PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بالا بردن تمركز+(راهكارها و چالشها)

Old_Chater
29-01-2010, 13:21
ميدونم كه اكثر دوستان اين مشكل رو دارن كه اغلب خوب نميتونن تمركز كنن
از همه دوستان و اساتيد محترم خواهش دارم كمك كنن. درمان هاي دارويي گياهي و غيره رو مطرح كنين.
متشكرم.

DariushGreat
29-01-2010, 13:30
ميدونم كه اكثر دوستان اين مشكل رو دارن كه اغلب خوب نميتونن تمركز كنن
از همه دوستان و اساتيد محترم خواهش دارم كمك كنن. درمان هاي دارويي گياهي و غيره رو مطرح كنين.
متشكرم.

اگه بتونی نماز رو کاملا با تمرکز و بدون پرتی حواس بخونی و این کار رو تا 2 هفته ادامه بدی، می تونی به تمرکز فوق العاده دست پیدا کنی

شاد و پیروز باشین :31::40::10:

Old_Chater
29-01-2010, 13:50
اگه بتونی نماز رو کاملا با تمرکز و بدون پرتی حواس بخونی و این کار رو تا 2 هفته ادامه بدی، می تونی به تمرکز فوق العاده دست پیدا کنی

كاملا درسته و 100 % قبول دارم
اما من ترجيح ميدم راهكار هاي دارويي غذايي رو فعلا دنبال كنم

winstonultra
29-01-2010, 15:30
جينكوسان از فارماتون بگير
ميدوني تركيبي از چنتا گياهه كه جينسينگ هم توش داره...جينكو بيلبائو هم داره توش

يسري گرفتم خوب بود تمركز رو ميبره بالا

مجاز هم هست داروخانه هم از خداش هست ازش بخري.....

فكر كنم 30 تاش 12 هزار تومنه....

عكس جعبش:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

يه تركيب ديگه هم بلدم كه يكي از بچه هاي همين فروم ياد داد بهم.

براي بالا بردن تمركز

از اين شكلات فرمند قهوه ( قهوه + شكلات)

عكس:

شكلاتش باعث ميشه خون پمپاژ بشه تو مغز با شدت و قهوش هم تمركزت ميبره بالا يهني ببين چي ميشي اگه بخوري

دستور پخت:

1 عدد از اين شكلات 70 گرمي ( بزرگ) ميخري 500 تومنه ....يه ليوان آب رو جوش مياري و توش حل ميكني و نوش جان ميكني

1 ساعت بعد فقط دوست داري با مسالات رياضي سروكار داشته باشي....

Old_Chater
29-01-2010, 22:31
در مورد قهوه نظرتون چيه؟چه ماركيش خوبه و با چي مصرف بشه تمركز رو بيشتر بالا ميبره؟

Life24
29-01-2010, 23:01
با درود
دکتر هلاکویی یک برنامه داشت تلویزیون
میگفت مریضی و اصابت سر باعث این مورد میشه
مریضی های عفونت مغزی و مثلا افتادن ازیک جایی با سر
اسیب میرسه به بخشی از اون

گفت برید دکتر که تشخیص بده این مورد کودومش هست
مشکل آسیب رسیدن هست (اگر افتاده باشید یا عفونت مغزی) یا با صحبت و راهکار دیگه حل میشه

منتها دکتر های ایرانی که داخل هستن سواد ندارن
اصلا چنین موضوعی تو مغزشون نمی گنجد
میگن سالم سالم هستی

Life24
29-01-2010, 23:03
جينكوسان از فارماتون بگير
ميدوني تركيبي از چنتا گياهه كه جينسينگ هم توش داره...جينكو بيلبائو هم داره توش

يسري گرفتم خوب بود تمركز رو ميبره بالا

مجاز هم هست داروخانه هم از خداش هست ازش بخري.....

فكر كنم 30 تاش 12 هزار تومنه....

عكس جعبش:

خیلی چیزها مجازه
منتها باید مطمئن بشیم
کجایی هست؟

iranch
29-01-2010, 23:38
سلام
من تا چند سال پیش سر کلاس درس رو گوش می دادم خونه هم که یک تمرین کوچک می کردم بهترین نمره ها رو می گرفتم
الان چند سال هست که درس رو نمیتونم گوش بدم تو خونه هم نمیتونم بخونم
اعصابم خورد شده

majid_sd2009
29-01-2010, 23:44
خوب اگه اینجوریه همه مشکل دارن.
چون من به شخصا از بدو تولد تا الان کلی سرم به در و دیوار خورده:دی

براي بالا بردن تمركز

عكس:

شكلاتش باعث ميشه خون پمپاژ بشه تو مغز با شدت و قهوش هم تمركزت ميبره بالا يهني ببين چي ميشي اگه بخوري

دستور پخت:

1 عدد از اين شكلات 70 گرمي ( بزرگ) ميخري 500 تومنه ....يه ليوان آب رو جوش مياري و توش حل ميكني و نوش جان ميكني

__________________اینو من تست کردم قبلا خوبه.
خوابت نمیگیره و وقتی که خوابت نگیره تمرکزت بیشتره و میتونی بهتر بخونی و اینکه زود گشنت نمیشه:دی
من شخصا هر وقت اومدم درس بخونم خوابم گرفته.
من کلاسایی رو که صبح هست رو تمرکز دارم ولی ظهر خصوصا بعد نهار چون خوابم میگیره سر کلاسا هیچی نمیفهمم. که اونم سعی میکنم روزایی که ظهر کلاس دارم نهار سبک بخورم:دی

winstonultra
30-01-2010, 00:58

براي بالا بردن تمركز

عكس:

دستور پخت:

دوستان اين نوشيدني رو 1 بار امتحان كنيد خيلي لذت بخشه.....

مغز انسان مثل فرفره كار ميكنه وقتي اينو مي خوري........

اينقدر خون به مغز ميرسه صورتم سرخ ميشه......مثل فرفره ميشم......در ثانيه مي خوام 1000 تا كار انجام بدم....

خيلي توپه......

جدي ميگم.....

اين شكلات كلا 350 كالري داره......كه انرژي كه ميده اندازه 3500 كالري هست:8:

باورتون نميشه صبح بلند ميشم 1 ليوان مي خورم حدود 2 ساعت رويه تردميل مي دوم....350 كالري از شكلات ميگيرم.....1200 كالري مي سوزونم....

يعني باورتون نميشه تا نخوريد.......

Cleeev
30-01-2010, 10:42
کلاً کافئین چیز خوبیه...

قهوه و شکلات به شدت چیزای خوبی برای تمرکزن... یه خاصیت شگفت انگیزی در قهوه و شکلات وجود داره که هیچ چیز دیگه و هیچ دارویی این خاصیت رو ندارن... به خصوص قهوه... بعد از خوردن قهوه انگار یه آرامبخش قوی خوردی آرامشی وصف نشدنی بهت دست میده ولی به دلیل وجود کافئین، برعکس آرامبخش های دیگه، اصلاً خوابت نمیگیره و حس پرواز میکنی... در آرامشی قرار میگیری که پر از حس شادابی و چالاکی هستش...

میوه بهشتی واقعی قهوه س... هیچ چیزی در دنیا نمیتونه جای یه فنجون (واسه ما کمتر از لیوان افت داره :دی) قهوه رو بگیره... واقعا معجزه س... من به اینایی که سیگار میکشن و یا به سمت اعتیاد و یا مواد نیروزا میرن همیشه میگم : فقط یه بار قهوه رو امتحان کن... معجزه س... برعکس چیزای دیگه، شادابی و احساس نشاطش لحظه ای نیست بلکه حداقل چندین ساعت و یا حتی تمام روز دوام داره...

حالا واسه مصرف قهوه دو راه هست... یکی اینکه خودت بخری و آسیاب کنی و جوش بزنی و با شیر یا شکر و یا هر دوش و یا حتی تلخ میل کنی... که کلاً راه خوبیه...

راه دوم استفاده از قهوه آماده س که همانا از قدیمم حدیث داشتیم که همیشه 'Nescafe  شرکت معظم 'Nestle  سوئیس بهترین بوده و هست که نماینده فعالی هم توی ایران داره و بسته بندیا همه فارسین... به بقالی محلتون برید و یه 'Nescafe طلایی (Gold) و یا معمولی (Original) + پودر همراه قهوه Coffee-Mate که اینم محصول 'Nestle هستش ، رو بخرید (به تاریخ مصرف دقت کنید!)... طرز تهیه یه نسکافه کمی تا قسمتی بیشتر تلخ و با شیر متوسط اینه: 1.5 قاشق نسکفی + 1.5 قاشق کافی میت + 2 قاشق شکر داخل یه لیوان دسته دار...! البته Nescafe' CoffeeMix نستله هم هست که بسته های کوچیک و درازه که هر سه مورد به توازن در داخلش هست کافیه بریزیدش داخل آبجوش...!

یه نکته مهم که خیلی میتونه آرامش بده بهتون (نکته کنکوریه :دی) اینه که موقع خوردن لیوان قهوه یا نسکافه تون، بالای لیوان رو بچسبونید به صورتتون و عمل دم رو با بینی انجام بدید (نفس کشیدن به داخل) و لیوان رو عقب ببرید و چهار پنج ثانیه صبر کنید و بعدش نفستون رو از دهن بیرون بدید...

اصل اینکار که با بینی عمل دم رو انجام بدید و 4-5 ثانیه صبر کنید و از دهان بازدم کنید (نه از بینی و البته با آرامش نه تند تند)، یکی از نکاتیه که به افراد گفته میشه برای کاهش استرس و بالا بردن تمرکز و پایین آوردن سرعت تپش قلب (مخصوصاً قبل از امتحان و کنکور) و به شدت جواب میده و احساس میکنید با بازدم، تمام استرستون میریزه و عین یه شوک الکتریکی میمونه...!!!

حالا کشیدن این بخار قهوه که گرمه و خوش بو هم هست به داخل ریه هاتون، باعث میشه گرمای وجودتون زیاد بشه و حجم عزتتون بالا بره... برید تو خیابون مردم میگن عجب آدم باحالیه گرمای وجودش تا اینجا داره میاد...!!!

و نکته آخر اینکه همیشه قهوه رو گرم بخورید و نگذارید سرد بشه... نه انقدر گرم که دهنتون رو بسوزونه و نه انقدر سرد که بتونید عین آب خنک سربکشیدش...! کم کم و آروم آروم با صبر و حوصله بنوشید تا لذتشو ببرید... اصل حس قهوه تو گرم بودنشه و قهوه ای که بمونه سرد بشه دیگه مفت نمی ارزه... البته قضییه قهوه سرد و اینا که پست پایینی گفته متفاوته...!

و درکل به قول تیلیفیزیون : روزی خوش با 'Nescafe

:دی : دیسک : دیسکت

winstonultra
30-01-2010, 11:19
دوستان نسكافه سرد شركت nestel هم خيلي انرژي ميده....يادمه كيش كه بوديم هر روز از تو يخچال هتل 1 دونه مي خوردم...

بعد فقط دوست داري بري بازار خريد....خيلي راه داره حتما امتحان كنيد..چاي سرد ليپتون هم صفايي داره مخصوصا ليموييش

نسكافه سرد:

چاي سرد:

Old_Chater
30-01-2010, 13:33
از يكي از بچه هاي همين فاروم شنديم 2 تات كپسول امگا 3 بعدش يه فنجون قهوه خيلي تمركز رو بالا ميبره به قول خودش همش دوست داري مسايل رياضي حل كني نميدونم كسي امتحان كرده يا نه؟

DariushGreat
30-01-2010, 15:39
آقایون و خانوما! دقت کردین چه چیزهایی دارین تجویز می کنین؟؟؟ درسته که خوردن این ها تمرکز رو بالا می بره، اما باعث رشد عرضی آدم هم می شه! :دی

این تمرینیه که خودم انجام می دادم؛ مدتی هم کار کردم و خوب پاسخ داد. ولی امان از تنبلی که باعث شد دیگه ادامه ندم :دی

مدت این تمرین 4 هفته هست.
هفته 1:
روزانه در یک ساعت معین به مدت 10 دقیقه بشین و به یه نقطه خیره شو. خیره خیره هم نه. پلک بزن و تغییر موقعیت بده که عضلاتت خسته نشن؛ اما چشم از اون نقطه بر ندار

هفته 2:
روزانه در همون ساعت ثابت به مدت 5 دقیقه به همون نقطه خیره شو. سپس در 5 دقیق باقیمونده از 10 دقیقه، چشمات رو ببند و به تجسم اون نقطه بپرداز. یعنی اگه همیشه نقطه مورد نظرت یه گلدون روی میز بوده، در 5 دقیقه دوم اون رو تصور کن با تمام جزئیات

هفته 3:
روزانه در همون ساعت ثابت به مدت 10 دقیقه بنشین همون جا و بدون نگاه کردن به اون نقطه، چشمات رو ببند و فقط تصورش کن.

هفته 4:
روزانه در همون ساعت ثابت به مدت 10 دقیق بشین و بدون نگاه کردن به اون نقطه چشمات رو ببند و تصورش کن. اما حالا تصور رو فرا تر ببر. یعنی برای نمونه دیگه توی ذهنت فقط به گلدونه نگاه نکن. به میز و هر چیز پیرامون گلدون نگاه کن. انگار که داری با چشم باز نگاه می کنی.

تبریک می گم. الآن دیگه به طور کامل به خودت مسلط شدی و حواست کاملا جمعه! :دی

شاد و پیروز باشین :31:

Life24
30-01-2010, 22:38
دوستان ميگن كندر به بالارفتن حافظه و تمركز خيلي كمك ميكنه اما نميدونم طرز مصرفش چطوريه؟
آدمس هست
تو عطاری ها می فروشن
ادامس بدون قند

winstonultra
31-01-2010, 10:11
دوستان ميگن كندر به بالارفتن حافظه و تمركز خيلي كمك ميكنه اما نميدونم طرز مصرفش چطوريه؟

براي بالا رفتن حافظه بايد از كپسول امگا 3 استفاده كنيد...

اين كارهارو انجام بديد بعد نتيجشو بگيد...

صبح بيدار شديد اون هات چاكلتي كه قبلا آموزرش داده شد رو ميل كنيد + 1 قاشق عسل...

ساعت 10 ....1 عدد موز...

نهار نصف تن ماهي يا بيشتر با حداكثر مقداري كه مي توانيد سبزي خوردن....

1 رب بعد از نهار 2 عدد كپسول امگا 3 خارجي...

ساعت 5 بعد از ظهر حافظه شما تا 50% افزايش پيدا مي كنه و تا شب ادامه داره و روز بعد اثرش ميره.

يادمه اين كارو كردم بعد 1 دوست قديميم اون روز با هم رفتيم بيرون و من تمام خاطرات كودكيمون رو بخاطر مياوردم به طوري

كه دوستم باورش نمي شد.....هي ميگفت واوووووو...تو چه حافظه اي داري !

امتحان كنيد....

موز و عسل رو مي تونيد حذف كنيد

يه تركيب ديگه هست كه خيلي اثرش از تركيب بالا بيشتر و حافظه تا 70% بيشتر ميشه...

صبح كه بيدار شديد ناشتا 2 عدد كپسول امگا 3 + ا ليوان نسكافه 3 در 1 ( نسكافه + كافي ميت + شكر) ميل كنيد...

صبحانه نان و پنير و سبزي خوردن + 1 عدد كبلت مولتي ويتامين ديلي پلاس كراون ساخت نيچرز گيفت آمريكا ( متشكله از انواع ويتامينها و املاح معدني..چاي سبز..جينسينگ و....) كه به افزايش حافظه كمك ميكنه...

ساعت 11 صبح حدود نيم ساعت پياده روي...

و از ساعت 5 بعد اظهر شما حافظتون و ياد آوريتون 70% بيشتر ميشه...

يادمه پسر عموم اومده بود خونمون براش خاطره تعريف مي كردم ميگفت من به عمرم آدمي نديدم بتونه 30 تا بيشتر خاطره

تو 1 ساعت از قديم تعريف كنه و واقعا خودمم باورم نميشد چه طوري همه اينها يادم ميومد...

خود كپسول امگا 3 به تنهايي شايد تا 20% هم به زور بتونه حافظه رو افزايش بده...

ولي وقتي ويتامينها و مواد معدني هم در داخل خون انسان باشه مغز اينقدر تقويت ميشه كه تمام خاطرات انسان انگار

همين ديروز بوده و مغز قدرت ياد آوريش بسيار زياد و چشمگير افزايش پيدا مي كنه

( اين 3 تا پست تجربه شخصيم بود و از دوستان خواهشمنديم تجربه شخصي خودشون در باره تمركز و حافظه براي استفاده

ديگر دوستان در اين تاپيك قرار بدهند)

DariushGreat
31-01-2010, 11:21
پس با این حساب ما که امتحانمون برای نمونه فردا صبحه، باید 7 شب این ها رو بخوریم که برای 8 صبح فرداش حافظه مون به 70% برسه! راه بهتری نیست؟

Old_Chater
31-01-2010, 13:23
دوستان يه روش عالي براي بالابردن انرژي و تمركز خودم شخصا امتحانش كردم خيلي انرژزاست
100 گرم گوشت گوسفند بدون چربي رو داخل يه ظرف شيشه اي درب بسته بندازيد به طوري كه داخل ظرف هيچي وارد نشه بعد يه ظرف آب جوش آماده كنين و ظرف شيشه اي كه درش كاملا بسته شده رو توش بندازين و بذارين با شعله كم كاملا بخار پز بشه تا وقتي كه شيره گوشت خارج بشه وفتي آماده شد شيره اي كه از گوشت خارج شده رو با معده خالي بخوريد و اثرش رو ببينين
موفق باشين

winstonultra
31-01-2010, 15:03
دوستان يه روش عالي براي بالابردن انرژي و تمركز خودم شخصا امتحانش كردم خيلي انرژزاست
100 گرم گوشت گوسفند بدون چربي رو داخل يه ظرف شيشه اي درب بسته بندازيد به طوري كه داخل ظرف هيچي وارد نشه بعد يه ظرف آب جوش آماده كنين و ظرف شيشه اي كه درش كاملا بسته شده رو توش بندازين و بذارين با شعله كم كاملا بخار پز بشه تا وقتي كه شيره گوشت خارج بشه وفتي آماده شد شيره اي كه از گوشت خارج شده رو با معده خالي بخوريد و اثرش رو ببينين
موفق باشين

ميلاد جان..چه قدر طول ميشكه كه كاملا اون شيره مد نظر خارج بشه؟؟

اون گوشت آبپز هم بخوريم اشكالي نداره؟؟

امشب حتما امتحان مي كنم...:10:

Old_Chater
31-01-2010, 20:41
چه قدر طول ميشكه كه كاملا اون شيره مد نظر خارج بشه؟؟

اون گوشت آبپز هم بخوريم اشكالي نداره؟؟

هر چي بيشتر بمونه شيرش غليظتر ميشه
نه ديگه اون گوش ارزش غذايي نداره فقط شيرش رو نوش جان كنيد يادتون نره با معده خالي

winstonultra
01-02-2010, 17:29
هر چي بيشتر بمونه شيرش غليظتر ميشه
نه ديگه اون گوش ارزش غذايي نداره فقط شيرش رو نوش جان كنيد يادتون نره با معده خالي

ميلاد جان من حدود نيم كيلو گوشت لخم گوسفندي رو اول شيشه ترشي رو خالي كردم حسابي شستمش

گوشت گذاشتم توش بعد درشم محكم بستم و انداختم تو قابلمه آب در حال جوش...حدود 1 ساعت 1 ربع

بعد اندازه 1 استكان چايي خوري آب در اومده بود از تو گوشته ولي گوشته هنوز پر از آب بود و كاملا پخته هم شده بود..

هم اون ا ستكان آبش رو ...يه زره نمك زدم خوردم اون گوشتش هم كه كاملا پخته شده بود نمك زدم و خوردم...

والا انرژي كه نگرفتم......چرا دروغ بگم....بعد از نيم ساعت خابم برد....الانم بيدار شدم....

انرژي نميده...ولي كلا خيلي حال داد...

ميدوني در اصل اين فرمول آب گوشت تو انرژي ميده و انرژي زيادي هم ميده ولي انرژيش ذخير ميشه تو عضلات.....

ولي قهوه و شكلات داغ انرژي كاذب و تلقيني ميده قبول داري؟؟؟

Old_Chater
03-02-2010, 12:15
درسته قهوه و شكلات داغ در واقع مث يه محرك عمل ميكنه
راستي كسي طرز تهييه معجون رو بلده؟

winstonultra
03-02-2010, 14:26
درسته قهوه و شكلات داغ در واقع مث يه محرك عمل ميكنه
راستي كسي طرز تهييه معجون رو بلده؟

معجون من بيرون زياد خوردم ...تركيباتشو بلدم...

بستني...پودر قهوه....آناناس...موز...عسل.....م ز پسته و گردو....براي تزيين هم پودر نارگيل و ژله و

سس كاكائو..

2 نوع طرز تهيه معجون داريم..هم ميتوني :

بستني...پودر قهوه....آناناس...موز...عسل.....م ز پسته و گردو....

همرو با هم مخلوط كني بعد تزيين كني

هم ميتوني :

بستني...پودر قهوه....آناناس...موز...عسل.....م ز پسته و گردو....

بدون مخلوط كردن بزاري كنار هم و تزيين كني

عكس معجون مدل مخلوط شده :

مدل مخلوط نشده ( معجون انار)

خوشگله من این هارو بخورم که اونوقت انقلاب ما انفجار نور رخ میده!!!
.
راستش یه مدت اومدیم ما چایی باز از یه مغازه آشنا می خریدیم نمیدونم ماله هند بود کجا وقتی دم میکردم میخوردم شاید ظرف 2 تا 3 دقیقه خواب از سرم میپرید.خیلی زود سرحال میکرد
خیلی وقته دنبال یه مغازه چایی فروشی میگردم بتونم چای باز بخرم.اینا دوغزال احمد اینا که تقلبی آشغاله.
کسی مغازه خوب برا قهوه چایی سراغ نداره؟؟

الان ديگه چايي داره طرفداراش كم ميشه.....

شما اگه چايي دوست داريد چاي سبز ميل كنيد كه آنتي اكسيدان زيادي داره و در جلوگيري از سرطلانها

خيلي عالي عمل ميكنه و خيلي هم سر حال ميكنه....

ardavan_2008
07-02-2010, 01:24
هم چاقی زیادی میاره.هم گرمی زیاد برای بدن داره.کبد رو شاید اذیت میکنه.
.ولی این بیشتر بدرد کسی میخوره که ورزشکاره فعالیت جسمی زیاد داره تا کسی که ساکن میشینه یه جا درس میخونه.

درسته اما همه که چاق نیستند:31: البته فکر نکنم زیاد به کبد فشار بیاره چون زیاد چرب نیست....

Old_Chater
07-02-2010, 08:30
كلا موادي كه خون رساني رو به مغز زياد كنن باعث تمركز ميشن حالا بايد ببينيم اين مواد چي هستن و عوارضشون چيه؟

Old_Chater
16-02-2010, 20:16
دوستان كسي از آدامس كندر استفاده كرده[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Life24
19-02-2010, 19:27

براي بالا بردن تمركز

عكس:

دستور پخت:

یک هفته بخورید
هفته بعد جوش می زنه صورتتون هر کدام اندازه یک پرتقال

---------- Post added at 09:27 PM ---------- Previous post was at 09:26 PM ----------

دوستان كسي از آدامس كندر استفاده كرده[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
حالا از کجا باید فهمید که تمرکز یادگیر یو حافظه میره بالا؟

به نظرم قهوه هم خوبه؟
به نظرتون چه نوعش خوبه؟

Old_Chater
20-02-2010, 23:28
به نظرتون چه نوعش خوبه؟

برزيلي عاليه واقعا تمركز رو بالا ميبره

Enemy Killer
06-05-2010, 00:41
ریتالین قرصی هست که برای بیش فعالی بچه ها و برخی مسائل دیگر تجویز می شه البته فقط برای بچه ها نیست

بچه ها خود سرانه این قرص ریتالینو می خورن تا شب امتحان بیدار بمونن درس بخونن البته می گن تمرکز ادمو زیاد می کنه البته پیش نهادش نمی کنم

حتما قبل مصرفش با پزشک مشورت کنین"پزشک متخصص اعصاب و روان یا مغز و اعصاب نه پزشک داروخانه"

kiarash.b
06-05-2010, 13:09
یکی از تمرینات بسیار مؤثر در ایجاد خلأ فکری و قرار گرفتن در وضعیت بی فکری که برای تمرکز حواس فوق العاده مفید و لازم است، روشی است به نام “مراقبه” یا “مدیتیشن (Meditation)”. این تکنیک، که امروزه علم آن را کاملاً تأیید کرده است، نقش مؤثری در ایجاد آرامش دارد. کسانی که روزی ۲ بار و هر بار ۲۰ دقیقه تمرین را به طور مداوم انجام دهند، پس از مدتی از تمرکز حواس، خلاقیت، آرامش و سلامت بیشتر برخوردار می گردند. مراقبه و مدیتیشن تکنیکی برای “دستیابی به لایه های عمیق فکر” است و شخص می تواند با این تمرین، به منشأ ایجاد فکر دست پیدا کند.
آنچه که ما آن را فکر می نامیم، انرژی است که به سطح مغز آمده است یعنی از منشأ خود به مرور بالا آمده تا به سطح مغز رسیده است. تولید و ایجاد فکر را غالباً به سطح و عمق دریا تشبیه می کنند. همان طور که یک حباب، ابتدا در عمق دریا به صورت بسیار کوچک ایجاد می شود و کم کم بالا می آید و هم زمان با بالا آمدن بزرگ و بزرگتر می شود تا به سطح آب می رسد، فکر نیز چنین روندی را طی می کند. ابتدا از لایه های عمیق مغز عبور می کند و آنجا ما آن را احساس و تجربه می کنیم و می گوییم که فکری به ذهنمان خطور کرد.
در دریا، سطح آب پر از موج و تلاطم است و حرکت، نوسان فراوان دارد. اما عمق دریا کاملاً ساکت و آرام است و آن تلاطم و نوسانی که در سطح مشاهده می شود، ابداً در عمق نیست. با آنکه همه حبابها که در سطح به چشم می خورند از همین قسمتهای عمیق می آیند اما اینجا کاملاً ساکت و آرام است.
ما معمولاً با سطح مغز خود در ارتباطیم. آنجا که همه چیز، شلوغ و پر هیاهوست. ما اگر قادر باشیم به قسمتهای عمیق تر مغز دست پیدا کنیم و به منشأ فکر راه یابیم، عملاً هم سکوت و سکون ذهنی برایمان میسر می شود و هم به جایی می رسیم که منشأ خلاقیت، تدبیر و تمرکز فراوان است. مراقبه، چنین کاری می کند. مراقبه شما را به قسمتهای عمیق مغز می برد. به سکوت ذهن، به سکون فکر و به خالی ِ درون با تمام فواید فوق العاده ای که یک مراقبه مداوم دارد، تمرین آن بسیار ساده و آسان است.
چگونه مراقبه کنیم؟
شما در هر وضعیتی که دوست دارید بنشینید. توجه دارید که مراقبه حتماً باید در حالت نشسته انجام شود. مراقبه در حالت خوابیده نداریم. وضعیتی راحت به خود می گیریم. چشمهای خود را می بندیم و سکوت می کنیم.
مانترا
مانترا یا ذکر در مراقبه، غالباً واژه ای بی معنی است که صرفاً یک فرکانس صوتی دارد. یک صدا و صوت است و دیگر هیچ. نه معنی دارد نه مفهوم. نه فکر را به خود مشغول می کند. البته جلوتر، که از نقش ذکر در عرفان اسلامی به عنوان یک تمرین مؤثر برای ایجاد تمرکز صحبت می کنیم، می گوییم که ذکر در ابتدا باید با معنی باشد و سپس در اثر تکرار بر زبان و در ذهن بی معنی می شود. در مدیتیشن وقتی به مراقبه نشستید و چشمها را بستید، حالا باید واژه ای بی معنی را مدام در ذهن خود تکرار کنید. این واژه به میل خودتان، هر واژه بی معنایی می تواند باشد.
در نزد یوگیها مهمترین و متداول ترین مانتراها صوت “اوم” می باشد. یعنی شخص می نشیند، چشمها را می بندد و مدام در ذهن خود تکرار می کند: اوم، اوم، اوم . . . و این عمل را ۲۰ دقیقه مداوم انجام می دهد.
روان شناسی امروز ثابت کرده است که با ذکر یک مانترا عملاً بعد از دقایقی تمام قسمتهای ذهن را خستگی و رخوت می گیرد و صرفاً یک نقطه فعال باقی می ماند. مانترای شما نیز می تواند واژه “اوم” یا هر واژه بی معنای دیگری باشد که انتخاب می کنید. اما آنچه بسیار مهم است این است که این مانترا همیشه ثابت باشد و هیچ وقت آن را تغییر ندهید و همیشه با این مانترا مراقبه کنید. اشتباه مسلمی که بعضی از معلمان تکنیک مدیتیشن مرتکب می شوند و امروزه علم آن را به شدت مردود اعلام می کند، این است که می گویند هر کس مانترا یا صوتی مخصوص به خود دارد و ادعا می کنند که قادرند مانترای هر کسی را کشف کنند و مانترای مخصوصش را به طور خصوصی اعلام کنند و حتی به او می گویند که این واژه صرفاً مال شماست و مراقب باشید که آن را با هیچ کس در میان نگذارید. علم این موضوع را امروزه کاملاً رد کرده است. شما می توانید هر واژه ثابتی را که دوست دارید انتخاب کنید و همیشه از آن استفاده کنید.
نکات مهم
۱. مراقبه یا مدیتیشن را روزی دوبار صبح و بعد ازظهر و هر بار۲۰ دقیقه انجام دهید.
۲. در مراقبه همه چیز باید طبیعی پیش برود و هیچ قصد و منظوری نباید داشته باشید. اگر چه مراقبه دستاوردهای فراوانی از جمله بهبود تمرکز دارد اما هنگام انجام تکنیک، مطلقاً نباید انتظار چیزی را داشته باشید. حتی به این فکر نکنید که دارید با قسمتهای عمیق مغز ارتباط برقرار می کنید. فقط تکنیک را به مدت ۲۰ دقیقه انجام دهید و مانترا را تکرار و تکرار کنید. پس هر انتظاری در طول مراقبه، خود نوعی فکر محسوب می شود که این تفکر با فلسفه انجام مدیتیشن منافات دارد.
۳. فکرهایی که در طول مراقبه به ذهن شما خطور می کند کاملاً طبیعی است. مثلاً شاید حدوداً یک دقیقه از جریان مراقبه شما نگذشته باشد که فکری یا خاطره ای به ذهنتان خطور کند. این کاملاً طبیعی است و مطلقاً نباید جلوی این روند طبیعی را بگیرید. بگذارید فکر، شما را با خود به هر جایی که می خواهد ببرد و دوباره به مانترای خود باز گردید. دوباره فکر ایجاد می شود و دوباره مانترا. همان قدر از تکرار مانترا استقبال کنید که از فکر استقبال می کنید. هر دو را به عنوان یک طبیعت و یک واقعیت بپذیرید.
۴. در طول مراقبه لحظاتی هست که در ذهن شما فقط مانترا وجود دارد و لحظاتی هم هست که می بینید از مانترایتان غافل شده اید و دارید فکر می کنید. لحظاتی وجود دارد که شما در ذهن خود هم مانترا دارید و هم فکر، و سرانجام زمانی پیش می آید که شما نه مانترا دارید نه فکر. همه اینها طبیعی است. چه مانترا، چه فکر، چه فکر و مانترا با هم و چه هیچ کدام. برای همین است که می گویند در مدیتیشن همه چیز طبیعی است. بگذارید با تکرار مانترایی که اراده کرده اید، فکرتان به هر سو که می خواهد برود؛ یا در مانترا غوطه ور شوید یا در فکر، یا در هردو و یا در هیچکدام. تأکید می کنیم هر مقاومتی در مقابل جریانهای فکری که به ذهنتان خطور می کند غلط است. فقط آسوده بنشینید و به تکرار مانترا بپردازید و این را بیست دقیقه ادامه دهید.
۵. فکرهایی که به ذهن شما خطور می کند، در حقیقت نوعی پالایش است. این فکرها از قسمتهای عمیق ذهن یا ناخودآگاه یا حافظه بلند مدت به سطح می آیند و خالی می شوند. گاهی اوقات خاطره دیروز، رؤیای فردا و گاهی اوقات رویدادهای گذشته شما به ذهنتان می آیند. بگذارید همه اینها بیرون آیند و درونتان پالایش شود. پس از چند روز تا چند هفته انجام تمرین مداوم این تمرین، به چنان پاکی درون و خلأ ذهنی می رسید که تجربه اش برایتان بسیار جالب و دوست داشتنی است.
۶. شرایط محیطی که در آن به انجام مراقبه می پردازید با شرایط ریلکسیشن تفاوتی ندارد. محیطی آرام، نسبتاً ساکت و بی دغدغه.
فرآیند مراقبه
اما ببینیم مراقبه یا مدیتیشن چگونه پالایش ذهن را موجب می شود و درون را از تنشهای عصبی و فشارهای روحی پاک می کند. با تکرار مانترا، کم کم ذهن آسوده و خالی و راحت می شود و به دنبال آن، جسم راحت می شود. وقتی جسم راحت شد و ذهن آسوده بود، شما در یک حالت استراحت عمیق به سر می برید که می گویند این استراحت عمیق دو برابر، مؤثرتر از خواب است.
در یک استراحت عمیق، شما به ناخودآگاه دسترسی دارید و با لایه های عمیق مغز مانند خواب که در آن رؤیا می بینید، ارتباط برقرار می کنید. در این آرامش و استراحت عمیق و ارتباط با ناخودآگاه، تنشهای عصبی، فکرهای مزاحم و خصوصاً شاید افکار ناراحت کننده شما از عمق به سطح بیاید. بیرون آمدن این خاطرات، شاید کمی جسم را پر تنش و منقبض کند. این انقباضات عضلانی ذهن را فعال می کند و در نتیجه این فعالیت فکر، تولید می شود. پس از لحظاتی فرو رفتن در فکر، مجدداً به مانترای خود باز می گردید و مانترا ذهن را آسوده می کند و این چرخه مجدداً تکرار می شود. شاید در بیست دقیقه مراقبه یک وعده شما این چرخه چندین بار تکرار شود و این پالایش چندین بار صورت گیرد.
مدیتیشن واقعی
عده زیادی از این مسأله نگران هستند که آیا تمرین را درست انجام می دهند یا خیر. علت این نگرانی و وسواس، غالباً بدان خاطر است که شخص در جستجوی انبوهی از جنبه های سحرآمیز است.
ریلکسیشن (Relaxation) و مراقبه یا مدیتیشن (Meditation)، تمرینات بسیار ساده و راحت و معمولی هستند که عمدتاً به هدف آرامش و تمرکز و آگاهی خالص انجام می شود. به هیچ عنوان تصورات عجیب و غریب درباره این تمرینات نداشته باشید و منتظر نباشید که اتفاق خاصی بیفتد. مدیتیشن باید یک روند ساده، آرام، دایمی و همراه با زندگی داشته باشد. مشکل دیگر این است که عده ای ادعا می کنند که نمی توانند در مدیتیشن تمرکز داشته باشند و با ناراحتی می گویند افکار نمی گذارند من در مانترا متمرکز شوم. مجدداً تأکید می کنیم که افکار، بخشی از مدیتیشن هستند. البته به تدریج که تمرین را به طور مستمر انجام می دهید، ذهن شما کمتر متفرق می شود و دیگر از این شاخه به آن شاخه نمی پرد و آن تمرکز فکری که مد نظر شماست به تدریج خود را نشان می دهد.
تلفیق ریلکس و مراقبه برای تمرکز
گاهی اوقات ما حتی توصیه می کنیم ریلکسیشن و مدیتیشن را با هم و با کمی تفاوت انجام دهید. ابتدا وارد مرحله ریلکس شوید و این سؤال را به طور ذهنی از باطن خود بپرسید که: “من چه کسی هستم؟”. پاسخ شما این است که “من جسم نیستم.” بر این معنی فکر و تعمق کنید. مجدداً از خود بپرسید: “من چه کسی هستم؟” و پاسخ دهید:”من اضطرابها و هیجانها نیستم.” بر این معنی فکر و تعمق کنید. دوباره سؤالی را مطرح کنید: “من چه کسی هستم؟” جواب این است: “من افکارم نیستم”. بر این معنی فکر و تعمق کنید. سؤال کنید: “من چه کسی هستم؟” “پس من چه کسی هستم؟” و جواب نهایی شما این است: “من یک مرکز شعور ناب هستم.” بر معنی این فراز تعمق و دقت کنید. گاهی اوقات توصیه می شود که هر بار یکی از این سؤالات را از خودتان بپرسید و گاهی می توانید این سؤالات را به همان ترتیبی که گفتیم در یک مراقبه به طور کامل انجام دهید.

ms368
13-06-2011, 15:38
سلام رفقا

حالا که به کنکور نزدیک میشیم تاپیک نباید بخوابه
لطفا همکاری کنید مغزهای بدرد نخورمونو سرحال بیاریم

درسام ضعیف نیست ولی خیلی دیر یه چیزو میفهمم ( شده جریانه اون یارو که بعد از اینکه جوکی رو واسش تعریف میکردن 10 دقیقه بعد میخندید )

UP