PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش،مقایسه فرمت های مختلف تصویری و صوتی مخصوص موبایل و استفاده ی بهینه از هر فرمت

DaRiOuShJh
07-02-2010, 17:20
دوستان خسته نباشید
گفتم یه تاپیک جامع هم برایم مقایسه و به قول خارجکی ها Share the Experience در زمینه فرمت های ویدیویی و صوتی مویایل و بهترین راحت تبدیل فرمت ها داشته باشیم

من نظرات خودم و فرمت های تصویری رایج رو میگم شما هم نظرات خودتون رو بگید تا با هم یه مشورتی داشته باشیم:46:

************************************************** *

بحث تبدیل فرمت و برنامه ها:

من همیشه از این برنامه استفاده میکنم که همه فرمت ها روتقریبا ساپورت میکنه و همینطور کیفیت و آپشن های خوبی برای تنظیمات برای گوشی های مختلف داره (البته دستی) AVS Video Converter

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همینطور برنامه ی عالی Smart Movie که کارش نشان دادن فرمت Avi روی گوشی هست و حجم کم، سرعت تبدیل بالا و همینطور ساپورت زیرنویس! از امکانات منحصر به فرد این برنامه هست

برای تبدیل فایل های صوتی هم پیشنهادم برنامه ی Jetaudio هست که هم سرعت خوبی داره و هم اینکه به مراتب کیفیت تبدیل بالایی نسبت به برنامه های دیگه داره

توجه: همیشه حتما قبل از تبدیل برای گوشی خاصی امکانات خوده گوشی را مد نظر داشته باشید و دقیقا بدانید تا چه رنجی از تنظیمات را ساپورت میکند!

برسیم به فرمت های موبایل که البته با پیشرفت سیستم های موبایل مشابه کامپیوتر اکثر فرمت ها رو قبول میکنند:

---------------------------------------------------------------------------------

آشنایی با اصطلاحات لازم برای تبدیل فرمت های تصویری و صوتی:

Frame Rate: ماکزیموم تعداد تصاویری که در یک ثانیه قابل نمایش هستند. واحد frame/second
Bit Rate: مقدار داده ها بر حسب بیت در یک ثانیه - واحد: kb/s کیلوبیت بر ثانیه (هر کیلو 1024 بیت)
Aspect: ابعاد تصویر خروجی - طول در عرض
Codec: مجموعه برنامه هایی که به عنوانه استاندارد تبدیل فایل ها استفاده میشوند و فایل از طریق ها رمزگزاری یا Encode میشود!
Channels: تعداد باندهای صدای خروجی در فرمت های صوتی نظیر Mp3! استاندارد موبایل بنا به نوع گوشی یا Mono یا تک اسپیکر و Stereo یا دو اسپیکر میباشد!
Sample rate: مشخص کردن ماکزیموم میزان فرکانس مخصوص فایل های صوتی بر حسب هرتز
Common Mobile Audio Formats: فرمت های: ogg - wma - mp3 - ram - wav - mid
Common Mobile Video Formats: فرمت های: mpg - wmv - rm - mp4 - avi - 3gp - flv

-------------------------------------------------------------------------------

فرمت های تصویری

3gp: که از قدیمیترین ورژن فرمت های تصویری هست و بیشترین ساپورت گوشی های همراه رو دارند و اکثر تصاویر ضبط شده با موبایل ها هم با این فرمت هستند
در کیفیت صدا و تصویر محدودیت وجود داره و از کیفیت بالایی برخوردار نیستند! بیشتر کاربردرشون برای فیلم برداری و کلیپ های کوتاه هست

mp4: یا همون نصل چهارم سری mpeg در کیفیت صدا و تصویر محدودیت خاصی ندارد و همینطور از حجم مناسبی برخوردار است و و بعد از 3gp بیشترین ساپورت گوشی های موبایل را به خود اختصاص داده، معمولا در تبدیل فایل ها کیفیت صدا و تصویر به صورته جداگانه قابل تنظیم هستند!

Mpg: که همون فرمت قدیمی Mpeg-2 و به علت حجم بالای این فرمت به هیچ وجه توسیه نمیشود!

flv: یا همون Flash Video که مخصوص فایلهایی هست که در سایت هایی نظیر یوتیوب و ... وجود داره، مهعمولا نیاز به پلیر جدا دارند، ولی حجم آنها مناسب هست

rm: که بعضی اوقات با پسوندهای ram و rvm هم نشان داده میشه و شامل فایل های صوتی یا تصویری real player میشه! اگر realplayer روی گوشی نصب باشه این فایل ها قابل پخش هستند که در اکثر گوشی های جدید از این سیستم استفاده شده
این فرمت کیفیت خیلی بالایی نداره ولی در حجم های کم از گزینه های خوب به شماره میرود

wmv: که مخفف window media video هست از کیفیت نسبتا خوبی برخوردار هست ولی در حجم های پایین تر باعث مات و شطرنجی شدن تصویر میشود. البته ساپورت این فرمت در موبایل ها خیلی فراگیر نشده

avi: فرمتی که با برنامهی smart movie قابل نمایش بر روی گوشی های همراه است و همانطور که اشاره شد از کیفیت و حجم خوبی برخوردار است و همینطور قابلیت نمایش همرمان زیرنویس با فرمت sub را دارا میباشد
همینطور این برنامه میتونه در زمان تبدیل فیلم زیرنویس را هم به طور مستقیم در فایل خروجی وارد کنه

فرمت های صوتی:

MP3: یا همان mpeg layer 3 که پرطرفدارترین نوع فرمت های صوتی چه در کامپیوتر چه در گوشی همراه است.
پشتبانی بالایی داره و همینطور پلیر های زیادی براش موجوده
نوع دیگر آن فرمت Mp3 Pro هست که برای حجم ها و بیت ریت های پایین کیفیت بسیار خوبی دارد ولی بعضی از سیستم های گوشی ممکنه باهاش مشکل داشته باشند

wma: دومین فرمت پرطرفدار که در بیت ریت های پایین کیفیت treble یا صدای ریز رو خوب حفظ میکنه و پیشتبانی نسبتا خوبی داره

OGG: یا OGG Vorbis یکی از فرمت های جوانتر ولی قوی تر فایل های صوتی که در حجم های پایین کیفیت واقعا خوبی دارد ولی متاسفانه هنوز ساپورت خوبی ندارد و معمولا برای پخش این فرمت نیاز به پلیر های پخش کننده آن در گوشی است.

wav: یکی از فرمت های قدیمی و تقریبا فراموش شده ی فایل های صوتی که در اوایل برای گوشی های همراه استفاده میشد! به علت حجم بسیار بالای این فرمت مدتهاست که از این فرمت اسفاده نمیشود ولی توسط پلیر ها ساپورت میشود

mid: مخفف Musical Instrument Digital Interface از قدیمیترین و کم حجم ترین نوع فایل های صوتیس که شامل تعداد محدودی Tone میشود نظیر صدای piano, jaz,tempo میشود
دیگر از این فرمت به ندرت استفاده میشود و معمولا از نسخه های جدیدتر آن نظیر smf و kar آنهم برای صارف خاص استفاده میشود

از آنجا که تمام این مطالب توسط خودم نوشته یا ترجمه شده اند لطفا با ذکر نام و سایت نویسنده کپی براداری شود...

موفق و موید باشید
DaRiOuShJh

---------- Post added at 05:15 PM ---------- Previous post was at 05:14 PM ----------

رزرو شد!×!:46:

---------- Post added at 05:20 PM ---------- Previous post was at 05:15 PM ----------

رزرو نمیکنه؟×!!×...

vahid_vaezinia
07-02-2010, 18:17
اطلاعاتی که دادی عالی بود داریوش :دی

ولی در مورد کانورتور !‌این یه ایراد بزرگ داره ! ‌MKV ساپورت نمی کنه !

من خیلی وقته از این استفاده میکنم :‌WinX Video Converter Platinum

واقعا عالیه !

شاد باشی

---------- Post added at 06:17 PM ---------- Previous post was at 06:16 PM ----------

در ضمن تمام امکانات این که دادی رو هم داره :دی

---------- Post added at 06:17 PM ---------- Previous post was at 06:17 PM ----------

راستی رزرو هم نمیکنه :دی

DaRiOuShJh
07-02-2010, 18:29
آره رزرو دیگه یا این پچی که ریختن تعطیله!×!:31:

مرسی برادر
آره نکته ای خیلی خبوی رو اشاره کردی
اصلا حواسم به mkv نبود
باید برنامه ای که گفتی رو هم یه تست بزنم:11:

H a m e e d
07-02-2010, 19:35
یه برنامه هست به نام Aone Ultra Mobile 3GP Video Converter که من ازش استفاده میکنم، در حال حاضر جدیدترین نسخه ش (که اواخر پاییز برداشتم) 5.2 هست، دیگه چک نکردم جدیدتر هم اومده باشه.
از فرمت mkv هم پشتیبانی میکنه و کلا بطور وسیعی با فرمتهای مختلف منعطف هستش.
توی نسخه اخیرش که من دارم دسته بندی پروفایلهای مربوط به Output Format خیلی دقیق و منظم انجام شده که گوشیهای نوکیا، سونی اریکسون، سامسونگ، موتورولا،آی فون، بلک بری و پالم هریک پروفایلهای مجزایی برای خودشون دارن.
به اضافه ی کنار هر کدوم از اون پروفایلها رو که باز کنید انتخابهای جزئی تری برای خروجی ویدئوی مناسب با گوشیهای مختلف هر برند خواهید یافت.
مثلا تو زیر شاخه نوکیا دو پروفایل مجزای mp4 تنها برای گوشی N97 پیدا میکنید با این تفاوت:
Nokia N97 MP4 Video (*mp4)
Nokia N97 AVC-H264 Video (*mp4) 1
و چندین نمونه دیگه.
البته برای تبدیل audio هم کاربرد داره این نرم افزار.
کلا نرم افزاریه که ارزش توصیه کردنو داره.:46:

DaRiOuShJh
12-02-2010, 13:48
دوستان شدیدا مسالتون!×!

الان من مشکلم با تبدیل به Mp4 ها هست
total video converter رو هم گرفتم ولی یه نمه اذیت میکنه
پروفایل و تنظیمات رو خودم انجام میدم تو برنامه ها

1. یکیش این که اسم ها رو موقعه تبدیل عوض میکنه!×! که بد رو مخه
2. دومیش اینه که بعضی اوقات برای خودش یه ارورهایی میده در جا مفقود میشه!×! یعتنی بسته میشه
3. امکانات خوبی دارهخ من جمله فیــــلتر هاش ولی من هر چی گشتم چیزی که تنظیمات رو پیش فرض کنه و برای هر دونه کلیپ هی لازم نباشه دونه دونه این تنظیمات رو وارد کرد پیدا نکردم! آپشن اینا هم که نداره! مثلا من گزینه ی Watermark میخوام همیشه فعال باشه ولی نمیشه

دیشب گزاشتم با jetaudio تبدیل کردم ببینم اون چه طوره کارش
همه چیش خوبه و با همون اسم و فرمولیک ه بهش میدی کانورت میکنه منتها ساپورتش یه مقدار ضیفه و با mpeg-2 ها که با دی وی بی کپچر کردم مشکل داره

مشکل بعدیش هم اینه که رزولوشنش مصله باقیه برنامه ها دستی نیست یا مکنوی کشویی داره برای طول و عرض

640 داره ولی 360 نداره! نزدیکترینش 320 هست که یه 40 پیکسلی کم داره برای همین افت کیفیت داره موقعه پخش تو گوشی

خلاصه گیر کردیم! بالای 6 ت برنامه ی مختلف برای کانورت تست کردم هر کدوم یه مشکلی داشته!×!
پیشنهادی ندارید؟×!

DaRiOuShJh
12-02-2010, 16:05

درباره ی تبدیل فایل های صوتی یا Audio قبلا بحث کردیم
حالا نوبت تبدیل فایل های تصویری یا این برنامه ی آشان و دمه دست هست

همانطور که در لیست فایل ها و فرمت آنها مشاهده میکنید این برنامه از ساپورت نسبتا خوبی برخوردار هست

همینطور بینه 5-6 برنامه ی مختلفی که برای تبدیل فایل های تصیوری تست کردم راحت ترین و بهترین امکانات رو داره

یکی از مزیت های این برنامه نسبت به سایر برنماه ها اینه که میتونه فایل تبدیل شده رو بدونه تغییر نام فایل اصلی و حتی با اضافه کردن مشخصات خاص در همون فولدر فایل اصلی یا مکانی که شما مشخص کنید ایجاد کنه!
مورد بعدی تبدیل پشت سر هم فایل ها هست که نبسبت به برنامه های دیگه مثله total video converter راحت تر هست

در پنجره ی output setting تنظیمات لازم برای گوشی نوکیا 5800 رو انجام دادم
منتها یه بدی که این برنامه داره عرض 360 پیکسل رو به صورته پیش فرض نداره و متاسفانه نمیشه هم دستی وارد کرد
در نتیجه من 320 گزاشتم

اینجا یک گزینه دیگه هم اضافه شده که ممکنه بعضی هاتون آشنایی نداشته باشید

گزینه ی Variable Bitrate هم اضافه شده که در صورتی که این گزینه رو تیک بزنید بیت ریت فایل خروجی شما دیگه ثابت نیست و بستگی به حجم فریم ها حول مقدار پیش فرضی که انتخاب میکنید بالا پایین میشه
توی کیفیت تصویر و صدای خروجی تا حدودی تاثیر داره ولی حجم فایل خروجی رو هم معمولا بالا میبره پس در استفاده ازش حواستون باشه

در سومین عکس منوی آپشن رو نشان دادم که که یکی دیگه از مزیت های این برنامه هست
هیمنطور که میبینید در تب resize شما میتونید مشخص کنید که چه طوری کلیپ هاتون ریسایز بشن

خوب همونطور که میدونید یا نمیدونید!×! کلیپ ها یا فیلم هایی که توی کامپیوتر یا ... میبینید بالا پایینشون اکثرا یه نوار سیاه هست و بستگی به نوع و ابعاد مانیتور/تلویزیونتون پهانای این نوار بالا پایین میشه و اونم به خاطر استانداردهای فیلم برداری یا تبدیل 16:9 و 4:3 هست و ....

خوب اینا باشه برای مقدمه
ما چون برای موبایل داریم تبدیل میکنیم به قوله گفتنی مورچه چیه که کله پاچش چی باشه!×!#@#$$#
ال سی دی موبایل خوب هر چه قد هم باشه باز کوچیکه پس بهتره ما این حاشیه ها و ... رو زمانه تبدیلمون حذف کنیم تا تصویر تمام اسکرین و بزرگ تری داشته باشیم!

برنامه ی jetaudio این امکان رو به ما میده که به صورت خودکار خودش تا هر چه قد که هر کلیپ اضافه داره ببره و تا جایی که میتونه فول اسکرین کنه
برنامه های دیگه بعضا این امکان رو دارن ولی به صورت دقیق مثلا تا چند پیکسل رو میتونن ببرن پس برای بریدن چندین فایل مختلف با aspect های مختلف خراب کاری میکنن و نصبه تصویر رو مهم میزنن میره:31:

در کل برای تبدیل سری فایل××! مثلا کله Naked and Funny ها یا کارتون های OGGY یا Spongebob یا .... و همینطور کلیپ هایم ختلف این برنامه در حال حاضر بهترین پیشنهادم بهتونه!

موفق و موید باشید
داریــــــــــــــوش

DaRiOuShJh
13-02-2010, 18:04
هممم
اگر دوستان علاقمند هستند میتونم عکس، تنظیمات و توضیحات قسمت های برنا مه ی Total Video Converter رو هم اضافه کنم