PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کرختی انگشت کوچک

am.b.
02-12-2009, 14:07
خلاصه می گم:
انگشت کوچکم و حالاپهلوی دستم احساس کرختی داره، البته پزشک نیستم ولی اینجور که شنیدم سندروم تونل کارپال، مربوط به انگشت شصت و اشاره و وسط و نیمه انگشت سوم (منبع وبسایت دکتر رزم پا) هست که دقیقا اون هست که من مشکل ندارم، بنابراین حدس می زنم این نباشه البته شاید من ندونم. این رو هم بگم این فقط در یک دستم هست. و در هر حالی حتی استراحت و بدون فعالیت، بدون فشار و ...
در صورتی که چیز دیگه ای باشه، آیا این موضوع مثل اون به فشار روی عصب ربط داره؟ اگه اینطور باشه،کدوم عصب؟ اینو بدونم که فشار به اون عصب نیاد. یا نشونه چیز دیگه ایه؟ اگه هست باید ویزیت شم؟ اگه این طور پیش چه پزشکی یعنی چه تخصصی؟
سنم 21 هست. نمی دونم آیا سوال دیگه ای هم مهمه، اگه هست بگید آنلاینم. در صورت اینکه سوال خاصی هست که نمیشه اینجا گفت P.M. بدید.
پیشاپیش از لطفتون ممنونم.

eMer@lD
02-12-2009, 20:14
سلام
شما مچ دستتون مورد آزار قرار گرفته به صورتی که پد موس رو باید تعویض کنید
حتما پدهای بالشت دار تهیه کنید (به صورتی که بالشت پد زیر مچ قرار بگیره))
کار با اسکرول نیز خودش به تنهایی باعث این درد میشه
نرمشهای مچ دست رو انجام بدید:

انگشتهاتون رو محکم (سفت کنید) و ببندید و بعد از 15 ثانیه باز کنید این کار رو بیست بار پشت سر هم انجام بدید.

یک زاویه ی نود درجه با ساعد و بازو درست کنید و سعی کنید به نحوی که انگشتان به سمت بالا باشد بعد مچ دست رو به سمت بالا بکشید.
به متخصص ارتوپد مراجعه فرمایید

am.b.
02-12-2009, 20:55
از اینکه زمان گزاشتید و پاسخ دادید ممنونم.
قصد جسارت ندارم شما متخصصید و حرف تون کامل مستدل، صرفا برای توضیح به خانواده ام میگم.
در مورد موس حق با شماست من از موس نسبتا زیاد استفاده می کنم. البته از اسکرول هرگز استفاده نمی کنم. در باره پد هم باید بگم حدستون درسته من اصولا از پد استفاده ندارم. این رو به عنوان بی احترمی به تشخیصتون قلمداد نکنید این چوابی که خانواده ام می خواهند، چون توضیح شما برای من که خیلی مسائل رو نمی دونم به طور پیش فرض مثل اعصاب دست و اینها برام سوالهایی ایچاد کرده که بپرسم. پیشاپیش عذرخواهی می کنم.

علت اینکه این احساس در سایر انگشتان نیست چی می تونه باشه، در واقع اعصاب مربوط به انگشت کوچک از کدو بخش عبور می کنند؟
اینکه چرا در حالیکه سندروم تونل کارپال در استفاده زیاد از موس شایعه و باعث ایجاد کرختی د ر انگشت های دیگه است. در اینجا اگه مشکلم از اونه چرا در انگشتهای دیگه ام هیچ حسی ندارم و صرفا مربوط به انگشت کوچکه؟ آی نوع گرفتن موس اثر داره؟ منظورم اینکه گرفتن موش باعث فشار به اعصاب میاین ی لوله کارچال میشه یا به عصب مرتبط با این انگشت هم میشه؟ اساسا این عصب از کجای دست عبور می کنه؟ یعنی به علت فشار دست روی میزه و این عصب از اونجا می گذره؟ این می تونه همه چیز رو توضیخ بده چون همونطور که فرمودید از پد استفاده نمی کنم و فشار روی پهلوی دستم وارد میشه. آیا علت همینه؟ اگه اینطور هست بگید.

این رو بگم که به تشخیصتون حتی یک درصد هم شک ندارم.
پیشاپیش از لطفتون که پاسخ دادید و امیدوارم باز هم پاسخ بدید ممنونم. از هر یک از دوستان دیگه هم اگه راهنمایی دارند ممنون میشم کمک کنند.

eMer@lD
02-12-2009, 21:21
خواهش میشه
من متخصص نیستم عمومی خوندم.
به طور معمول وقتی مچ حرکت میکند اعصاب برای حرکت در انگشتان پخش میشه و انگشت کوچک به خاطر ضعیف بودن بیشتر فشار رو دریافت میکنه..

اینکه چرا در حالیکه سندروم تونل کارپال در استفاده زیاد از موس شایعه و باعث ایجاد کرختی د ر انگشت های دیگه است.فکر نکنم شما دچار این عارضه شده باشید.:)

در اینجا اگه مشکلم از اونه چرا در انگشتهای دیگه ام هیچ حسی ندارم و صرفا مربوط به انگشت کوچکه؟ آی نوع گرفتن موس اثر داره؟ منظورم اینکه گرفتن موش باعث فشار به اعصاب میاین ی لوله کارچال میشه یا به عصب مرتبط با این انگشت هم میشه؟ اساسا این عصب از کجای دست عبور می کنه؟ یعنی به علت فشار دست روی میزه و این عصب از اونجا می گذره؟ این می تونه همه چیز رو توضیخ بده چون همونطور که فرمودید از پد استفاده نمی کنم و فشار روی پهلوی دستم وارد میشه. آیا علت همینه؟ اگه اینطور هست بگید.از مچ دست دو رگ به سمت انگشتان هدایت میشه که
یک رگ بسیار نازکبه سمت انگشت کوچکتر و حلقه
و رگ بزرگ تر به سمت انگشتان شصت و اشاره و میانی

وقتی مچ زیاد فعالیت داشته باشه خونگیری توسط انگشت کوچک کمی سخت میشه و ایجاد بی حسی...

به علت فشار دست و به علت یکجا ثابت ماندن دست و مچ این عارضه ایجاد میشه

بله احتمالا استفاده نکردن از پد و همچنین استراحت و ورزش ندادن به انگشتان و مچ دست باعث این اتفاق شده.

با یک متخصص ارتوپد حتما مشورت داشته باشید
موفق باشی:)

ماوس ، این قطعه کوچک همیشه حاضر در کنار کامپیوتر شما! استفاده از ماوس تقریبا به بخشی جدانشدنی و معمول در کار با کامپیوتر تبدیل شده است. اما این موجود کوچک نیز برای خود ترفندهایی بسیار کاربردی دارد. به خصوص برای افرادی که کار با کامپیوتر بخشی از زندگی روزانه شان است. این ترفند ها تا حدودی پزشکی نیز هستند و میتوانند بسیار به شما کمک کنند.
مدتی بود که به دلیل کار زیاد با کامپیوتر در چند سال گذشته از درد مچ دست هنگام کار بلند مدت با ماوس رنج میبردم و باعث میشد که زود خسته شوم اما تنها با تغییراتی این مشکل برطرف شد که فکر میکنم برای همه کسانی که مشکلی مشابه من را دارند می تواند مورد توجه و استفاده قرار گیرد:

1- استفاده از موس نوری :
استفاده از موسهای قدیمی که با گوی کار میکنند را فراموش کنید. ماوسهای نوری از حساسیت بیشتری برخورداند و به همین دلیل کار با آنها به نسبت ماوسهای قدیمی نیاز به فشار کمتر دست و حرکت کمتر مچ دارد. با کمی تنظیم و انتخاب یک ماوس اپیتک میتواند حرکت مچ دست را خود را کمتر و مدت بیشتری از ماوس بدون احساس خستگی استفاده کنید.

2- ماوس پد طبی :
باور کنید من نیز آنها را چندان جدی نمی گرفتم اما واقعا موثر هستند.ماوس پد های طبی دارای یک بالشتک در پایین پد هستند که مچ دست بر روی آن قرار میگیرد.مهمترین عامل درد مچ در کار با ماوس حالت شکسته و زاویه مچ دست است.که در بلند مدت حتی می تواند باعث دردهای مزمن و ماندگار در مچ دست شود اما در ماوس پدهای طبی مچ دست در وضعیت بهتری قرار میگرد و تقریبا ساعد و کف حالت افقی و بدون شکستی دارند که این مسئله در سلامتی مفاصل و خستگی کمتر مچ دست نقش مهمی دارد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

3- ورزش :
در مورد بسیاری از ما کار با ماوس و کیبورد و یا احتمالا نوشتن تنها کارهایی هستند که با مچ دست خویش در طول روز انجام می دهیم. این در دراز مدت باعث ضعیف شدن مچ دست میشود به طوریکه کمی فشار بیشتر میتواند باعث درد مچ دست شود. با وجودی که من نکات اشاره شده در بالا را انجام دادم و درد مچ و خستگی حاصل از کار با ماوس به حداقل رسید اما همچنان در شرایطی که فشار بیشتری به مچ دستم می آمد دردهایی چندین ساعته را در مچ دستم حس میکردم. شیوه ساده ای که من بکار گرفتم ورزش و استفاده از نرمشهایی که بود که مچ دست در آن بکار گرفته میشود.

4- اسکرول :
تا کنون فکر کرده اید که چه مدت از زمانی را که با ماوس کار میکنید صرف اسکرول صفحات میکنید؟ به خصوص اگر اهل کار با اینترنت و گردش در وب باشید قطعا مدتی را صرف اسکرول صفحات وب سایتها می کنید.اسکرول با حرکت ماوس باعث تغییر زاویه مچ دست و یا حرکت دست می شود.استفاده از ماوسهایی که دکمه اسکرول را وسط کلیدهایشان دارند می توانند نیاز به حرکت دست دست و مچ را کاهش دهند و طبیعی است که کاری که تنها با حرکت یک انگشت انجام می شود را با مچ دست و یا ساعد انجام نمی دهند.
در نهایت و چنانکه از مطالب بالا مشخص است کمی دقت در انتخاب و خرید ماوس و ماوس پد میتواند سلامتی بیشتر و خستگی کمتری را برای شما به ارمغان بیاورد و البته نباید فراموش کنیم که مچ دستهای ما فقط برای کار با ماوس و کیبورد نیست و برای اینکار نیز ساخته نشده است پس باید سعی کرد به تناسب با نرمشهای خاص آنها را در وضعیت مناسبی نگه داریم.

ممنون. البته این مشکل تیروئید چیزی هست که من خوشم هم میاد از چاقی بهتره. میل به غذام کمه ولی معمولا از خستگی دست از غذا می کشم از خوردن حوصله ام سر میره و اشتهام رو از دست میدم ولی سیر نه زیاد نمیشم. غذام هم از حد عادی بیشتره.
در مورد مچ هم حق با شماست باید همین باشه. نیاز به درمان خاصی داره یا صرفا نرمش می خواد؟
خیلی از لطفتون ممنون.

برای حدس تیرویئد حتما آزمایش بدید
ناراحتی تیرویئد رو دست کم نگیرید.

بله با نرمش ممکن تمام مشکلات حل بشه:)
حتما اتحان کنید و حتما در روز سه وعده نرمشها رو انجام بدید.