PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چندین و چند سوال مهم (الکترونیک کارا و رباتیک کارا بیان تو)

sajadghobadinezhad
17-03-2010, 10:52
سلام به همه
من دارم رو یه ربات مسیریاب ویژه برای مسابقات ایران اپن کار میکنم و چندین سوال متنوع و مهم و حساس و کاربردی از خدمتتون دارم
در این ربات من از میکروهای خانواده AVR و مخصوصا سری ATMEGA (16,32) استفاده میکنم
درایور موتور مورد استفادمم l298 هستش
حالا سوالاتم :
-1کار آپ امپ تقویت جریان هستش یا ولتاژ؟
-2نحوه ی کار آپ امپ رو برام توضیح بدین ممنون میشم
-3ولتاژ کاری ما در این ربات از بازه ی 0 تا 5 ولت هستش : من چطور میتونم ولتاژ کمتر از 1 ولت رو به صفر و بیشتر از 2.5 رو به 5 ولت تبدیل کنم (اصلا راهی وجود داره)
-4چه راههایی وجود داره که من دقت و سرعت رو تو این ربات افزایش بدم ؟
-5چه راهکارهایی وجود داره که من آمپر کشیدن قطعات رو کم کنم ؟
اگه در این رابطه PDF یا هر چیز دیگه ای دارین دریغ نکنین :46:

ممنون :11:

ali-j
16-04-2010, 19:27
سلام دوست من

1- دوست من OP-amp هم مي تواند ولتاژ را تقويت منه و هم جريان را كه مدرات زيادي وجود داره . براي مثال:
تقويت كننده وارونگر op-amp مي تواند ولتاژ را تقويت كند يعني ولتاژ ورودي را با يك ضريب در خورجي بدهد و تقويت كننده هاي قدرت صوت مانند LM386 مي توانيد جريان براي بلند گو تاميين كنند .

البته مداراتي نيز وجود دارد كه مي تانيم با آنها با استفاده از op-amp هاي معمولي جريان را افزايش دهيم .

كه اين مدارات را مي توانيد در رشته ابزار دقيق و يا در مدار مجتمع پيدا كنيد و اين را در نظر داشته باشد كه اين مدارات براي تقويت جريان كم هستند و براي تقويت جريان هاي زياد ( چند امپري ) بايد از اي سي هاي خاصي استفاده كنيد كه در ايران به خوبي يافت نمي شود .
2- focus.ti.com/lit/an/sboa092a/sboa092a.pdf ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
3- براي تبديل ولتاژ 1 يا 2 ولتي به به منطق 0-5 ولتي مي توانيد از مدارات op-amp استفاده كنيد .
كه من دو مدار را به شما پيشنهاد مي كنم

1- مقايسه كننده op-amp

در اين مدار با استفاده از op-amp مي تواند ولتاژ ورودي را با يك مرجع مقايسه كنيد . براي مثال سنسور نوردي داريد كه با ديدن نور ولتاژ 2 ولت ( يك منطقي) و با خاموشي ولتاژ 1 ( صفر منطقي ) را به شما مي دهد . حالا شما بايد اين خروجي را به avr دهيد . براي اين انجام اين كار ولتاژ مرجع را بين 1 و 2 ولت انتخاب مي كند و تغذيه op-amp را 5 ولت در اين صورت اگر ولتاژ ورودي از 1.5 بيشتر شود در خوجي 5 ولت و اگر از 1.5 كمتر شود ولتاژ 0 را خواهيد داشت البته به صورت رياضي op-amp و در عملي اين كار جواب ميدهد .

مدار بالا يك مشكل دارد كه آن اين است كه ولتاژ مرجع يك نقطه است و مدار را به دقيق و كار آمد نيست با انكه كاربرد فراواني دارد .

2- اشميت تريگر op-amp

با استفاده از اشميت تريگر مي توانيم مشكل مدار بالا را حل كنيد .

فرض كنيد كه مي خواهيد يك سنسور براي تعيين سطح آب يك منبع بسازيد اگر از مدار بالا استفاده كنيد با موج آب كه در منبع اب پديد مي ايد سنسور مرتبا" دستور قطع و وصل شير اب را مي دهد .

با اشميت تريگر مي توانيد دو ولتاژ مرجع انتخاب كنيد پس موج اب را جلوگيري مي كنيم .

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
در ضمن اين ها درس هاي پايه الكترونيك هستند كه در همجا پيدا مي شود .

4- دوست من . من تا به حال روبات هاي مسير ياب زيادي ساخته ام به به نظر من بايد براي تشخيص خط از سنسور هاي مادون قرمز و adc هاي avr استفاده كنيد . تا هم تعداد قطعات را پايين بياريد و هم جريان مصرفي را هم سرعت روبات و هم دقت سنسورها . چون در adc شما نه يك نقطه مرجع نه دو نقطه مرجع مانند مدار هاي بالا بلكه هزار نقطه براي انتخاب داريد و حالتي مانند منطق فازي ايجاد مي شود .

نكته دوم كه خلي مهم است انتخاب موتور در واقع انتخاب rpm موتور هست كه بايد خوب دقت كنيد اگر بسيار بالا انتخاب كنيد باعث مشكل مي شود و نمي توايد خوب برنامه نويسي كنيد واگر بخ.اهيد با برنامه pwm را كنترول كنيد قدرت را فدا مي كند و اگر كم انتخاب كنيد از ديگران عقب مي مانيد .

milad0000
18-04-2010, 18:52
اگه می شه کمی به جزئیات بپردازید

ali-j
19-04-2010, 00:13
شما سوال كنيد تا من براتون جواب بدهم اين بحث خلي كلب و مفصل است