شیمیای ))قابل اتصال ؛تقریبا میشه گفت آگونیست رو بلوکه میکنه.
سنتز شیمیایی پپتیدهای دارای فعالیت بیولوژیک به عنوان دارو انجام پذیر است، لیکن در خصوص آگونیست باید گفت که به دلیل تأثیر پپتیدازهای موجود در خون، در مدت اندکی این پپتید تخریب می‌گردد و لذا روش موثرآن است که با تغییرات لازم بر روی زنجیره پپتیدی، آگونیست و یا آنتاگونیست آن که دارای مقاومت کافی و تاثیر قویتری می‌باشد طراحی و سنتز گردد.
استفاده از آگونیست gnrh به افزایش سریع LH،FSH و استروئیدهای جنسی همچون استرادیول در زنان و «تستوسترون» درمردان و سپــــس بــه کاهش عملکرد(.Down regulation ) رسپتور، عدم حساسیت و نهایتاً کاهش LH و FSH می‌انجامد. از طرف دیگر آنتاگونیست‌های GnRH مستقیماً رسپتورها را مسدود نموده و بلافاصله میزان LH و FSH و هورمون‌های جنسی مربوطه کاهش می‌یابند و لذا تأثیرات داروئی سریعی دارند.
علیرغم تاثیرات سریع داروئی آنتاگونیست‌ها، بدلیل برخی تاثیرات جانبی آنها که ناشی از استخلاف‌های ایجاد شده در ساختار ملکولی‌شان می‌باشد، منجمله افزایش ترشح هیستامین و در نتیجه ایجاد آلرژی و تورم، مصرف آن رایج نمی‌باشد و مطالعه در جهت سنتز آنتاگونیست‌ها با ساختار ملکولی مناسبتر در حال توسعه می‌باشد.

قله بلند
17-04-2010, 23:18
سلام
اثر فوري نداره و بايد منظم مصرف بشه.یعنی چند روز طول می کشه تا اثر کنه و چند روز طول می کشه تا اثرش کامل و تثبیت بشه؟ داخل توضیحاتش که چیزی ننوشته بود

معمولا بیشتر از دو هفته نیز تجویز نمیشه،مگر در بعضی مواقع.... می شه بفرمایید منظورتون از مگر در بعضی مواقع چه بود؟

قله بلند
18-04-2010, 13:13
ضمن سلام
من در آدرس زیر مطلبی را راجع به داروهای مورد استفاده در درمان آسم خواندم:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید طبق این متن، داروهاي مورد استفاده در درمان آسم را مي توان به سه دسته اصلي تقسيم نمود كه عبارتند از: داروهاي تسكين دهنده، داروهاي پيشگيري كننده و داروهاي اورژانسي.
داروهاي تسكين دهنده را اصطلاحاً داروهاي گشاد كننده برونش يا داروهاي برونكوديلاتور مي نامند و بصورت استنشاقي(اسپري( ساخته ميشوند. اين اسپري ها معمولاً به رنگ آبي هستند اما گاهي اوقات به رنگهاي سبز يا خاكستري نيز ساخته ميشود.
داروهاي گشادكننده با كاهش و كم كردن التهاب در مجراي هوايي، اثر خود را اعمال مي كنند و در نتيجه باعث كاهش تحريك پذيري آنها مي گردد. برخلاف داروهاي تسكين دهنده كه اكثراً فقط در هنگام ناراحتي بيمار مصرف ميشوند، داروهاي پيشگيري كننده را بايد هميشه بصورت منظم و معمولاً روزي دوبار مصرف نمود.
اسپري هاي پيشگيري كننده اكثراً به رنگ قهوه اي يا نارنجي هستند و بعضي از آنها نيز قرمز يا زرد می باشند. سه نوع داروي پيشگيري كننده حملات آسم وجود دارد كه عبارتند از: اسپري هاي استروئيدي )بكلومتازون(، كرومولين سديم(اينتال( و ندوكروميل(تيلاد(، هر كدام را اين داروها نيز به صورت اسپري هاي مختلفي ساخته ميشود.
كلمه استروئيد يا كورتون در ذهن بسياري از افراد، تصوير خوبي ندارد و در مورد اين داروهاي موثر، اصطلاحات غلطي در بين مردم رواج دارد.
سوال: آیا اسپری سرتاید نیز، اسپری پیشگیری کننده است یا درمان کننده؟ پس رنگ آن که بنفش است چرا در بین رنگ های ذکر شده نیامده است؟

shalineh
18-04-2010, 13:41
سلام:)
در شیمی درمانی عملکرد داره
یک فرم پیچیده ی سلولی گیرنده ی مخدر که نه پروتئین ملکولی جاسازی شده تحریکش میکنه و نه با آگونیست((سلول یک ماده شیمیای ))قابل اتصال ؛تقریبا میشه گفت آگونیست رو بلوکه میکنه.
سنتز شیمیایی پپتیدهای دارای فعالیت بیولوژیک به عنوان دارو انجام پذیر است، لیکن در خصوص آگونیست باید گفت که به دلیل تأثیر پپتیدازهای موجود در خون، در مدت اندکی این پپتید تخریب می‌گردد و لذا روش موثرآن است که با تغییرات لازم بر روی زنجیره پپتیدی، آگونیست و یا آنتاگونیست آن که دارای مقاومت کافی و تاثیر قویتری می‌باشد طراحی و سنتز گردد.
استفاده از آگونیست gnrh به افزایش سریع LH،FSH و استروئیدهای جنسی همچون استرادیول در زنان و «تستوسترون» درمردان و سپــــس بــه کاهش عملکرد(.Down regulation ) رسپتور، عدم حساسیت و نهایتاً کاهش LH و FSH می‌انجامد. از طرف دیگر آنتاگونیست‌های GnRH مستقیماً رسپتورها را مسدود نموده و بلافاصله میزان LH و FSH و هورمون‌های جنسی مربوطه کاهش می‌یابند و لذا تأثیرات داروئی سریعی دارند.
علیرغم تاثیرات سریع داروئی آنتاگونیست‌ها، بدلیل برخی تاثیرات جانبی آنها که ناشی از استخلاف‌های ایجاد شده در ساختار ملکولی‌شان می‌باشد، منجمله افزایش ترشح هیستامین و در نتیجه ایجاد آلرژی و تورم، مصرف آن رایج نمی‌باشد و مطالعه در جهت سنتز آنتاگونیست‌ها با ساختار ملکولی مناسبتر در حال توسعه می‌باشد.
ممنون از توضیحاتتون.
منظورم این بود که آنتاگونیستهای چی؟

shalineh
18-04-2010, 13:51
سوال: آیا اسپری سرتاید نیز، اسپری پیشگیری کننده است یا درمان کننده؟ پس رنگ آن که بنفش است چرا در بین رنگ های ذکر شده نیامده است؟
با توجه به اینکه اثر سرتاید بطئی است، لذا مناسب درمان حملات آسم یا تنگی نفس نیست. و بیشتر بعنوان درمان نگهدارنده استفاده میشه.

eMer@lD
18-04-2010, 17:37
منظورم این بود که آنتاگونیستهای چی؟

آنتاگونیست های GABA _A، ،GABA_B

آنتاگونیستهای رسپتورهاي كولهسيستوكينين ، لوکوترینها،آلدوسترون،TNF، دوپامین،5-HT2 ، سروتونين،گيرنده هاي آلفا،. NMDA.پرولاكتين،

همه کورتون دار هستند.

قله بلند
18-04-2010, 22:27
بخشی از راهمنای اسپری سرتاید:
سرتاید در چه مواردی استفاده می شود
مورد استفاده سرتاید، کمک به کنترل آسم و همچنین درمان علامتی بیماری انسدادی مزمن و شدید ریه است.
با توجه به اینکه اثر سرتاید بطئی است، لذا مناسب درمان حملات آسم یا تنگی نفس نیست. و بیشتر بعنوان درمان نگهدارنده استفاده میشه.

1-الان به نظر شما بین موردی که شما فرمودید و مورد استفاده سرتاید، تناقض دیده نمی شود؟
2-نگهدارنده و تسکین دهنده در مورد این اسپری ها به چه معناست؟ مثلاً من اینگونه تصور می کنم که ابتدا باید از تسکین دهنده ها استفاده کرد و سپس با نگهدارنده ها، حالت بهبودی را ثابت نگه داشت.

اورست
25-01-2014, 15:54
آیا پردنیزولون یا دگرامتازون برای چاقی خوب هستند؟! عوارضشون در چه حده اگه زیاد عارضه نداره بخورم چاق شم؟؟!! مرسی:n11::n01:

raana
25-01-2014, 17:49
دگزا داروی کورتونی هست.....عوارضش آسیب های کبدی و دیابت هست...به هیچ عنوان راه مناسبی برای چاق شدن نیست...فقط باعث تجمع آب در بدن میشه و فرد فکر میکنه که وزنش افزایش پیدا کرده...

اورست
25-01-2014, 17:52
قرص چاقی کم عارضه نداریم ؟؟! :mellow:

raana
26-01-2014, 22:20
قرص چاقی کم عارضه نداریم ؟؟! :mellow:

قرص خاصی نمیشه نام برد...همه دارای عوارض هستن.......بیشتر ویتامین و اینا هست.....تو انجمن سرچ کنید.....تاپیک زیاد هست راجع به چاق شدن...

hesam_a_r
30-01-2014, 22:21
داروهای کورتوتیکو استرویید یه کتاب باید نوشت ولی معروفاشون (این داروها سبب فعال شدن غدد ی که کورتون ترشح می کند میشوند) دگزامتازون-بتامتازون-متیل پردنیزولون-سیناکران دپو-راکوتان و....

MIKI M
22-07-2014, 09:54
سلام .مي خاستم سوال كنم ايا تري هگزيفينيديل جزء داروهاي كورتن دار محسوب مي شود؟

Zahra_z97
15-01-2017, 00:50
سلام ببخشید میشه بگید با تغییر دوز های سرتاید میزان کدام جز ثابت و کدام جز متغیر است اگه فورا به این سوالم پاسخ بدین ممنون میشم

کریم00
06-10-2017, 21:43
عوارض مصرف کروتن چیست؟

BEHROOZ1988
05-12-2018, 07:44
سلام
ایا قرص های سلبرکس جزو خانواده ی کورتون محسوب میشه؟؟
ممنون میشم اگر جواب بدید

ramina00
26-03-2019, 18:05
با سلام و عرض ادب
دوستان بهتون بگم که اصولا داروهای کورتون دار برای من حساسیت ایجاد میکنه
من که هربار به اشتباه پزشکی برام داروی کورتون دار تزریقی تجویز کرده و استفاده کردم بدون آگاهی
کلا پتاسیومم رو تا 2.4 کاهش داده و موجب فلج شدن عضلاتم شده به گونه ای که حتا نمیتونستم دستم رو تکون بدم
آقا جان
پزشکان محترم
خواهشا حداقل برا سرما خوردگی دیگه داروی کورتون دار لازم نیست که؟
اگه لازمه بگین منم بدونم
بابا 2 روز بستریشدم من
دگزا و هیدروکورتیزن تاحالا من رو تا یک قدمی مرگ برده

Meisambastani
02-07-2019, 23:38
سلام وقتتون بخیر
آیا پماد کلوتریمازول جزع کورتون ها حساب میشه؟

A M ! N
03-07-2019, 14:00
سلام وقتتون بخیر
آیا پماد کلوتریمازول جزع کورتون ها حساب میشه؟

سلام. خیر....