PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : firmware

ali_ab
07-03-2010, 14:49
با سلام به دوستان عزیز

اگه سوالم رو در جای نامناسبی مطرح کردم عذرخواهی می کنم . لطفا اگه ممکنه اصطلاح firmware رو بفرمایید چیه و اساسا چه کاری انجام میده؟

با سپاس فراوان

پاینده و کامیاب باشید

aqronis
08-03-2010, 13:50
درود
هر قطعه سخت افزاری برای کار کردن نیاز به یه برنامه و کد داره. حتی cpu هم برنامه نویسی میشه و طبق همون برنامه کارهاشو انجام میده. اگه با cpu-z کار کرده باشی میبینی که استانداردهای برنامه نویسی cpu رو مینویسه که هر cpu از کدوماش استفاده کرده. مثل SSE، SSE2، MMX و EM64T. همه چیپست ها برنامه نویسی میشن. سیستم هم کلی چیپ داره.
این برنامه رو Frimware میگن. برای قطعاتی مثل مادربورد که چیپهای زیادی داره یه firmware کلی وجود داره که بقیه رو کنترل میکنه. اما تک تک چیپها هم برای خودشون برنامه دارن. همینطور برای هارد. برای گرافیک و ...
یه جورایی شبیه سیستم عامل اما برای هر قطعه جدا.
اینا چیزایی بود که من میدونستم.
دوستان دیگه اگه اطلاعات اضافه تری دارن و یا جایی از گفته های من اشتباهه اعلام کنن.
موفق باشی.

ali_ab
08-03-2010, 15:28
درود
هر قطعه سخت افزاری برای کار کردن نیاز به یه برنامه و کد داره. حتی cpu هم برنامه نویسی میشه و طبق همون برنامه کارهاشو انجام میده. اگه با cpu-z کار کرده باشی میبینی که استانداردهای برنامه نویسی cpu رو مینویسه که هر cpu از کدوماش استفاده کرده. مثل SSE، SSE2، MMX و EM64T. همه چیپست ها برنامه نویسی میشن. سیستم هم کلی چیپ داره.
این برنامه رو Frimware میگن. برای قطعاتی مثل مادربورد که چیپهای زیادی داره یه firmware کلی وجود داره که بقیه رو کنترل میکنه. اما تک تک چیپها هم برای خودشون برنامه دارن. همینطور برای هارد. برای گرافیک و ...
یه جورایی شبیه سیستم عامل اما برای هر قطعه جدا.
اینا چیزایی بود که من میدونستم.
دوستان دیگه اگه اطلاعات اضافه تری دارن و یا جایی از گفته های من اشتباهه اعلام کنن.
موفق باشی.

با سلام

دوست عزیزم از راهنمایی شما بی نهایت سپاسگزارم . این مورد که گفته میشه مثلا فلان firmware سخت افزاری رو واسه کارایی بهتر اپدیت می کنن در صورتی که سخت افزار هیچ تغییری نکرده . این موضوع رو چطور میشه توجیح کرد؟ مگه سازنده زمانی که سخت افزار رو ساخته بهترین برنامه نویسی رو انجام نداده ؟ خوندم که با اپدیت firmware دوربین عکاسی مثلا قابلیتی اضافه میشه و یا کیفیت عکس بالاتر میره . ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید

کامیاب و پاینده باشید

Mohammad King
08-03-2010, 15:31
سلام

توی انجمن زیر بگو:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید