PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کپی یک برنامه ی تحت داس

ostadonline
05-01-2010, 21:00
سلام به همه دوستان.
یه سیستم قدیمی هست که یه برنامه تحت داس داره و وقتی کامپیوتر رو روشن میکنی مستقیم میره تو داس و برنامه اجرا میشه. میخواستم بدونم آیا راهی هست که من این برنامه رو کپی کنم؟ یعنی قبل از اینکه اجرا بشه من با دستوری بتونم برنامه رو روی کول دیسک ذخیره کنم؟ (چون ویندوز که نداره).
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
مرسی...

Mohammad King
05-01-2010, 22:12
سلام

من متوجه نشدم؟!

ولی این دستور کپی کرد اطلاعات در محیط داس:

COPY
شکل کلی دستور:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

یا:

عمل: کپی کردن فایل‌ها
این دستور بطور معمول برای کپی کردن فایلها از یک مکان به مکان دیگه استفاده می‌شود اما با استفاده از این دستور می‌توان فایل‌های جدید هم ایجاد کرد شما می‌توانید این کار را با دستور COPY CON انجام دهید که در ادامه مثال آنرا خواهید دید.
اولین filename نام فایلی است که می‌خواهید از آن کپی کنید و دومین filename نام فایلی است که می‌خواهید نسخه کپی شده، تحت آن نام ذخیره شود.
توجه کنید که اگر مسیر فایلها یکی باشد و برای فایل دوم اسمی انتخاب نشود یا همان اسم فایل اول را انتخاب کنید برنامه خطا می‌گیرد. ولی اگر مسیرها متفاوت باشد و نامی برای فایل دوم انتخاب نکنید همان نام فایل اول به فایل دوم داده می‌شود. در ضمن یادتان باشد که پسوند فایل هم باید نوشته شود.

فرض کنید مسیری را انتخاب کردید که فایلی با همان نامی که شما برای فایل کپی شده در نظر گرفتید آنجا وجود دارد. در حالت پیش‌فرض برنامه از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید جای این فایل را بگیرد یا نه؟ اما اگه از /Y استفاده کنید دیگر برنامه این سوال رو از شما نمی‌پرسد.

عکس عمل بالایی را انجام میدهد

برای کپی کردن فایل‌های Ascii از این کد استفاده می‌شود.

برای کپی کردن فایل‌های باینری (Binary) از این کد استفاده می‌شود.

با استفاده از این کد، برنامه بعد از عملیات کپی کردن چک می‌کند تا ببیند فایل به درستی کپی شده است یا نه. اگه درست نباشد پیغام خطا می‌دهد. استفاده از این کد باعث می‌شود عملیات کپی کردن کمی بیشتر طول بکشد
مثال: برای کپی کردن فایل Test.doc به درایو B با همان نام از کد زیر استفاده می‌کنیم:

مثال: برای کپی کردن فایل Test.doc در همان مسیر و با نام Test2 تایپ می‌کنیم:

مثال: برای کپی کردن و در عین حال یکی کردن دو فایل Test1.doc و Test2.doc در فایلی با نام Test3 می‌نویسیم:

این توضیح همان علامت + است که در شکل دوم می‌بینید.
مثال: برای کپی کردن تمام فایل‌های موجود در درایو C با پسوند Doc در فایلی به نام AllDocs در درایو B تایپ می‌کنیم:

حتی می‌توانید فایل‌هایی با پسوندهای مختلف را با هم یکی کنید. مثلاً برای کپی کردن تمام فایل‌های با پسوند txt و تمام فایل‌های با پسوند Doc به فایلی با پسوند add در درایو B می‌نویسیم:

توجه داشته باشید که برای فایل مقصد به جای نام فایل از * استفاده کرده‌ایم. یعنی برنامه به دنبال فایلی می‌گردد با پسوند add در درایو B و محتویات آن را جایگزین می‌کند.

ostadonline
06-01-2010, 10:51
سلام.
متشکر. اطلاعات واقعا خوبی بودند. تا الآن نمیدونستم.
اما سوال من چیز دیگه ای هستش. فرض کنید شما یه کامپیوتر دارین که روش به جای سیستم عامل ویندوز، سیستم عامل داس نصب هستش. خب، با روشن شدن کامپیوتر مستقیم وارد محیط داس میشه و یه نرم افزاری رو که تحت داس نوشته شده اجرا میکنه. من اون نرم افزار رو میخوام. یعنی مسلما این نرم افزار یه جایی روی هارد کامپیوتر ذخیره شده. میخوام ببینم آیا روشی هست که قبل از اجرا شدنش، برنامه رو روی کول دیسک کپی کنم؟
باز هم متشکرم...

yasco
06-01-2010, 11:35
فقط كافي است هنگام بوت شدن كليد f8 را بزنيد و در مقابل پرسش اجراي فرامين به autoexec.bat كه رسيد جواب منفي بدهيد. فكر كنم رديف شه.

mohammadi4net
06-01-2010, 14:27
شما از سیستم عامل داس استفاده می کنید و چون سیستم عامل داس از کول دیسک و فلش پشتیبانی نمی کنند شما با استفاده از دستورات داس اطلاعات دارخواستی را فقط می تونید به یک فلاپی دیسک کپی کنید یا یک هارد دیگه وصل کنید.
بهترین کار اینه از سی دی هیرن بوتز استفاده کنید یکی دوجین نرم افزار هست که به شما کمک می کنه اطلاعات روی فلش کپی کنید
البته یک مینی ویندوز ایکس پی هم داخل سی دی هست که اگه اونو اجرا کنی که یه ویندوز برات بالا می یاره و بعدش هم ...

ostadonline
08-01-2010, 23:31
فقط كافي است هنگام بوت شدن كليد f8 را بزنيد و در مقابل پرسش اجراي فرامين به autoexec.bat كه رسيد جواب منفي بدهيد. فكر كنم رديف شه.

بله. درست بود. دمت گرم. واقعا جواب داد. با ویرایش فایل autoexec.bat فهمیدم برنامه از کجا اجرا میشه.:31: بازم ممنون...

شما از سیستم عامل داس استفاده می کنید و چون سیستم عامل داس از کول دیسک و فلش پشتیبانی نمی کنند شما با استفاده از دستورات داس اطلاعات دارخواستی را فقط می تونید به یک فلاپی دیسک کپی کنید یا یک هارد دیگه وصل کنید.
بهترین کار اینه از سی دی هیرن بوتز استفاده کنید یکی دوجین نرم افزار هست که به شما کمک می کنه اطلاعات روی فلش کپی کنید
البته یک مینی ویندوز ایکس پی هم داخل سی دی هست که اگه اونو اجرا کنی که یه ویندوز برات بالا می یاره و بعدش هم ...

آره. راست میگی. فلش رو نشناخت. باید از همون هیرن بوتز سی دی استفاده کنم.:20: به هر حال ممنون.

در نهایت، از همگی متشکرم.

tarkan_amir59
09-04-2010, 09:47
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](26).gif