PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آزمایش خون و ادرار (مشکل در نتیجه آزمایش)

Hamid Reza
05-04-2010, 18:40
سلام دوستان

من چند روز پیش آزمایش خون و ادرار دادم و دیروز جوابشو گرفتم

دکترمم 4شنبه ی هفته ی دیگه میاد تا بهش نشون بدم

من خودم یه بررسی کردم 3تا از چیزهام در حد معمول نیست و بقیه نرمال هست

یکی زده serum na که مقدارش بالاس بغلش زده High

یکی زده serum k که مقدارش کمه بغلش زده Low

یکیم هموگولوبین هست که یه مقدار کم از حد معمول کمتره

من بیشتر نگرانه اون دو تا na و k هستم

میشه یکی بگه اینا چیه و اگه کم با زیاد باشه چی میشه؟
و باید چی کار کرد؟؟

ممنون میشم

saba_moha
05-04-2010, 23:35
سلام

serum Na=یعنی میزان سدیم خون ،که در شما بالاست،میتونه علل مختلفی داشته باشه،از جمله کاهش حجم خون که در موارد مختلفی رخ میده از جمله نوشیدن کم اب ،انواع شوکها،بیماریهای تب دار،و...از علل دیگش میتونه مصرف زیاد خود نمک و یا موادی که غلظت خون رو بالا میبرن باشه و هم چنین بعصی بیماریها هم میتونن عاملش باشن، درمانش هم...اصلی ترین راه مصرف زیاد اب هست که بنا به شرایط بیمار یا خوراکی داده میشه یا تزریقی.... علایم:خستگی و بیحالی،ادم(جمع شدن اب در زیر پوست وبافت های بدن) و میتونه خودش پرفشاری خون هم ایجاد کنه.

serum k=میزان بپتاسیم خون،به کاهش اون هایپوکالمی گفته میشه،علل:مصرف کم مواد غذایی حاوی پتاسیم،استفراغ و اسهال مکرر،مصرف داروهای دیورتیک(ادرار اور)مثل داروهای فشار خون،برخی بیماریها ،میزان بالای هورمون الدوسترون و ناشی از عوارض جانبی برخی داروها مثل جنتامایسین،توبرامایسین و....درمان:غذاهای حاوی پتاسیم از جمله موز،گوجه فرنگی ،زرد الوو پرتقال و هم چنین بر اساس میزان شدت هایپوکالمی مکمل های پتاسیم به صورت قرص یا تزریقی داده میشه... علایم هایپوکالمی هم ضعف و درد عضلانی و گرفتگی عضلاته که به احتمال زیادشما هم دچارید ،البته بستگی داره که چقدر شدید باشه هایپوکالمی

میزان پایین هموگلوبین خون ،نشونه کم خونی فقر اهن هست،در واقع وقتی فقر اهن شدید باشه ،اونوقت خودشو در کاهش میزان هموگلوبی نشون میده،بازم بستگی داره هموگلوبین شما چقدر پاییین تر از حد نرماله ،که پزشکتون قرص های مکمل اهن رو براتون تجویز میکنه ضمن خوردن غذاهای سرشار از اهن مثل:گوشت قرمز ،مرغ ،ماهی ،سبزیجات ،...یادتون نره موقع مصرف مواد حاوی اهن از چای و فذاورده های لبنی به خاطر اختلال در جذب اون مصرف نکنید

علایم فقر اهن هم خستگی و عصبی بودن،رنگ پریدگی،در موارد شدید قاشقی شدن ناخن ها وتپش قلب و تنگی نفس و سردردو...هست

پس بهتره که فعلا رژیم های خوراکی که گفته شد رو عمل کنین،تا بعد به پزشکتون مراجعه کنید و اگه لازم شد اقدامات بعدی براتون صورت بگیره،نگران نباشید،هیچکدوم مشکل حادی نیس و به راحتی حل میشه،فقط خودتون سهل انگار نباشید.