PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کلیه نرم افزارهای مربوط به رشته مکانیک.

kiuq
08-02-2010, 19:11
با سلام خدمت همه دوستان ...
من الان ترم دومم و برای راحتی کارا ست سال 4 میخوام همین الان کار با کلیه نرم افزارهای مهم ای رشته رو یاد بگیرم.
ممنون میشم به ترتیب اولویت مهم بودن هم نام ببریدشون و هم لینک بذارین تا دانلود کنم.:11:

mohammad.ef
09-02-2010, 01:19
سلام
فکر نمی کنم یاد گرفتن همه نرم افزار های رشته مکانیک لازم باشه . لطفا گرایشی که میخونین را بگید تا نرم افزار های مربوط به اون گرایش را معرفی کنم .

kiuq
09-02-2010, 21:43
سلام
فکر نمی کنم یاد گرفتن همه نرم افزار های رشته مکانیک لازم باشه . لطفا گرایشی که میخونین را بگید تا نرم افزار های مربوط به اون گرایش را معرفی کنم .

اگر منظورتون جامدات یا سیالاته که من جامداتم.

kiuq
11-02-2010, 13:22
خوب مثلا خودم شنیدم انسیس و متلب رو باید فوت آب باشم
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟

esnaadel
12-02-2010, 16:38
سلام
من حدود 1 ساله که فارغ التحصیل مکانیک هستم.
زمانی که دانشجو بودم توی دانشگاه ها کتیا توی بورس بود و هست.از اون جایی که شرکت های ایرانی مثل سایپا یا HESA یا ایران خودرو کتیا را وارد کردند(فقط به علت قوی بودن کتیا توی محیط Shape design) در نتیجه کتیا شد بورس ایران!
در صورتی که از shape design کتیا فاکتور بگیریم کتیا بدترین نرم افزار برای یه مهندس مکانیکه!:28:
و این را زمانی متوجه شدم که روی این نرم افزار تقریبا حرفه ای شده بودم به خاطر کار توی یه شرکت ماشین سازی تونستم این نرم افزار را با بقیه نرم افزار های دیگه مقایسه کنم.ضعف های زیادی داره اگه کسی دوست داشت میتونم ضعف های این نرم افزار را بگم.
از نظر من:
1-نرم افزار نقشه کشی و شبیه سازی: INVENTOR.
2-نرم افزار برای آنالیز:....ABAQUS.
3-نرم افزار برای CAM:اMASTERCAM
که برای گرایش شما CAM فایده نداره.
موفق باشید

mohammad.ef
12-02-2010, 18:34
در صورتی که از shape design کتیا فاکتور بگیریم کتیا بدترین نرم افزار برای یه مهندس مکانیکه!

سلام
پس چرا در شرکت های بزرگ ماشین سازی و هواپیما سازی از این نرم افزار استفاده میشه ؟

kiuq
13-02-2010, 14:42
سلام
من حدود 1 ساله که فارغ التحصیل مکانیک هستم.
زمانی که دانشجو بودم توی دانشگاه ها کتیا توی بورس بود و هست.از اون جایی که شرکت های ایرانی مثل سایپا یا HESA یا ایران خودرو کتیا را وارد کردند(فقط به علت قوی بودن کتیا توی محیط Shape design) در نتیجه کتیا شد بورس ایران!
در صورتی که از shape design کتیا فاکتور بگیریم کتیا بدترین نرم افزار برای یه مهندس مکانیکه!:28:
و این را زمانی متوجه شدم که روی این نرم افزار تقریبا حرفه ای شده بودم به خاطر کار توی یه شرکت ماشین سازی تونستم این نرم افزار را با بقیه نرم افزار های دیگه مقایسه کنم.ضعف های زیادی داره اگه کسی دوست داشت میتونم ضعف های این نرم افزار را بگم.
از نظر من:
1-نرم افزار نقشه کشی و شبیه سازی: INVENTOR.
2-نرم افزار برای آنالیز:....ABAQUS.
3-نرم افزار برای CAM:اMASTERCAM
که برای گرایش شما CAM فایده نداره.
موفق باشید

دوست من خیلی ممنون .
پس من جای کار با کتیا برم کار با اینونتر رو یاد بگیرم دیگه!؟؟؟
دوست عزیز در مورد انسیس و متلب و اتوکد هم یه توضیحی بدین بد نیست!:11:

---------- Post added at 04:42 PM ---------- Previous post was at 04:40 PM ----------

البته فک کنم کار با کتیا رو هم باید یاد بگیرم.

mohammad.ef
13-02-2010, 16:55
سلام .
موضوع مهم قبل از ورود به بحث یادگیری نرم افزارهای مهندسی مکانیک ، نقشه خوانی است . توانایی نقشه کشی با دست ، تجسم هندسی و سه بعدی ، آشنایی با انواع استاندارد های به کاررفته در نقشه و مطالعه و کاربا انواع نقشه ازجمله مواردی است که در هنر نقشه خوانی موثر است . اگر توانایی برقراری ارتباط با نقشه را نداشته باشیم و نتوانیم درک درستی از آن بدست آوریم ، رفتن سراغ نرم افزار فایده ای ندارد بلکه حتی موجب ضعیف تر شدن توانایی نقشه خوانی میشود . ( کسی که می خواهد اتوموبیلی بخرد باید رانندگی بلد باشد ) . تصور کنید موقع استخدام در یک شرکت به عنوان مهندس مکانیک اول یک نقشه گیربکس جلو شما می گذارند واز شما می خواهند دور خروجی را محاسبه کنید .
این نقشه ی ساده را بخوانید .( قسمت های نام طراحان و سازندگان همچنین نمای ایزومتریک دستگاه حذف شده است . به وزن دستگاه توجه کنید ) .
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
پس پیش فرض این است که نقشه خوانی را بلدیم . اما هنوز هم زود است که سراغ نرم افزار های پیشرفته CAD برویم . به نظرمن بهتر است ابتدا با نرم افزارهایی شروع کنیم که از محیط های ساده تری برخوردارند . ( مثلا برای رسم مستطیل مجبور باشیم 4 خط رسم کنیم نه اینکه دستوری برای رسم مستطیل موجود باشد ) . در نرم افزارهای پیشرفته CAD می توان با مدلسازی سه بعدی جسم نماهای مختلف آنرا استخراج کرد که این برای افراد مبتدی ضرر دارد چون توانایی تجسم سه بعدی آنها را ضعیف میکند . خوب است برای شروع از نرم افزارهایی مثل AutoCAD استفاده کرد .

kiuq
13-02-2010, 21:39
شما دقیقا حرف استاد رو میزنی ..
کار با اتوکد اعصاب خورد میکنه اخه ..
من نقشه کشی رو ( سه بعد . برش. مجهول یابی و و وو ) همه رو با دست یاد گرفتم یعنی باید یاد میگرفتم.
و قدرت تجسمم بد نیست.

mohammad.ef
13-02-2010, 22:08
سلام .
من کارآموزیم را در یک شرکت ساخت ماشین آلات صنعتی گذراندم . در اونجا با نقشه هایی مواجه شدم که توی اونها فقط خط میدیدم و هیچ گونه تجسمی ازشون نداشتم . حتی نقشه هایی بودند که مهندسان با تجربه شرکت با هم جلسه میگذاشتند تا نقشه را بررسی کنند . واقعا زشته یه کارگر ساده نقشه خونیش بهتر از مهندس مکانیک باشه . برای همین میگم اول در نقشه قوی بشیم بعد بریم سراغ نرم افزار .

kiuq
14-02-2010, 01:08
من تجربه ای ندارم ولی در نقشه تقریبا قوی شدم. ( البته نه تا اون حدی که شما میگین.)
حالا میخوام برم دنبال کار با نرم افزارها من کلا کاری به نرم افزارهای نقشه کشی ندارم منظورم اینه که کلیه نرم افزارهای مورد نیاز این رشته رو بیان کنید.
نرم افزارایی که بعدها تو پروژها به دردم بخوره .
ممنون میشم از تجربیاتتون استفاده کنم.

mohammad.ef
06-04-2010, 10:37
سلام .

یک مهندس مکانیک در سه زمینه ( نرم افزاری ) باید توانایی داشته باشه :

1- ( CAD : ( computer aided design

برای طراحی قطعات بوسیله کامپیوتر نرم افزار های زیادی موجوده .

AutoCAD

CATIA

Pro Engineer

SolidWorks

MDT ( mechanical desktop

Inventor

2 - ( CAM : ( compuret aided manufacturing

در ( کنترل ) تولید ( ساخت ) بوسیله کامپیوتر نرم افزار های زیر بکار میروند :

MasterCAM

Power Mill

CATIA

Pro Engineer

SurfCAM

ArtCAM

3 - ( CAE : ( computer aided engineering

در مباحث مهندسی بوسیله کامپیوتر ( مانند شبیه سازی و تحلیل سیستم ها - حل مسائل دینامیکی و استاتیکی و ... ) می توان از این نرم افزار ها نام برد

Abaqus

Ansys

catia

nastran

anlyse

Pro Engineer

-----------------------------

البته به این لیست میتوان نرم افزار های دیگری را هم اضافه کرد ( مانند نرم افزار های تخصصی گرایش سیالات )

mrdk
06-04-2010, 11:30
سلام دوستایه عزیز
اگه میشه برایه سیالات هم توضیح بدید
با تشکر:11:

kiuq
10-04-2010, 09:22
با تشکر از شما آقا محمد گل.
یه سوال اینطور که معلومه CATIA تو هر سه تاش مشترکه ؟؟// یعنی کافیه؟؟

mohammad.ef
10-04-2010, 22:31
با تشکر از شما آقا محمد گل.
یه سوال اینطور که معلومه CATIA تو هر سه تاش مشترکه ؟؟// یعنی کافیه؟؟

سلام . ممنون

خیر کافی نیست .

برای CAD نرم افزار های CATIA و همچنین Inventor ( و یا MDT )

برای CAM نرم افزار های PowerMill و یا MasterCAM

و برای CAE نرم افزار های Abaqus و یا Ansys

را پیشنهاد میدم .

نرم افزار کتیا حالت عمومی داره که در برخی زمینه ها ضعیف عمل میکنه ( ضعیف در مقایسه با نرم افزار های تخصصی یک هدف خاص ) . توصیه من اینه که حتما محیط Shape Design کتیا را فرا بگیرید .

نرم افزار Pro Engineer یک نرم افزار حرفه ای و رقیب سرسخت کتیا هست که کم کم داره جای خودش را توی ایران باز میکنه . اگه فرصت دارید این نرم افزار را هم یاد بگیرید ( یه کم سخته )

arash s.b
24-04-2010, 23:34
سلام
ميشه يه توضيح در مورد نرم افزار ansys va fluent بدهيد؟
نرم افزار مناسب هوا فضا كه كارايي زيادي داشته باشه چي معرفي ميكنيد؟
ممنون

copycreat
03-05-2010, 13:31
سلام دوستان
برای اونایی که دوست دارند در زمینه ی مکانیک ضربه، الاستیسیته، پلاستیسیته و حتی مکانیک انفجار (کلاً تحلیل و شبیه سازی تغییر شکل) کار کنند، نرم افزار قدرتمند LSDYNA رو پیشنهاد می کنم.
می تونید از لینک زیر دانلودش کنید:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید | 86082 KB

------------------------------------------------------------------------------------------

تَه آبادابی سیادِن * تَه آزادابی سیادِن

هِچ وَده خدا نیَره * تَه بر بادابی سیادِن

kiuq
28-07-2010, 10:57
نرم افزار مناسب هوا فضا كه كارايي زيادي داشته باشه چي معرفي ميكنيد؟
تاپیک جدید بزنید زودتر به نتیجه میرسی.:10:

elham2590
11-08-2010, 09:41
سلام. من يك ساله فارغ التحصيل شدم. من هم توي دانشگاه كلي نرم افزار ياد گرفتم كه الان چندان استفاده اي ازش نمي شه. كتيا نرم افزار مفيديه، انسيس هم خيلي قدرتمنده. اما شما بايد بدوني به چه كاري علاقه داري. اصلا مي خواي تو صنايع خودروسازي كار كني يا نفت و گاز يا آب و فاضلاب. كه هركدوم دنيايي دارن با نرم افزارها و اصول خودشون.
نرم افزار ياد گرفتن اصلا سخت نيست. به نظر من تا توي دانشگاهي علوم كلاسيك رو خيلي خوب و قوي كار كن. وقتي كلاسيك رو خيلي خوب بشناسي ياد گرفتن هر نرم افزار فوقش يه ماه طول مي كشه كه توي كار توش كاملا مسلط مي شي.

ahmad_babol
05-09-2010, 15:10
سلام دوست خوب
یکی از نرم افزارهای کاربردی در حال حاضر در کنترل کیفیت (که دیگه وصله جدا نشدنی صنعت شده و از الزاماته)MINITAB هست
بد نیست اطلاعاتی ازش داشته باشی

faraazin
13-10-2010, 10:53
من واسه تو نمیتونم لینک بذارم ولی به تو توصیه میکنم که نرم افزار کتیا رو واسه نقشه کشی خوب یاد بگیر چون این نرم افزار هم تو سیالات و هم توی جامدات خیلی به دردت میخوره من که الان در حال یاد گیری اون هستم.سوالی دیگه؟

Hamid-kakero
30-10-2010, 16:53
CATIA,ansys,abaqus,carrier,moldflow

سهیل ولف
04-11-2010, 23:14
من شنیدم پرو انجینیر در تمامی زمینه ها قدرتمندترینه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]