PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوالاتی درباره RAM و اورکلاک آن

amirpers
29-12-2009, 02:19
دوستان ، من چند تا مشکل و سوال داشتم که دیدم نمیشه تک تک و جداگانه اونها رو مطرح کنم ؛ به خاطر همین این تاپیک رو باز کردم و امیدوارم که کمکم کنید تا از این سرگردانی بیرون بیام .
سیستم من اینه :
MB:Asus P5Q-E
CPU:Intel Core 2 Duo E8400
VGA:Asus Geforce 9600GT
Power:Green 530 Watt
من روی این سیستم ، دو تا ماژول رم 1 گیگ Corsair با باس 800 و زمان تاخیر CL4 دارم که به صورت دوال کار می کنند.(DDR2)
اولین سوال من اینه که تایمینگ رم های من CL4 و یا 4.4.4.12 هستش. پس چرا در برنامه CPU-Z اونها رو با زمان بندی CL5 نشون میده بر طبق عکس زیر ؟یعنی من باید دستی اونها رو بر روی CL4 قرار بدم ؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
من قصد داشتم که دو تا ماژول رم دیگه 1 گیگ تهیه کنم تا 4 گیگ رم داشته باشم. خیلی تو بازار گشتم تا اینکه بالاخره عین رمهای خودم رو تهیه کردم تا بتونم از 4 تا ماژول رمم به صورت دوال استفاده کنم.وقتی اومدم خونه دیدم که یکی از ماژولها کار نمی کنه و مجبور شدم به فروشگاه برگردم و فروشنده یه ماژول دیگه رو از جای دیگه با مال من تعویض کرد.مشخصاتی که روی رم نوشته شده عینا مثل همون قبلیه هستش به جز ورژن که دومی ورژن 2.1 هستش و اولی 3.1.
من اونها رو آوردم خونه و نصب کردم.اگه عکسهای زیر رو نگاه کنید ، میبینید که مشخصات رمها یه خورده با هم فرق میکنه در صورتی که همگی یکی هستند.
عکس اولی رمهای خودم رو نشون می ده.عکس دوم رم جدید سالم و عکس سوم رمی که تعویض کردم.

چرا رم سوم مشخصاتش متفاوته؟ اصلا چرا SPD EXT.(که نمیدونم چیه) اون خاموشه و زمانبندی CL4 و ولتاژ 1/2 رو که روی خود رم نوشته شده رو نشون نمیده ؟من اسلاتی که اون رم تعویضی رو روش نصب کردم رو هم عوض کردم اما باز هم همین بود ؟!!!ضمنا BIOS مادر بوردم هم کاملا آپدیت شده است.

مسئله بعدی اینه که من زمان بندی رم ها رو از توی BIOS بر روی 12-4-4-4 گذاشتم.وقتی می خوام کامپیوتر رو روشن کنم ، سیستم روشن میشه ، بعد از 2 ثانیه خاموش میشه و مجدد روشن میشه و بالا میاد . دلیلش چیه ؟ آیا به تایمینگ ربط داره ؟آیا مشکل از همون رم تعویضیه ؟ در ضمن من دو بار با صفحه آبی مرگ مواجه شدم که نمی دونم مشکل از رم و تایمینگه یا نه.

اما سوالات آخرم :
چرا زمانی که یکی از ماژولها رو برداشتم و با 3 گیگ رم ویندوز بالا اومد ، برنامه CPU-Z باز هم چینش رمها رو دوال نشون داد ؟ مگه نباید برای دوکاناله بودن ، تعداد ماژولها زوج و با مشخصات کاملا یکسان باشه ؟

و اما اینکه آیا برای اورکلاک کردن رم و بالا بردن باس اون ، باید باس 800 رو مستقیم ببرم رو 1066 یا اینکه باید از 835 و 887 و ... شروع کنم تا ببینم کدوم جواب میده ؟ اگه جواب نده چی میشه ؟ آیا سیستم بالا میاد ؟

ممنون از همه و ببخشید که این همه سوال مطرح کردم. شاید این سوالات ، سوالات خیلیهای دیگه هم باشه . امیدوارم که کمکم کنید.

amirpers
30-12-2009, 16:49
دوستان لااقل لطف کنید و بگید که اگه رمهای با باس 800 رو اورکلاک کنم رو باس مثلا 835 ، چقدر واقعا روی کارایی تاثیر داره ؟

آیا اسلاتهای 1 و 3 رم روی مادر بورد و 2 و 4 با هم تفاوتی دارند ؟یعنی اگه رم دوال رو روی 1 و 3 بذارم و یا بذارم رو 2 و 4 تفاوتی ایجاد میشه ؟

Lord_theOne
01-01-2010, 18:44
خوب از نظر آدرس دهی 1و3 بهتر است التبه در عمل نمی دونم
بله اگر باس رم را 850 بکنی تاثیر دارد مخصوصا بالا بردن FSB CPU