PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : پیشنهاد برای سرور ...

Bill Gates
01-01-2010, 14:42
سلام
برای راه اندازی سرور شما کدوم رو پیشنهاد میکنید ؟ centos/fedora/ubu یا ...
البته با دلیل بگین بهتر مفهوم میشه برام :)...

taia
01-01-2010, 20:26
سلام
برای راه اندازی سرور شما کدوم رو پیشنهاد میکنید ؟ centos/fedora/ubu یا ...
البته با دلیل بگین بهتر مفهوم میشه برام :)...

با دلایل زیاد، من به شما دبیان رو پیشنهاد می کنم، و اگر حاضرید کمی خرج کنید، suse و redhat هم بسیار مناسب هستند. البته توزیع هایی مانند ubuntu هم نسخه ی مخصوص سرور را دارند.

sastwhc
01-01-2010, 22:25
توزیع های سروری بسته به سخت افزار مورد نیاز و نوع پکیج و فرمت فایل های سیستمی و نوع پشتیبانی و سرعت آپدیت و پایداری و آسانی یا مشکل بودن کاربری(ادمین) و اسناد رسمی بعنوان راهنما تقسیم بندی و از هم متمایز میشوند اگه شما بگید شرایط کاریتون چیه شاید بشه بیشتر راهنمایی کرد.

REDHAT :پشتیبانی خوبی داره - نسبتا زود به زود آپدیت میشه - rpm و installer مربوطه رو داره.Document های نسبتا خوبی داره -مجانی نیست و باید بسته به کاربریت مبلغی رو پرداخت کنی.
مایکروسافت با ویندوز سرور سعی در رقابت با این توزیع لینوکسه و معمولا اودیتورهاش سعی میکنند خودشون یا ردهت مقایسه منند.
مدارک لینوکس بیشتر بر اساس این توزیع می باشد
Salckware :پایدارترین توزیع سروری لینوکس - قدیمی ترین توزیع لینوکس است. بسته های این نیوزیع tar و installer مربوط به خودش رو دارد.گرچه قبلا شاید مشکل ترین لینوکس برای نصب بود اما امروز با رابط های گرافیکی جدید و بخصوص دسکتاپ KDE بسیار کاربر پسند تر شده و یکی از توزیع های اصلی که در دانشگاه ها مورد توجه است.Document بسیار با ارزش و کاملی دارد.از انجایی که اصرار دارد پایدارترین سرور باقی بماند نسخه Stable آن با وسواس زیاد آماده میشود که البته کمی دیرتر از بیشتر لینوکس ها دیگر است.بی تردید امن ترین لینوکس است.

Debian :از بابت بروز بودن احتمالا بروزترین و پویاترین لینوکس است و منیع بیشترین توزیع های دیگر میباشد.کاربران زیادی دارد و به همین دلیل از بابت راهنمایی و حل مشکلات کمترین دردسر را با این توزیع خواهی داشت.ابزار مدیریت نصب deb فایلها بسیار کاربر پسند و کارامد(حتی کارامدترین)است.از بابت شناسایی سخت افزار گرچه شاید توزیع ها بسیار بهم نزدیک باشند اما به هر حال راحت ترین شناسایی سخت افزار توسط این توزیع شناخته می شود.

FreeBSD :یونیکسی ترین لینوکس و دانشگاهی ترین لینوکس است(Academic).پایدار و امن است ولی بهرحال بسیار مشکل تر از لینوکس ها گفته شده است.(از بابت ادمین)از بابت شناخت سخت افزار شاید کمی سخت گیر باشد.

Solaris :این توزیع هم بسیار به یونیکس پای بند مانده و البته دینامیک تر از FreeBSD محسوب میشود.گرچه این روزها نسخه های دسکتاپی از این توزیع منشاء میگیرد اما بهرحال برای اهداف شبکه ای طراحی شده.منابع Document محدود ولی کامل است

بیشتر توزیع های دیگر از این چند لینوکس منشعب میشوند.

Bill Gates
01-01-2010, 22:33
با دلایل زیاد، من به شما دبیان رو پیشنهاد می کنم، و اگر حاضرید کمی خرج کنید، suse و redhat هم بسیار مناسب هستند. البته توزیع هایی مانند ubuntu هم نسخه ی مخصوص سرور را دارند.

سلام
نه خرجی نمیخوام انجام بدم ...
من بیشتر میخوام امنیت و پایداری بالایی داشته باشه سیستم کارایی آسون ...

توضیحاتی هم که sastwhc دادش تغیربا برام گنگ بود ... شاید من سریع خوندم نفهمیدم ...

باقی رو میخواستم ریشه ای تر توضیحاتش رو بدونم : centos , fedora و ...

sastwhc
01-01-2010, 22:47
سلام
نه خرجی نمیخوام انجام بدم ...
من بیشتر میخوام امنیت و پایداری بالایی داشته باشه سیستم کارایی آسون ...

توضیحاتی هم که sastwhc دادش تغیربا برام گنگ بود ... شاید من سریع خوندم نفهمیدم ...

باقی رو میخواستم ریشه ای تر توضیحاتش رو بدونم : centos , fedora و ...

چند ساله ادمین هستی؟با چه سرور هایی تا بحال کار کردی/.چند ساله لینوکس کار میکنی؟با چه نصابی راحتری؟سیستم یا سیستم هایی که داری چه سخت افزاری دارند؟و برای چه کاری لازمشون داری؟ چند تا کلاینت رو سرویس میدی؟ . . .

پ.ن.

اگه تازه کاری CentOS و ubuntuانتخاب های بهتری هستند

Bill Gates
01-01-2010, 23:54
چند ساله ادمین هستی؟با چه سرور هایی تا بحال کار کردی/.چند ساله لینوکس کار میکنی؟با چه نصابی راحتری؟سیستم یا سیستم هایی که داری چه سخت افزاری دارند؟و برای چه کاری لازمشون داری؟ چند تا کلاینت رو سرویس میدی؟ . . .من تازه کارم در مورد سرور اومدم خودم رو یکم تو این زمینه راه بندازم چون میدونم نیازم میشه ...
در کل میخوام یواش یواش از ویندوز کوچ کنم برم سمت لینوکسی .

سیستمی که دارم مشخصاتش اینه :
AMD 64 X2 Dual Core / 6400+ 3.21 GHz
2GB Ram Gel
2Tb hardDisk

البته 2 تا سیستم دیگه هم هست که نصف این هستن یه گوشه افتادن ...

نمیدونم چرا هر موقع میخوام برم سره لینوکس این فدورا جلوم سبز میشه .!

sastwhc
02-01-2010, 01:07
فدورا بعنوان دسکتاپ انتخاب بدی نیست خیلی شبیه ردهت اهه ولی باز بهت Ubuntu و CentOS رو پیشنهاد میکنم.
اوبونتو بر اساسه دبینه و سنت او اس براساس ردهت.بد نیست اسلکس رو آخر تجربه کنی(هر سه تاشو تجربه کن لااقل برای ۲ ماه)

Arashdn
09-01-2010, 14:56
سرور فقط CentOS

danial_848
09-01-2010, 17:24
redhat based قطعا سنت اس فدورا دیگه فکرنکنم کسی باشه برای سرور استفاده کنه سنت اس فقط استفاده میشه

Bayazee
11-01-2010, 19:42
Salckware :پایدارترین توزیع سروری لینوکس - قدیمی ترین توزیع لینوکس است. بسته های این نیوزیع tar و installer مربوط به خودش رو دارد.گرچه قبلا شاید مشکل ترین لینوکس برای نصب بود اما امروز با رابط های گرافیکی جدید و بخصوص دسکتاپ KDE بسیار کاربر پسند تر شده و یکی از توزیع های اصلی که در دانشگاه ها مورد توجه است.Document بسیار با ارزش و کاملی دارد.از انجایی که اصرار دارد پایدارترین سرور باقی بماند نسخه Stable آن با وسواس زیاد آماده میشود که البته کمی دیرتر از بیشتر لینوکس ها دیگر است.بی تردید امن ترین لینوکس است.

Debian :از بابت بروز بودن احتمالا بروزترین و پویاترین لینوکس است و منیع بیشترین توزیع های دیگر میباشد.کاربران زیادی دارد و به همین دلیل از بابت راهنمایی و حل مشکلات کمترین دردسر را با این توزیع خواهی داشت.ابزار مدیریت نصب deb فایلها بسیار کاربر پسند و کارامد(حتی کارامدترین)است.از بابت شناسایی سخت افزار گرچه شاید توزیع ها بسیار بهم نزدیک باشند اما به هر حال راحت ترین شناسایی سخت افزار توسط این توزیع شناخته می شود.

FreeBSD :یونیکسی ترین لینوکس و دانشگاهی ترین لینوکس است(Academic).پایدار و امن است ولی بهرحال بسیار مشکل تر از لینوکس ها گفته شده است.(از بابت ادمین)از بابت شناخت سخت افزار شاید کمی سخت گیر باشد.

Solaris :این توزیع هم بسیار به یونیکس پای بند مانده و البته دینامیک تر از FreeBSD محسوب میشود.گرچه این روزها نسخه های دسکتاپی از این توزیع منشاء میگیرد اما بهرحال برای اهداف شبکه ای طراحی شده.منابع Document محدود ولی کامل است

بیشتر توزیع های دیگر از این چند لینوکس منشعب میشوند.

چند نکته :
Salckware: در مورد پایدارترین و امن ترین لینوکس از چه منبعی این رو گفتید ؟

Debian: این هم بروزترین نیست ! اکثر بسته ها قدیمی هست و شاید برخی مال چندین مال یا حتی سال پیش ! چون سعی می کنه نسخه های کاملا پایدار و تست شده رو داشته باشه. اینجا اطلاعات بیشتر رو بینید:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
خواهید دید که اکثر بسته ها چند نسخه عقب هستند. پس بروز ترین نیست ! توزیع هایی مثل سابایون، جنتو و ... خیلی بروز تر هستند.

FreeBSD هم که اصلا لینوکس نیست ! یونیکس هم نیست. بلکه یک سیستم عامل جدا و در برخی موارد کاملا متفاوت هست! در بررسی ها و بحث های مطرح شده در اینترنت معمولا پایدارتر از لینوکس هست و در کارهای حرفه ای و تخصصی و حجم بالای پروسس یا ... معمولا بهتر جواب می ده و البته امنیت بهتری هم داره. البته این ها در بررسی های غیر رسمی مطرح شده.

انتخاب سرور به موارد بسیاری بستگی داره و البته از نظر من مواردی چون سلیقه و عادت یا سیاست های شرکت یا شخص استفاده کنند هم درش تاثیر داره. برای دوستانی که تازه می خوان وارد این مبحث بشند من ابونتو سرور رو پیشنهاد می کنم.

biostar
19-01-2010, 00:50
به نظر من opensuse
که محصول novell هست و فکر کنم سابقه ی این شرکت در زمینه ی network رو میدونید.
از طرفی تا اونجایی که من اطلاع دارم اکثر سرور های معروف لینوکس از این توزیع استفاده میکنند.
مثل yahoo و google و........

c30tehran
19-01-2010, 08:03
بیشتر از همه دبیان توصیه شده

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید