PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : رقیب جدید اینتل و AMD

satttanism
10-01-2010, 17:01
رايانه‌هاي لوحي موضوع بحث اكثر محافل حرفه‌اي در لاس وگاس، مقر نمايشگاه سالانه محصولات الكترونيك مصرفي است. اين گروه از رايانه‌ها توسط شركت‌هايي مانند مايكروسافت و هيولت پكارد به نمايش درآمده‌اند و قاعدتاً كوچك‌تر از رايانه‌هاي كيفي هستند. با اين حال، نكته حائز توجه اين است كه رايانه‌هاي لوحي مي‌توانند بسياري از كاركردهاي رايانه‌هاي معمولي را نيز داشته باشند.

جن هسونگ يوانگ، مديرعامل شركت Nvidia پردازشگرهاي اين گروه از رايانه‌ها را توليد مي‌كند و قصد دارد طيف بيشتري از محصولات الكترونيك را در آينده‌اي نزديك پوشش دهد. بدين ترتيب، Nvidia مي‌رود تا تهديد جديدي براي اينتل و AMD ايجاد كرده و بازار توليد تراشه‌ها و پردازشگرهاي رايانه‌اي را حدلااقل در حوزه‌ محصولات الكترونيك كوچك از انحصار اين دو شركت درآورد.

Nvidia كه عمدتاً توليد‌كننده‌ پردازشگرهاي گرافيكي است، ادعا مي‌كند محصولاتش در حوزه مدل‌سازي مالي، پردازش علمي و محصولات مصرفي تفريحي توانمندند. نسل پردازشگرهاي جديد اين شركت Tegra نام دارد و توليد‌كننده‌هايي از قبيل Asus، Compal، و Quanta در حال طراحي رايانه‌هاي لوحي بر مبناي اين پردازشگر هستند. Compal و Quanta خود، توليد‌كننده رايانه براي برندهاي معروفي چون دل، اپل و هيولت پكارد هستند.

مديرعامل Nvidia حاضر نشد مشخص كند كداميك از توليد‌كنندگان عمده در ايالات متحده از پردازشگرهاي Tegra استفاده مي‌كنند. با اعلام خبر حضور فعال در حوزه‌ رايانه‌هاي لوحي، ارزش سهام Nvidia با حدود پنج سنت افزايش به 18.56 دلار در هر سهم رسيد.

دو رقيب ديگر شركت Nvidia، يعني Qualcomm و Texas Instruments پردازشگرهايي براي تلفن‌هاي همراه و رايانه‌هاي لوحي طراحي كرده‌اند.

در كنار رايانه‌هاي لوحي و كاربري‌هاي گرافيكي، پردازشگرهاي Nvidia در صنعت خودرو‌سازي به كار گرفته شده‌اند. خودروساز آلماني Audi ، تراشه‌هاي Nvidia را در سيستم‌هاي راهبري خودروهايش به كار گرفته است.

systemgroup.net

Black Prince
10-01-2010, 20:13
تیتر ه خبر رو که دیدم فکر کردم CPU ملی ساختیم:27:
مرسی:10:

*Necromancer
11-01-2010, 08:44
تیتر ه خبر رو که دیدم فکر کردم CPU ملی ساختیم:27:
مرسی:10:

مم دقیقا همین فکرو کردم:27: