PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چند سوال در رابطه با ارتدنسی

ms368
20-01-2010, 13:09
سلام دوستان

من امروز بعد از ظهر وقت ارتدنسی دارم
دیروز رفتم واسم 8 تا کش گذاشت بین دندونام ( دندونای آسیاب )
امروز باید برم ارتدنسی کنم .

چندتا سوال داشتم

بعد از ارتدنسی میشه جرم گیری کرد ؟
بعد از ارتدنسی میشه نخ دندان استفاده کرد ؟
اگه بعد از ارتدنسی دندونای جلویی و یا آسیابی آسیب ببینه و دکتر تشخیص بده باید پر یا عصب کشی شه ، میشه اینکارو کرد ؟

دکتر دستیار دیروز واسم کش گذاشت و تا موقع خواب هیچ دردی نداشتم ، ولی صبح که بیدار شدم از درد به خودم میپیچیدم و تا الان چیزی جز آبمیوه نتونستم بخورم .
این عادیه ؟

اگه کش ها خراب شدن کش ها رو میشه عوض کرد ؟ همیشه باید باشن ؟

وقتی ارتدنسی کردم میتونم مسواک بزنم ؟ ، سیم ها مزاحم نیستن ؟ میتونم درشون بیارم و مسواک بزنم و بعد بزارم سزه جاشون ؟

THANX

farhad1122
20-01-2010, 14:19
سلام
من اطلاعات زیادی در مورد ارتودنسی ندارم ولی چون الان خودم هم دارم ارتودنسی می کنم یه چیزهایی می دونم ولی به همه سوالات نمی تونم جواب بدم. بعد از ارتودنسی میشه نخ دندون زد و حتما هم باید زد اما نخ دندون مخصوص ارتودنسیه و یه خورده فرق می کنه و مطمئنا خود پزشکت بهت توضیح میده چطوری ازش استفاده کنی.(با نخ دندون معمولی خیلی سخت میشه نخ دندون زد ولی با اون خیلی راحته ) من خودم که 6 ماه پیش گذاشتم بلافاصله بعد از یکی دو ساعت دردش شروع شد که معمولا میگن یه قرص استامینوفن بخورین و بخوابین که من هم همین کارو کردم و دردش رو کمتر احساس کردم. بعد از 2 یا 3 روز دردش تقریبا از بین میره ولی اگه چیزی رو بجوی درد میگیره برای همین بهتره تا یک هفته غذای آبکی مثل آش، سوپ، عدسی و از این جور چیزها بخوری. بعد از یک هفته هم راحت می تونی برنج و خورشت و بیشتر غذاهه رو بخوری. ولی توی کل مدت ارتودنسی نباید غذاهای خیلی سفت مثل هویج و سیب رو دندون بزنی و بخوری چون هم دندونت دوباره درد میگیره و بعدش هم مدت درمانت طولانی تر میشه. غذاهایی مثل پیتزا و ساندویچ واین جور چیزها رو هم نباید گاز بزنی و اگه خواستی این چیزها رو بخوری بهتره با چاقو ببریش و بعد با دندونای آسیابت بجویشون. و در ضمن تا دو سه روز یه خورده حرف زدن برات شاید سخت باشه اما خیلی زود یه دفه عادت می کنی و اصلا یادت میره سیم توی دهنته. من کش نذاشتم بین دندونای آسیابم و در مورد اونا اطلاعی ندارم. در ضمن مسواک هم باید مخصوص خود ارتودنسی بخری که نرم تر از مسواک معمولیه. اگه دندونات خراب بشه هم فکر کنم یه بار دکترم بهم گفت که میشه راحت پرش کرد ولی سعی کن روزی سه بار مسواک بزنی که خراب نشن. موقع مسواک زدن هم اصلا کاری به سیم ها نداره و راحت میتونی مسواک بزنی. این که سیم رو در بیاری یا نه بستگی به سیمی که دکترت میذاره داره که ثابت باشه یا متحرک. مال من ثابته و نمی تونم درش بیارم و هیچ مشکلی هم باهاش ندارم ولی اگه متحرک باشه موقع مسواک زدن درش میاری. :46:

eMer@lD
20-01-2010, 14:42
سلام
تا حدودی دوستمون درست گفتند

بعد از ارتدنسی میشه جرم گیری کرد ؟
بعد از ارتدنسی بله میشه جرم گیری کرد ولی اگر روزی دوبار مسواک بزنی دندانهایتان هیچ وقت به جرم گیری محتاج نمیشوند.

بعد از ارتدنسی میشه نخ دندان استفاده کرد ؟
بله از نخ دندان هم بعد از ارتدنسی میشه استفاده کرد.

اگه بعد از ارتدنسی دندونای جلویی و یا آسیابی آسیب ببینه و دکتر تشخیص بده باید پر یا عصب کشی شه ، میشه اینکارو کرد ؟
بله میشه اما سعی کنید در هنگام ارتدنسی حتما دندانهایتان را مسواک بزنید تا از پوسیدگی بین دندانها محافظت بشه چون این پلاکها و کشها باعث تجمع غذها در بین دندان ها میشه و دیده نمیشوند و باعث پوسیدگی های شدید میشوند
البته مسواک را به صورت افقی حتما بزنید و از عمودی زدن تا آخر ارتدنسی جلوگیری کنید.

دکتر دستیار دیروز واسم کش گذاشت و تا موقع خواب هیچ دردی نداشتم ، ولی صبح که بیدار شدم از درد به خودم میپیچیدم و تا الان چیزی جز آبمیوه نتونستم بخورم .
این عادیه ؟

بله عادی هست.
البته این دردها به عل این هست که دندانها در جاهای نامناسب قرار گرفته و باید سر جای مناسب برود و هر دندان بنا به نوع کشش _به سمت چپ یا راست_ کمی درد آور هست.

حتما غذهای پلویی و گوشت های نرم و به طور کلی جویدنی را مصرف کنید تا خون رسانی به دندانها بهتر انجام بگیرد و نوعی ورزش برای دندانها صورت بگیرد. و شما دچار سوء تغذیه نیز نشوید.

اگه کش ها خراب شدن کش ها رو میشه عوض کرد ؟ همیشه باید باشن ؟

هر گاه کش ها خراب شدند یا پوسیده شدند یا کنده .. حتما با پزشکتون تماس حاصل فرمایید تا در اولین وقت کشها رو نصب کنند.

وقتی ارتدنسی کردم میتونم مسواک بزنم ؟ ، سیم ها مزاحم نیستن ؟ میتونم درشون بیارم و مسواک بزنم و بعد بزارم سزه جاشون ؟
بله میشه اما سعی کنید در هنگام ارتدنسی حتما دندانهایتان را مسواک بزنید تا از پوسیدگی بین دندانها محافظت بشه چون این پلاکها و کشها باعث تجمع غذها در بین دندان ها میشه و دیده نمیشوند و باعث پوسیدگی های شدید میشوند
البته مسواک را به صورت افقی حتما بزنید و از عمودی زدن تا آخر ارتدنسی جلوگیری کنید.

نه سیمها و پلاکها ثابت هستند.
مراقب باشد به پلاکها ضربه ای وارد نشود و غذهایی مثل ته دیگ و میوه هایی مثل هویج نخورید زیرا اگر پلاکها کنده شوند باید دوباره نصب شوند
این پلاکها برای اینکه به دندان بچسبند از مواد اسیدی که مینای دندان را کمی از بین میبرد استفاده میشود برای بار اول مشکلی پیش نمی آید ولی اگر چند بار پلاک کنده شود و دوباره جا سازی شود دندان به کلی به نابودی می رود...

ms368
20-01-2010, 20:53
ممنون دوستان
من همین الان از مرکز تخصصی دندان پزشکی اومدم

حدود 1 ساعتی طول کشید تا ارتدنسی رو انجام داد
الان درد کمتری نسبت به وقتی که کش توی دهانم بود دارم

یه سوال :

دوتا دندون 4 بالایی رو کشیدن ( واسه ارتدنسی ) و فاصله زیادی رو گرفتن و همین باعث شده سیم بلندتری اونجا قرار بگیره
این سیمها کج نمیشن /؟
مسواک رو باید طبیعی بزنم یا آرومتر ؟ سیمها صدمه نمیبینن ؟

THANX

eMer@lD
20-01-2010, 21:13
سلام

دوتا دندون 4 بالایی رو کشیدن ( واسه ارتدنسی ) و فاصله زیادی رو گرفتن و همین باعث شده سیم بلندتری اونجا قرار بگیره
این سیمها کج نمیشن /؟نه معمولا کشها صدمه می بینند و باید سریع مرتفع بشوند

مسواک رو باید طبیعی بزنم یا آرومتر ؟ سیمها صدمه نمیبینن ؟مسواک رو طبیعی استفاده کنید _نه محکم و نه نرم_ نه سیمها صدمه نمیبینند از مسواک نرم استفاده کنید. و افقی مسواک بزنید.

ms368
16-04-2010, 19:21
دوباره سلام

امروز عصر حدود ساعت 7.00 یکی از پلاک های ارتدنسی از جا در اومد ( توی مهمونی به خاطر خوردن سیب )
آخرین پلاک سمت راست بالایی که یه جور اهرمه فک کنم ( مثه بقیه پلاکها نیست و جای 3 تا سیم داره که ازش عبور کنن )

الان میتونم با زبونم اونو حرکت بدم ( از جا در نیومده ولی میتونم به چپ و راست تکونش بدم )
همین الان رفتم مرکز تخصصی که ارتدنسی کردم ، دیدم بستس و تا سه شنبه باز نیست .
مثه اینکه هیچ دکتری هم جز خودش حق تنظیمش رو نداره ( شنیدم )

چیکار کنم ؟
مشکلی تا سه شنبه به وجود نمیاد

بیرون نمیاد ؟
میترسم قورتش بدم برم به دیار باقی

کمک

ممنون

eMer@lD
16-04-2010, 19:59
سلام.
شما به این لینک مراجعه کنید و امیدوارم جواب بگیرید:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدراه دیگه ای به نظرم نمیرسه
مگر اینکه از طریق شبکه های موجود مخابرات((118)) شماره ی شخصی یا مطب پزشکتون رو بدست بیارید.

اما نگران نباش فقط از خوردن خوراکیهای جامد دوری کن و به هیچ عنوان به پلاک زبان نزنید.

امیدوارم موفق بشی

masoudboy
17-04-2010, 00:36
کلا ارتدنسی چقدر طول میکشه ؟
هزینه آن کلا چقدر هست ؟
آیا حتما باید هر دو ردیف دندان ها را ارتودنسی کرد ؟ من فقط ردیف پایین احتیاج داره ...

ms368
17-04-2010, 15:34
ممنون دوست عزیز ( eMer@lD )
شماره دستیارشو گیر اوردم و رفتم اونجا
متاسفانه شکسته بود و با یه دستگاه درش اورد و گفت برو روز 2/7 بیا ( حدود 10 روز دیگه )

من توی عید خیلی زیاده روی کردم ( آجیل و میوه و ... )
ممکنه بقیه قفل ها مثه این یکی خراب بشن ؟

بازم ممنون

ms368
17-04-2010, 15:40
هزینه آن کلا چقدر هست ؟

توی شیراز ( 1.200 ) ، ( 2.500 ) ، ( 3.000 )
همشون یه کارو انجام میدن ( دولتی ها ارزون تر میگیرن )
درضمن هیچ دفترچه ی بیمه ای رو هم قبول نمیکنن

کلا ارتدنسی چقدر طول میکشه ؟
واسه من 2 سال
البته فقط یکی از دندونای جلوم یکم ( خیلی کم ) تابلو شده بود ( دندون نیش )
پایینی هم هیچ مشکلی نداشت ولی اونو هم واسم سیم گذاشت

ولی من یکی رو اونجا دیدم فقط فک بالاییشو سیم گذاشته بود و بعد از 8 ماه دوباره اومده بود که پایینی رو ارتدنسی کنه .

eMer@lD
17-04-2010, 16:40
ممنون دوست عزیز ( eMer@lD )
شماره دستیارشو گیر اوردم و رفتم اونجا
متاسفانه شکسته بود و با یه دستگاه درش اورد و گفت برو روز 2/7 بیا ( حدود 10 روز دیگه )

من توی عید خیلی زیاده روی کردم ( آجیل و میوه و ... )
ممکنه بقیه قفل ها مثه این یکی خراب بشن ؟

بازم ممنون

خواهش می کنم:)
جدا نباید از مواد خوراکی سفت استفاده میکردید
ارتدنسی شما اگر درست صورت نگیره ممکنه در سالهای آینده باز دندانهایتان احتیاج به ارتدنسی داشته باشد.
اگر رعایت نکنیدممکنه باز هم این پلاکها کنده شوند
یک موردی رو در پست های پیشین یاد آوری کرده بودم:

پست شماره دو
مراقب باشد به پلاکها ضربه ای وارد نشود و غذهایی مثل ته دیگ و میوه هایی مثل هویج نخورید زیرا اگر پلاکها کنده شوند باید دوباره نصب شوند
این پلاکها برای اینکه به دندان بچسبند از مواد اسیدی که مینای دندان را کمی از بین میبرد استفاده میشود برای بار اول مشکلی پیش نمی آید ولی اگر چند بار پلاک کنده شود و دوباره جا سازی شود دندان به کلی به نابودی می رود...

لطفا بیشتر مراقبت کنید.

ms368
24-06-2010, 18:31
سلام

اگه بعد از درمان ، دکتر پلاک ها رو باز کنه جای پلاک ها روی دندون میمونه ؟ ( به صورت مربع های سیاه ؟ )
یکی از دوستام میگفت ارتدنسی ها بعد از درمان باید تمامی دندوناشون روکش شه
این درسته ؟
درضمن دندونام خیلی سفید هستن و روزی 3 مرتبه رو حتما مسواک میزنم

دندونای من الان به نظر میرسن که دیگه نیازی به سیمها ندارن ولی دکتر گفته درمان 2 سال طول میکشه
میتونید علت این رو توضیح بدید ؟

لطفا راهنمایی کنید /

ms368
27-06-2010, 20:30
Up...............