PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : برنامه نويسي گوشي هاي Symbian

301
07-01-2010, 16:35
سلام خدمت اساتيد VB.net
دوستان چطور ميشه با VB.net براي گوشي هاي سيمبيان برنامه نوشت؟

bad_boy_2007
08-01-2010, 07:52
تا آنجايي كه من اطلاع دارم و كار كردم جهت اجراي برنامه هاي دات نت در دستگاههاي هوشمند (Smart Devices) مانند گوشي هاي تلفن همراه ، با يد CF (Compact FramWork) نصب باشد . چون تا به حال CF فقط براي Smart Device هايي طراحي شده كه بر پايه Microsoft Windows هست لذا قابل نصب بر روي گوشي هاي مبتني بر سيستم عامل سيمبين نيست .

چندي پيش مطلبي را از يكي از كارمندان شركت ترازو هاي ديجيتال محك شنيدم كه بعيد ميدانم صحت داشته باشد ولي بعيد هم نيست ، ايشان گفته بودند كه رئيس شركت با سفر به چين چيپي را خريده است با قيمت نازل كه قابليت اجراي برنامه هاي تحت CF را دارد وليكن خود اين شخص هم حتي اين مطلب را تاييد نكرد .

اگر مطلب فوق صحيح باشد بايد منتظر تحول چشمگيري در گوشي هاي غير ويندوزي باشيم .

_H2_
08-01-2010, 11:00
سلام
البته طی مطلبی که یکی از دوستان (جناب am_merman01) ارائه کردند به نظر میسرد شرکتی نسخه Compact Framework برای این سیستم عامل هم عرضه کرده!
تاپیک مرتبط:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ولی بحرحال بستر مناسب در همان WM است که هر دو از مایکروسافت است و پشتیبانی خوبی میشود.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

301
09-01-2010, 09:45
سلام
دوستان نمي دونيد كدوم sdk رو براي كار تو vs 2008 بايد دانلود كرد؟
sdk s60 3rd رو مي خوام.

_H2_
09-01-2010, 11:11
سلام

دوستان نمي دونيد كدوم sdk رو براي كار تو vs 2008 بايد دانلود كرد؟
sdk s60 3rd رو مي خوام.

مایکروسافت که کاری نکرده ...
من اطلاعاتی زیادی از Symbian ندارم ولی از گفته های این سایت redfivelabs به نظر میرسد نسخه CF که داده اند روی نسخه های S60 کار خواهد کرد.
(و البته متوجه شدم که انگار از پروژه معروف mono در کارشان استفاده هایی کرده اند)

بحرحال این سایت برنامه خود را به همراه پلاگین مربوطه برای VS در سه نسخه رایگان و 460 دلار و 3300 دلار (!!!) عرضه کرده.
پیشنهاد میکنم نسخه رایگان را که همچنان پلاگین VS را هم دارد از لینک زیر دانلود و روی رایانه تان نصب کنید.
(البته قبلش VS2008 را نصب کرده باشید بهتر است)

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
برای دانلود یک ایمیل و یک شماره سریال IMEI میخواهد، البته شاید بتوان در جستجوی گوگل هم از سایتهای دیگر لینک دانلود پیدا کرد ولی پیشنهاد میکنم از سایت خودش دانلود کنید.

البته مطمئن نیستم ولی احتمال دارد برنامه های ساخته شده با این نسخه رایگان یکجوری فقط روی گوشی با همان IMEI نصب یا اجرا شوند !!!!
چون بالاخره این طرف باید یک کاری کرده باشد که ملت بروند نسخه پولی را بخرند! وگرنه که دیگر نسخه 3300 دلاری اش فروش نمی رفت و ضمن آنکه در غیر اینصورت برای دانلود نیازی به گرفتن IMEI نداشته!!!!

بهرحال اینها را نمیدانم، دانلود کنید، اگر کار کرد بعد دنبال نسخه کامل و کرک شده بگردید.

301
09-01-2010, 12:57
سلام
ممنون از راهنمايي تون
من يه sdk پيدا كردم كه واسه ++c هستش، سوال اينه كه ، اگه اينو دانلود كنم به vb.net مي خوره؟ (حجمش زياده! )

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

_H2_
09-01-2010, 15:37
سلام

من يه sdk پيدا كردم كه واسه ++c هستش، سوال اينه كه ، اگه اينو دانلود كنم به vb.net مي خوره؟
!!!!!
نسخه های زبانهای مختلف شرایط مختلف کارکردی دارند.
حتی این پک ها با ++VC هم قابل استفاده نیست.

فاصله خیلی زیاد است! اولین و بزرگترین شکاف، شکافی در حد دو سیستم عامل متفاوت!

=====

با VB.Net و C#.Net شاید با کمک برنامه سایت فوق الذکر بتوانید برای سیمبیان کدنویسی کنید.
(((
ولی صد در صد میتوانید برای گوشی های Windows Mobile دار که از هسته سیستم عامل Windows CE استفاده میکنند بدون هیچ مشکلی کدنویسی کنید، مثل محصولات شرکت های HTC و Samsung و Sony Ericsson و LG و Motorola و Acer و Asus و... که گوشی های ویندوز دار با رنج قیمت بسیار متنوع از 230 به بالا عرضه کرده اند.
)))

پیشنهاد میکنم پکی که گفتم را دانلود و تست کنید.
(اگر گوشی جاوا را پشتیبانی کند میتوانید در سیمبیان به جاوا هم فکر کنید.)

301
09-01-2010, 19:15
سلام
h2 جان من net60 رو گرفتم و خيلي عالي هم بود و فعلا برنامه hello world رو روش تست كردم جواب داد.
اسمارت فون ويندوز موبايل رو به سيمبيان تبديل مي كنه.
كركشم گرفتم.
اگه سپمل هايي در مورد اسمارتفون تو vb.net سراغ داري ، لينكشونو بذاري ممنون ميشم.
با تشكر

_H2_
10-01-2010, 12:28
سلام

... من net60 رو گرفتم و خيلي عالي هم بود و فعلا برنامه hello world رو روش تست كردم جواب داد ... كركشم گرفتم ...
خوبه!

اگه سپمل هايي در مورد اسمارتفون تو vb.net سراغ داري ، لينكشونو بذاري ممنون ميشم
سایتهای مرجعی مثل codeproject.com را جستجو کنید سورس پیدا میکنید.

البته طبیعتاً سورس ها برای WM بیشتر است و من نمیدانم اصلا تغییراتی میخواهد یا کم و زیاد و... تا روی Net60 و S60 اجرا شود.
(تا حالا کلاً Nokia و Symbian و... نداشم)

ولی حدس میزنم با کمترین تغییرات بتوانید سورس های WM را روی سیمبیانتان اجرا کنید.

فقط شاید اگر جایی از کتابخانه های API ها مثل coredll.dll در خود برنامه مستقیماً استفاده شده باشد روی سیمبیان مشکل داشته باشید که شما باید ان را به دستورات مناسب سیستم عامل سیمبیان تغییر دهید.

یعنی تا وقتی کد فراخوانی Framework باشد احتمالاً در هر دو سیستنم عامل یکسان است و مشکل خاصی برای اجرا یا تبدیل کد وجود ندارد.

301
10-01-2010, 18:38
سایتهای مرجعی مثل codeproject.com را جستجو کنید سورس پیدا میکنید.

ممنون

فقط شاید اگر جایی از کتابخانه های API ها مثل coredll.dll در خود برنامه مستقیماً استفاده شده باشد روی سیمبیان مشکل داشته باشید که شما باید ان را به دستورات مناسب سیستم عامل سیمبیان تغییر دهید.

کاملا درسته ، مثلا برای پخش صدا از این کتابخانه استفاده کردم ، جواب نداد، خطایی هم نداد ولی بجای صدا فقط بیپ می زد:31:

در کل ممنون از راهنماییت:11:

misoft
31-01-2010, 11:31
با سلام
لینک پست شماره 5 کار نمیکنه
اگر کسی لینک دیگری راجع به این موضوع داره بذاره
با تشکر

_H2_
31-01-2010, 12:28
سلام

اگر کسی لینک دیگری راجع به این موضوع داره بذاره
الآن صفحه اول سایت redfivelabs.com را خواندم.
نوشته پروزه توجیه مالی نداشته و کار را در دو هفته قبل در 28 دیماه 1388 تعطیل کردند و همه رفتند خانه هایشان. تعطیل.
بیچاره ها ورشکست کردند! :31::37:

بیچاره شرکتشان ترکید ! بازم هی برید نرم افزار کرک شده دانلود کنید !

=====

بحرحال شما همچنان میتوانید با سرچ در اینترنت نسخه های کرک شده (!!!) را مثل کاربر 301 پیدا کرده و دانلود و نصب کنید.

=====

ولی پیشنهاد میکنم یا برید تو کار همان ویندوز موبایل یا یادگیری java برای سیمبیان.

نسبتاً WM خیلی هم الآن رایج تر شده.
الآن با قیمت های 300 و 400 به بالا میتوان یک ویندوز موبایل نو/دست دوم و با/بدون گارانتی از بازار داخلی خودمان تهیه کرد.

بالاخره در بین سایر افراد هم جا پای بیشتری باز میکند.
همین الآن هم برنامه های ایرانی و مخصوصاً خارجی خیلی زیادی برای ویندوز موبایلها عرضه شده.

(((
بروبچ خودمان در همین سایت دارند مدام پیگیری میکنند که ماکروتل این گوشی جدید OmniaII را کی وارد میکند!
تاپیک مرتبط ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

من نمیدانم ولی طبق گفتگو دوستان در همین تاپیک، ماکروتل اصلاً برنامه وارد کردن این گوشی را نداشته ...
آنقدر مردم زنگ زدند، تصمیم گرفته گوشی را وارد کند. (پست 749)

مزیت های نرم افزاری و انعطاف پذیری بیشتر نرم افزاری این قبیل گوشی ها خیلی زیاد است.

این هم خیلی چیز خاصی نیست و فقط جدید است.
البته گوشی های ویندوز موبایل گرانتر و ارزان تر و عادی تر و پیشرفته تر و... هم که کم نیستند.
شما تاپیک های ویندوز موبایلهای قبلی را هم که مرور کنید میبینید مشابه همین اشتیاق در زمان ورود وجود داشته و دارد.
این را فقط برای نمونه ای از گسترش یافتن ویندوز موبایل مثال زدم.
)))

بحرحال برای دات نت کارها سوییچ به سمت ویندوز موبایل زحمت کمتری دارد.
و ویندوز موبایل ها نسبتاً جوان است و هنوز جای خود را باز نکرده.
ولی اگر بر کدنویسی برای سیمبیان اصرار دارید، راه مطمئن شما میتوانید یادگیری زبان java باشد.

جمیعا موفق باشید.