PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چطوری میشه علف های هرز لا بلایی چمن رو از ببین برد؟

sinaset
07-02-2010, 22:15
سلام دوستان
ما یک باغ داریم ( باغ خانگی ) در اون باغ یک مساحت به اندازه یک زمین والبیال ( حدود) توش چمن کاشتیم
طی مدت حدود 8 تا 10 سال تویه این مدت همیشه ببین این چمن ها علف هرز درامد
چندین بار هم زیر روش کردیم فایده نداشت
حالا من می خواستم دوبار برم دورش تا درستش کنم
خواستم بدونم چه کار کنم که حداقل این علف ها هرز کمتر توش در بیان ( الان نزدیک به 60 تا 50 درصد چمن رو گرفتن)

سوال بعدیم اینکه
بعضی از قسمت های باغمون هم چمن توش در نیومده من دارم اون قسمت ها رو زیر رو می کنم که هم از شر علف های هرز راحت بشم هم از قسمت دیگه باغ چمن بکنم و تویه قسمت ها خالی که به تازگی زیر رو کردم چمن به کارم
دوستان اگر میشه در این زمینه هم راهنمایی کنند که چطوری چمن رو به کارم که رشد بهتری داشته باشه
کلان اگر یک راهنمایی جامع و کامل بکنن واقعان ممنون میشم
باتشکر :10::11:

!fateme
08-02-2010, 22:52
سلام
دوست عزیز اولین اقدام در مورد علف های هرز اینه که پیش گیری بشه
مثلا اینکه بذری که واسه چمنت انتخاب کرده بودی خلوص بالایی داشته باشه
منظورم اینه که دارای بذور علفهای هرز نباشه
البته ممکنه زمینت از قبل الوده بوده باشه
بنابراین لازم بود قبل از کاشت چمن اقدام به مبارزه میکردی
البته نوع مبارزه هم بستگی به نوع علفهای هرز زمین داره
مثلا اگه علف هرز مرغ بوده باشه که از نوع چندساله ست زیرو رو کردن خاک برای از بین بردنشون نه تنها موثر نیست بلکه باعث افزایششون میشه یعنی با اینا نمیشه به طریقه ی مکانیکی مبارزه کرد
یا اگه علفهای هرز از انواع دیگه بود میتونستین اجازه ی رشد بهشون بدید بعد از جوانه زنی به قول خودتون زیرو روش میکردین
یا قبل از کاشت از علف کش های خاک مصرف استفاده میکردین
خلاصه اینکه پیشگیری بهتر از درمانه
ولی حالا که یه زمین دارید که پر از علفهای هرزه
اگه علفهای هرزتون پهن برگ باشه میتونید از علف کش های انتخابی استفاده کنید.

sinaset
09-02-2010, 12:32
سلام
دوست عزیز اولین اقدام در مورد علف های هرز اینه که پیش گیری بشه
مثلا اینکه بذری که واسه چمنت انتخاب کرده بودی خلوص بالایی داشته باشه
منظورم اینه که دارای بذور علفهای هرز نباشه
البته ممکنه زمینت از قبل الوده بوده باشه
بنابراین لازم بود قبل از کاشت چمن اقدام به مبارزه میکردی
البته نوع مبارزه هم بستگی به نوع علفهای هرز زمین داره
مثلا اگه علف هرز مرغ بوده باشه که از نوع چندساله ست زیرو رو کردن خاک برای از بین بردنشون نه تنها موثر نیست بلکه باعث افزایششون میشه یعنی با اینا نمیشه به طریقه ی مکانیکی مبارزه کرد
یا اگه علفهای هرز از انواع دیگه بود میتونستین اجازه ی رشد بهشون بدید بعد از جوانه زنی به قول خودتون زیرو روش میکردین
یا قبل از کاشت از علف کش های خاک مصرف استفاده میکردین
خلاصه اینکه پیشگیری بهتر از درمانه
ولی حالا که یه زمین دارید که پر از علفهای هرزه
اگه علفهای هرزتون پهن برگ باشه میتونید از علف کش های انتخابی استفاده کنید.

سلام دوست من
ممنون بابت پاسخ
نوع چمن ما بد نیست
الان چون زمستان است سر سبز نیست ولی فصل های دیگه رنگش قشنگ میشه اگر این علف های هرز بزارن

در مورد زیر رو کردن زمین چند نکته رو بگم
من فقط گوشه های زمین رو دارم زیر رو می کنم اونم به دلیلی اینکه اون گوشه چمن در نیاامده
و می خوام با این کار، دو کار رو انجام بدم اول از شر علف هار هرز راحت بشم (البته علف ها رو در میارم و بعد خاک رو زیر رو می کنم با بیل یا ...) دو م از قسمت های سالم چمن بگیرم و پخش کنم در ان قسمت های که چمن در نیامده
یک حسی بهم می گه اگر خاک نرم باش( یعنی زیر رو شده باشه) موقع کاشت چمن رشد چمن سریعتر میشه

در مورد نوع علف ها
راستش مدل های مختلفی است
ولی گوشه ها باغ که من دارم زیر رو می کنم چمن در نیومده و موقعی که زمستان میشه و باران میاید علف زمستانی در میاید

بعدان می خوام برم سراغ باقی علف های باغ

دو سوال ؟
ایا این درسته که هر چقدر زمین از رو سفت تر باشه علف هرز کمتر درونش در میاید ؟
این رو با خاطره این می گم چون قسمت های که اونجا بیشتر رفت اماد شد زمین سفت تر و علف هرز کمتر در امد
یا حداقل از اون نوع سر سختش در نیامده

یک نوع علف هرز تویه چمن ما هست که چندین سال میشه که هستش
هر وقت می کنیمش تقریبان یک جایی دیگه باغ در میاد
این نوع علف شبیه پیچک هست از چند نقطه شروع میشه و پخش میشه
کندش خیلی سخته
مثلان اگر یک متر باشه هر 10 سانتیمتر یک بار رفته تویه خاک و ریشه کرد و بعد رفته جلو ( یک همچین چیزی)
راه حلی دارید برای این پیچک چمنی ها؟
باتشکر

sinaset
09-02-2010, 12:48
سلام
یک سوال جداگانه هم بپرسم
چه عامل باعث میشه که چمن در زمستان هم هم سر سبز باشه ؟
اخه یکی از دوستانم یک کوچه بالاتر از ما چمناشون سر سبز است ( واقعان زیباست)
ولی ماله ما یک ضرره تویه حالت خشک شده است
البته اینکه مدل ها چمن فرق داشته باشه احتمال داره
ولی چمن ها ما هم مدلش بد نیست
باتشکر

!fateme
09-02-2010, 23:40
سلام سینا جان.راستش من در مورد طرز کاشت چمن اطلاعاتی ندارم
این به گرایش باغبانی مربوط میشه
در مورد علفهای هرز هم یه نکته ی مهم اینه که اونارو قبل از اینکه به گل برن باید از بین برد
چون علفهای هرز توانایی فوق العاده ای در تولید بذر دارن که به این ترتیب زمینتون اونقدر بذر علفهای هرز خواهد داشت که تازه هر ساله به این تعداد بطور تصاعدی هم اضافه میشه.
پس بهتره نذاری اصلا تولید گل و بذر کنن.

ولی گوشه ها باغ که من دارم زیر رو می کنم چمن در نیومده و موقعی که زمستان میشه و باران میاید علف زمستانی در میاید این خودش یه راه کم کردن بذرهای علفهای هرز باغتونه
یعنی شرایط براشون مهیا میشه که جوانه بزنن بعد اونارو همون موقع که ضعیفن از بین میبرن.در اصطلاح میگن بانک بذر کاهش پیدا میکنه.

ایا این درسته که هر چقدر زمین از رو سفت تر باشه علف هرز کمتر درونش در میاید ؟
این رو با خاطره این می گم چون قسمت های که اونجا بیشتر رفت اماد شد زمین سفت تر و علف هرز کمتر در امد
یا حداقل از اون نوع سر سختش در نیامده
اصولا همه ی گیاها تو خاک سفت به سختی جوانه میزنن.در واقع یکی از دلایل شخم زمین هم همینه که خاک نرم بشه و بذرها بتونن جوانه بزنن.نمونش هم ممکنه تو چمنایی دیده باشین که اون قسمتی که رفت و امد زیاده وبصورت یه راه باریک ایجاد میشه هیچ کیاهی نداره.

یک نوع علف هرز تویه چمن ما هست که چندین سال میشه که هستش
هر وقت می کنیمش تقریبان یک جایی دیگه باغ در میاد
این نوع علف شبیه پیچک هست از چند نقطه شروع میشه و پخش میشه
کندش خیلی سخته
مثلان اگر یک متر باشه هر 10 سانتیمتر یک بار رفته تویه خاک و ریشه کرد و بعد رفته جلو ( یک همچین چیزی)
راه حلی دارید برای این پیچک چمنی ها؟

این علف هرزی که میگین از نوع چندساله هست نه بخاطر اینکه چندساله که تو باغه بخاطر نوع ریشه ای که گفتین
در واقع به این میگن تکثیر رویشی.
نمیدونم شما پیچکو میشناسین یعنی این حتما پیچک هست یا نه
اگه پیچک باشه عرض کنم ریشه ی پیچک میتونه تا عمق 9 متر هم نفوذ کنه.برای همینه که کندنش سخته.
با توجه به اینکه بخش چمنکاریتون بزرگه فکر نمیکنم با دست بشه با علفاش مبارزه کرد
نظر من اینه که با یه متخصص صحبت کنید و علفکش مناسبی رو استفاده کنید.

---------- Post added at 01:55 AM ---------- Previous post was at 01:51 AM ----------

در مورد نوع چمنتون بازم من معذورم
رشته ی من علف هرزه
میتونین این سوالتونو تو بخش سوالای باغبانی مطرح کنین.
هر چند یه مدت اینجا راکد شده
کسی تو بخش کشاورزی متاسفانه فعالیت نمیکنه.

sinaset
10-02-2010, 11:04
سلام
ممنون بابت پاسخ
اگر اجازه بدید یک سوال انحرافی هم بپرسم
گوشه ها همین چمن حدود 8 درخت کاشتیم
که بیشتر شان حدود 10 تا 9 سال از عمرشون می گذره
ولی هنوز قد و قوارشون کوتاه است
این درختان بیشتر از دو نمونه هستن، پرتغال و لیمو ترش( البته اگر اشتباه نکنم نارنگی هم داریم)

رشد درختان لیمو ترش بد نیست شاید حدود 2 متر شده
ولی درختان پرتغال زیر 2 متر و یکشون هست رکورد همه رو زده و تقریبان حدود 50 ثانت است ( البته با این قد کوتاهش چند میوه میده در سال)

دلیلی این عدم رشد درختان چیه ؟
کودهای حیوانی بهشون دادیم

!fateme
10-02-2010, 11:11
سلام.
خواهش میکنم وظیفه بود
در مورد درختاتون من قبلا هم گفتم که تخصصی در این زمینه ندارم
بهتره تو بخش باغبانی بپرسین.
واقعا شرمنده که جوابی واستون ندارم.:41:

royasaz_bam
11-03-2010, 11:40
نحوه دقیق کاشت نهال اهم از خاک زیزین و کود اولیه و همچنین داشت بعدی

ساتیار
28-03-2010, 12:55
سلام
دوست عزیز برای از بین بردن علفهای هرز داخل چمن می تونی از روش میکانیکی یعنی وجین کردن و یا چمن زنی با فواصل کوتاه استفاده کنی و اگر این روش جواب نداد می توانی از سموم انتخابی استفاده کنی .

به نظر من اگه در زمان کاشت چمن در خصوص آماده سازی زمین و زیر و رو کردن خاک با دقت بیشتری عمل می کردی و از کود دامی کاملا پوسیده و دپو شده که از جای مطمئنی تهیه شده باشه استفاده می کردی کمتر با مشکل علفهای هرز مواجه بودی .
در خصوص سبز بودن چمن در زمستان البته من نمی دونم در منطقه گرمسیر زندگی می کنی یا سردسیر ولی به هر حال من چند وقتی است که برای کاشت چمن از یک روش ابتکاری استفاده می کنم یعنی در منطقه گرمسیر که چمن کاشتم چمن آفریقایی را که مناسب این منطقه است با چمن اسپرت چهار تخمه برزیلی قاطی کردم اینطوری چمن من هم در زمستان با توجه به کاشت چمن اسپرت سبز است و هم در تابستان با توجه به چمن آفریقایی تو هم می تونی امتحان کنی
در مورد سفت بودن زمین ؟ با توجه به اینکه زمین مناسب برای کاشت چمن بایستی کاملا سبک و اسفنجی باشه فکر نمی کنم استدلالت درست باشه

باغبون
05-04-2010, 23:39
سلام
ممنون بابت پاسخ
اگر اجازه بدید یک سوال انحرافی هم بپرسم
گوشه ها همین چمن حدود 8 درخت کاشتیم
که بیشتر شان حدود 10 تا 9 سال از عمرشون می گذره
ولی هنوز قد و قوارشون کوتاه است
این درختان بیشتر از دو نمونه هستن، پرتغال و لیمو ترش( البته اگر اشتباه نکنم نارنگی هم داریم)

رشد درختان لیمو ترش بد نیست شاید حدود 2 متر شده
ولی درختان پرتغال زیر 2 متر و یکشون هست رکورد همه رو زده و تقریبان حدود 50 ثانت است ( البته با این قد کوتاهش چند میوه میده در سال)

دلیلی این عدم رشد درختان چیه ؟
کودهای حیوانی بهشون دادیم

منطقه زندگیتون چه آب و هوایی داره؟شاید درختی که کاشتین از انواع پاکوتهه البته این در صورتی ممکنه که محصول کافی بده؟ و یا شاید زمینتون زهکشی مناسب نداره ؟

باغبون
05-04-2010, 23:48
سلام
یک سوال جداگانه هم بپرسم
چه عامل باعث میشه که چمن در زمستان هم هم سر سبز باشه ؟
اخه یکی از دوستانم یک کوچه بالاتر از ما چمناشون سر سبز است ( واقعان زیباست)
ولی ماله ما یک ضرره تویه حالت خشک شده است
البته اینکه مدل ها چمن فرق داشته باشه احتمال داره
ولی چمن ها ما هم مدلش بد نیست
باتشکر

چمن ها به دو دسته چمنهای گرمسیری و سردسیر تقسیم میشن که هر کدوم از اینها باز انواعی دارن که از لحاظ مقاومت به شوری، خشکی، پاخوری،گرما، سرما، متفاوت اند و بهتر شما قبل از کاشت آب وهوا و شرایط دیگه محل کاشت رو در نظر بگیرن تا چمن همیشه سبزی داشته باشین ،البته چمن هایی که مخلوط ازبذر چند نوع چمن هستند خیلی مناسبترند

میثم شمیرانی تهران
09-04-2010, 20:24
دوست من در مورد چمن شما دسوتان صحبتهای خوبی کردند من نمی دونم شما هم چقدر در مورد باغبانی می دونید پس یه مقدار جزیی می گم .علفهای پهن برگ مثل پنیرک شبدر پیچک و قاصدک و ... رو میشه با استفاده از 24d از بین برد اما مرغ که باریک برگ هست رو با علف کش اونم وقتی که چمن هم سبزه فکر نکنم بشه باهاش مبارزه شیمیایی کرد.
اما مرغ رو اصلا زیر و رو نکن که بدتر میشه.به نظر من قبل از کاشت از این علف کش( فنوكساپروپ پي اتيل 60 گرم ماده موثره در هكتار) استفاده کن کود حیوانی هم تازه نباشه که پر از بذر باشه .
آخرا پاییز هم از کود شیمیایی فسفات تریپل استفاده کن بهار هم از اوره شکری به ازای هر متر مربع 10 گرم.