PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سریال سال‌های مشروطه

nil2008
02-02-2010, 15:03
سالهاي مشروطه

شرح مختصر :
اين مجموعه از ابتداي سلطنت ناصر الدين شاه و زمان صدارت ميرزا تقي خان فراهاني مشهور به امير كبير تا انقلاب مشروطه را به تصوير مي كشد.
نويسنده وكارگردان:
محمدرضا ورزي
بازيگران :
اكبر عبدي ، ايرج راد ، جمشيد مشايخي ، داريوش كاردان ، محمد مطيع ،آزيتا حاجيان

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

از دوشنبه -هر روز، شبكه سه ،ساعت 20:45
این مجموعه از ابتدای سلطنت ناصر الدین شاه و زمان صدارت میرزا تقی خان فراهانی مشهور به امیر کبیر تا انقلاب مشروطه را به تصویر می کشد.

خودم تكرار قسمت اولشو امروز ظهر ديدم.محمد صادقي كه مثل هميشه خوب بازي ميكرد و نقش امير كبير هم بهش ميومد ...فقط موندم اين لهجه ها رو چرامطابق تاريخ عوض نكردن ؟؟؟آدم اگه نگاه به تصوير نكنه انگاركه تو خيابون داره راه ميره و خيلي محاوره اي شده... فقط اشكالش كه خيلي تو ذوق ميزنه همين بود بنظر من...حالا تا بعد!!!:8:

vahidgame
02-02-2010, 19:04
واقعا حیف همچنین بازیگرانی که توی این فیلم های بی خود و بی معنی بازی کنند.راستی فیلمنامه این فیلم ها از انجمن دروغ گویان نوشته میشه:27:

nil2008
04-02-2010, 21:23
اگه يكبار گذرتون به حموم فين كاشون افتاد توصيه ميكنم حتما" برين عكساي مادرو خواهر ناصرالدين شاه رو ببينين...:18:اونوقت خودتون قضاوت كنين كه امير كبير طفلكي چي كشيده...:21:
بنظر من اين سريال ديالوگاي با معني هم داره...يكيش همين كه "سياست از هر دري كه وارد ميشه ،عشق از در ديگه ميره بيرون":8:

MusicManiac
05-02-2010, 00:00
راستش من هیچ وقت علاقه ای به دیدن سریال های تاریخی ایرانی نداشته و ندارم چون فکر می کنم سر تا پاشون دروغه!

Electronic-Arts
05-02-2010, 12:22
سلام تکرارش کی هست؟

madson
05-02-2010, 12:51
یه مشت دروغ رو چپوندن تو یه سریال بیخود به جای تاریخ می دن به خورد مردم :2:

ardavan_2008
06-02-2010, 11:42
از همون اول دروغ بودنش رو نشون دادند حالا بقیش که دیگه هیچ!

nil2008
06-02-2010, 18:12
سلام تکرارش کی هست؟
سلام دوست عزيز مطابق جدول ،تكرارش 13:50 روز بعد است.:20:
در هر حال همه دوستان نظرشون محترمه...و لي فكر نميكنم در اينكه امير كبير چقدر زحمت واسه سربلندي ايران و ايراني كشيده شكي باشه...كاري به بقيه اش ندارم.

farzad02
06-02-2010, 18:23
تاریخ مکتوب و نسخ خطی در موردش زیاده
اینکه دروغ باشه و اینهمه سایت و روزنامه نفهمن خیلی عجیبه.ولی بعضی شاید اون دوران رو برای خودشون و اهدافشون بهتر می بینن که میگن دروغه

*Necromancer
06-02-2010, 18:47
منکه یه قسمتشم ندیدم:31:
اما الان پستا رو که دیدم یه سوال پیش اومد : این قضیه دروغ چیه؟
چه دروغی چپوندن تو سریال؟؟

ardavan_2008
07-02-2010, 01:27
قضیه ی دروغ اینه که :هر چیزی که به نفع شون نباشه و یا ضرر داشته باشه ادم بد میکنند برای مثال همین قضیه ی با*ب و بها*ء یا همین ناصرالدین شاه و مادرش...

madson
07-02-2010, 01:35
تاریخ مکتوب و نسخ خطی در موردش زیاده
اینکه دروغ باشه و اینهمه سایت و روزنامه نفهمن خیلی عجیبه.ولی بعضی شاید اون دوران رو برای خودشون و اهدافشون بهتر می بینن که میگن دروغه

خوبه آدم یکم چشمشو به حقایق باز کنه ، این که چه دروغی رو چپوندن تو سریال جای گفتنش اینجا نیست ،
ولی اینکه بعضی ها اون دوران رو برای اهدافش بهتر بدونن رو جدا هضم نکردم :blink:

Golbarg01
07-02-2010, 01:54
این سریال سال های مشروطست یا امیرکبیر 2؟
البته امیرکبیر هم آدم بزرگی بوده همه قبولش دارن

goldenm
07-02-2010, 17:27
کارگردان "سال های مشروطه": دراماتیزه کردم ، نه تحریف

مهر: کارگردان مجموعه تلویزیونی "سال‌های مشروطه" اعتقاد دارد مخاطب امروز حوصله دیدن کارهای خشک تاریخی را ندارد.
پخش مجموعه تلویزیونی "سال‌های مشروطه" به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا ورزی و تهیه‌کنندگی علی لدنی از چندی پیش از شبکه سه شروع شده است. این مجموعه از ابتدای سلطنت ناصرالدین شاه و زمان صدارت امیرکبیر تا انقلاب مشروطه را به تصویر می‌کشد و وقایع تاریخی را مورد بررسی قرار داده است.
در مجموعه "سال‌های مشروطه" اکبر عبدی، محمد صادقی، آزیتا حاجیان، جمشید مشایخی، ایرج راد، محمد مطیع، رضا رویگری، زهیر یاری، شهرام عبدلی، داریوش کاردان، فرخ نعمتی، قاسم زارع، تینا پاکروان، یوسف صیادی، چنگیز وثوقی، ولی‌الله مومنی، مهری ودادیان، حسن کاخی، حسام نواب صفوی و محمدرضا شریفی‌نیا و ... بازی کردند.
*مجموعه تلویزیونی "سال‌های مشروطه" صرفاً یک مجموعه تاریخی نیست و بیشتر دراماتیک است. در واقع احساس می‌شود شما بیشتر روی اتفاقات حاشیه‌ای تمرکز کرده‌اید تا تاریخ، تا بتوانید نظر مخاطب عام را جلب کنید و تنها به فکر جذب مخاطب خاص نبودید. چطور تصمیم گرفتید به این شکل به تاریخ بپردازید؟
- محمدرضا ورزی، کارگردان: در حال حاضر نه در ایران، بلکه در همه دنیا حوصله مخاطب زود سر می‌رود، به همین دلیل ما فیلمسازان باید خودمان را بشکنیم و ساختارشکنی کنیم و بر اساس ذائقه امروز مخاطب اثری را خلق کنیم. این ذائقه لحظات خشک تاریخی را نمی‌پسندد و به آن علاقه‌ای ندارد. اگر ریتم کار کند باشد یا قصه برایش جا نیفتاد، مسلماً تلویزیون را بلافاصله خاموش می‌کند. به همین دلیل در مجموعه تلویزیونی "سال‌های مشروطه" تلاش کردم درام را در تاریخ تزریق کنم تا بتوانم پاسخگوی ذائقه مخاطب امروز باشد. در واقع از ابزار درام برای این مجموعه کمک گرفتم.
*در مجموعه "سال‌های مشروطه" روی قصه امینه و اصلان خدمتکاران قصر بیش از حد تمرکز کردید، حتی هر چه قصه جلوتر پیش می‌رود، قصه زندگی آنها پررنگ‌تر می‌شود. چرا تصمیم گرفتید روی این قصه حاشیه‌ای بیش از اندازه تمرکز کنید؟
-در مجموعه "سال‌های مشروطه" قرار بود 70 سال از تاریخ معاصر را روایت کنم، بنابراین باید حلقه‌های اتصال می‌داشتم، به همین دلیل قصه امینه و اصلان را قرار دادم. ما از سه سالگی تا 70 سالگی آنها را در قصه می‌بینیم. در واقع این دو نفر نقش حلقه‌های اتصال را ایفا می‌کنند ، وقایع تاریخی هم مورد بررسی قرار می‌گیرد. زندگی این دو نفر مستند تاریخی نیست، بلکه زاییده ذهن من است تا بتوانم به بخش دراماتیک کار هم اضافه کنم.

*در مجموع چقدر در مجموعه "سال‌های مشروطه" وفادار به مستندات تاریخی بودید؟
-همیشه در ساخت کارهای تاریخی سعی می‌کنم تا جایی که می‌توانم به مستندات تاریخی وفادار باشم، چرا که نمی‌توان به تاریخ خیانت کرد. مخالف تحریف تاریخ هستم. مسلماً وقتی اثر تاریخی قرار است خلق شود باید از درام استفاده کرد و من سعی کردم تاریخ را دراماتیزه کنم، نه تحریف.
*شما 160 سال تاریخ ایران را در مجموعه‌های "پدر خوانده"، "عمارت فرنگی" و "سال‌های مشروطه" روایت کردید. چرا این پروسه را از زمان پهلوی دوم شروع کردید و بعد عقب‌گرد کردید؟
-به هر حال این یک تریلوژی بود که قصد داشتم کار کنم. در ابتدا آمادگی ما برای مقطع پهلوی دوم بیشتر و شرایط مهیاتر بود. به همین دلیل در ابتدا آن دو مجموعه را کار کردم و در بخش سوم ابتدای سلطنت ناصرالدین شاه و زمان صدارت امیرکبیر تا انقلاب مشروطه را به تصویر کشیدم.
*خودتان این سه مجموعه را چطور ارزیابی می‌کنید؟
- مخاطبان از مجموعه‌های "پدرخوانده" و "عمارت فرنگی" استقبال زیادی کردند. فکر می‌کنم در اطلاع‌رسانی آن دوره از تاریخ موفق بودم. البته بخشی از موفقیت این مجموعه‌ها به خاطر جنجال‌سازی‌اش برمی‌گردد. باید پخش مجموعه "سال‌های مشروطه" هم به پایان برسد تا ببینم مخاطبان تا چه حد این مجموعه را پسندیدند.
*نگارش فیلمنامه مجموعه "سال‌های مشروطه" چقدر طول کشید و از چه منابع تاریخ استفاده کردید؟
- نگارش حدود پنج ماه و اندی طول کشید. البته قبل از شروع تصویربرداری فیلمنامه را کامل و بعد تولید را شروع کردم. من در کنار فیلمسازی کار پژوهش هم انجام دادم و در تاریخ معاصر غرق شدم. برای این پروژه هم از منابع تاریخی زیادی بهره بردم . مثلاً از کتاب "امیرکبیر و ایران" به نویسندگی فریدون آدمیت، کتاب امیرکبیر مرحوم حسین ملکی، کتاب مشروطه مشروعیت آیت‌الله شیخ فضل الله نوری، کتاب تاریخ بیداری ایرانیان و .... استفاده کردم . البته تعداد منابع مورد استفاده من به حدی زیادی بود که نتوانستم همه آن را در تیتراژ بیاورم.
*درباره انتخاب بازیگران مجموعه "سال‌های مشروطه" بگویید. در این مجموعه از بازیگرانی بهره برده‌اید که در کارهای قبلی‌تان نیز حضور داشتند؟
- من همیشه با گروه خودم کار می‌کنم. معمولاً تعداد خاصی از بازیگران هم در آثارم حضور دارند، چرا که همدیگر را می‌فهیم و در کار راحت‌تر هستیم. دکتر محمد صادقی علاوه بر اینکه فردی تحصیل کرده است، بازیگر خوبی هم هست. از بازی همه بازیگران پروژه خیلی راضی هستم. از سوی دیگر وقتی با گروه خودم کار می‌کنم آنها به شیوه کار من آشنا هستند و می‌دانند دقیقاً چه چیز را می‌خواهم.
*درباره تیتراژ متفاوت این مجموعه بگویید که علاوه بر شنیدن موسیقی سنتی تصاویر مینیاتوری هم دیده می‌شود؟
-تیتراژ این مجموعه را ساسان توکلی فارسانی ساخته که قبلاً هم تیتراژ مجموعه "عمارت فرنگی" را کار کرده بود. برای ساخت تیتراژ مجموعه "سال‌های مشروطه" از او خواستم تا سر لوکیشن بیاید. او هم از سرامیک‌ها و تابلوهای مینیاتوری در میراث فرهنگی عکسبرداری و بر اساس آن تیتراژ را طراحی کرد. البته در مجموع همه عوامل برای تهیه این پروژه زحمت زیادی کشیدند.

pcforlife
07-02-2010, 18:04
به نظر من به غیر از بازیگران خوبش موردی برای جذب شدن نداره... کلا سریال های تاریخی که مضمون حکومتی و سیاسی دارند زیاد جذاب نیست، خصوصا اگه اون سریال تاریخی ما قرن معاصر باشه... چون اونقدر کتاب تاریخ پاس کردیم!! که دیگه کلیت همه قضایا رو مو به مو بلد شدیم...!:27:

4MaRyAm
07-02-2010, 18:21
اگه يكبار گذرتون به حموم فين كاشون افتاد توصيه ميكنم حتما" برين عكساي مادرو خواهر ناصرالدين شاه رو ببينين...:18:اونوقت خودتون قضاوت كنين كه امير كبير طفلكي چي كشيده...:21:
بنظر من اين سريال ديالوگاي با معني هم داره...يكيش همين كه "سياست از هر دري كه وارد ميشه ،عشق از در ديگه ميره بيرون":8:

ملک جهان خانم

همسر محمد شاه و مادر ناصرالدین شاه

ملقب به نواب علیه و مهدِ عُلیا

عزت الدوله یا عزت ملک یا ملک نسا خانم ، دختر مهد علیا و همسر امیرکبیر

:13:

ardavan_2008
07-02-2010, 19:00
فکر میکنم اینجا رو اشتباه نوشتند::31:

مخالف تحریف تاریخ هستم

باید می نوشتند موافق تحریف تاریخ هستم:27:

farzad02
07-02-2010, 20:11
خوبه آدم یکم چشمشو به حقایق باز کنه ، این که چه دروغی رو چپوندن تو سریال جای گفتنش اینجا نیست ،
ولی اینکه بعضی ها اون دوران رو برای اهدافش بهتر بدونن رو جدا هضم نکردم :blink:
نیازی نیست شما بگی
اینهمه تاریخدان هست . اینهمه سایت هست که طرف یه عدد رو اشتباه میگه 10 تا سایت مچش رو میگیرن
آنوقت چطوری میشه اینها نفهمن و شما بفهمید؟

بعد هم توضیح دادم که تاریخ مخصوصا از نوع معاصرش چیزی نیست که قرار باشه سینه به سینه منتقل بشه و کدخدای یه ده یا شاهزاده یه سلسله تایید یا تکذیبش کنه
اسناد مکتوب در مورد وقایع وجود دارد.بد نیست به موزه ها سری بزنید
کتابهای تاریخ و تاریخ نویس در مورد تاریخ معاصر کم نیستند

شما با توجه به اسناد و کتب میتونی ثابت کنی که حرف یا فیلمی دروغ است.غیر از این مشخصه شما حرفت و هدفت به این مسائل ربطی نداره :13:

Golbarg01
07-02-2010, 20:42
ملک جهان خانم

همسر محمد شاه و مادر ناصرالدین شاه

ملقب به نواب علیه و مهدِ عُلیا

عزت الدوله یا عزت ملک یا ملک نسا خانم ، دختر مهد علیا و همسر امیرکبیر

:13:

چقدر وحشتناکن :31:
اصلا شبیه اون چیزی که تو سریال نشون داده شدن نیستن :31:

madson
07-02-2010, 20:51
نیازی نیست شما بگی
اینهمه تاریخدان هست . اینهمه سایت هست که طرف یه عدد رو اشتباه میگه 10 تا سایت مچش رو میگیرن

بعد هم توضیح دادم که تاریخ مخصوصا از نوع معاصرش چیزی نیست که قرار باشه سینه به سینه منتقل بشه و کدخدای یه ده یا شاهزاده یه سلسله تایید یا تکذیبش کنه

شما با توجه به اسناد و کتب میتونی ثابت کنی که حرف یا فیلمی دروغ است.غیر از این مشخصه شما حرفت و هدفت به این مسائل ربطی نداره :13:
باشه باشه ، شما با همین تاریخت و اون سایتایی که مچ می گیرن !!! خوش باش.
امیدوارم یک روز متوجه بشی که تاریخ واقعی کشورت چی بوده :)

بی باک بی بال
08-02-2010, 22:13
سریال خیلی خوبی هست
حداقل از سریال های کره ای خیلی بهتر :40:

ardavan_2008
09-02-2010, 00:01
نیازی نیست شما بگی

شما با توجه به اسناد و کتب میتونی ثابت کنی که حرف یا فیلمی دروغ است.غیر از این مشخصه شما حرفت و هدفت به این مسائل ربطی نداره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دوست عزیز شما رئیس صدا و سیما نیستید؟!!

زمانی رو ی این فیلم بحث میشه که فیلم کلا" تموم بشه ، حتی خیلی از فیلمها دروغ زیاد داره اما منتقد ها واسه اون فیلم ارزشی قائل نشدند که بشینند این فیلم رو نقد کنند اگر شما به فیلم توجه کرده باشید امیر کبیر را کرده اند خدا(استغفرالله)!!!!!و بقیه رو خائن !!طوری که امیر کبیر از زمان مرگش هم خبر داره!!!جالب تر از اون همه چیز رو می خواند بریزند سر انگلیس و روسیه البته اگر اسرائیل هم اومد زیاد تعجب نکنید!!!

کتابها وجود داره اما اگر خوانده باشید کاملا" متوجه گفته ها و دروغ فیلم می شوید !این فیلم خیلی چیزها رو تحریف کرده که بهتره خودتون در مورد اون تحقیق کنید!

کلا" هر چقدر نگاه این فیلم میکنم چرت بودن و دروغش بیشتر برام ثابت میشه!(این نطر من بود)

Inter
09-02-2010, 02:32
اولاً این سربال اصلاً ارزش بحث کردن و روش وقت گذاشتن نداره هر وقت که اتفاقی قسمتهایی از سریالو می دیدم اون یارو طلخکه داشت هر هر و کرکر می کرد( گند زدن به سریال تاریخی با اون شخصیت) :2:

اصلاً نحوه حرف زدن هم باری به هرجهت هست، یکی به زبان محاوره ای امروز صحبت می کنه یکی به زبان اون دوران و یکی هم هردو :18:

بازیگرا هم اصلاً خوب بازی نکردن ! (نمیگم بازیگر خوبی نیستن خوب بازی نکردن)

کلاً فقط بودجه رو با ساخت این سه سریال نسبتاً پرخرج به باد دادن با کارگردانی های محمدرضا ورزی ( این آخرین قسمت از سلسله سریالهای سه گانه شاهکارش! بود)

ثانیاً زیاد خیال پردازی کرده تو یه سریال تاریخی! بابا سریال تاریخی باید ابهت و باورپذیری داشته باشه آدم در چشم باد می بینه کیف می کنه (هر چند تو قسمت های اخیر اونم زیادی داره کش پیدا می کنه)

بعضیا هم انگار منابع تاریخی منحصر بفردی! دارن که اینقدر دارن قربون صدقه انگلیس و روس میرن بابا دیگه همه میدونن مملکت ما رو خباثت بیگانگان و بی عرضگی شاهان(عیاشان !) تجزیه کرد. اونقدر رو مسائل حساس شدین که دیگه حرف راست رو هم نمیتونین باور کنید (منظورم واقعیات کتمان ناپذیر تاریخیه نه برخی خیال پردازی های سریال)

تازه حرمسراها وضعشون خیلی بدتر و فاجعه بارتر از اینی بوده که دارن نشون میدن

طرف از کوچه رد میشده چشمش میافتاده به یک زن یا دختر فوراً دستور طلاق با شوهر و ازدواج با اعلیحضرت همایونی صادر می شد

بی باک بی بال
09-02-2010, 11:01
کتابها وجود داره اما اگر خوانده باشید کاملا" متوجه گفته ها و دروغ فیلم می شوید !این فیلم خیلی چیزها رو تحریف کرده که بهتره خودتون در مورد اون تحقیق کنید!
می شه اسم یه دونشون بگی

ardavan_2008
09-02-2010, 12:09
جای اون کتابها گفتنش اینجا نیست خواستی پ.خ بدید ...به هر حال شما که تاریخ رو بهتر میدونید خودتون اون کتابها را پیدا کنید ارزشش بیشتره و همچنین خیلی کتابها هست که تاریخ قاجار رو گفته...:46:

بعضیا هم انگار منابع تاریخی منحصر بفردی! دارن که اینقدر دارن قربون صدقه انگلیس و روس میرن بابا دیگه همه میدونن مملکت ما رو خباثت بیگانگان و بی عرضگی شاهان(عیاشان !) تجزیه کرد. اونقدر رو مسائل حساس شدین که دیگه حرف راست رو هم نمیتونین باور کنید (منظورم واقعیات کتمان ناپذیر تاریخیه نه برخی خیال پردازی های سریال)اتفاقا" تنها شاهی که زیاد اجازه ی دخالت نمیداده همین ناصرالدین شاه بوده ...بنده نمیگم اصلا" دخالت نکردند اما مثل الان سفیر بودند واون زمان هم توسط اقاخان نوری کار می کردند ...این فیلم تمام هدف رو گذاشته رو این که چطور میتونه نشون بده که ناصرالدین شاه ادم خوبی بوده یا امیر کبیر خدا بوده و یا مادر شاه کارهاش از روی میل خودش نبوده!!!!برای مثال میشه شما یکی از اون دست بیگانه رو در زمان ناصرالدین شاه بگید؟!!

درسته در زمان مظفرالدین شاه و یا محمد رضا عملا" کشور توسط انگلیسی ها و روسیه و همچنین امریکا اداره میشده اما بحث روی قفط ناصرالدین شاهه نه کسی دیگه...

madson
09-02-2010, 12:14
بعضیا هم انگار منابع تاریخی منحصر بفردی! دارن که اینقدر دارن قربون صدقه انگلیس و روس میرن بابا دیگه همه میدونن مملکت ما رو خباثت بیگانگان و بی عرضگی شاهان(عیاشان !) تجزیه کرد. اونقدر رو مسائل حساس شدین که دیگه حرف راست رو هم نمیتونین باور کنید (منظورم واقعیات کتمان ناپذیر تاریخیه نه برخی خیال پردازی های سریال)

سلام دوست عزیز ، با همه حرفات موافقم جز قسمتی رو که "نقل قول" کردم. درسته که ما می گیم این سریال پر از دروغه ولی ما کی قربون صدقه انگلیس رفتیم ؟ در اینکه روسیه و انگلیس به فکر منافع خودشون بودن شکی نیست و من هم این رو قبول دارم ولی مگه کل سریال فقط رو همین موضوعه؟ به نظر من که سریال اهداف سیاسی رو دنبال می کنه حالا هر کی هر چی می خواد بگه و خودش فکر کنه به هر نتیجه ای خواست برسه .

mohammadirani
09-02-2010, 13:27
مطلب پایین از خودم نیست و کپی پیست هستش فقط گذاشتم برای دوستی که میگفت هیچ تحریفی صورت نگرفته.البته تا اینجا واقعا تحریف انچنانی صورت نگرفته ولی گاف زیاد دادند

یاد 40 سرباز افتادم که فردوسی بزرگ را عاشق عرب کرده بودند :)

دوستان جاتون خالی نشسته بودم داشتم سریال تاریخی عظیم سالهای مشروطه رو که بر خلاف اسم پرطمطراقش سریال پوچ و مبتذلیه نگاه میکردم . آقا ما پنج دقیقه از این سریال رو دیدم تو این 5 دقیقه پنجاه تا سهل انگاری یا سوتی عجیب رو توی این سریال به چشمون خورد. واقعا من موندم مگه صدا و سیما سک و صاحاب درست نداره که پول رو بی زبون رو به هرتازه به دوران رسیده ایی ندن تا بیاد سریال بسازه یا لااقل یه هیئت کارشناسی از تاریخشناسا نمیتونن تشکیل بدن تا بشینن و این گافهای تاریخی که سریالهایی میلیاردیشون داره رو تشخیص بدن و به کارگردان اطلاع بدن.ای خدا پول بی زبون این ملت خرج ساخت چه سریالهای مضخرفی میشه.

اینم چند تا از گافهایی که توی این سریال به اصطلاح تاریخی که من بیسواد که اطلاعات تاریخیم به اندازه همون یه درس سوم دبیرستان و دو واحد انقلاب اسلامی دوره دانشگاه هست متوجه شدم اما از چشم کارگردان سریال دور موند.
البته لازم به توضیحه که این قسمتی که من امشب دیدم مربوط به لحظه ورود ناصرالدین شاه از فرنگ بود:

1-اولین گافی که دیدم مربوط میشه به بازیگر نقش کامران میرزا پسر سوم ناصرالدین شاه که به نظر میاد چنگیز وثوقی اجراش میکنه. خوبه بدونید که کامران میرزا در این برهه تاریخی که امشب نشون داد جوونی 33 ساله بوده اما بازیگری که من دیدم(چنگیز وثوقی) حد اقل 50 ساله نشون میداد.
الان هم که سرچ کردم دیدم چنگیز وثوقی 62 سالست.

2-اون طوری که ما شنیدیم انیس الدوله زن سوگلی شاه توی اون ایام که زنی 46-47 ساله بوده و ایام تر گل ورگلی رو گذرونده چاق شده بوده اما تو این سریال یه دختر خوش اندام و خوش بر و روی سی و چند ساله نقش انیس الدوله رو اجرا میکنه

3-یه مورد دیگه هم مربوط به علی اصغر امین السلطانه که توی این بخش از سریال یه جوون 32-33 ساله و همسن کامران میرزا بوده که نقشش رو یه مرد چاقالوی میانسال 57-58 ساله با ریش و پشم جوگندمی اجرا میکرد در حالیکه این امین السلطان نه هیچ وقت به این چاقی بود نه اینکه عمرش به 57 سال قد داد و تو سن 50 سالگی و در اوایل حکومت ممدلی شاه ترور شد.

4- یه نکته دیگه باز مربوطه به همین امین السلطان این بنده خدا توی دوره مظفرالدین شاه به دلیل اقتداری که در اروم نگهداشتن اوضاع مملکت بعد از ترور ناصرالدین شاه از خودش بروز داد توسط شاه جدید عنوان اتابکی که یه عنوان ترکی بود و بعد از دوره امیر کبیر به هیچکس اعطا نشده بود بهش داده شد اما توی این سریال بدون هیچ دلیلی کارگردان 7 سال زودتر اتابکش میکنه بدون اینکه معنی اسم اتابک رو بدونه و به بی تناسب بودن اون با توجه به سن ناصرالدین شاه و امین السلطان توجه کنه.

5- تو یه بخش هم به دروغ نشون میداد که ناصرالدین شاه توی مجلس سلام عید نوروز نماینده های کمپانی رژی رو به حضور پذیرفته و با افتخار اونا رو به اهل مجلس معرفی میکنه و یه جوری میخواد بگه که ناصرالدین شاه از دادن این امتیاز به انگلیسیا احساس شادمانی و افتخار هم کرده در حالیکه خود شاه بعدها که قضیه بیخ پیدا کرد متوجه عواقب امضای این قرارداد که با دخالت امین السلطان به امضا رسید شد.
این پنج تا مورد چند نمونه از سهل انگاری هایی و تحریف هایی بود که من تو 5 دقیقه از سریال دیدم. اما از اونجا که مطمئنم این سریال هم مثل نمونه های دیگری که توی دکون حاج عزت ساخته میشه هدف سوء داره و قصدش تحریف تاریخ و بهره برداری از حوادث تاریخی به نفع اخونده . میخوام منبعد بشینم و کامل ببینمش و گافها و دروغهایی که توش اورده میشه رو اینجا با ارائه سند و مدرک رو کنم تا لا اقل اون دوستانی که زرق و برق و تاریخی بودن این سریال جذبشون کرده ولی یه مقدار آگاهیشون نسبت به واقعیتهای تاریخی کمتره بخونن و یه وقت از این جور مجموعه های پر از مکر و نیرنگ صدا و سیمای اخوندی تاثیر نگیرن.

شاهپور

---------- Post added at 01:27 PM ---------- Previous post was at 01:23 PM ----------

yahoda
10-02-2010, 16:26
توی سریل بنوعی شتابزدگی دیده میشه انگار میخان سریال رو زودتر تموم کنن.

Inter
10-02-2010, 17:29
توی سریل بنوعی شتابزدگی دیده میشه انگار میخان سریال رو زودتر تموم کنن.

ای کاش فقط شتابزدگی بود :2:

tara_st65
10-02-2010, 17:31
در اینکه سریال با اهداف سیاسی ساخته شده که هیچ شکی نیست، و وقتی تو قرن 21 میشه به این سادگی تاریخ رو تحریف کرد تحریف اون دوران که اصلاً کاری نداره، من یکی که با اتفقاتی که تو این چند وقت افتاده دیگه به هیچ کتاب تاریخی اعتماد ندارم، هر کسی تاریخ رو از دید خودش میبینه و نقل میکنه که هیچ کدومم هر چقدر هم با دید جامع و بی طرفانه و بدون ترس از حکومت باشه بازم همه ی حقیقت نیست واینکه واقعیت چی بوده رو فقط خود خدا میدونه!

farzad02
10-02-2010, 17:52
دوست عزیز شما رئیس صدا و سیما نیستید؟!!

زمانی رو ی این فیلم بحث میشه که فیلم کلا" تموم بشه ، حتی خیلی از فیلمها دروغ زیاد داره اما منتقد ها واسه اون فیلم ارزشی قائل نشدند که بشینند این فیلم رو نقد کنند اگر شما به فیلم توجه کرده باشید امیر کبیر را کرده اند خدا(استغفرالله)!!!!!و بقیه رو خائن !!طوری که امیر کبیر از زمان مرگش هم خبر داره!!!جالب تر از اون همه چیز رو می خواند بریزند سر انگلیس و روسیه البته اگر اسرائیل هم اومد زیاد تعجب نکنید!!!

کلا" هر چقدر نگاه این فیلم میکنم چرت بودن و دروغش بیشتر برام ثابت میشه!(این نطر من بود)
فرض کن که من رئیس سازمان صدا و سیما . فرقش به حال شما چیست؟

دروغ در هر قسمتی گفته شود دروغ است.مثلا در مورد سریال یوسف بارها در قسمتهای میانی آن بعضی انتقادات بود.پس شما بهتر است به دروغی که دیدی بپردازی نه تکلیف روشن کردن برای منتقدان

در مورد امیرکبیر هم همین بس که بعد از گذشت سالیان دراز هنوز بین مردم آوازه خدمت و فداکاریش بین مردم مانده
اما در مورد این شاهان جز ننگ و خیانت چیزی نشنیدیم

جای اون کتابها گفتنش اینجا نیست خواستی پ.خ بدید ...به هر حال شما که تاریخ رو بهتر میدونید خودتون اون کتابها را پیدا کنید ارزشش بیشتره و همچنین خیلی کتابها هست که تاریخ قاجار رو گفته...:46:

اتفاقا" تنها شاهی که زیاد اجازه ی دخالت نمیداده همین ناصرالدین شاه بوده ...بنده نمیگم اصلا" دخالت نکردند اما مثل الان سفیر بودند واون زمان هم توسط اقاخان نوری کار می کردند ...این فیلم تمام هدف رو گذاشته رو این که چطور میتونه نشون بده که ناصرالدین شاه ادم خوبی بوده یا امیر کبیر خدا بوده و یا مادر شاه کارهاش از روی میل خودش نبوده!!!!برای مثال میشه شما یکی از اون دست بیگانه رو در زمان ناصرالدین شاه بگید؟!!

درسته در زمان مظفرالدین شاه و یا محمد رضا عملا" کشور توسط انگلیسی ها و روسیه و همچنین امریکا اداره میشده اما بحث روی قفط ناصرالدین شاهه نه کسی دیگه...
الان مزاح و شوخی فرمودید؟

در تاریخ ایران 2 بار مردم بر ضد قراردهای ننگین به شدت عکس العمل نشون دادند که یکی رژی بود و دومی کاپیتولاسیون
میزان وابستگی و وادادگی خشم مردم است نه تشخیص شما.
برای اطلاع شما از تاریخ :

رهبريت قيام تنباكو در آغاز متشتّت و پراكنده بود. رفته رفته كه جريان حوادث به سير خود پرداخت اين رهبريت تمركز يافت و در شخص ميرزاي شيرازي متبلور شد. نخستين گام اعتراض را علماي شهرها با ياري عناصر ديگر جامعه (تجّار، كسبه و دست اندركاران تنباكو) برداشتند. از هر شهري فريادي برخاست. فريادها رفته رفته سطح مملكت را فرا گرفت. اين فريادهاي همه جانبه از هر گوشه‌اي به گوش ميرزاي شيرازي، مرجع تقليد شيعيان در سامرا رسيد. اين خروشها و خواهش‌ها در واقع تعيين موضوع براي ميرزا بود تا بر اساس آن فتواي خود را صادر كند.[8]
حكم تحريم در عبارتي كوتاه و به شيوه‌اي مؤثر و محرك و حساب شده از سوي ميرزاي شيرازي به شرح زير صادر گرديد:
«بسم الله الرحمن الرحيم . اليوم استعمال تنباكو و توتون بايّ نحوِ كان، در حكم محاربه با امام زمان (صلوات الله وسلام عليه) است. حرّره الاَقل محمد حسن الحسيني» [9]

قضيۀ تحريم دخانيات كه از ميرزا با همين چند كلمه صادر شده، از غرايب امور تاريخ است، كه علاوه براينكه هيچكس آن را در مخفي‌ترين محل استعمال نكرد، قلیانها و چندين بادگير طلا و نقره، توسط صاحبانشان شكسته شد. چنانكه ناصرالدين شاه روزي در حرمخانه خود ديد زنهايش به كنيزان خود امر میكردند كه آنها را در هاون نهاده و بشكنند! وي گفت: شما را چه مي‌شود كه اين طور مي‌كنيد؟ يكي از زنها گفت: آن كس كه ما را به تو حلال كرده، قليان را به ما حرام كرده! [10]

سری به ویکی زدم:

در روزگار ناصرالدین شاه مداخله‌های روس و انگلیس در ایران افزایش یافت و بسیار پیش می‌آمد که سران این دو دولت از شاه می‌خواستند که کسی را به مقامی بنشاند. برای نمونه یحیی خان مشیرالدوله در زمان امین‌السلطان برای دستیابی وزارت خارجه به وزیر مختاران روس و انگلیس متوصل شد و چون امین‌السلطان ناخرسند بود پس به شاه فشار آوردند و سرانجام یحیی خان با هزار التماس می‌پذیرد که دو وزارت عدلیه و تجارت را بگیرد و از وزارت خارجه چشم بپوشد.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

مهمترین امتیازات به دول خارجی:

1. امتیاز بانک شاهنشاهی
2. امتیاز کشتیرانی در کارون
3. واکنش ها به امتیاز رژی
4. امتیازات روس ها در دوره ناصرالدین شاه
5. واگذاری امتیاز خط آهن و شوسه به روس ها
6. امتیاز نظامی روس ها در دوره ناصرالدین شاه

پیشنهاد من اینست که حرف اصلیتون رو بیاید بزنید و بگید که کجا مشکل دارید.پشت کلمه دروغ و حرفهای کلی پنهان نشید

hamed_bijari
10-02-2010, 23:33
به نظر من تنها نقطه قوت سریال بازی فوق العاده ی آزیتا حاجیان بود که اونم بازیش دیگه تموم شد
و الا دیگه سریال تاریخی ساختن هیچ فایده ای نداره !!!

farzad02
10-02-2010, 23:57
موضوع جالب اینکه پست من امروز عصر مصادف شد با همین قسمت تنباکو

به نظرم یکی از پیشرفتهای این سریال نسبت به گذشته آب نبستن به معنای کش دادن سکانسها و نداشتن محتوا هست.شاید همین باعث شده دوستان بگن سریال عجله داره

ولی توجه کنید امروزه در فیلمها و سریالها برای فریمها برنامه ریزی میکنن و سعی میکنن هر لحظه مفهوم و نکته ای داشته باشد و از گردش الکی دوربین پرهیز میکنند

ardavan_2008
11-02-2010, 11:34
فرزاد جان

شما احیانا" دعوا دارید؟!!!چوب که نمی خواید بدم بهتون؟!!

فرض کن که من رئیس سازمان صدا و سیما . فرقش به حال شما چیست؟فرقش که خیلی زیاده...

در مورد امیرکبیر هم همین بس که بعد از گذشت سالیان دراز هنوز بین مردم آوازه خدمت و فداکاریش بین مردم ماندهبه خاطر تاسیس روزنامه و مدرسه و اینها مشهور شد وگرنه عین همه ی صدر اعظمها بود...

اما در مورد این شاهان جز ننگ و خیانت چیزی نشنیدیم ببخشید پس کوروش کبیر ،داریوش خشایار شاه؟!!!و 100ها شاه دیگه...اینها اسمشون موندگار نشده؟!!

با توجه به فرمایشات شما و نظریتون الان هم ا*یران زیر سلطه ی روسیه باید باشه چون مرکز هسته ای رو روسها می سازند!!!

پیشنهاد من اینست که حرف اصلیتون رو بیاید بزنید و بگید که کجا مشکل دارید.پشت کلمه دروغ و حرفهای کلی پنهان نشید اگر بخوایم دروغها و تحریفش رو بگیم که باید تا فردا صبح بشینیم در موردش بنویسیم...

اما چند تایی رو میگم :

صفحه ی قبل که گفت یکی از دوستان اینها رو هم اضافه کنه...

1-نحوه ی قتل با*ب
2-کلا معنی فوج رو فهمیدیم که چی هست!(به هفت نفر ادم میگند فوج)
3-خدا دونستن امیر کبیر!!!!!!
4-از کجا میدونسته که مادر شاه در دلش پشیمونه؟!!
5-نسبت دادن میرزا حسینع*لی نو*ری به انگلیسی ها !
6-ناصرالدین شاه رو یک فرد دائم الخمر نشون داده..
7-فرمان قتل امیر کبیر برای سومین بار بود مهر شد اما در فیلم اولی بار مهر شد ورفت!
8-گیرنده ی فرمان قتل از ناصرالدین شاه فردی به نام امین اقدس بود که فکر میکنم در فیلم یک فرد(جیران) دیگر رو نمایش دادند!!!
9-حتی مانکجی رو هم تحریف کردند و یک فردی در اورده اند که خلاف ان است!!

10-و...

که واسه نمونه گفتم واستون ...:46:

من با یک سرچی که کردم جایی رو ندیدم که حرف از تحریف تاریخ توسط فیلم نزده باشه...

این ایرادات هم اون چیزایی بود که من میدونستم خیلی چیزهای دیگه هم هست ...

mahdi7610
11-02-2010, 15:49
سلام دوستان

یه سوال فنی داشتم . هر چی فکر کردم به نتیجه نرسیدم :13:
نمیدونم شما هم یه این موضوع فکر کردید یا نه :19:

چرا توی زن های شاه ، تنها امینه حامله شد ؟؟؟ :31:

یعنی همه زن های شاه ، نازا بودن :18:

موفق باشید :)

farzad02
11-02-2010, 22:44
فرزاد جان

شما احیانا" دعوا دارید؟!!!چوب که نمی خواید بدم بهتون؟!!

فرقش که خیلی زیاده...

به خاطر تاسیس روزنامه و مدرسه و اینها مشهور شد وگرنه عین همه ی صدر اعظمها بود...

ببخشید پس کوروش کبیر ،داریوش خشایار شاه؟!!!و 100ها شاه دیگه...اینها اسمشون موندگار نشده؟!!

با توجه به فرمایشات شما و نظریتون الان هم ا*یران زیر سلطه ی روسیه باید باشه چون مرکز هسته ای رو روسها می سازند!!!

اگر بخوایم دروغها و تحریفش رو بگیم که باید تا فردا صبح بشینیم در موردش بنویسیم...

اما چند تایی رو میگم :

صفحه ی قبل که گفت یکی از دوستان اینها رو هم اضافه کنه...

1-نحوه ی قتل با*ب
2-کلا معنی فوج رو فهمیدیم که چی هست!(به هفت نفر ادم میگند فوج)
3-خدا دونستن امیر کبیر!!!!!!
4-از کجا میدونسته که مادر شاه در دلش پشیمونه؟!!
5-نسبت دادن میرزا حسینع*لی نو*ری به انگلیسی ها !
6-ناصرالدین شاه رو یک فرد دائم الخمر نشون داده..
7-فرمان قتل امیر کبیر برای سومین بار بود مهر شد اما در فیلم اولی بار مهر شد ورفت!
8-گیرنده ی فرمان قتل از ناصرالدین شاه فردی به نام امین اقدس بود که فکر میکنم در فیلم یک فرد(جیران) دیگر رو نمایش دادند!!!
9-حتی مانکجی رو هم تحریف کردند و یک فردی در اورده اند که خلاف ان است!!

10-و...

که واسه نمونه گفتم واستون ...:46:

من با یک سرچی که کردم جایی رو ندیدم که حرف از تحریف تاریخ توسط فیلم نزده باشه...

این ایرادات هم اون چیزایی بود که من میدونستم خیلی چیزهای دیگه هم هست ...
شما اول گفتی سراسر دروغ
بعد در مورد کم شدن نفوذ استعمار گفتی و اینکه امیرکبیر انقدر بزرگ نبود

اولی که جوابش داده شد و دومی هم چیزی نیست که بشه براش دلیل آورد جز همین شناختی که مردم نسبت به این شخصیت دارند و از خیلی شخصیتهای تاریخی دیگه بی خبرند
مثلا شما بخوای بگی ابن سینا چقدر شخصیت بزرگی هست از این نظر که علم الان از آن موقع خیلی پیشرفته تره ممکنه مورد توجه نباشه ولی به خاطر اینکه دانشمند بزرگ عصر خودش بوده محبوبیت و ارزش بالایی بین مردم داره
امیرکبیر هم یکی از مقامات شاخص عصر خودش بوده که تن به ذلت نداده

بعد جالبه شما از چنین موضوعات مهمی که جوابش داده شده به یکسری جزئیات تاریخ پناه میبری که خیلی در اصل تاریخ حائز اهمیت نیست

اما نگرانی اصلی خودت رو الان آشکار کردی با بحث باب و بهاء

خیلی نمی خوام در مورد این موضوع حرفی بزنم چون میدونم آخرش کجاست ولی وقتی مقر اصلی بهائیت در اسرائیل است و خود اسرائیل به کمک انگلیس وارد فلسطین شد.بر آنکه بخواهد بداند واضح است ترتیبات بنا شدن بیت العدل و همین الان حامیان خودشان را از کسی مخفی نمی کنند

ardavan_2008
11-02-2010, 23:12
الان هم میگم سراسر تحریفه !نه تنها من بلکه چند نفر دیگه هم براین حرف اعتقاد دارد...

با این تحریفها (حتی اگر هم جزئی باشه)به شعور بیینده توهین میشه...

بعد جالبه شما از چنین موضوعات مهمی که جوابش داده شده به یکسری جزئیات تاریخ پناه میبری که خیلی در اصل تاریخ حائز اهمیت نیستمیشه بگید به کدوما جواب دادید؟!!ما که جوابی ندیدیم...

عجب!!جزئیات!!!

همین جزئیات هستش که موقعه ای که تحریف میشه رفته رفته اصلیها هم مبتلا میشند و تحریف میشند اونموقع نه کسی میتونه جلوی اون رو بگیره نه میشه گرفت!

به نظر شما جزئیات هستش اما برای مثال همین مانکجی که به خاطر اهداف سیاسیشون فرد خائنی نمایش ددنش مورد قبول و احترام چندین زرتشی هستش...

این بندهایی که بنده گفتم جزئیات نبود رکن اصلی بود که به شعور بیننده ها و اعتقاد هزاران نفر توهین کرده نه یکی دو نفر!

اما نگرانی اصلی خودت رو الان آشکار کردی با بحث باب و بهاءنگرانی؟!!چه نگرانی؟!!

شما اول موقعه بحث کردن کمی تاریخ بلد باشید و تاریخ رو بخونید بد نیست چون از قافله عقب هستید :46:

مقر اصلی بهائیت در اسرائیل استدر فلسطین اشغالی و 60سال قبل از تاسیس اسرائیل ساخته شده بود...این رو از تواریخ خوندم و شما هم بخونید بد نیست...

در مورد این حرفی داشتید ادامش رو در پیغام خصوصی می تونید بگید و اینجا بهتره ادامه ندید...

چرا توی زن های شاه ، تنها امینه حامله شد ؟؟؟ این رو از اقا فرزاد میتونید بپرسید چون حتما" میگند که در جزئیات حساب میشه !

farzad02
12-02-2010, 13:47
الان هم میگم سراسر تحریفه !نه تنها من بلکه چند نفر دیگه هم براین حرف اعتقاد دارد...

با این تحریفها (حتی اگر هم جزئی باشه)به شعور بیینده توهین میشه...

میشه بگید به کدوما جواب دادید؟!!ما که جوابی ندیدیم...

عجب!!جزئیات!!!

همین جزئیات هستش که موقعه ای که تحریف میشه رفته رفته اصلیها هم مبتلا میشند و تحریف میشند اونموقع نه کسی میتونه جلوی اون رو بگیره نه میشه گرفت!

به نظر شما جزئیات هستش اما برای مثال همین مانکجی که به خاطر اهداف سیاسیشون فرد خائنی نمایش ددنش مورد قبول و احترام چندین زرتشی هستش...

این بندهایی که بنده گفتم جزئیات نبود رکن اصلی بود که به شعور بیننده ها و اعتقاد هزاران نفر توهین کرده نه یکی دو نفر!

نگرانی؟!!چه نگرانی؟!!

شما اول موقعه بحث کردن کمی تاریخ بلد باشید و تاریخ رو بخونید بد نیست چون از قافله عقب هستید :46:

در فلسطین اشغالی و 60سال قبل از تاسیس اسرائیل ساخته شده بود...این رو از تواریخ خوندم و شما هم بخونید بد نیست...

در مورد این حرفی داشتید ادامش رو در پیغام خصوصی می تونید بگید و اینجا بهتره ادامه ندید...

این رو از اقا فرزاد میتونید بپرسید چون حتما" میگند که در جزئیات حساب میشه !
جزئیاتی مثل اینکه حالا مادر پشیمون شده یا نشده یا تعداد مهر یا فرد گیرنده و اینها در اصل موضوعات رخ داده خللی ایجاد نمی کند
اصرار شما بر اینها معلومه بدلیل نداشتن چیز دیگه ای هست.حالا حامله شدن یا نشدن در کجای تاریخ اشکال ایجاد کرده
من نمیگم نباید دنبال اینها رفت و پیگیری کرد ولی کم نداریم از این جزئیاتی که بین سندها و مورخان اختلاف هست و در واقع اکثرا هم بی تاثیر هستن

اما در مورد باب و بهاء گفتم اگر بخوام بحث کنم احتمالا کار به جایی میکشه که زیاد جالب نیست
مثلا برای بحث درا این مورد ابتدای باید مشخص بشه شما مذهبت چیه و یکسری مسائل دیگه که میدونید جاش توی این فروم نیست

بنده گفتم مرکز اصلی بهاییت را رژیم اسرائیل بنا کرده؟ یا گفتم در زمان اسرائیل بنا شده؟
حرف بنده عینا:

ولی وقتی مقر اصلی بهائیت در اسرائیل است و خود اسرائیل به کمک انگلیس وارد فلسطین شد.بر آنکه بخواهد بداند واضح است ترتیبات بنا شدن بیت العدل و همین الان حامیان خودشان را از کسی مخفی نمی کنند
انگلیس آنجا را مستعمره و تحت اشغال خود در آورده و هر کاری خواسته آنجا انجام داده.اراده کرده یک دین ساختگی که هیچ جا مقبولیت لازم را ندارد در آنجا مقر ایجاد کند
حتی مقر دیگر این دین ضاله در هندوستان است که باز آنجا هم مستعمره انگلیس بوده
اراده کرده کسانی که در اروپا برایشان دردسر ساز هستند را به فلسطین بفرستد و در آنجا برای خود کشور بسازند
اینها با هم تناقضی ندارد

ardavan_2008
12-02-2010, 15:38
جزئیاتی مثل اینکه حالا مادر پشیمون شده یا نشده یا تعداد مهر یا فرد گیرنده و اینها در اصل موضوعات رخ داده خللی ایجاد نمی کند
اصرار شما بر اینها معلومه بدلیل نداشتن چیز دیگه ای هست.حالا حامله شدن یا نشدن در کجای تاریخ اشکال ایجاد کرده
من نمیگم نباید دنبال اینها رفت و پیگیری کرد ولی کم نداریم از این جزئیاتی که بین سندها و مورخان اختلاف هست و در واقع اکثرا هم بی تاثیر هستن
پس از نظر شما فقط این وسط امیر کبیر مهم بوده که اون رو هم خدا رو شکر پیامبر و و یا حتی خود خدا (استغفرالله)کردند و رفت ...دیگر تخریب شخصیت و بقیه ی قسمتها ارزشی ندارد و به 1000نفر توهین می شود اشکالی ندارد فقط یکی دو نفر به خاطر اهداف سیاسی بچه خوب شده اند کافی است ان هزاران نفر به کنار...

بنده گفتم مرکز اصلی بهاییت را رژیم اسرائیل بنا کرده؟ یا گفتم در زمان اسرائیل بنا شده؟
حرف بنده عینا:
نقل قول:
ولی وقتی مقر اصلی بهائیت در اسرائیل است و خود اسرائیل به کمک انگلیس وارد فلسطین شد.بر آنکه بخواهد بداند واضح است ترتیبات بنا شدن بیت العدل و همین الان حامیان خودشان را از کسی مخفی نمی کنند
گفتم بحث رو اینجا ول کنید بهتره چون مشکل ساز میشه در پیغام خصوصی!

زمانی که اسرائیلی وجود نداشته این بنا ساخته شده و در ان زمان نیز فلسطین بوده و بعد از 80سال به اسرائیل تبدیل شد
...حالا جایی که ساخته شده را می توان انتقال داد ؟!!شما خانه تان در یک حکومت خوبی بنا شده بعد حکومت عوض شود شما هم خانه تان را عوض می کنید؟!!!

انگلیس آنجا را مستعمره و تحت اشغال خود در آورده و هر کاری خواسته آنجا انجام داده.اقای فرزاد گفتم که بروید تاریخ را ورق بزنید می بینید که پیامبرشان به دستور دولت عثمانی و به اجبار به عکا که بد اب و هوا ترین بخش ان قسمت بود تبعید شده ...چه ربطی به انگلیس و ...دارد اخر؟!!!

اراده کرده یک دین ساختگی که هیچ جا مقبولیت لازم را ندارد در آنجا مقر ایجاد کندهمانطور که قبلا" خودتان هم گفتید شما نمی توانید این را بگوییدامار و تاریخ ثابت می کند ...

مثلا برای بحث درا این مورد ابتدای باید مشخص بشه شما مذهبت چیه و یکسری مسائل دیگه که میدونید جاش توی این فروم نیستچه کار دارید به دین؟!!!اصلا" بنده بی دین ،من می خواهم حقیقت را بدانم نه از روی تعصب و...یک دروغی را قبول کنم ...

حتی مقر دیگر این دین ضاله در هندوستان است که باز آنجا هم مستعمره انگلیس بودهاین هم نشانه ای از همان عدم اطلاع از تاریخ است که شمامتاسفانه بدون توجه به تاریخ قبول نمیوده اید...تا انحایی که بنده می دانم در روسیه ،امریکا وکشورهای دیگر نیز معبد (یا بقولی مشرق الاذکار )دارند که هر کس با هر ائینی می تواند وارد انجا شود و دعا کند...

این هم مدرک:

شما اسمش را می گذارید مقعر؟!!!

موفق باشید!

goldenm
12-02-2010, 16:54
اشتباه های سريال "سال هاي مشروطه"

نگرشي دقيق بر سريال "سال هاي مشروطه "‌ نشان مي دهد كه اين سريال در عين ارزشمند بودن و واكاوي دقيق برخي ناگفته هاي تاريخي از غناي چنداني در استفاده از منابع و حتي فن درست و صحيح ديالوگ نويسي برخوردار نمي باشد.

به گزارش خبرنگار جهان، اين سريال در كنار نقل غير دقيق مكالمات و انتقال نا به جاي شخصيت و شانيت بزرگان و علماي آن زمان مانند ميرزاي شيرازي و شيخ فضل الله نوري و ميرزاي آشتياني از شواهد امر چنين پيداست كه كارگردان اين سريال كه از قضا نويسنده آن نيز به شمار مي رود مشورت درست و دقيقي با اصحاب علم و متخصصين مربوطه نداشته است.

از جمله اينكه در قسمت مربوط به فتواي تحريم تنباكو عبارت " باي نحوٍ كان" كه در فتواي ميرزا آمده است چندين مرتبه بدون تنوين كسره در آخر "نحو" از سوي بازيگر نقش ميرزاي آشتياني قرائت شد كه مشخص است كه چه اشتباه بزرگ و چه قلب عظيمي در معنا اتفاق مي افتد. همچنين در قسمت بعدي هنگام بر زبان آوردن نام صديقه طاهره، به جاي سلام الله عليها (به خاطر مونث بودن كلمه) سلام الله عليه گفته شد!

گفتني است كارگردان اين سريال كه در سابقه خود ساخت "عمارت فرنگي" و "پدرخوانده" را نيز دارد از جمله كساني است كه دغدغه خاصي براي ساخت سريال هاي تاريخي نشان داده است اما در هر پروژه نشان داده كه اعتقاد خاصي به مشورت با متخصصين فن ندارد.

ardavan_2008
12-02-2010, 19:24
وهمچنین قابل توجه دوستانی که می گویند هیچ انتقادی نشده تازه اول قضیه است:46::

درباره ی سریال های مشروطه ی دیشب(21/11/1388) چند نکته قابل ذکر است:
در سریال های تاریخی حتی الامکان باید چهره ی افراد و اشخاص مانند واقعیت ها باشد و از چهره پردازیهای دلبخواهانه پرهیز کرد.این امر می تواند به واسطه
الف): رجوع به نقلهای مکتوب تاریخی باشد. مثلا درباره ی چهره ی میرداماد و شیخ بهایی. که متاسفانه در سریال ملاصدرا قیافه های میر و شیخ با واقعیتشان تطابق نداشت. یا با توجه به
ب): عکس ها، نقاشی ها و یا فیلمهای باقی مانده از شخصیت ها باشد.مثلا در مورد سید عبدالحسین لاری تصویری در دست می باشد ولی سازندگان برنامه ای در مورد مرحوم لاری شخصیتی(آقای مهران رجبی) مغایر با تصویر لاری برگزیده بودند.آن هم مکلا. رعایت همین امر در سریال سال های مشروطه ضعیف است. مثلا قیافه ی سید علی اکبر فال اسیری (داماد میرزای شیرازی) نه مناسب سن و سال فال اسیری در زمان تنباکو بود(بسیار جوان تر نشان داده شده بود) و نه با تصاویر در دست از وی تطابق داشت. الا در سیادت. همچنین تصویری که از میرزای آشتیانی ارائه شده هم بسیار پیرتر از واقعیت میرزای آشتیانی در زمان نهضت تنباکوست نه به مانند ایشان. تصویر اتابک اعظم هم پیرتر و مقداری کوتاه تر از واقع امر بود. تصویری هم که قاعدتا از سید محمد طباطبایی (از رهبران مشروطه) بود و در جلسه ی درباریان با آشتیانی و علماء ارائه شده بسیار پیرتر از طباطبایی در آن سالیان نمایش داده شده است. به علاوه طباطبایی در زمان مشروطه در ایران نبود و نزد میرزای شیرازی در حال تحصیل بود.
در سال های مشروطه اعلام شد که فال اسیری که از شیراز تبعید شد از تهران به بصره آمده است در حالی این مسئله بالکل غلط است و فال اسیری از طریق جنوب ایران و بغتتا نفی بلد و به عراق تبعید شد که بصورت اتفاقی سید جمال را در آنجا ملاقات می کند.
قسمت هایی از نامه ی سید جمال به میرزای شیرازی که قرائت شد با ترجمه ی واقعی نامه ی سید جمال الدین اسدآبادی همدانی مطابقت تام نداشت.
تصویری هم که از حرم حضرت علی نشان داده شد انسان را به یاد حرم حضرت معصومه می انداخت. شیوه ی حرم حضرت علی از قدیم الایام دارای تمایزاتی نسبت به باقی عتبات عالیه است.
در این مجموعه بارها اعلام شد که میرزای شیرازی در نجف ساکن است و فتوای حرمت تنباکو را از نجف فرستاده در حالیکه این غلط محض و محض غلط است. میرزای شیرازی در زمان افتا به حرمت تدخین در سامرا سکونت داشت. از سالها قبل به سامرا رفته بود و ندانستن این واقعیت بسیار مشهور حاکی از شدت ضعف توجه سازندگان فیلم به واقعیت امور تاریخی است.
وقتی قصد نداریم چیزی را مضمونا نقل کنیم و نص مطلب را قاصدیم باید امانت نقل را رعایت کرد. در این سریال فتوای میرزای شیرازی با چند غلط بیان شد. اول جابجایی دو کلمه ی "تنباکو" و "توتون" و یکی اضافه کردن "نجف اشرف" به انتهای متن فتوا. و این دومی خود دو اشکال دارد. اولا در متن کوتاه فتوا نام هیچ شهری نیامده. و ثانیا اینکه گفته شد میرزا در سامرا بوده و فتوا را گفته اند در سرداب مقدس سرّ من را نوشته است. قسمتی هم از انتهای فتوا ساقط شد.یعنی"حرره الاحقر" نادیده انگاشته شد. اصل فتوا طبق روایات صحیح چنین است:”بسم اللّه الرحمن الرحیم. الیوم استعمال تنباکو و توتون باّى نحو کان، در حکم محاربه با امام زمان صلوات‌اللّه‌علیه است. حرّره الاحقر محمدحسن الحسینى.”
از لحاظ محتوا هم اگر به نقد این سریال پرداخته شود مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد شد.مانند ذکر نکردن و رد شدن از حوادث مهم تاریخ عهد ناصری مثل تحریم تالبوت ، تلاش های ملا علی کنی و سید هادی نجم آبادی و صادقی قمی و... ، سفرهای سید جمال به ایران، عدم وضوح درست نقش جدی و فوق مهم سید جمال اسدآبادی در قضیه ی تنباکو. البته یک عامل اساسی در ایجاد سریال های تاریخی با محتوای ضعیف ، تکیه کردن بر منابع کم و مصادر ضعیف و ناقص است.کما فعل ههنا.

sadaf00
13-02-2010, 11:10
کلهم باهاش حال نمیکنم

HOJ-JAT
13-02-2010, 14:55
بنظر من که خیلی قشنگه...وقط ناصرالدین شاه زود پیر شد..
و اون امینه اصلا معلوم نیست بعضی ئقتا چی میگه..!!!!1

تو تاریخ اومده که این مظفرالدین شاه خیلی رقاص بوده...خدا کنه نشون بدن..

sadaf00
13-02-2010, 16:43
چیش قشنگه یه موضوع تکراری که صد بار تو تاریخ خوندیم دوباره فیلمشو میسازن

setayesh_sh
14-02-2010, 21:17
من فقط این فیلمو واسه واسه کاخش میبینم :D

nil2008
15-02-2010, 19:52
من فقط این فیلمو واسه واسه کاخش میبینم :D
دوست عزيز اينكه كاري نداره برو يه سر بزن كاخ گلستان تمام سوراخ سنبه هاشم ميذارن ببيني از همه جالب تر بنظر من تخت مرمره كه در نوع خودش شاهكاره...:8:

dimah2005
18-02-2010, 21:44
من همین جوری بعضی وقتا یه 5 10 دقیقه ای نگا می کنم ، معمولا هم که پا پی سی هستم صدا شو مشنوم . :2:

دو سوال داشتم

1. مگه ترور ممد علی شا کار خودش نبود ؟ پس چرا اینا به یهودی ها نسب دادن ؟ ؟ ؟ ؟
2. امینه وجود خارجی داشته یا مثل مابقی فیلم از تخیلات نویسنده تراوش کرده

----------------------------> دروغ یه درصد فیلم دو درصد فیلم نه همه فیلم .
خدا وکلی خجالت هم خوب چیزیه ! عین ریگ دروغ می گن ! تازه دو چیزی که حال ادم رو بهم می زنه اینه که
1.همچین شاه های قاجار رو مظلوم و طفلکی نشون میده ( البته این نکته رو توی چند سریال دیگه هم دیدم )
2. روسیه خیلی بهتر از انگلیسه ،

----------------------------> کتاب های تاریخ مون که پر از دروغه ، رحم نمی کنن ، فیلم هم که می سازن دروغه

mohammadirani
19-02-2010, 13:21
راز جوانی امینه و اصلان !

این شبها از شبکه ۳ سیما ، سریال «سال های مشروطه» پخش می شود که به خاطر اشتباهات فراوانش بیشتر نام "سال های مغلوطه" برازنده آنست. یکی از این اشتباهات بامزه مربوط به سن و سال زوج رومانتیک سریال یعنی "امینه و اصلان" است.

نویسنده و کارگردان که بخاطر عدم جذابیت و بی نمکی این سریال تاریخی مجبور شده اند جریان عاشقانه امینه و اصلان را از ابتدا به این مجموعه اضافه نمایند ؛ برای کشش سریال این جریان را تا انتهای دوره ناصرالدین شاه کش داده اند. شاید گردانندگان سریال تصوّر نمایند که این جریان رومانتیک که در یک دوره طولانی امتداد یافته ؛ فقط یک شاهکار هنری است . غافل از آنکه یک شاهکار تاریخی هم هست ! چرا؟

به این خاطر که اگر یک نگاه سطحی به تاریخ این مملکت داشته باشیم متوجه می شویم که فتوای میرزای شیرازی در سال ۱۳۰۹قمری (یعنی ۴۵ سال پس از به سلطنت نشستن ناصرالدین شاه ) صادر شده و کسی که مثل اصلان و امینه در آغاز دوره ناصری ، جوان بوده ؛ می بایست در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه ، پیرمرد یا پیرزنی سالمند باشد !!

البته راز ماندگاری و جوانی این زوج رومانتیک را بنده نمی دانم که چیست . امّا تصوّر می کنم راز اشتباهات فراوان این سریال را باید در کم سوادی و شتابزدگی به اصطلاح مورّخینی دانست که تهیه کننده در تیتراژ پایانی ، سپاس خود را نثار ایشان نموده است.

البته ای کاش اشتباهات فاحش این سریال به همین قضیه محدود بود. یکی دیگر از این موارد عجیب، فاصله سنّی باب (سید علی محمّد) و بهاءالله (حسین علی نوری) است که در این سریال، اوّلی چون یک جوان و دومی بمانند یک فرد مسنّ ، تجسّم شده است . در حالی که هر کس که حداقل آشنایی با تاریخ جنبش های بابی و بهائی را دارد بخوبی می داند که این دو شخصیت تاریخی ایران زمین، تنها دو سال با یکدیگر تفاوت داشته اند !!

شنیده ام که کارگردان این مجموعه ، مصارف زیادی خرج تولید این سریال نموده اند . چه خوبست که برای ساخت سریال های آینده خود، قدری هم مصروف سواد آموزی گروه مورّخین فرمایند تا این گونه تاریخ را به بازی نگیرند!

چاکر همگی : عمو یادگار

منبع:

a.z.p.z
19-02-2010, 13:23
اینجوری هم نیست شما به کارگردان و مورخ و ... نگاه کنید کاملا متوجه میشید ! ... سریال هم 30 یا 30 شده یعنی این بنده خدا هم
هرچی میخوان باشن ولی چیزی رو که بهشون میگن باید بسازن !
والسلام ...

sinath
19-02-2010, 13:47
یه سوتی بزرگ در قسمت های قبل سریال بود
ناصرالدین شاه گفت در خواب دیدم ملکه انگلستان الیزابت دل در گرو ما داره در حالی که در زمان ناصرالدین شاه و در سال های صدراعظمی امیرکبیر ملکه انگلستان ملکه ویکتوریا بوده.
امیر کبیر:

ملکه الیزابت:

ملکه الیزابت اول در قرن شانزدهم بوده و الیزابت دوم هم که ملکه فعلی انگلستان هست.
واقعا همچین مساله واضح تاریخی رو هم نمی دونستن!

یه سوتی دیگه هم دیشب در سریال بود
اونجا که اتابک داشت برای محمد علی شاه حوادث مشروطه رو مرور می کرد گفت مظفرالدین شاه در 14 مرداد 1285 فرمان تشکیل مجلس شورای ملی رو داد.در حالی که اون موقع تقویم هجری شمسی نبوده و تاریخ ها رو به قمری می گفتن و ثبت می کردن.

mohammadirani
22-02-2010, 20:31
خوب بالاخره تو اخرین قسمت اوج تحریف رو نشون دادند و چهره منفور و خیانتکار شیخ فضل الله نوری رو تبدیل به چهره ای معنوی و زیبا کردند

فضل الله نوری این روحانی خیانتکار بزرگ به حمایت و همراهی از محمد علی شاه شهرت داشت.

بردیا
22-02-2010, 21:02
حالم داره بهم میخوره ازین تلویزیون دروغگو
وقتی که شیخ فضل الله رو اعدام کردن حتی پسرش داشت دست و سوت میزد و با استقبال همه روبرو شدش اونوقت اینا دارن مث یه قدیس نشونش میدن

AIRO
22-02-2010, 21:07
اگه برادری دارین که سوم راهنمایی است برین تاریخ اش را نگاه کنید هزار برابر بهتر از این سریال است:21:
این نویسنده هر چی دوست داشته نوشته خدا شفاش بده:27:

networkman2010
22-02-2010, 21:16
سریال زیبایی است ولی با کمی دخل و تصرف و حرفهایی که بوی سیاسی بازی میده

dimah2005
23-02-2010, 00:20
وقتی که شیخ فضل الله رو اعدام کردن حتی پسرش داشت دست و سوت میزد و با استقبال همه روبرو شدش اونوقت اینا دارن مث یه قدیس نشونش میدن

واقعا ؟ عجب !! ! ! ! !

متاسفانه من همیشه از تو اتاق دیالوگ های زیبا و پر مغزشو می شنیدم، فکر کنم این سریال یکی از معدود سریال های ایرانی بود که فقط در جهت خاص حرکت می کرد، و از فریمی هم برای شتشوی ....... نگذشته بود !!!

البته بگزریم که در جاهایی هم کارشون نوعی خود زنی بود !! مثل نشون دادن این موضوع که یهودی به چه راحتی ترور می کنن حتی شاه رو (ببین این سریال چه قدرتی به یهودی ها داده ، که به راحتی میشه خیلی لز اتفاق های تاریخ رو بهشون تعمیم داد ) ، یه سری از دیالو گ هاشم واقعا خودزنی محض بود ( البته برای مخاطبین خاص ) که فکر کنم باز گو کردنش جایز نباشه .

اگه برادری دارین که سوم راهنمایی است برین تاریخ اش را نگاه کنید هزار برابر بهتر از این سریال است
حالا حتما باید برادر باشه ؟ خواهر نمیشه ؟

بابا ما اینا رو هزار بار خودمون خوندیم ، اونا خودشون دروغ محض بودن ، بعد اینا اومد دروغ اندر دروغ گفتن !!

sinath
25-02-2010, 00:06
کتابی در مورد سال های مشروطه وجود داره که بی طرفانه اون وقایع رو بیان کرده باشه؟

نادر1368
25-02-2010, 23:53
راستیتش من همین الان این قسمت رو دیدم!یعنی علاوه بر این که تو این سریال رویه تلوزیون ادامه داشت یعنی همون تحریف تاریخ که دیگه مبنای کارشونه اعتراضی نیست!تاریخ میگه که کاشانی ها فضل ا... نوری ها چند صد سال ایران مارو عقب انداختن ستارخان کسی بود که میبایست چهرش نورانی نشون داده میشد!!بازیگر نقش ستارخان از لحاظ ظاهر هم نتونست حق مطلب رو ادا کنه حداقل!خوب شد قسمت هایی از اول و قستمی از اخرش رو دیدم!

kral_pontiac
20-03-2010, 22:24
صفحه اول تايپيك رو ديدم كه اندر احوالات دروغ و صحيح بودن تاريخ و فيلم و . . . .بود !!!

به نظرتون الان كه ميتونيم راي بديم ( بهش شك دارم) مديون چه كسي هستيم ؟ مسلما مظفرالدين شاه !!

ولي تو فيلم چي ميبينيم ؟ تو دوره مظفرالدين شاه بيشتر از بحث مجلس و امضا كردن اون كاغذ سلطنت مشرووطه به مسخره كردن توركها پرداخته شده كه البته ديگه تو هر فيلم سياسي و تاريخي و طنز و اجتماعي و تخيلي و علمي و درام و . . . . .ايراني اين مسئله رو ميشه ديد !!!

يكي هم نيست بلند شه و بگه كه بابا با اين كارا نميشه اتحاد يه ملت و مملكت رو حفظ كرد !!
مخصوصا اين كارگردانها كه به جاي جيره خوري هنر ، شدند جيره خور يه عده از خدا بيخبر و جيب پر كن !!!

به هر حال فقط خواستم ديد خودم از اين فيلم رو ذكر كنم و قصد ندارم بقيه دوستان از اين سخنان من نقل قول كرده و تايپيك به بيراهه كشيده بشه !!

farzad02
20-03-2010, 23:34
کتابی در مورد سال های مشروطه وجود داره که بی طرفانه اون وقایع رو بیان کرده باشه؟
دوست عزیز در دنیای انسانی بدون هر کسی حرف از بی طرفی زد حتما پشت حرفش حیله و نیرنگ و از اون بدتر توطئه و خیانت نهفته هست

در هر قضیه ای 2 یا چند طرف هستن که سود میبرن.مثلا تصویب یه قانون .در نهایت ترین حالت یا به نفع شماست یا به ضرر شما.با توجه به همه جوانب
هیچوقت کسی نمی تونه بگه اگر یه اتفاق اونور دنیا بیفته برای من تاثیر مثبت یا منفی نداره بعد بیاد راجع بهش وقت بزاره اظهار نظر کنه پول خرج کنه

اما تا اینجا همه رو بازی میکنن.یکی میگه من مخالفم یکی موافق

دردسر اصلی زمانیست که چیزهایی پدید میاد به اسم شخصیت بی طرف . کتاب بی طرف . رسانه بی طرف

اینجا باید کلاتون رو سفت بگیرید. طوری بهتون ضربه میزنن که نفهمید از کجا خوردید

پس توصیه من اینه که هیچوقت دنبال چیزی به اسم بی طرف نرید
قضیه مشروطه هست؟ برید کتابهای تفکرات مختلف رو بخونید و در نهایت بهترین رو انتخاب کنید(حالا خود همین بهترین هم جای بحث داره)

sajjadkhati
07-11-2016, 13:23
یه آمار رو دوست دارم بدونم
چند نفر جومونگ رو تا حالا دیدن اینجا؟!!
جومونگ این واقعیت بی تحریف تاریخی منظورمه

خوب بالاخره تو اخرین قسمت اوج تحریف رو نشون دادند و چهره منفور و خیانتکار شیخ فضل الله نوری رو تبدیل به چهره ای معنوی و زیبا کردند

فضل الله نوری این روحانی خیانتکار بزرگ به حمایت و همراهی از محمد علی شاه شهرت داشت.

حالم داره بهم میخوره ازین تلویزیون دروغگو

تاریخ پر هست از نفهم هایی مثل شما
پسر یه نفر چه ربطی به خودش داره؟ این طور باشه که حرف نوه ی امام علی (ع) از خودش مستندتره

بردیا
16-02-2017, 13:41
تاریخ پر هست از نفهم هایی مثل شما
پسر یه نفر چه ربطی به خودش داره؟ این طور باشه که حرف نوه ی امام علی (ع) از خودش مستندتره

به نظرم نفهم در واقع شما هستید که نفهمیدید ما چی گفتیم و شما هم به سبک نفهمانه !!!! پاسخ نوشتید.
نفهم جان، ما درباره تحریف بی شرمانه تاریخ تو سریال تلویزیون نوشتیم
موقع اعدام شیخ فضل الله به شهادت تمامی منابع معتبر، همه افراد حاضر در صحنه از اعدامش استقبال کردن حتی پسرش

ولی تو سریال همه در حال گریه کردن و زاری کردن و تو سر زدن بودن.

فهمیدی جناب؟
چه ربطی داره به امام علی و نوش و مستند بودنش ؟؟؟!!!!!

sajjadkhati
08-02-2020, 14:42
به نظرم نفهم در واقع شما هستید که نفهمیدید ما چی گفتیم و شما هم به سبک نفهمانه !!!! پاسخ نوشتید.
نفهم جان، ما درباره تحریف بی شرمانه تاریخ تو سریال تلویزیون نوشتیم
موقع اعدام شیخ فضل الله به شهادت تمامی منابع معتبر، همه افراد حاضر در صحنه از اعدامش استقبال کردن حتی پسرش

ولی تو سریال همه در حال گریه کردن و زاری کردن و تو سر زدن بودن.

فهمیدی جناب؟
چه ربطی داره به امام علی و نوش و مستند بودنش ؟؟؟!!!!!

پسرش یعنی همه آدم ها؟
پسرش ، یعنی همه؟

میشه مستندات تون را از نظرات شازتون بدین که ببینیم حرف های صد من یه غازتون به کدامین مستند اتکا داره؟
و حتما هم سند بدین که منظورتون از همه ، چند نفر بودن؟

پسر جان ، برو دو کلمه تاریخ بدون بعد بیا اینجا حرف های صد من یه غاز بزن .

------------------------------------------

بعد آقای غرب زده ، تو برو دماغ خودتو با این همه دروغ گویی رسانه های غربی که ازشون حمایت میکنی جمع کن ، بعد بیا درباره ی راستگو یا دروغ گو بودن تلویزیون ما نظر بده .
یه قلم فقط 11 سپتامبر هه .
قلم بعدیش 9 میلیون کشته در جنگ جهانی اول و 4 میلیون کشته در جنگ جهانی دوم فقط در ایران هه .
همین 3 مورد را براشون ماست مالی کن تا وقت کردی ، بقیه ی موارد را برات لیست کنم .